Landstræner: Indkøb har styrket SAS Ligaen

U/21-landstræner Keld Bordinggaard vurderer, at danske hold er lykkes med indkøb i de seneste år efter en periode, hvor der efter Bordinggaards mening var for mange middelmådige udlændinge i rækken.



Hvor står SAS Ligaen efter sidste uges ærgerlige og i FC Københavns tilfælde meget skuffende danske exit fra de europæiske klubturneringer?

Tipsbladet har diskuteret SAS Ligaens europæiske niveau og præstationer med flere kilder i og omkring ligaen, og selvom konkurrencen i Europa bliver markant skarpere i de kommende år, tror klubberne på, at årets middelmådige europæiske resultater ikke varsler en nedtur i de kommende år.

– Selvfølgelig er det ærgerligt, men det er ikke sådan, at vi skal gå på druk eller gå i sort. Vi skal vide, at det er et rigtig hårdt game, og vi skal blive ved med at tro på, at det, vi gør i Danmark, er det rigtige, siger AaB’s sportsdirektør Lynge Jakobsen til Tipsbladet.dk.

Gode handler
U/21-landstræner Keld Bordinggaard følger udviklingen i både Danmark og andre europæiske ligaer tæt som del af arbejdet for U-landsholdet og DBU, og sammen med en styrket talentudviklet peger Bordinggaard på bedre indkøb som nøglen til, at SAS Ligaen efter hans mening er blevet stærkere i de europæiske turneringer.

– Grunden til, at vi er kommet derhen, er, at klubberne har været dygtige til at bygge deres trupper op over de seneste år. De har været i stand til at hente spillere, der er bedre end dem, de havde i forvejen. Jeg forestiller mig, at vi er ovre den periode, hvor der blev hentet udlændinge, der ikke tilførte noget. Det er det, vi høster frugterne af og som vi i sidste uge glædede os til at høste frugterne af, siger Keld Bordinggaard til Tipsbladet.

Du kan læse mere om det skuffende danske Europa-udsigt og fremtiden i en benhård europæisk fodboldverden i Tipsbladet Update, der er på gaden nu. Du kan købe online adgang til artiklen og bladet ved at klikke her.



Melder om svære forhandlinger med Brøndby

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

FC Midtjylland kan score gode penge

Bo Svensson favorit til stort job 

Biereth og Dolberg bryder måltørke

‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’

Afsløring: AGF holder øje med dansker i Norge

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

Kæmpe nedtur for AaB

‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’

Sønderjyske – FC Midtjylland

Kongesæson – de køber Pep Biel

Krise i Liverpool: ‘Det fungerer ikke for tiden’

Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’

FC København – Brøndby IF

Superliga-legende stråler som 41-årig

Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson

Her er Kamil Wilczek i dag

I svime over German Onugkha

Randers FC – OB

Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen

Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Starter foran Max Verstappen i Las Vegas

– Agger og Kahlenberg var specielt

‘Hold øje med ham’: Kæmpe Man Utd-transfer på vej?

Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’

Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer

FC Nordsjælland – FC Fredericia

– Korthuset er væltet

Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne

Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien

Danmark imponerer på talentliste

Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Newcastle spænder ben for Manchester City

Barcelonas stjerner bankede Athletic Club

Liverpool ydmyget

Pogba kan få comeback

Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ

Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’

Viborg FF – Vejle Boldklub

Afslører “frisk” SMS fra Tyskland

Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub

Eintracht tæmmer Gedebukke

– Jeg vil være den bedste

Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord