Sepp Piontek, Richard Møller Nielsen, Bo Johansson, Morten Olsen, Åge Hareide og Kasper Hjulmand.
Listen over herrelandsholdets professionelle landstrænere gennem tiderne er stadig så kort, at de fleste landsholdsfans let kan huske den.
Til gengæld er listen over trænere, der af den ene eller anden årsag har vikarieret som landstræner i mindst en kamp, næsten lige så lang, når den indtil for nylig relativt ukendte Lars Knudsen bliver føjet til listen torsdag aften i Nations League-premieren mod Schweiz.
Landsholdets normale dødboldtræner står med ansvaret, fordi Morten Wieghorst, der i forvejen kun var ansat som landstræner på en kort aftale frem til årsskiftet, er sygemeldt med symptomer på stress.
Lars Knudsen bliver den femte landstrænervikar i dette årtusind.
Senest Danmark havde en stand-in på landstrænerposten var 11. november 2020 mod Sverige.
Dengang havde angrebstræner Ebbe Sand ansvaret på sidelinjen, fordi både landstræner Kasper Hjulmand og daværende assistent Morten Wieghorst sad i coronaisolation på landsholdets hotel i Helsingør.
I tillæg var mange spillere tvunget til afbud af coronarelaterede årsager. Ebbe Sand og co. løste opgaven og vandt den afbudsprægede testkamp 2-0 på et næsten tomt Brøndby Stadion.
Lidt over et år tidligere, i september 2019, havde daværende assistenttræner Jon Dahl Tomasson ansvaret i to EM-kvalifikationskampe ude mod Gibraltar og Georgien.
Åge Hareide var sygemeldt efter en knæoperation. Hjemme fra sofaen kunne nordmanden se sin vikars hold banke Gibraltar 6-0, før udekampen i Tbilisi sluttede målløst.
Den mest kendte landstrænervikar er EM-helten John “Faxe” Jensen. Med kort varsel trådte han til som frontfigur for det såkaldte vikarlandshold i september 2018.
En tvist mellem Dansk Boldspil-Union og de professionelle landsholdsspillere førte til, at “Faxe” rådede over et hold bestående af spillere fra 2. division, Danmarksserien og futsal-landsholdet. Amatørerne slap fra testkampen i Slovakiet med et hæderligt 0-3-nederlag.
Også Morten Olsen måtte give stafetten videre en enkelt gang i løbet af sine mere end 15 år som dansk landstræner.
Efter at være blevet bortvist i en EM-kvalifikationskamp ude mod Spanien måtte en karantæneramt Olsen i juni 2007 se til fra tribunen, da Danmark mødte Sverige. Den kamp er siden gået over i historien, men ikke fordi assistenttræner Peter Bonde for en aften stod med ansvaret.
Den huskes i stedet for, at Danmark vendte 0-3 til 3-3, før en baneløber afbrød kampen ved at overfalde dommer Herbert Fandel, der netop havde udvist Christian Poulsen for at have slået Markus Rosenberg i maven, så Sverige fik tilkendt straffespark.
Kampen blev aldrig genoptaget, og Danmark tabte 0-3 på skrivebordet.
Ud over torsdagens kamp mod Schweiz, der begynder klokken 20.45, har Lars Knudsen også ansvaret søndag, når Danmark møder Serbien.
Det er uafklaret, hvor længe landstræner Morten Wieghorst er sygemeldt.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Martin Erlic på vej væk fra FCM?
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
NYHEDER
Fifas guldkalv skal stå på egne ben
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
LIGE NU
DBU med dugfrisk status på Christian Eriksen
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
Danske klubber scorer millioner på VM
EKSKLUSIVT
Wolfsburg-direktør til Tipsbladet: Nu må vi vente
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
MEDIE
Monsterbud på vej
TOPNYHED
Ståle revser Skotland
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
NYHEDER
Perez genvalgt som Real Madrid-præsident
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
LIVE: Sådan vil DBU hjælpe spillerne
TRANSFER