Sepp Piontek, Richard Møller Nielsen, Bo Johansson, Morten Olsen, Åge Hareide og Kasper Hjulmand.
Listen over herrelandsholdets professionelle landstrænere gennem tiderne er stadig så kort, at de fleste landsholdsfans let kan huske den.
Til gengæld er listen over trænere, der af den ene eller anden årsag har vikarieret som landstræner i mindst en kamp, næsten lige så lang, når den indtil for nylig relativt ukendte Lars Knudsen bliver føjet til listen torsdag aften i Nations League-premieren mod Schweiz.
Landsholdets normale dødboldtræner står med ansvaret, fordi Morten Wieghorst, der i forvejen kun var ansat som landstræner på en kort aftale frem til årsskiftet, er sygemeldt med symptomer på stress.
Lars Knudsen bliver den femte landstrænervikar i dette årtusind.
Senest Danmark havde en stand-in på landstrænerposten var 11. november 2020 mod Sverige.
Dengang havde angrebstræner Ebbe Sand ansvaret på sidelinjen, fordi både landstræner Kasper Hjulmand og daværende assistent Morten Wieghorst sad i coronaisolation på landsholdets hotel i Helsingør.
I tillæg var mange spillere tvunget til afbud af coronarelaterede årsager. Ebbe Sand og co. løste opgaven og vandt den afbudsprægede testkamp 2-0 på et næsten tomt Brøndby Stadion.
Lidt over et år tidligere, i september 2019, havde daværende assistenttræner Jon Dahl Tomasson ansvaret i to EM-kvalifikationskampe ude mod Gibraltar og Georgien.
Åge Hareide var sygemeldt efter en knæoperation. Hjemme fra sofaen kunne nordmanden se sin vikars hold banke Gibraltar 6-0, før udekampen i Tbilisi sluttede målløst.
Den mest kendte landstrænervikar er EM-helten John “Faxe” Jensen. Med kort varsel trådte han til som frontfigur for det såkaldte vikarlandshold i september 2018.
En tvist mellem Dansk Boldspil-Union og de professionelle landsholdsspillere førte til, at “Faxe” rådede over et hold bestående af spillere fra 2. division, Danmarksserien og futsal-landsholdet. Amatørerne slap fra testkampen i Slovakiet med et hæderligt 0-3-nederlag.
Også Morten Olsen måtte give stafetten videre en enkelt gang i løbet af sine mere end 15 år som dansk landstræner.
Efter at være blevet bortvist i en EM-kvalifikationskamp ude mod Spanien måtte en karantæneramt Olsen i juni 2007 se til fra tribunen, da Danmark mødte Sverige. Den kamp er siden gået over i historien, men ikke fordi assistenttræner Peter Bonde for en aften stod med ansvaret.
Den huskes i stedet for, at Danmark vendte 0-3 til 3-3, før en baneløber afbrød kampen ved at overfalde dommer Herbert Fandel, der netop havde udvist Christian Poulsen for at have slået Markus Rosenberg i maven, så Sverige fik tilkendt straffespark.
Kampen blev aldrig genoptaget, og Danmark tabte 0-3 på skrivebordet.
Ud over torsdagens kamp mod Schweiz, der begynder klokken 20.45, har Lars Knudsen også ansvaret søndag, når Danmark møder Serbien.
Det er uafklaret, hvor længe landstræner Morten Wieghorst er sygemeldt.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Ny skade hos FCK
NYHEDER
Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
EKSKLUSIVT
Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til
NYHEDER
Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern
OPTAKT
Sønderjyske – AGF
NYHEDER
Vild spådom om FC Midtjylland
MEDIE
United overvejer disse fem managers
MEDIE
Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
MEDIE
PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne
OPTAKT
Liverpool – Tottenham
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet
NYHEDER
Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’
– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
OPTAKT
OB – FC København
AaB-krisen fortsætter
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
Supercomputer spår FCM-nedtur
MEDIE
Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
Farzam: En gave for FC København
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
OPTAKT
Barcelona – Sevilla
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: Gyser venter i Superligaen
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
STORT INTERVIEW
Peter Kjær: Her er min bekymring
HELT VILDT
Alverdens medier skriver om FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler
NYHEDER
Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr
TIPSBLADETS DOM
Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!
Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
NYHEDER
Inter smider point i toppen af Serie A
Tilbage efter lang pause
NYHEDER
Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’
FANKLUBBEN
Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?
DAGENS SPILFORSLAG
Impotens på Emirates
NYHEDER
Frimann uenig – Det er en tendens
NYHEDER
Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime
TIPSBLADETS DOM
Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil
OPTAKT
Manchester United – Aston Villa
OPTAKT