Landstræner garanterer startplads til Ronaldo

Cristiano Ronaldo og Diogo Costa starter mod Georgien onsdag, garanterer landstræner Roberto Martínez.



39-årige Cristiano Ronaldo bliver ikke sparet, når Portugal onsdag møder Georgien i sin sidste gruppekamp ved EM i fodbold.

Portugiserne er sikre på at gå videre som etter i gruppen, men der bliver ikke tale om at skifte ti spillere, som Spanien gjorde mod Albanien mandag, fastslår landstræner Roberto Martínez.

– Det bliver et stærkt hold. Det bliver ingen revolution, siger Martinez ifølge nyhedsbureauet dpa.

Anfører Ronaldo og førstekeeper Diogo Costa starter som i de to første kampe mod Tyrkiet og Tjekkiet, garanterer landstræneren.

– Jeg kan fortælle, at kaptajnen er i startopstillingen. Han spillede en af testkampene, han har haft en meget god sæson og har spillet mange minutter.

– Det er vigtigt at fastholde rytmen, for det er ikke godt for en spiller at starte og stoppe, siger Martinez ifølge AFP.

Ronaldo, der nu spiller for Al-Nassr i Saudi-Arabien, har scoret 130 mål i 209 kampe for Portugal siden debuten i 2003.

Superstjernen var genstand var flere baneløberes interesse i 3-0-sejren over Tyrkiet, og til sidst blev det tydeligvis for meget for ham.

– Han var været på landsholdet i mere end 20 år, han er meget erfaren og ved, hvor meget fansenes støtte betyder. Ikke kun Portugals fans, men fodboldfans generelt.

– Jeg håber ikke, der kommer flere baneløbere, for det er farligt og ikke godt for fodbolden. Det er en del af fodbold, vi ikke ønsker at se, siger Martinez.

Georgien skal besejre Portugal for at have chancen for at avancere til knockoutfasen. Kampen sættes i gang i Gelsenkirchen onsdag klokken 21.

/ritzau/





TransferLIVE: Real Madrid-profil løsrevet




LIVE

VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Dansker skifter til tysk traditionsklub

FC København jagter Romane Amane

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

Supercomputer: Her er VM-finalen

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

Her er Tysklands vej til VM-finalen

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Jordan – Argentina

Bo Henriksen: Det er en katastrofe

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag

FC København-boss i fremskredne forhandlinger