Søndag led AaB endnu et nederlag, da holdet tabte 1-3 på hjemmebane til FC København i Superligaen.
AaB har dermed ikke vundet i de seneste ti kampe, holdet har spillet, hvor det samlet set er blevet til ni nederlag og en enkelt uafgjort.
Cheftræner i AaB Lars Friis er mildt sagt ikke særligt imponeret over, hvordan hans AaB-mandskab har præsteret på det seneste, men han siger samtidig, at det ikke nytter noget at tænke på, hvordan det gik i sidste sæson.
– Jeg er pissetræt af, at vi ikke har vundet i ti kampe, og det er ikke det, der hører til i AaB.
– Jeg er træt af den afslutning i sidste sæson, men vi er også nødt til at trække stregen fra sidste sæson.
– Vi arbejder på noget nyt, og vi har både fornyet truppen og ændret formation, siger han.
Lars Friis henviser til, at AaB har skiftet taktik fra en treback-kæde, så holdet i stedet spiller med fire spillere nede bagved i forsvaret.
Selv om resultaterne halter, påpeger Lars Friis, at han kan se et fremskridt hos holdet, og han er ikke i tvivl om, at nordjyderne nok skal få sat gang i en sejrsstime igen indenfor kort tid.
– De har taget godt imod det (det nye system, red.), og vi har haft gode dialoger omkring det, så jeg er ikke i tvivl om, at vi får nogle af vores offensive spillere mere i kraft ved at spille på denne her måde.
– Vi gør alt, hvad vi overhovedet kan. Jeg har sagt til spillerne, at det kun er én vej. Vi skal ud på træningsbanen igen, og det er den eneste vej ud af denne her stime.
– Det er gode fodboldspillere, så det skal komme. Det her skal vende, siger han.
Anfører i AaB Lucas Andersen er ligeledes meget skuffet over, hvordan AaB har indledt den nye sæson.
– Det er klart, at det vejer tungt, og vi ønskede selvfølgelig at starte sæsonen på en helt anden måde.
– Det er ikke det mest optimale, når vi ellers har forberedt os så meget på det, der venter os fremadrettet, men når det så er sagt, så synes jeg, at vi har flyttet os, siger han.
Det nye spilsystem, som Lars Friis har indført, passer anføreren fint, og selv om han er klar over, at holdet ikke har præsteret som forventet, så mener han, at nordjyderne har et stærkt fundament at bygge videre på.
– Tingene sidder ikke 100 procent i skabet, men jeg synes, at vi har taget mange af tingene til os.
– Vi mangler at få styr på de sidste par procenter, men jeg synes overordnet set, at vi har et rigtig godt fundament, siger han.
Han mener desuden, at holdet står stærkere på papiret, end det gjorde i sidste sæson.
– Jeg synes, vi har en rigtig, rigtig stærk trup, og vi har fået tilføjet endnu mere individuel kvalitet, så jeg er sikker på, at det nok skal blive godt.
– Jeg synes, at truppen står stærkere end i sidste sæson, og vi viser mange lovende takter, siger han.
AaB skal forsøge at vende den negative stime i næste weekend, når AC Horsens gæster Aalborg Portland Park i tredje spillerunde af Superligaen.
/ritzau/
LIVE
LIVE: AGF må undvære stor profil til guldbrag
MEDIE
Offentliggøres i dag
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
NYHEDER
AGF har holdt fri inden FCM-brag
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
Riemer reagerer på stor landsholdschok
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
NYHEDER
Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
MEDIE
Er det Dolbergs vilde millionløn?
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
EKSKLUSIVT
– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes
TOPNYHED