Hvor står SAS Ligaen efter sidste uges ærgerlige og i FC Københavns tilfælde meget skuffende danske exit fra de europæiske klubturneringer?
Tipsbladet har diskuteret SAS Ligaens europæiske niveau og præstationer med flere kilder i og omkring ligaen, og selvom konkurrencen i Europa bliver markant skarpere i de kommende år, tror klubberne på, at årets middelmådige europæiske resultater ikke varsler en nedtur i de kommende år.
– Selvfølgelig er det ærgerligt, men det er ikke sådan, at vi skal gå på druk eller gå i sort. Vi skal vide, at det er et rigtig hårdt game, og vi skal blive ved med at tro på, at det, vi gør i Danmark, er det rigtige, siger AaB’s sportsdirektør Lynge Jakobsen til Tipsbladet.dk.
Gode handler
U/21-landstræner Keld Bordinggaard følger udviklingen i både Danmark og andre europæiske ligaer tæt som del af arbejdet for U-landsholdet og DBU, og sammen med en styrket talentudviklet peger Bordinggaard på bedre indkøb som nøglen til, at SAS Ligaen efter hans mening er blevet stærkere i de europæiske turneringer.
– Grunden til, at vi er kommet derhen, er, at klubberne har været dygtige til at bygge deres trupper op over de seneste år. De har været i stand til at hente spillere, der er bedre end dem, de havde i forvejen. Jeg forestiller mig, at vi er ovre den periode, hvor der blev hentet udlændinge, der ikke tilførte noget. Det er det, vi høster frugterne af og som vi i sidste uge glædede os til at høste frugterne af, siger Keld Bordinggaard til Tipsbladet.
Du kan læse mere om det skuffende danske Europa-udsigt og fremtiden i en benhård europæisk fodboldverden i Tipsbladet Update, der er på gaden nu. Du kan købe online adgang til artiklen og bladet ved at klikke her.
LIVE
VM-LIVE: Flere VM-rekorder slået i de første kampe
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
Bendtner i chok: Det er helt sindssygt!
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
TOPNYHED
Horsens-oprykning sender million til Rumænien
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’
MEDIE
Jordan Larsson meldes enig med denne klub
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
TIPSBLADETS DOM
Kæmpe fadæse – smelter sammen foran hele verden!
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina
NYHEDER