39-årige Cristiano Ronaldo bliver ikke sparet, når Portugal onsdag møder Georgien i sin sidste gruppekamp ved EM i fodbold.
Portugiserne er sikre på at gå videre som etter i gruppen, men der bliver ikke tale om at skifte ti spillere, som Spanien gjorde mod Albanien mandag, fastslår landstræner Roberto Martínez.
– Det bliver et stærkt hold. Det bliver ingen revolution, siger Martinez ifølge nyhedsbureauet dpa.
Anfører Ronaldo og førstekeeper Diogo Costa starter som i de to første kampe mod Tyrkiet og Tjekkiet, garanterer landstræneren.
– Jeg kan fortælle, at kaptajnen er i startopstillingen. Han spillede en af testkampene, han har haft en meget god sæson og har spillet mange minutter.
– Det er vigtigt at fastholde rytmen, for det er ikke godt for en spiller at starte og stoppe, siger Martinez ifølge AFP.
Ronaldo, der nu spiller for Al-Nassr i Saudi-Arabien, har scoret 130 mål i 209 kampe for Portugal siden debuten i 2003.
Superstjernen var genstand var flere baneløberes interesse i 3-0-sejren over Tyrkiet, og til sidst blev det tydeligvis for meget for ham.
– Han var været på landsholdet i mere end 20 år, han er meget erfaren og ved, hvor meget fansenes støtte betyder. Ikke kun Portugals fans, men fodboldfans generelt.
– Jeg håber ikke, der kommer flere baneløbere, for det er farligt og ikke godt for fodbolden. Det er en del af fodbold, vi ikke ønsker at se, siger Martinez.
Georgien skal besejre Portugal for at have chancen for at avancere til knockoutfasen. Kampen sættes i gang i Gelsenkirchen onsdag klokken 21.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Senegal tager første stik
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
Forstår intet af Bisseck-beslutning
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
LIVE
TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
USA – Bosnien-Hercegovina
Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’
MEDIE
Dansk landsholdsspiller er topprioritet
OPTAKT
Spanien – Østrig
OPTAKT
Portugal – Kroatien
OPTAKT
Schweiz – Algeriet
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
NYHEDER
Officielt: FCM henter landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
– Mundtlige aftaler er det nemmeste at løbe fra
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens
TRANSFER