Landstræner: Indkøb har styrket SAS Ligaen

U/21-landstræner Keld Bordinggaard vurderer, at danske hold er lykkes med indkøb i de seneste år efter en periode, hvor der efter Bordinggaards mening var for mange middelmådige udlændinge i rækken.



Hvor står SAS Ligaen efter sidste uges ærgerlige og i FC Københavns tilfælde meget skuffende danske exit fra de europæiske klubturneringer?

Tipsbladet har diskuteret SAS Ligaens europæiske niveau og præstationer med flere kilder i og omkring ligaen, og selvom konkurrencen i Europa bliver markant skarpere i de kommende år, tror klubberne på, at årets middelmådige europæiske resultater ikke varsler en nedtur i de kommende år.

– Selvfølgelig er det ærgerligt, men det er ikke sådan, at vi skal gå på druk eller gå i sort. Vi skal vide, at det er et rigtig hårdt game, og vi skal blive ved med at tro på, at det, vi gør i Danmark, er det rigtige, siger AaB’s sportsdirektør Lynge Jakobsen til Tipsbladet.dk.

Gode handler
U/21-landstræner Keld Bordinggaard følger udviklingen i både Danmark og andre europæiske ligaer tæt som del af arbejdet for U-landsholdet og DBU, og sammen med en styrket talentudviklet peger Bordinggaard på bedre indkøb som nøglen til, at SAS Ligaen efter hans mening er blevet stærkere i de europæiske turneringer.

– Grunden til, at vi er kommet derhen, er, at klubberne har været dygtige til at bygge deres trupper op over de seneste år. De har været i stand til at hente spillere, der er bedre end dem, de havde i forvejen. Jeg forestiller mig, at vi er ovre den periode, hvor der blev hentet udlændinge, der ikke tilførte noget. Det er det, vi høster frugterne af og som vi i sidste uge glædede os til at høste frugterne af, siger Keld Bordinggaard til Tipsbladet.

Du kan læse mere om det skuffende danske Europa-udsigt og fremtiden i en benhård europæisk fodboldverden i Tipsbladet Update, der er på gaden nu. Du kan købe online adgang til artiklen og bladet ved at klikke her.



Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Viktor Claesson bliver i FC København

Brøndby-stjerner ude – Cooper udtager U19-spillere

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’

– De skal skille sig af med ham!

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

Får fire års fængsel for at afpresse stjerne

FCK totalt forvandlet – ikke set værre siden 1996

Kæmpe triumf for Frank

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Voldsom Franculino-spådom

Ser et udbrændt hold: ‘Vi skal forstærke os’

Klar besked til fans: ‘Det hjælper IKKE’

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Spanske medier i ekstase

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Nu drømmer de stort i AGF

Her er Efterårets Hold i Superligaen

‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’

Derby-drama: ‘Noget af det er meget alvorligt’

Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning

– Jeg frygter ikke at blive fyret

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Revser Mohamed Salah efter utroligt interview

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

– Der er nogle ting, der stadig nager mig

Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’

Trækker overskrifter i Sydkorea

Han kommer til at have mareridt i nat

Slagter FCK efter gigantisk nedtur

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Mainz har fundet Bo Henriksens afløser

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

FCM melder ud: Han skal sælges til sommer

Sejr til Vitoria i lokalderby

Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’

‘Jeg er ked af det, men jeg kan ikke forklare det’

Krisen kradser: FCK ydmyget af Sønderjyske

Kæmpe FCK-chok – man er fuldstændig lamslået!

Her sætter Vingegaard grænsen

AGF kriger sejren hjem

FCM smed point i kæmpe drama

FCN ydmyger Silkeborg