Sepp Piontek, Richard Møller Nielsen, Bo Johansson, Morten Olsen, Åge Hareide og Kasper Hjulmand.
Listen over herrelandsholdets professionelle landstrænere gennem tiderne er stadig så kort, at de fleste landsholdsfans let kan huske den.
Til gengæld er listen over trænere, der af den ene eller anden årsag har vikarieret som landstræner i mindst en kamp, næsten lige så lang, når den indtil for nylig relativt ukendte Lars Knudsen bliver føjet til listen torsdag aften i Nations League-premieren mod Schweiz.
Landsholdets normale dødboldtræner står med ansvaret, fordi Morten Wieghorst, der i forvejen kun var ansat som landstræner på en kort aftale frem til årsskiftet, er sygemeldt med symptomer på stress.
Lars Knudsen bliver den femte landstrænervikar i dette årtusind.
Senest Danmark havde en stand-in på landstrænerposten var 11. november 2020 mod Sverige.
Dengang havde angrebstræner Ebbe Sand ansvaret på sidelinjen, fordi både landstræner Kasper Hjulmand og daværende assistent Morten Wieghorst sad i coronaisolation på landsholdets hotel i Helsingør.
I tillæg var mange spillere tvunget til afbud af coronarelaterede årsager. Ebbe Sand og co. løste opgaven og vandt den afbudsprægede testkamp 2-0 på et næsten tomt Brøndby Stadion.
Lidt over et år tidligere, i september 2019, havde daværende assistenttræner Jon Dahl Tomasson ansvaret i to EM-kvalifikationskampe ude mod Gibraltar og Georgien.
Åge Hareide var sygemeldt efter en knæoperation. Hjemme fra sofaen kunne nordmanden se sin vikars hold banke Gibraltar 6-0, før udekampen i Tbilisi sluttede målløst.
Den mest kendte landstrænervikar er EM-helten John “Faxe” Jensen. Med kort varsel trådte han til som frontfigur for det såkaldte vikarlandshold i september 2018.
En tvist mellem Dansk Boldspil-Union og de professionelle landsholdsspillere førte til, at “Faxe” rådede over et hold bestående af spillere fra 2. division, Danmarksserien og futsal-landsholdet. Amatørerne slap fra testkampen i Slovakiet med et hæderligt 0-3-nederlag.
Også Morten Olsen måtte give stafetten videre en enkelt gang i løbet af sine mere end 15 år som dansk landstræner.
Efter at være blevet bortvist i en EM-kvalifikationskamp ude mod Spanien måtte en karantæneramt Olsen i juni 2007 se til fra tribunen, da Danmark mødte Sverige. Den kamp er siden gået over i historien, men ikke fordi assistenttræner Peter Bonde for en aften stod med ansvaret.
Den huskes i stedet for, at Danmark vendte 0-3 til 3-3, før en baneløber afbrød kampen ved at overfalde dommer Herbert Fandel, der netop havde udvist Christian Poulsen for at have slået Markus Rosenberg i maven, så Sverige fik tilkendt straffespark.
Kampen blev aldrig genoptaget, og Danmark tabte 0-3 på skrivebordet.
Ud over torsdagens kamp mod Schweiz, der begynder klokken 20.45, har Lars Knudsen også ansvaret søndag, når Danmark møder Serbien.
Det er uafklaret, hvor længe landstræner Morten Wieghorst er sygemeldt.
/ritzau/
Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien
AVIS
Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper
– Den her sidder dybt i sjælen
Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
HELT VILDT
Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne
MEDIE
Derfor har Lerager takket nej til FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne
DBU går på jagt efter fans bag banner
TOPNYHED
Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan
NYHEDER
Kæmpe slag for Danmark – stjerner misser VM
Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag
NYHEDER
Av, Danmark! Største tab i hele verden
TOPNYHED
Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller
TOPNYHED
Afsløring: Per Frandsen henter dansker
TRANSFER
Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub
TOPNYHED
FCK-lejesvend med fantastisk landsholdstermin
NYHEDER
Tre landsholdsstjerner nomineret til stor pris
NYHEDER
Dansk cykelrytter stopper karrieren
TOPNYHED
Han skal dømme FCK mod Brøndby på søndag
TOPNYHED
Danmark imponerer på talentliste
TOPNYHED
Lettet over at møde Danmark: ‘På papiret nemmere’
HELT VILDT
FC Barcelona med chokerende besked til stjerne
Dansk milliontransfer? ‘Kæmpe salgspotentiale!’
NYHEDER
Stor bekymring inden VM
NYHEDER
AGF-stjerne i smerter: ‘Har været et mørkt sted’
EKSKLUSIVT
Bedste i 10 år – imponerende Superliga-udvikling
EKSKLUSIVT
Superliga-klub ude efter Maurice Boakye
TRANSFER
Afslører Superliga-transfer med særlig klausul
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
INTERVIEW
Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog
NYHEDER
Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’
Hjulmand erkender smertefuldt hul til Bayern
VM-playoff: Drømmelodtrækning for Danmark!
TOPNYHED
Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?
NYHEDER
Kommentator ser skrækmønster på landsholdet
TOPNYHED
Skidt nyt: Danmark kan ende i skrækpulje
INTERVIEW
Kæmpe omvæltning for Frank: ‘Læser ikke noget’
NYHEDER
Danmark favoritter – men én ting bekymrer ekspert
NYHEDER
Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag
TOPNYHED
Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’
DAGENS SPILFORSLAG
Lokalderby i Valencia lugter af mål
Danmark udspiller Sverige i VM-optakt
Overtidsmål sikrer Hvidovre sejr i langgaber
INTERVIEW
Dansk-makedoner advarer Danmark: Værd at huske på!
NYHEDER
EM i fare: Dansk stjerne har brækket skinnebenet
NYHEDER
– Det er en fin lodtrækning
Lodtrækning slut: Her er Danmarks vej til VM
Vild melding: Stjerner kan ikke spille sammen
INTERVIEW
