Hjulmand har 45 spillere i tankerne til landsholdstruppen

Kasper Hjulmand udtog ikke Lasse Schöne, Jens Stryger Larsen og Christian Gytkjær i sin første trup.



Kasper Hjulmand lukker som ny landstræner ikke døren for spillere, der ikke kom med i den trup, han mandag udtog til Nations League-kampene mod Belgien og England i september.

De vragede spillere kan komme med senere. Og nogle af de udtagne kan spille sig af holdet.

– Dem, der er med i denne trup, er ikke skrevet i sten. Jeg tror, at der kommer til at ske ting og sager i efteråret.

– Der er nogle spillere, der kan spille sig med igen. Der er også nogle, der skal spille sig ind som nye. Og der er også spillere i truppen, der måske falder i niveau, siger Hjulmand.

Han har 40-45 spillere i tankerne til truppen lige nu, men må maksimalt have 24 med til de kommende Nations League-kampe.

– Alle danske spillere, som drømmer om at spille EM næste år, og som godt kunne tænke sig at være med omkring landsholdet, er i spil. Der er ikke nogen, der er pensioneret, lover Hjulmand.

Mandag præsenterede han truppen på et pressemøde i Parken og kunne fortælle, at Udinese-backen Jens Stryger Larsen er ude på grund af en skade.

– Jens Stryger er desværre ikke til rådighed. Han har fået foretaget et mindre indgreb, som gør, at han ikke er kampdygtig. Så han var ikke i betragtning. Han er ude lige i øjeblikket, siger Hjulmand.

Midtbanespilleren Lasse Schöne fra Genoa var heller ikke med i truppen, og det er der flere årsager til.

– Jeg ville faktisk gerne have haft Schöne med. Schöne og Genoa-spillerne starter med at træne på torsdag. Måske først på fredag. Og vi skal mødes på mandag med landsholdet.

– Så der er nogle ting, der bare ikke kan lade sig gøre i denne udtagelse. Vi skal tænke os godt om med spillerne.

– Derfor synes jeg også, at det er forkert, at vi kun har tre udskiftninger i kampe, hvor vi er i pre-season, siger Hjulmand.

Angriberen Christian Gytkjær fra Monza blev også fravalgt i denne omgang. Hjulmand satser i første omgang på Kasper Dolberg og Andreas Cornelius.

– Det er der to årsager til. Vi har to centrale angribere med – Dolberg Cornelius. Og Gytkjær er lige startet med at træne.

– Vi kan ikke have mange med, som er startet med at træne i denne uge, og som vi ikke ved, om vi kan få op at spille igennem mod Belgien, forklarer Hjulmand.

/ritzau/





EKSKLUSIVT

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale

Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

LIVE: OB – FC København

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes

Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem

Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé



Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

Alexander Lind revser Superliga-profil

OB – FC København

Overvejer at rive kontrakten i stykker

Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’

Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’

Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse

Iskold Xabi Alonso afviser topklub

Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Raser efter Bodø/Glimt-sensation

Stort slag for FC København

‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund

Cooper afslører: Han starter inde

– Pinligt for rigtig mange at se

Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt

Landstræner med klar besked til FCK-stjerne

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’

Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’

Tidligere FCK-talent skifter

Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’

Høgh hyldes af UEFA

Neymar overvejer karrierestop

– Stemningen i FCK er håbløs!

Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen

AGF-profil overvejer karrierestop

En vanvittig fodboldkamp, der havde det hele

Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen

Man Utd-stjerne hylder Amorim

Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM

Bekræfter – kan købe Superliga-spiller

Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber

O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’

Dortmund kan vinde i Østtyskland

Kæmpe Superliga-comeback

Længe siden chancen for OB-sejr har været større

Fire fede stats til Superligaens 21. runde

FC Nordsjælland – Vejle Boldklub

Kæmpe ros af klubløse Kristoffer Wichmann 

Afsløring: Her er prisen for Thomas Santos

Vejle får fredagstæv i Farum

I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’