Landstræner: Indkøb har styrket SAS Ligaen

U/21-landstræner Keld Bordinggaard vurderer, at danske hold er lykkes med indkøb i de seneste år efter en periode, hvor der efter Bordinggaards mening var for mange middelmådige udlændinge i rækken.



Hvor står SAS Ligaen efter sidste uges ærgerlige og i FC Københavns tilfælde meget skuffende danske exit fra de europæiske klubturneringer?

Tipsbladet har diskuteret SAS Ligaens europæiske niveau og præstationer med flere kilder i og omkring ligaen, og selvom konkurrencen i Europa bliver markant skarpere i de kommende år, tror klubberne på, at årets middelmådige europæiske resultater ikke varsler en nedtur i de kommende år.

– Selvfølgelig er det ærgerligt, men det er ikke sådan, at vi skal gå på druk eller gå i sort. Vi skal vide, at det er et rigtig hårdt game, og vi skal blive ved med at tro på, at det, vi gør i Danmark, er det rigtige, siger AaB’s sportsdirektør Lynge Jakobsen til Tipsbladet.dk.

Gode handler
U/21-landstræner Keld Bordinggaard følger udviklingen i både Danmark og andre europæiske ligaer tæt som del af arbejdet for U-landsholdet og DBU, og sammen med en styrket talentudviklet peger Bordinggaard på bedre indkøb som nøglen til, at SAS Ligaen efter hans mening er blevet stærkere i de europæiske turneringer.

– Grunden til, at vi er kommet derhen, er, at klubberne har været dygtige til at bygge deres trupper op over de seneste år. De har været i stand til at hente spillere, der er bedre end dem, de havde i forvejen. Jeg forestiller mig, at vi er ovre den periode, hvor der blev hentet udlændinge, der ikke tilførte noget. Det er det, vi høster frugterne af og som vi i sidste uge glædede os til at høste frugterne af, siger Keld Bordinggaard til Tipsbladet.

Du kan læse mere om det skuffende danske Europa-udsigt og fremtiden i en benhård europæisk fodboldverden i Tipsbladet Update, der er på gaden nu. Du kan købe online adgang til artiklen og bladet ved at klikke her.





– Det er så ringe, begge dele!

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

Katastrofe! Danmark misser direkte VM-billet

Skuffer igen

Dansk gyser: ‘De spiller simpelthen så dårligt!’

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne

Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop

Riemer sender dansker på tribunen mod Skotland

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs

Riemer svarer på Tøftings kritik

Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’

‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”

Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’

Skal han allerede væk fra Tottenham?

Steve Coopers højre hånd afviser

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Storklub meldes interesseret

Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert

Stjerner tilbage – sådan starter Danmark

Norsk toptræner ude med kræftsygdom

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet

Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’

Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub

Clement Bischoff blev matchvinder for Danmark

Inden brag i Parken: ‘Det er helt uforklarligt’

– Havde måske brug for slag i ansigtet

Øv! Nedtur for Aral Simsir

Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub

Medier fælder dom over Michael Gregoritsch

Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit

Her kan du se Skotland mod Danmark

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA

Medier: Han bliver ny træner for Norwich

Vejen tilbage?

Her trækkes der lod til VM

Stor dansk chance!

OB’er straffet: Ikke altid smart at sige sandheden

Kan blive historisk: Den mindste nogensinde

Riemer: ‘Jeg har været heldig’

Kommer med kæmpe opfordring inden brag mod Danmark

Riemers plan: Skal udnytte stort problem

– Alle ønskede at sende et signal

Hviderussisk hævn mod Grækenland

Trump vil give VM-gæster fortrinsret i visumkøen

Tyskland leger sig til VM mod chanceløse slovakker