Sepp Piontek, Richard Møller Nielsen, Bo Johansson, Morten Olsen, Åge Hareide og Kasper Hjulmand.
Listen over herrelandsholdets professionelle landstrænere gennem tiderne er stadig så kort, at de fleste landsholdsfans let kan huske den.
Til gengæld er listen over trænere, der af den ene eller anden årsag har vikarieret som landstræner i mindst en kamp, næsten lige så lang, når den indtil for nylig relativt ukendte Lars Knudsen bliver føjet til listen torsdag aften i Nations League-premieren mod Schweiz.
Landsholdets normale dødboldtræner står med ansvaret, fordi Morten Wieghorst, der i forvejen kun var ansat som landstræner på en kort aftale frem til årsskiftet, er sygemeldt med symptomer på stress.
Lars Knudsen bliver den femte landstrænervikar i dette årtusind.
Senest Danmark havde en stand-in på landstrænerposten var 11. november 2020 mod Sverige.
Dengang havde angrebstræner Ebbe Sand ansvaret på sidelinjen, fordi både landstræner Kasper Hjulmand og daværende assistent Morten Wieghorst sad i coronaisolation på landsholdets hotel i Helsingør.
I tillæg var mange spillere tvunget til afbud af coronarelaterede årsager. Ebbe Sand og co. løste opgaven og vandt den afbudsprægede testkamp 2-0 på et næsten tomt Brøndby Stadion.
Lidt over et år tidligere, i september 2019, havde daværende assistenttræner Jon Dahl Tomasson ansvaret i to EM-kvalifikationskampe ude mod Gibraltar og Georgien.
Åge Hareide var sygemeldt efter en knæoperation. Hjemme fra sofaen kunne nordmanden se sin vikars hold banke Gibraltar 6-0, før udekampen i Tbilisi sluttede målløst.
Den mest kendte landstrænervikar er EM-helten John “Faxe” Jensen. Med kort varsel trådte han til som frontfigur for det såkaldte vikarlandshold i september 2018.
En tvist mellem Dansk Boldspil-Union og de professionelle landsholdsspillere førte til, at “Faxe” rådede over et hold bestående af spillere fra 2. division, Danmarksserien og futsal-landsholdet. Amatørerne slap fra testkampen i Slovakiet med et hæderligt 0-3-nederlag.
Også Morten Olsen måtte give stafetten videre en enkelt gang i løbet af sine mere end 15 år som dansk landstræner.
Efter at være blevet bortvist i en EM-kvalifikationskamp ude mod Spanien måtte en karantæneramt Olsen i juni 2007 se til fra tribunen, da Danmark mødte Sverige. Den kamp er siden gået over i historien, men ikke fordi assistenttræner Peter Bonde for en aften stod med ansvaret.
Den huskes i stedet for, at Danmark vendte 0-3 til 3-3, før en baneløber afbrød kampen ved at overfalde dommer Herbert Fandel, der netop havde udvist Christian Poulsen for at have slået Markus Rosenberg i maven, så Sverige fik tilkendt straffespark.
Kampen blev aldrig genoptaget, og Danmark tabte 0-3 på skrivebordet.
Ud over torsdagens kamp mod Schweiz, der begynder klokken 20.45, har Lars Knudsen også ansvaret søndag, når Danmark møder Serbien.
Det er uafklaret, hvor længe landstræner Morten Wieghorst er sygemeldt.
/ritzau/
LIVE
LIVE: FCK-fans med markant budskab
NYHEDER
Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
Barcelona tager smal sejr
FC Nordsjælland vinder i egen hule
Silkeborg klasker Randers
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
NYHEDER
Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’
TIPSBLADET SPECIAL
Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
AVIS
Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt
TOPNYHED
Rasmus Højlund revser konkurrent
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
NYHEDER
Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
– Han er den værste træner, jeg har haft!
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’
TIPSBLADET SPECIAL
Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
BIZART
Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?
OPTAKT
FC København – FC Fredericia
MEDIE
Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn
OPTAKT
Viborg FF – FC Midtjylland
NYHEDER
– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt
Benhård Brian Riemer-melding
Så blev det officielt
HELT VILDT
Protesterer efter dansk drømmekamp
Vild start: Han er deres Rasmus Højlund
NYHEDER
I svime over Pelle Mattsson
EKSKLUSIVT
Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!
EKSKLUSIVT
– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
OPTAKT
Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
TOPNYHED
Millionregn over FC Midtjylland
AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson
TOPNYHED
Dansker sammenlignes med Paul Pogba
EKSKLUSIVT
Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’
NYHEDER
Modtager stor ros fra Højbjerg
TIPSBLADETS DOM
Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!
NYHEDER
Topchef får nyt job i FCK
TOPNYHED
Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’
NYHEDER
Flot comeback af Dortmund mod HSV
TOPNYHED
“Ingen er uerstattelige”
DAGENS SPILFORSLAG
Randers vinder Gudenå-derby
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’
NYHEDER
Dårlig optakt for Frederik Rønnow
EKSKLUSIVT
Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali
NYHEDER
Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB
NYHEDER
Ekene Chukwuani igen på måltavlen
STORT INTERVIEW
Afslører vild transfer-historie