Landstræner garanterer startplads til Ronaldo

Cristiano Ronaldo og Diogo Costa starter mod Georgien onsdag, garanterer landstræner Roberto Martínez.



39-årige Cristiano Ronaldo bliver ikke sparet, når Portugal onsdag møder Georgien i sin sidste gruppekamp ved EM i fodbold.

Portugiserne er sikre på at gå videre som etter i gruppen, men der bliver ikke tale om at skifte ti spillere, som Spanien gjorde mod Albanien mandag, fastslår landstræner Roberto Martínez.

– Det bliver et stærkt hold. Det bliver ingen revolution, siger Martinez ifølge nyhedsbureauet dpa.

Anfører Ronaldo og førstekeeper Diogo Costa starter som i de to første kampe mod Tyrkiet og Tjekkiet, garanterer landstræneren.

– Jeg kan fortælle, at kaptajnen er i startopstillingen. Han spillede en af testkampene, han har haft en meget god sæson og har spillet mange minutter.

– Det er vigtigt at fastholde rytmen, for det er ikke godt for en spiller at starte og stoppe, siger Martinez ifølge AFP.

Ronaldo, der nu spiller for Al-Nassr i Saudi-Arabien, har scoret 130 mål i 209 kampe for Portugal siden debuten i 2003.

Superstjernen var genstand var flere baneløberes interesse i 3-0-sejren over Tyrkiet, og til sidst blev det tydeligvis for meget for ham.

– Han var været på landsholdet i mere end 20 år, han er meget erfaren og ved, hvor meget fansenes støtte betyder. Ikke kun Portugals fans, men fodboldfans generelt.

– Jeg håber ikke, der kommer flere baneløbere, for det er farligt og ikke godt for fodbolden. Det er en del af fodbold, vi ikke ønsker at se, siger Martinez.

Georgien skal besejre Portugal for at have chancen for at avancere til knockoutfasen. Kampen sættes i gang i Gelsenkirchen onsdag klokken 21.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Stjernes lillebror skifter til dansk klub

Tv-vært stopper på Viaplay

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Frygtede rødt: Måtte skifte stjerne ud

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Wayne Rooney vild med dansk angriber



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Dansk sensation: Der er interesse for ham

I dialog om Albert Grønbæk

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’