Stjernetrænere utilfredse med EM-regel

Hvis det står til flere af de EM-deltagende holds landstrænere, så skal de kunne udtage mere end 23 spillere.



Flere landstrænere undrer sig over, hvorfor de kun må udtage 23 spillere til EM i Tyskland.

Ronald Koeman, der er hollandsk landstræner, kalder det absurd at gå tilbage til 23 spillere.

– Det er meget mærkeligt ikke at kunne udtage 26 spillere. Det er absurd at vende tilbage til 23.

– Vi bliver udsat for mange flere skader i disse dage. Det handler om at kunne dosere spillerne, lyder det fra den hollandske træner ifølge Reuters.

Ved det seneste EM og VM kunne der udtages 26 spillere, efter at det blev vedtaget som en regel i forbindelse med coronapandemien. Siden har Uefa sat det ned til 23 mand.

Gareth Southgate, Englands landstræner, håber, at truppernes størrelse kan nå at blive ændret inden sommerens slutrunde. Han vil gerne have mindst 26 spillere med i truppen.

Det Europæiske Fodboldforbund, Uefa, lover at lytte til landstrænernes bekymringer over trupstørrelsen ved EM i Tyskland.

– Vi har lagt mærke til de kommentarer, der er kommet fra nogle nationers landstrænere, som udtrykker deres bekymringer, siger en talsperson fra Uefa torsdag.

– Der vil blive holdt en workshop med de deltagende hold 8. april, og ved den lejlighed vil Uefa lytte til landstrænernes synspunkter. Enhver idé om dette emne vil derefter blive overvejet.

Gareth Southgate fastslår, at han indledningsvist vil udtage en udvidet bruttotrup i håbet om, at Uefa ændrer på det nuværende regelsæt om 23 spillere.

– Det er uundgåeligt, at vi kommer til at udtage en bredere trup. Det gjorde vi også før EM i 2021, selv om vi dengang kunne udtage 26 spillere.

– Der er yderligere et Uefa-møde, og der har været lidt snak blandt trænerne om muligvis at kunne øge trupstørrelsen, siger Southgate.

Der er deadline for at udtage EM-trupperne 7. juni. Turneringen begynder 14. juni.

Ved African Cup of Nations i januar og februar kunne holdene benytte 27 spillere, og ved Asian Cup i samme periode var der plads til 26 spillere i trupperne.

/ritzau/







Odds og spilforslag til lørdagens Ligue 1-kamp mellem Reims og Marseille LIVE

TransferLIVE: Storklub jagter Mason Greenwood

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Nu er der nyt om Robert Skov

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Afsløring: Torino og Gent lurer på dansk bomber

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub



LIVE

VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

– Schwartau-handel giver ingen mening

Et ‘angreb’ på Superligaen

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Laudrup stopper på TV 2



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Vil de købe rettighederne til Superligaen?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afviser monsterbud på Simsir

David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Her kan man se La Liga fremover

Jagter stor Liverpool-stjerne

AGF-scoop: Hijackede transfer

Argentina – Kap Verde

Australien – Egypten



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Premier League-klub giver cheftræneren sparket

Steve Cooper med stor beslutning