Langdrag i Brøndby-bøllesag undrer DBU

Med under to uger til forårspremieren i Superligaen er der endnu ikke fundet nogen afgørelse på Brøndbys appelsag fra balladen i Parken.



Brøndbys appelsag fra balladen i Parken trækker i langdrag.

8. oktober 2010 appellerede Brøndby dommen fra DBU’s disciplinærudvalg, der resulterede i en bøde på 200.000 kroner som følge af den massive ballade blandt Brøndbys fans i udekampen mod FC København 19. september 2010.

Sagen har siden ligget på bordet hos DBU’s appeludvalg, der blandt andet har indhentet masser af videomateriale fra Parken til at granske yderligere i sagen, inden en afgørelse bliver truffet.

For over en måned siden gav leder af DBU Turnering, Peter Ebbesen udtryk for vigtigheden i, at sagen var ude af verden, inden Superligaen igen bliver sat i gang.

LÆS OGSÅ: Brøndbys bølle-appelsag behandles


Peter Ebbesen undrer sig nu meget over, at der endnu ikke er kommet en afgørelse med mindre end to uger til forårspremieren på Superligaen.

– Det er bekymrende for det danske fodboldsystem, at sagen tager så lang tid. Det sætter os i den grad på stand-by i forhold til, at vi meget gerne skal kunne agere fra uge til uge i forhold til de sager, der måtte blive indberettet, når turneringen er i gang, siger Peter Ebbesen til tipsbladet.dk.

Lederen holder fast i vigtigheden omkring, at appelsagen meget gerne skal være afgjort inden 5. marts, hvor AaB og Silkeborg indleder forårssæsonen.

– Vi har flere sager fra andre kampe liggende, som vi på grund af appelsagen besluttede os for at vente med at træffe afgørelser omkring. Appelsagen er med til at afgøre, hvordan vi kan og skal agere i fremtiden ud fra det regelsæt, vi har. Og som udenforstående sikkert gør det, undrer jeg mig også over, at en afgørelse på sagen trækker så meget ud, som det er tilfældet, siger Peter Ebbesen.

En af de sager, der endnu ikke har været behandlet handler også om ballade hod Brøndbys fans i november-udekampen mod AaB, hvor massiv afbrædning af fyrværkeri resulterede i, at kampen blev afbrudt flere gange.



Peter Ebbesen har ikke nogen indikation om, hvornår appeludvalget kan være klar med en afgørelse.

– Siden sagen blev appelleret af Brøndby har den været ude af vores hænder, og det har siden været op til appeludvalget at finde frem til en afgørelse, som er meget vigtig, da den danner præcedens for fremtiden.

19. september 2010 mødtes FC København og Brøndby i Parken. Hjemmeholdet vandt kampen, der dog mest vil blive husket for den massive ballade, der udviklede sig i udebane-afsnittet, hvor Brøndbys fans brændte masser af fyrværkeri af, tændte ild til sæder og siden kom i karambolage med både kontrollører og politiet.

Også en toilet-sektion i Parken blev godt og grundigt smadret, og da Parken efterfølgende gjorde skaderne op blev regningen på 600.000 kroner.



DBU’ disciplinærudvalg besluttede kort efter at tildele den historisk høje bøde på baggrund af det nye regelsæt om “objektivt udebaneansvar”, hvor klubber som noget nyt i denne sæson kan straffes for, hvordan deres fans opfører sig på udebane.

Ender DBU med at tabe sagen til Brøndby, er DBU nødsaget til at kigge indad og revurdere det regelsæt, som i øjeblikket ligger til grund for sanktioner og bøder tildelt af disciplinærudvalget.







LIVE

LIVE: Reagerer på FCK-bombe

Melder ud om Kasper Hjulmand

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Han er også færdig i FC København

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Klar på chokskifte



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Stor profil glad for Brøndby

Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Sendt hjem fra FC København-træning

Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.

Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig

Randers var tæt på – nu er han et monster

Vild stime før Danmark-brag



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

Ser I med, Brøndby?

Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’

Det skal blive bedre, Isaksen!

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark

De nye Wieghorst og Hjulmand?

Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’

– Hele holdet er trygge ved ham

Medie: Det peger i den retning for Garananga

Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!

Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer

Tre Premier League-klubber jagter Simsir

Klar på United-transfer? Profil har ét krav

Fanget på TV – italiener afviser kritik

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Cypern moser Moldova

Joakim Mæhle åbner op

Fransk driblekonge tryller mod Colombia

Landstræner håber på Messi

Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han

Senegal fejrer frakendt AFCON-titel

Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça

Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp

‘Vil du være multimillionær?’

Dansk klub i salg – lægetjek booket

Ungarn slagter slovenere