Lars Knudsen indskriver sig på spøjs liste

Peter Bonde, John “Faxe” Jensen, Jon Dahl Tomasson og Ebbe Sand har også ageret stand-in som landstræner.



Sepp Piontek, Richard Møller Nielsen, Bo Johansson, Morten Olsen, Åge Hareide og Kasper Hjulmand.

Listen over herrelandsholdets professionelle landstrænere gennem tiderne er stadig så kort, at de fleste landsholdsfans let kan huske den.

Til gengæld er listen over trænere, der af den ene eller anden årsag har vikarieret som landstræner i mindst en kamp, næsten lige så lang, når den indtil for nylig relativt ukendte Lars Knudsen bliver føjet til listen torsdag aften i Nations League-premieren mod Schweiz.

Landsholdets normale dødboldtræner står med ansvaret, fordi Morten Wieghorst, der i forvejen kun var ansat som landstræner på en kort aftale frem til årsskiftet, er sygemeldt med symptomer på stress.

Lars Knudsen bliver den femte landstrænervikar i dette årtusind.

Senest Danmark havde en stand-in på landstrænerposten var 11. november 2020 mod Sverige.

Dengang havde angrebstræner Ebbe Sand ansvaret på sidelinjen, fordi både landstræner Kasper Hjulmand og daværende assistent Morten Wieghorst sad i coronaisolation på landsholdets hotel i Helsingør.

I tillæg var mange spillere tvunget til afbud af coronarelaterede årsager. Ebbe Sand og co. løste opgaven og vandt den afbudsprægede testkamp 2-0 på et næsten tomt Brøndby Stadion.

Lidt over et år tidligere, i september 2019, havde daværende assistenttræner Jon Dahl Tomasson ansvaret i to EM-kvalifikationskampe ude mod Gibraltar og Georgien.

Åge Hareide var sygemeldt efter en knæoperation. Hjemme fra sofaen kunne nordmanden se sin vikars hold banke Gibraltar 6-0, før udekampen i Tbilisi sluttede målløst.

Den mest kendte landstrænervikar er EM-helten John “Faxe” Jensen. Med kort varsel trådte han til som frontfigur for det såkaldte vikarlandshold i september 2018.

En tvist mellem Dansk Boldspil-Union og de professionelle landsholdsspillere førte til, at “Faxe” rådede over et hold bestående af spillere fra 2. division, Danmarksserien og futsal-landsholdet. Amatørerne slap fra testkampen i Slovakiet med et hæderligt 0-3-nederlag.

Også Morten Olsen måtte give stafetten videre en enkelt gang i løbet af sine mere end 15 år som dansk landstræner.

Efter at være blevet bortvist i en EM-kvalifikationskamp ude mod Spanien måtte en karantæneramt Olsen i juni 2007 se til fra tribunen, da Danmark mødte Sverige. Den kamp er siden gået over i historien, men ikke fordi assistenttræner Peter Bonde for en aften stod med ansvaret.

Den huskes i stedet for, at Danmark vendte 0-3 til 3-3, før en baneløber afbrød kampen ved at overfalde dommer Herbert Fandel, der netop havde udvist Christian Poulsen for at have slået Markus Rosenberg i maven, så Sverige fik tilkendt straffespark.

Kampen blev aldrig genoptaget, og Danmark tabte 0-3 på skrivebordet.

Ud over torsdagens kamp mod Schweiz, der begynder klokken 20.45, har Lars Knudsen også ansvaret søndag, når Danmark møder Serbien.

Det er uafklaret, hvor længe landstræner Morten Wieghorst er sygemeldt.

/ritzau/





Revser forholdene i Viborg: ‘Forfærdeligt!’




LIVE

LIVE: ‘FCK ville ikke en skid’

I chok: Har aldrig set lignende

Vil have ham væk fra FC København

Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Højlund står til at slå personlige rekorder

Oskarsson går viralt med kæmpe hit



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’

Neestrup chokerer med sin startopstilling

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

Melder om voldsom magtkamp i FC København

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

Mourinho tog røven på Zeca

‘AGF har været gode til at påvirke medierne’

Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!

Milliardær skylder Superliga-klub millioner



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Farzam: Han kan blive afgørende mod AGF

De danske kvinder tager førstepladsen

FCM ansætter ny topboss

Eriksen scorede i ny Wolfsburg-nedtur

Bombe – Superliga-klub nævnes

LIVE: FCK er klar til pokalfinalen

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’

Rasmus Højlund i massiv modvind

Jacob Neestrups overraskelser reddede lidt af æren

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’

Rigtig glad på fansenes vegne



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Chido Obi nomineret til pris

Her kan du se Viborg FF mod FC København

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Her er forklaringen på hans FC København-fravær

Narteys krav til ny kontrakt

4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup

‘Tottenham er i overhængende fare’

Arsenal slår Mansfield og er kvartfinaleklar

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

DBU-scoop: Tottenham-dansker får stor rolle

Arsenal-stjerne svarer igen

Marseille kan tage revanche mod Toulouse

Bayern tromler sig videre

Optakt: Newcastle – Manchester City

Mexico kommer med markant melding om VM

Her får du overblikket fra fredagens 1. division

Stuttgart overvejer forlængelse med dansker