Landstræner Lars Knudsen tager det afslappet, at han tirsdag må undvære en af landsholdets nøglespillere i den vigtige Nations League-udekamp mod Schweiz.
Morten Hjulmand ragede en karantæne til sig efter at have fået gult kort i lørdagens nederlag til Spanien.
For tre måneder siden kunne en lignende situation løses ved at smide enten Thomas Delaney, Christian Nørgaard eller Mathias Jensen på banen, men ingen af de tre rutinerede spillere er til rådighed mod Schweiz.
Delaney er stoppet på landsholdet, mens Brentford-spillerne Nørgaard og Jensen døjer med skader. Det efterlader Jens Stage og Mads Bidstrup som de oplagte afløsere for Morten Hjulmand i maskinrummet ved siden af Pierre-Emile Højbjerg.
– Det er selvfølgelig ærgerligt, at Morten Hjulmand ikke er til rådighed, men vi har andre gode kræfter. Vi har Jens Stage, som har gjort det godt i lang tid i Bundesligaen, og vi har Mads Bidstrup, som leverer godt i Salzburg, så vi er fortrøstningsfulde.
– Derudover har vi andre spillere i truppen, der også kan spille på den centrale midtbane, siger Lars Knudsen formentlig med henvisning til noget mere offensivt indstillede Christian Eriksen og Albert Grønbæk
Både Jens Stage og Mads Bidstrup er grønne i landsholdssammenhæng. Stage spillede sin foreløbig eneste landskamp for tre år siden, mens Bidstrup har sin debut til gode og er samlet med landsholdet for første gang.
Deres yderste begrænsende landsholdsrutine tillægger Lars Knudsen ingen nævneværdig betydning før mødet med schweizerne.
– Jeg synes, at vi så i september, at spillere uden meget landsholdserfaring godt kan spille med alligevel. Det viste Albert Grønbæk og Patrick Dorgu, så jeg er ikke bekymret for Stage eller Bidstrup, siger landstræneren.
Morten Hjulmand fik det karantænegivende gule kort mod Spanien for et satset indgreb i en situation, hvor bolden var langt fra Danmarks mål, og der ikke umiddelbart var fare på færde.
Kortet kunne sagtens være undgået, mener Lars Knudsen, men det er næppe gunstigt at opstille begrænsninger for en energisk og temperamentsfuld Morten Hjulmand.
– Det er en del af Mortens måde at spille på, og det er en del af hans måde at være på inde på banen, konstaterer landstræneren.
Også Victor Kristiansen misser opgøret mod Schweiz med karantæne. I hans tilfælde valgte Lars Knudsen søndag at indkalde Mads Roerslev som erstatning, men landstræneren ser ingen grund til at føje yderligere en midtbanespiller til sin trup.
Landsholdet flyver mandag formiddag i chartret fly fra sin lejr i Sydspanien til schweiziske St. Gallen.
/ritzau/
NYHEDER
Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’
NYHEDER
Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark
Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop
TOPNYHED
Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA
NYHEDER
34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet
MEDIE
Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.
MEDIE
Afslører forsøg på at gå på rov i AGF
HELT VILDT
Pione Sisto kollapsede på hotelværelse
MEDIE
Vil købe dansk landsholdsbobler
TOPNYHED
Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub
EKSKLUSIVT
Peter Løvenkrands scorer flot aftale
TOPNYHED
Bendtner udpeger kæmpe dansk problem
TOPNYHED
Vildt: Norge ydmyger Italien og er VM-klar
NYHEDER
– Han tog mig på røven!
TOPNYHED
Steve Coopers højre hånd afviser
MEDIE
Kæmpe overraskelse i Parken – fyres han nu?
TOPNYHED
Øv! Nedtur for Aral Simsir
EKSKLUSIVT
Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’
TOPNYHED
Dommervalg til dansk gyser skaber overskrifter
NYHEDER
Frank afslører: Var i spil til landstrænerjob
TOPNYHED
Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland
NYHEDER
Trump vil give VM-gæster fortrinsret i visumkøen
Skotland vil gribe uventet gave mod Danmark
Brian Riemer var tæt på at udtage denne debutant
Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland
Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode
NYHEDER
Tyskland leger sig til VM mod chanceløse slovakker
TOPNYHED
– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!
EKSKLUSIVT
Superliga-komet: Det handler ikke om jeg, jeg, jeg
NYHEDER
O’Riley roses af Riemer – interesse fra flere hold
NYHEDER
Suveræn sejr sender Holland stensikkert til VM
NYHEDER
Barcelona vender tilbage til ikonisk hjemmebane
INTERVIEW
Vild med Superliga-transfer: ‘SÅ meget klasse’
TOPNYHED
Premier League-spiller kommenterer FCK-rygte
EKSKLUSIVT
Vild udtalelse: ‘Det er klassisk Flemming’
NYHEDER
– Jeg var mega ked af det
TRANSFER
‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’
Udskiftning på landsholdet – han er ude med sygdom
TOPNYHED
Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’
MEDIE
Ny kæmpeklub er interesseret
NYHEDER
Kiks mod Belarus øger Højbjergs motivation
NYHEDER
Bevæget Pukki scorer i afskedskamp for Finland
TOPNYHED
Riemer: Usikkert om Højlund starter inde
TOPNYHED
‘Don Ø’ euforisk: Varmer mit hjerte utroligt meget
Forventer friske danskere efter fiasko
NYHEDER
Skotsk nedtur: Stjerne misser braget mod Danmark
TOPNYHED
Viralt mod FCK: ‘Det gik amok – en eksplosion’
Gravesen tordner: ‘Dumper på det groveste’
EKSKLUSIVT
Ståle Solbakkens danske hjælper: ‘Helt fantastisk’
NYHEDER