Hvor står SAS Ligaen efter sidste uges ærgerlige og i FC Københavns tilfælde meget skuffende danske exit fra de europæiske klubturneringer?
Tipsbladet har diskuteret SAS Ligaens europæiske niveau og præstationer med flere kilder i og omkring ligaen, og selvom konkurrencen i Europa bliver markant skarpere i de kommende år, tror klubberne på, at årets middelmådige europæiske resultater ikke varsler en nedtur i de kommende år.
– Selvfølgelig er det ærgerligt, men det er ikke sådan, at vi skal gå på druk eller gå i sort. Vi skal vide, at det er et rigtig hårdt game, og vi skal blive ved med at tro på, at det, vi gør i Danmark, er det rigtige, siger AaB’s sportsdirektør Lynge Jakobsen til Tipsbladet.dk.
Gode handler
U/21-landstræner Keld Bordinggaard følger udviklingen i både Danmark og andre europæiske ligaer tæt som del af arbejdet for U-landsholdet og DBU, og sammen med en styrket talentudviklet peger Bordinggaard på bedre indkøb som nøglen til, at SAS Ligaen efter hans mening er blevet stærkere i de europæiske turneringer.
– Grunden til, at vi er kommet derhen, er, at klubberne har været dygtige til at bygge deres trupper op over de seneste år. De har været i stand til at hente spillere, der er bedre end dem, de havde i forvejen. Jeg forestiller mig, at vi er ovre den periode, hvor der blev hentet udlændinge, der ikke tilførte noget. Det er det, vi høster frugterne af og som vi i sidste uge glædede os til at høste frugterne af, siger Keld Bordinggaard til Tipsbladet.
Du kan læse mere om det skuffende danske Europa-udsigt og fremtiden i en benhård europæisk fodboldverden i Tipsbladet Update, der er på gaden nu. Du kan købe online adgang til artiklen og bladet ved at klikke her.
LIVE
LIVE: Voldsom kritik inden kampstart
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
NYHEDER
Vildt forslag: Spil Harry Maguire som angriber
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
Newcastle-træner: Saudiarabisk støtte står fast
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
NYHEDER
DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
– Vi har alle fejlet
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Delaney afslører dialog
MEDIE