Når Brøndby 20. marts møder FC København i Parken, vil der være helt nye regler for de Brøndby-fans, der ønsker adgang til kampen.
Brøndby strammer nemlig nettet omkring de ballademagere, der i 2010 flere gange skabte voldsomme uroligheder i forbindelse med Brøndbys udekampe – værste eksempel i Parken 19. september, hvor der blev kastet med fyrværkeri, brændt sæder af i voldsom grad og smadret en toiletsektion til ukendelighed.
– Vi vil indføre et unikt system, hvor man for at kunne købe billet til udekampen dels skal være medlem af Brøndby Support, Fællesskabet eller have anden relation til Brøndbys fredelige fanmiljø, og dels skal man registreres med et fingeraftryk ved køb af billetten, siger Brøndbys sikkerhedschef Emil Bakkendorff til tipsbladet.dk.
– På selve kampdagen skal man igen afgive fingeraftryk. På den måde sikrer vi os, at den der køber billetten også er den, der kommer ind til kampen.
– Vi indfører systemet, fordi vi føler det nødvendigt at gøre noget nu med bagtanke på de forskellige situationer, vi oplevede i 2010 og som har kostet klubben indberetninger og efterfølgende bøder. Vi havde helst været det foruden, for vi vil helst undgå at tage livtag på vores fans. Omvendt er vi også opmærksomme på den verden, der eksisterer og de personer som tidligere har været med til at skade klubben, lyder det fra sikkerhedschefen.
Fingeraftryk slettes
Brøndby holdt tidligere fredag møde med udvalgte repræsentanter fra forskellige fan-grupperinger for at debattere, hvordan man i fremtiden undgår de adskillige situationer, som skæmmede flere af Brøndbys udekampe i 2010. Konklusionen på dialogen blev, at Brøndby nu har besluttet at indføre den drastiske stramning overfor fansene.
– Det skal understreges, at man ved aflevering af fingeraftrykket ikke samtidig giver adgang til personfølsomme oplysninger som kan blive misbrugt af hverken os eller personer, der kunne komme i besiddelse af maskinen. Det er et lignende system, der med succes bliver anvendt rundt omkring i nattelivet på diskoteker og på casinoer, siger Emil Bakkendorff.
– Alle oplysninger omkring fingeraftrykkene bliver automatisk slettet efter 48 timer med mindre, man har lavet ballade ved kampen.
– De personer, der eventuelt laver ballade ved kampen vil vi tilsende skriftligt materiale med helt konkrete oplysninger om, hvor længe deres karantæne gælder, og hvad der skal til for at ophæve den igen.
LÆS MEGET MERE om Brøndbys nye udebane-koncept og sammenligningen med FCK Away – PÅ NÆSTE SIDE
Systemet med dels af være tilknyttet Brøndbys fangruppering dels af skulle aflevere fingeraftryk er endnu ikke udformet konkret, da Brøndby blandt andet er i gang med at undersøge Persondataloven for, om tiltaget indeholder nogen form for overtrædelse, hvilket dog indtil videre ikke har vist sig som tilfældet.
Det nye udebanekoncept betyder blandt andet, at det ikke længere kan lade sig gøre for en enkeltperson at købe flere billetter ad gangen. Personen, der skal til fodbold må og skal selv stå for billetkøbet, hvilket kan skabe praktiske udfrodringer for de fodbold-fans, der fysisk ikke har mulighed for at møde op til forsalget af billetter, der vil foregå hos Brøndby Shoppen på Brøndby Stadion.
– Det er korrekt, at man ikke længere som enkeltperson kan købe flere billetter. De personer, der eksempelvis sidder i Jylland og gerne vil ind til kampen, kan i stedet sende os deres person-oplysninger og pengene for billetten. På selve kampdagen vil vores billetfolk være til stede ved eksempelsvis Parken flere timer forud for kampen. Her skal man så henvende sig for at få billetten ved at lade sig registrere med fingeraftryk, siger Emil Bakkendorff til tipsbladet.dk.
– Til kampen mod FCK 20. marts har vi 1.500 billetter til rådighed, og det er min overbevisning, at vi får dem alle solgt i forsalget inden selve kampdagen. Skulle det ske, at der var billetter på selve kampdagen gælder det også, at man vil kunne møde op og lade sig registrere med oplysninger om, hvem man er, og hvilken tilknytning man har til Brøndby Support eller Fællesskabet og så afgive fingeraftryk.
Bedre end FCK Away
Mens FC København for flere år siden indførte initiativet FCK Away til deres udekampe, har Brøndby hidtil forsøgt sig via dialogens vej med fansene. Et initiativ, der indtil videre ikke har været den store succes. I efteråret ansatte klubben en decideret fankoordinator, der også har været med i beslutningsgangen omkring det nye initiativ med fingeraftryk.
– Vi har flere gange skelet til FCK’s away-koncept uden at kopiere det, da vi ikke har ment, det har været den rette løsning. FCK Away rummer mange gode ting, men vi tror på, at vores system kommer til at fungere bedre end FCK Away, da et fingeraftryk ikke kan misbruges eller kopieres, som et FCK Away-kort kan, siger Emil Bakkendorff.
– Jeg er ikke naiv og stiller ingen garanti for, at vi slipper totalt for ballade i fremtiden, men vi tror på et væsentligt fremskridt i fremtiden. De rigtige fans med tilknytning til Brøndby Support og Fællesskabet har gang på gang understreget, at de ikke laver ballade. Nu da man skal være registreret medlem af en af klubbens medlemsforeninger, håber vi meget, at vi kan tage et stort skridt i retning af at undgå ballade i fremtiden, siger Emil Bakkendorff.
Sikkerhedschefen understreger, at initiativet i første omgang skal benyttes til udebanekampe i kategorien ‘højrisiko,’ hvilket kampen 20. marts i den grad kan siges at være med bagtanke på opgøret 19. september 2010.
LIVE
TransferLIVE: Uvis fremtid for Luca Kjerrumgaard
MEDIE
Kan sikre millioner til AGF
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer
NYHEDER
Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Forlader AGF – her er hans nye klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent
STORT INTERVIEW
Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked
NYHEDER
Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
MEDIE
Roony vil væk
TRANSFER
FC Nordsjælland jubler: Fysisk imponerende profil
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM
MEDIE
Mæhle kan hentes for spotpris
NYHEDER
Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser
FANKLUBBEN
AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!
MEDIE
Erik ten Hag jagter dansker
MEDIE
Slut med Slot? Han er favorit til at overtage
MEDIE
Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCKs mulige modstandere i Conference League
NYHEDER
Husker du FCM-stjernen Sparv? Scorer nyt stort job
NYHEDER
Legende om Stage-transfer: ‘Ville være brutalt’
MEDIE
Brøndby-profil kan være på vej til Celtic
MEDIE
United nærmer sig stjernespiller – her er prisen
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
EKSKLUSIVT