Stor fidus til Hjulmands afløsere

Jens Stage og Mads Bidstrup kan sagtens udfylde hullet for karantæneramte Morten Hjulmand, mener landstræner.



Landstræner Lars Knudsen tager det afslappet, at han tirsdag må undvære en af landsholdets nøglespillere i den vigtige Nations League-udekamp mod Schweiz.

Morten Hjulmand ragede en karantæne til sig efter at have fået gult kort i lørdagens nederlag til Spanien.

For tre måneder siden kunne en lignende situation løses ved at smide enten Thomas Delaney, Christian Nørgaard eller Mathias Jensen på banen, men ingen af de tre rutinerede spillere er til rådighed mod Schweiz.

Delaney er stoppet på landsholdet, mens Brentford-spillerne Nørgaard og Jensen døjer med skader. Det efterlader Jens Stage og Mads Bidstrup som de oplagte afløsere for Morten Hjulmand i maskinrummet ved siden af Pierre-Emile Højbjerg.

– Det er selvfølgelig ærgerligt, at Morten Hjulmand ikke er til rådighed, men vi har andre gode kræfter. Vi har Jens Stage, som har gjort det godt i lang tid i Bundesligaen, og vi har Mads Bidstrup, som leverer godt i Salzburg, så vi er fortrøstningsfulde.

– Derudover har vi andre spillere i truppen, der også kan spille på den centrale midtbane, siger Lars Knudsen formentlig med henvisning til noget mere offensivt indstillede Christian Eriksen og Albert Grønbæk

Både Jens Stage og Mads Bidstrup er grønne i landsholdssammenhæng. Stage spillede sin foreløbig eneste landskamp for tre år siden, mens Bidstrup har sin debut til gode og er samlet med landsholdet for første gang.

Deres yderste begrænsende landsholdsrutine tillægger Lars Knudsen ingen nævneværdig betydning før mødet med schweizerne.

– Jeg synes, at vi så i september, at spillere uden meget landsholdserfaring godt kan spille med alligevel. Det viste Albert Grønbæk og Patrick Dorgu, så jeg er ikke bekymret for Stage eller Bidstrup, siger landstræneren.

Morten Hjulmand fik det karantænegivende gule kort mod Spanien for et satset indgreb i en situation, hvor bolden var langt fra Danmarks mål, og der ikke umiddelbart var fare på færde.

Kortet kunne sagtens være undgået, mener Lars Knudsen, men det er næppe gunstigt at opstille begrænsninger for en energisk og temperamentsfuld Morten Hjulmand.

– Det er en del af Mortens måde at spille på, og det er en del af hans måde at være på inde på banen, konstaterer landstræneren.

Også Victor Kristiansen misser opgøret mod Schweiz med karantæne. I hans tilfælde valgte Lars Knudsen søndag at indkalde Mads Roerslev som erstatning, men landstræneren ser ingen grund til at føje yderligere en midtbanespiller til sin trup.

Landsholdet flyver mandag formiddag i chartret fly fra sin lejr i Sydspanien til schweiziske St. Gallen.

/ritzau/






TOPNYHED

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Chok: Axelsen taber efter stort kollaps

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

Vild udtalelse blusser op i Italien

Afsløring: Andreas Bruus skifter til AC Horsens

I batalje – Philip Billing voldsomt utilfreds

Conte hylder Højlund: – Nu er det op til mig

‘Supermand’ – Bliver han snart Ståles stjerne?



TOPNYHED

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’

Neestrup: Derfor er Sarapata på U19-holdet

Stort chok for Hjulmand inden FCK-brag

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde



TOPNYHED

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Michael Laudrup meget overrasket over stjerneexit

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’

Kæmpestjerne fremhæver dansker

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham



TOPNYHED

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

Hylder dansk debutant

Ikke sket i 8 år

Uenighed om FCK’s CL-eventyr: ‘Forrykt vurdering’

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

Danmark rykker frem på FIFA’s verdensrangliste

Sneijder: – Det kan blive meget akavet

– En stor beslutning

Brøndby-boss udpeger sit største træneridol

Chikaneret i 90 minutter

Fyring truer – kan hente afløser i Premier League



Dolberg_2 NYHEDER

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

– Dumdristigt og naivt

Michael Laudrup: – Det er nytteløst

Supercomputer: Her ender FCK i Champions League

Laudrup: – Det kan godt blive svært, FCK

Ny på landsholdet: Dansk stjerne blev overrasket

Superliga-klub henter Kristian Pedersen

Højlund & Napoli kan overraske i Manchester

Neestrup: ‘Ja, for satan – på med klaphatten’

Bodø/Glimt sikrer sent Champions League-point

Kæmpe ros – Thomas Delaney fremhæver reserve

Hjulmand teaser: ‘Bliver stort for dansk fodbold’

FC Midtjylland videre i pokalturneringen

Hjulmand dybt imponeret af FCK – især af én ting

Steve Cooper-kending tager til Brøndby IF

Lettet FCK-træner: ‘De kampe er et helvede’

Jacob Neestrup: ‘Vi har et professionelt forhold’

FCK må undvære offensiv profil mod Leverkusen

Per Frandsen præsenteret i norsk klub

– Højlund er en 10 år yngre Lukaku

Skidt nyt for Real Madrid

Elkjær jubler over Frank

Prøvede at lokke Eriksen