Da FC København og Brøndby mødtes i parken 19 september 2010 udviklede der sig voldsomme uroligheder blandt tilskuerne på udebane-afsnittet.
Brøndbys fans fyrede masser af fyrværkeri af fra tribunen, antændte og smadrede adskillige stolesæder, øvede massivt hærværk mod toiletforholdene og kom i direkte slagsmål med politiet.
LÆS OGSÅ: DBU åbner ny sag mod Brøndby
Sagen medførte en historisk høj bøde fra DBU’s disciplinærudvalg, der valgte at tildele en bøde til Brøndby på 200.000 kroner. Brøndby valgte efter nogle dages betænkningstid af anke dommen, og siden har sagen ligget hos appeludvalget, der endnu ikke er nået frem til en afgørelse.
– Der er endnu ikke fundet en afgørelse, men jeg regner med, at udvalget kommer med en afgørelse i løbet af februar, siger DBU’s jurist Thomas Jönsson til tipsbladet.dk.
Thomas Jönsson fungerer også som sekretær for appeludvalget.
LÆS OGSÅ: Brøndby kræver fingeraftryk af fans
I appelsagen ligger der også en sag fra kampen mellem Lyngby og Brøndby fra efteråret. Brug af romerlys fra Brøndbys fans medførte en bøde på 10.000 kroner fra disciplinærudvalget.
– Det er vigtigt for os at få en afgørelse på sagen inden, der igen bliver spillet fodbold på de danske stadions. Der er allerede gået lang tid nu, og vi vil gerne have sagen afsluttet. Men det er også vigtigt i forhold til sager, som vi endnu ikke har kunnet behandle før, der foreligger en afgørelse, siger leder af DBU Turnering Peter Ebbesen til tipsbladet.dk.
LÆS OGSÅ: FC København straffes også
De sager, Peter Ebbesen refererer til, er blandt andet Brøndbys udekamp mod AaB fra november, hvor Brøndbys fans atter markerede sig uheldigt ved massiv brug af nødblus og romerlys. Men også sagen fra kampen mellem Sønderjyske og FC København, hvor de danske mestres fans fyrede så meget fyrværkeri af, at kampen måtte afbrydes flere gange.
LIVE
Superliga-LIVE: ‘Vi skal bare holde vores kæft’
AVIS
Thomas Kristensen solgt i kæmpehandel
EKSPERT
‘Så skal vi heller ikke snakke ham mere op’
TOPNYHED
Forfærdelig dag: AGF-mareridt venter i næste runde
INTERVIEW
Cornelius tæt på FCK-udløb: ‘Jeg er afklaret’
TOPNYHED
Aston Villa-angriber kan være på vej til Danmark
TIPSBLADETS DOM
Det var pivringe, AGF – tæsket i Baku
LIVE
TransferLIVE: Drama – dansker nægter at træne
NYHEDER
Træls melding om ny Superliga-transfer
TOPNYHED
Blæst bagover af Nørgaard: ‘Må bare sige WOW’
MEDIE
Brøndby-transfer meldes ‘usandsynlig’
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Man bør takke Jacob Neestrup’
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: Det her bli’r I nødt til at forstå!
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Bekræfter: I dialog med Superliga-klubber
TRANSFER
Brøndby-boss bekræfter: Der er dialog
TOPNYHED
Nu ser det fantastisk ud for ham i Barcelona
MEDIE
Højbjerg vækker vrede i Marseille
AVIS
Møde med agenten – Roony Bardghji meldes færdig
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Tidligere kæmpetalent på vej til Danmark
MEDIE
FC København meldes tæt på landsholdsspiller
Klubejer sagsøger Crystal Palace
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter Jacob Christensen
EKSKLUSIVT
Brøndbys nye stjerne havde vanvittigt målsnit
EKSKLUSIVT
Uret tikker i BIF: Kæmpe oprydning og Jobbe-rygte
TIPSBLADET SPECIAL
VAR-drama i BIF-kamp: ‘Er du fuldstændig idiot?’
EKSKLUSIVT
Afsløring: I dialog med FCK om Garananga
LIVE: AGF taber stort i Azerbaijan
TOPNYHED
FC Midtjylland-boss: Han er altdominerende
NYHEDER
FC Barcelona bekræfter trist nyhed
Donald Trump forsvarer Gianni Infantino
Ny transfer i Brøndby? Thomas Nørgaard teaser
MEDIE