Brøndbys appelsag fra balladen i Parken trækker i langdrag.
8. oktober 2010 appellerede Brøndby dommen fra DBU’s disciplinærudvalg, der resulterede i en bøde på 200.000 kroner som følge af den massive ballade blandt Brøndbys fans i udekampen mod FC København 19. september 2010.
Sagen har siden ligget på bordet hos DBU’s appeludvalg, der blandt andet har indhentet masser af videomateriale fra Parken til at granske yderligere i sagen, inden en afgørelse bliver truffet.
For over en måned siden gav leder af DBU Turnering, Peter Ebbesen udtryk for vigtigheden i, at sagen var ude af verden, inden Superligaen igen bliver sat i gang.
LÆS OGSÅ: Brøndbys bølle-appelsag behandles
Peter Ebbesen undrer sig nu meget over, at der endnu ikke er kommet en afgørelse med mindre end to uger til forårspremieren på Superligaen.
– Det er bekymrende for det danske fodboldsystem, at sagen tager så lang tid. Det sætter os i den grad på stand-by i forhold til, at vi meget gerne skal kunne agere fra uge til uge i forhold til de sager, der måtte blive indberettet, når turneringen er i gang, siger Peter Ebbesen til tipsbladet.dk.
Lederen holder fast i vigtigheden omkring, at appelsagen meget gerne skal være afgjort inden 5. marts, hvor AaB og Silkeborg indleder forårssæsonen.
– Vi har flere sager fra andre kampe liggende, som vi på grund af appelsagen besluttede os for at vente med at træffe afgørelser omkring. Appelsagen er med til at afgøre, hvordan vi kan og skal agere i fremtiden ud fra det regelsæt, vi har. Og som udenforstående sikkert gør det, undrer jeg mig også over, at en afgørelse på sagen trækker så meget ud, som det er tilfældet, siger Peter Ebbesen.
En af de sager, der endnu ikke har været behandlet handler også om ballade hod Brøndbys fans i november-udekampen mod AaB, hvor massiv afbrædning af fyrværkeri resulterede i, at kampen blev afbrudt flere gange.
Peter Ebbesen har ikke nogen indikation om, hvornår appeludvalget kan være klar med en afgørelse.
– Siden sagen blev appelleret af Brøndby har den været ude af vores hænder, og det har siden været op til appeludvalget at finde frem til en afgørelse, som er meget vigtig, da den danner præcedens for fremtiden.
19. september 2010 mødtes FC København og Brøndby i Parken. Hjemmeholdet vandt kampen, der dog mest vil blive husket for den massive ballade, der udviklede sig i udebane-afsnittet, hvor Brøndbys fans brændte masser af fyrværkeri af, tændte ild til sæder og siden kom i karambolage med både kontrollører og politiet.
Også en toilet-sektion i Parken blev godt og grundigt smadret, og da Parken efterfølgende gjorde skaderne op blev regningen på 600.000 kroner.
DBU’ disciplinærudvalg besluttede kort efter at tildele den historisk høje bøde på baggrund af det nye regelsæt om “objektivt udebaneansvar”, hvor klubber som noget nyt i denne sæson kan straffes for, hvordan deres fans opfører sig på udebane.
Ender DBU med at tabe sagen til Brøndby, er DBU nødsaget til at kigge indad og revurdere det regelsæt, som i øjeblikket ligger til grund for sanktioner og bøder tildelt af disciplinærudvalget.
LIVE
TransferLIVE: Tottenham får kæmpe bud accepteret
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
– Jeg får så ondt i maven over det
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København vil have mere for Larsson
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
TOPNYHED
FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
TRANSFER
Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
TOPNYHED
FC Midtjylland får bøde på en kvart million
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
OPTAKT
Frankrig – Senegal
TOPNYHED
Klar transfermelding
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
NYHEDER
Elias Jelert færdig
TOPNYHED
VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
OPTAKT
Irak – Norge
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
England – Kroatien