Sepp Piontek, Richard Møller Nielsen, Bo Johansson, Morten Olsen, Åge Hareide og Kasper Hjulmand.
Listen over herrelandsholdets professionelle landstrænere gennem tiderne er stadig så kort, at de fleste landsholdsfans let kan huske den.
Til gengæld er listen over trænere, der af den ene eller anden årsag har vikarieret som landstræner i mindst en kamp, næsten lige så lang, når den indtil for nylig relativt ukendte Lars Knudsen bliver føjet til listen torsdag aften i Nations League-premieren mod Schweiz.
Landsholdets normale dødboldtræner står med ansvaret, fordi Morten Wieghorst, der i forvejen kun var ansat som landstræner på en kort aftale frem til årsskiftet, er sygemeldt med symptomer på stress.
Lars Knudsen bliver den femte landstrænervikar i dette årtusind.
Senest Danmark havde en stand-in på landstrænerposten var 11. november 2020 mod Sverige.
Dengang havde angrebstræner Ebbe Sand ansvaret på sidelinjen, fordi både landstræner Kasper Hjulmand og daværende assistent Morten Wieghorst sad i coronaisolation på landsholdets hotel i Helsingør.
I tillæg var mange spillere tvunget til afbud af coronarelaterede årsager. Ebbe Sand og co. løste opgaven og vandt den afbudsprægede testkamp 2-0 på et næsten tomt Brøndby Stadion.
Lidt over et år tidligere, i september 2019, havde daværende assistenttræner Jon Dahl Tomasson ansvaret i to EM-kvalifikationskampe ude mod Gibraltar og Georgien.
Åge Hareide var sygemeldt efter en knæoperation. Hjemme fra sofaen kunne nordmanden se sin vikars hold banke Gibraltar 6-0, før udekampen i Tbilisi sluttede målløst.
Den mest kendte landstrænervikar er EM-helten John “Faxe” Jensen. Med kort varsel trådte han til som frontfigur for det såkaldte vikarlandshold i september 2018.
En tvist mellem Dansk Boldspil-Union og de professionelle landsholdsspillere førte til, at “Faxe” rådede over et hold bestående af spillere fra 2. division, Danmarksserien og futsal-landsholdet. Amatørerne slap fra testkampen i Slovakiet med et hæderligt 0-3-nederlag.
Også Morten Olsen måtte give stafetten videre en enkelt gang i løbet af sine mere end 15 år som dansk landstræner.
Efter at være blevet bortvist i en EM-kvalifikationskamp ude mod Spanien måtte en karantæneramt Olsen i juni 2007 se til fra tribunen, da Danmark mødte Sverige. Den kamp er siden gået over i historien, men ikke fordi assistenttræner Peter Bonde for en aften stod med ansvaret.
Den huskes i stedet for, at Danmark vendte 0-3 til 3-3, før en baneløber afbrød kampen ved at overfalde dommer Herbert Fandel, der netop havde udvist Christian Poulsen for at have slået Markus Rosenberg i maven, så Sverige fik tilkendt straffespark.
Kampen blev aldrig genoptaget, og Danmark tabte 0-3 på skrivebordet.
Ud over torsdagens kamp mod Schweiz, der begynder klokken 20.45, har Lars Knudsen også ansvaret søndag, når Danmark møder Serbien.
Det er uafklaret, hvor længe landstræner Morten Wieghorst er sygemeldt.
/ritzau/
TRANSFER
FC Midtjylland henter Enzo Beck
TRANSFER
City betaler 560 millioner for ny stjerne
TOPNYHED
Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’
TOPNYHED
Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer – guldregn over dansk klub
TOPNYHED
Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby tester Emmanuel Dennis af
NYHEDER
Brentford har gjort det igen
TRANSFER
– Lange forhandlinger med FC København
TRANSFER
Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber
INTERVIEW
Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Brøndbys plan med Tonni Adamsen
NYHEDER
Ousmane Sow: Derfor tager jeg til Brøndby
MEDIE
Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Westergaard har skiftet klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Gülstorff stopper i norsk klub
EKSKLUSIVT
Bekræfter: FC København får svar meget snart
MEDIE
Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
AVIS
Superliga-klub tæt på salg til Japan
TOPNYHED
Slagter United: ‘Det er pinligt’
TRANSFER
Superliga-klub i forhandlinger om salg
TOPNYHED
Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK
TRANSFER
Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’
MEDIE
Storklub vil have Filip Jörgensen
MEDIE
Husker du Mini-Ronaldinho? – På vej til denne klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aston Villa-talent spøger i Superligaen
EKSKLUSIVT
Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’
EKSKLUSIVT
Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Godt Brøndby-nyt – tæt på lang kontrakt
NYHEDER
Liverpool-træner er ked af prædikat
MEDIE
Brøndby meldes i dialog om salg af profil
TOPNYHED
Stjerne til Brøndby – alle kan se hans millionløn
NYHEDER
Roony Bardghji med drømmekamp
TOPNYHED
Schmedes roser ny transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN udlejer stort målmandstalent
NYHEDER
Arsenal og Liverpool delte i ørkenvandring
DAGENS SPILFORSLAG
Dronningens Don Quixote får tæv på Tenerife
NYHEDER
Real Madrid satte Atlético på plads
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Uhre er FC Midtjylland-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCM slår AGF i kamp om Uhre
TRANSFER
Brøndby henter Bartosz Slisz: En stærk mentalitet
TOPNYHED
– Så kan det ikke være et svært valg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Belgisk klub lurer på Adam Ahmad
MEDIE
Storklub vil købe Tochi Chukwuani
Tottenham-anfører: ‘Vi bærer ansvaret’
Fodboldstjerner strømmer til Hareides bisættelse
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe? ‘Fint at have Uhre i truppen’
TOPNYHED
