Landstræner garanterer startplads til Ronaldo

Cristiano Ronaldo og Diogo Costa starter mod Georgien onsdag, garanterer landstræner Roberto Martínez.



39-årige Cristiano Ronaldo bliver ikke sparet, når Portugal onsdag møder Georgien i sin sidste gruppekamp ved EM i fodbold.

Portugiserne er sikre på at gå videre som etter i gruppen, men der bliver ikke tale om at skifte ti spillere, som Spanien gjorde mod Albanien mandag, fastslår landstræner Roberto Martínez.

– Det bliver et stærkt hold. Det bliver ingen revolution, siger Martinez ifølge nyhedsbureauet dpa.

Anfører Ronaldo og førstekeeper Diogo Costa starter som i de to første kampe mod Tyrkiet og Tjekkiet, garanterer landstræneren.

– Jeg kan fortælle, at kaptajnen er i startopstillingen. Han spillede en af testkampene, han har haft en meget god sæson og har spillet mange minutter.

– Det er vigtigt at fastholde rytmen, for det er ikke godt for en spiller at starte og stoppe, siger Martinez ifølge AFP.

Ronaldo, der nu spiller for Al-Nassr i Saudi-Arabien, har scoret 130 mål i 209 kampe for Portugal siden debuten i 2003.

Superstjernen var genstand var flere baneløberes interesse i 3-0-sejren over Tyrkiet, og til sidst blev det tydeligvis for meget for ham.

– Han var været på landsholdet i mere end 20 år, han er meget erfaren og ved, hvor meget fansenes støtte betyder. Ikke kun Portugals fans, men fodboldfans generelt.

– Jeg håber ikke, der kommer flere baneløbere, for det er farligt og ikke godt for fodbolden. Det er en del af fodbold, vi ikke ønsker at se, siger Martinez.

Georgien skal besejre Portugal for at have chancen for at avancere til knockoutfasen. Kampen sættes i gang i Gelsenkirchen onsdag klokken 21.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: VM-træner fyres 28 dage efter forlængelse

Dansker på blokken i ny storklub

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Skyder stor FCM-historie ned

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Her er 1/8-finalerne ved VM

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

FCK tjener millioner på ung stopper



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

Brasilien – Norge

Mexico – England

Canada – Marokko

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

‘Det er et angreb på FCK’

FCK-direktør får job i West Ham

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Stort FCK-talent er blevet solgt

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Paraguay – Frankrig

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Her er prisen på Aral Simsir

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Superliga-klub jagter Jakob Bonde