Kasper Hjulmand lukker som ny landstræner ikke døren for spillere, der ikke kom med i den trup, han mandag udtog til Nations League-kampene mod Belgien og England i september.
De vragede spillere kan komme med senere. Og nogle af de udtagne kan spille sig af holdet.
– Dem, der er med i denne trup, er ikke skrevet i sten. Jeg tror, at der kommer til at ske ting og sager i efteråret.
– Der er nogle spillere, der kan spille sig med igen. Der er også nogle, der skal spille sig ind som nye. Og der er også spillere i truppen, der måske falder i niveau, siger Hjulmand.
Han har 40-45 spillere i tankerne til truppen lige nu, men må maksimalt have 24 med til de kommende Nations League-kampe.
– Alle danske spillere, som drømmer om at spille EM næste år, og som godt kunne tænke sig at være med omkring landsholdet, er i spil. Der er ikke nogen, der er pensioneret, lover Hjulmand.
Mandag præsenterede han truppen på et pressemøde i Parken og kunne fortælle, at Udinese-backen Jens Stryger Larsen er ude på grund af en skade.
– Jens Stryger er desværre ikke til rådighed. Han har fået foretaget et mindre indgreb, som gør, at han ikke er kampdygtig. Så han var ikke i betragtning. Han er ude lige i øjeblikket, siger Hjulmand.
Midtbanespilleren Lasse Schöne fra Genoa var heller ikke med i truppen, og det er der flere årsager til.
– Jeg ville faktisk gerne have haft Schöne med. Schöne og Genoa-spillerne starter med at træne på torsdag. Måske først på fredag. Og vi skal mødes på mandag med landsholdet.
– Så der er nogle ting, der bare ikke kan lade sig gøre i denne udtagelse. Vi skal tænke os godt om med spillerne.
– Derfor synes jeg også, at det er forkert, at vi kun har tre udskiftninger i kampe, hvor vi er i pre-season, siger Hjulmand.
Angriberen Christian Gytkjær fra Monza blev også fravalgt i denne omgang. Hjulmand satser i første omgang på Kasper Dolberg og Andreas Cornelius.
– Det er der to årsager til. Vi har to centrale angribere med – Dolberg Cornelius. Og Gytkjær er lige startet med at træne.
– Vi kan ikke have mange med, som er startet med at træne i denne uge, og som vi ikke ved, om vi kan få op at spille igennem mod Belgien, forklarer Hjulmand.
/ritzau/
LIVE
LIVE: ‘Venter stort transfervindue for OB’
MEDIE
Offentliggøres i dag
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
NYHEDER
Tidligere FCK-spiller dømt i retten
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
MEDIE
Er det Dolbergs vilde millionløn?
NYHEDER
AGF har holdt fri inden FCM-brag
NYHEDER
Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
HELT VILDT
Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’
