Landstræner: Indkøb har styrket SAS Ligaen

U/21-landstræner Keld Bordinggaard vurderer, at danske hold er lykkes med indkøb i de seneste år efter en periode, hvor der efter Bordinggaards mening var for mange middelmådige udlændinge i rækken.



Hvor står SAS Ligaen efter sidste uges ærgerlige og i FC Københavns tilfælde meget skuffende danske exit fra de europæiske klubturneringer?

Tipsbladet har diskuteret SAS Ligaens europæiske niveau og præstationer med flere kilder i og omkring ligaen, og selvom konkurrencen i Europa bliver markant skarpere i de kommende år, tror klubberne på, at årets middelmådige europæiske resultater ikke varsler en nedtur i de kommende år.

– Selvfølgelig er det ærgerligt, men det er ikke sådan, at vi skal gå på druk eller gå i sort. Vi skal vide, at det er et rigtig hårdt game, og vi skal blive ved med at tro på, at det, vi gør i Danmark, er det rigtige, siger AaB’s sportsdirektør Lynge Jakobsen til Tipsbladet.dk.

Gode handler
U/21-landstræner Keld Bordinggaard følger udviklingen i både Danmark og andre europæiske ligaer tæt som del af arbejdet for U-landsholdet og DBU, og sammen med en styrket talentudviklet peger Bordinggaard på bedre indkøb som nøglen til, at SAS Ligaen efter hans mening er blevet stærkere i de europæiske turneringer.

– Grunden til, at vi er kommet derhen, er, at klubberne har været dygtige til at bygge deres trupper op over de seneste år. De har været i stand til at hente spillere, der er bedre end dem, de havde i forvejen. Jeg forestiller mig, at vi er ovre den periode, hvor der blev hentet udlændinge, der ikke tilførte noget. Det er det, vi høster frugterne af og som vi i sidste uge glædede os til at høste frugterne af, siger Keld Bordinggaard til Tipsbladet.

Du kan læse mere om det skuffende danske Europa-udsigt og fremtiden i en benhård europæisk fodboldverden i Tipsbladet Update, der er på gaden nu. Du kan købe online adgang til artiklen og bladet ved at klikke her.





Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg




LIVE

LIVE: Voldsom kritik inden kampstart

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Manchester United – Liverpool



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Vildt forslag: Spil Harry Maguire som angriber

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Melder Lindstrøm helt færdig

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Martin Jørgensen lander nyt job

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Newcastle-træner: Saudiarabisk støtte står fast

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

– Vi har alle fejlet



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Delaney afslører dialog

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil