Langdrag i Brøndby-bøllesag undrer DBU

Med under to uger til forårspremieren i Superligaen er der endnu ikke fundet nogen afgørelse på Brøndbys appelsag fra balladen i Parken.



Brøndbys appelsag fra balladen i Parken trækker i langdrag.

8. oktober 2010 appellerede Brøndby dommen fra DBU’s disciplinærudvalg, der resulterede i en bøde på 200.000 kroner som følge af den massive ballade blandt Brøndbys fans i udekampen mod FC København 19. september 2010.

Sagen har siden ligget på bordet hos DBU’s appeludvalg, der blandt andet har indhentet masser af videomateriale fra Parken til at granske yderligere i sagen, inden en afgørelse bliver truffet.

For over en måned siden gav leder af DBU Turnering, Peter Ebbesen udtryk for vigtigheden i, at sagen var ude af verden, inden Superligaen igen bliver sat i gang.

LÆS OGSÅ: Brøndbys bølle-appelsag behandles


Peter Ebbesen undrer sig nu meget over, at der endnu ikke er kommet en afgørelse med mindre end to uger til forårspremieren på Superligaen.

– Det er bekymrende for det danske fodboldsystem, at sagen tager så lang tid. Det sætter os i den grad på stand-by i forhold til, at vi meget gerne skal kunne agere fra uge til uge i forhold til de sager, der måtte blive indberettet, når turneringen er i gang, siger Peter Ebbesen til tipsbladet.dk.

Lederen holder fast i vigtigheden omkring, at appelsagen meget gerne skal være afgjort inden 5. marts, hvor AaB og Silkeborg indleder forårssæsonen.

– Vi har flere sager fra andre kampe liggende, som vi på grund af appelsagen besluttede os for at vente med at træffe afgørelser omkring. Appelsagen er med til at afgøre, hvordan vi kan og skal agere i fremtiden ud fra det regelsæt, vi har. Og som udenforstående sikkert gør det, undrer jeg mig også over, at en afgørelse på sagen trækker så meget ud, som det er tilfældet, siger Peter Ebbesen.

En af de sager, der endnu ikke har været behandlet handler også om ballade hod Brøndbys fans i november-udekampen mod AaB, hvor massiv afbrædning af fyrværkeri resulterede i, at kampen blev afbrudt flere gange.



Peter Ebbesen har ikke nogen indikation om, hvornår appeludvalget kan være klar med en afgørelse.

– Siden sagen blev appelleret af Brøndby har den været ude af vores hænder, og det har siden været op til appeludvalget at finde frem til en afgørelse, som er meget vigtig, da den danner præcedens for fremtiden.

19. september 2010 mødtes FC København og Brøndby i Parken. Hjemmeholdet vandt kampen, der dog mest vil blive husket for den massive ballade, der udviklede sig i udebane-afsnittet, hvor Brøndbys fans brændte masser af fyrværkeri af, tændte ild til sæder og siden kom i karambolage med både kontrollører og politiet.

Også en toilet-sektion i Parken blev godt og grundigt smadret, og da Parken efterfølgende gjorde skaderne op blev regningen på 600.000 kroner.



DBU’ disciplinærudvalg besluttede kort efter at tildele den historisk høje bøde på baggrund af det nye regelsæt om “objektivt udebaneansvar”, hvor klubber som noget nyt i denne sæson kan straffes for, hvordan deres fans opfører sig på udebane.

Ender DBU med at tabe sagen til Brøndby, er DBU nødsaget til at kigge indad og revurdere det regelsæt, som i øjeblikket ligger til grund for sanktioner og bøder tildelt af disciplinærudvalget.





LIVE

TransferLIVE: Chokskifte?

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’

Jagter kæmpe Premier League-stjerne

‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Hillerød afviser bud på Saman Jalaei

Osula får stor rolle i Newcastle

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Jagtet af FCK: Han laver flere fejl end Kotarski

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

Her kan du se de danske hold i Europa

På vej til FCK: Her er han ligaens konge



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

AGF – Brøndby IF

‘En retur til Wolfsburg virker usandsynlig’

Brøndby-flop: De henter Carl Björk

Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

FC København – Lyngby BK

Viborg FF – OB

Spår FCK-fiasko

I dag er det sidste chance for FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Sønderjyske – FC Midtjylland

Randers FC – Silkeborg IF

Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel

Dansk duo trækker overskrifter i Italien