Sepp Piontek, Richard Møller Nielsen, Bo Johansson, Morten Olsen, Åge Hareide og Kasper Hjulmand.
Listen over herrelandsholdets professionelle landstrænere gennem tiderne er stadig så kort, at de fleste landsholdsfans let kan huske den.
Til gengæld er listen over trænere, der af den ene eller anden årsag har vikarieret som landstræner i mindst en kamp, næsten lige så lang, når den indtil for nylig relativt ukendte Lars Knudsen bliver føjet til listen torsdag aften i Nations League-premieren mod Schweiz.
Landsholdets normale dødboldtræner står med ansvaret, fordi Morten Wieghorst, der i forvejen kun var ansat som landstræner på en kort aftale frem til årsskiftet, er sygemeldt med symptomer på stress.
Lars Knudsen bliver den femte landstrænervikar i dette årtusind.
Senest Danmark havde en stand-in på landstrænerposten var 11. november 2020 mod Sverige.
Dengang havde angrebstræner Ebbe Sand ansvaret på sidelinjen, fordi både landstræner Kasper Hjulmand og daværende assistent Morten Wieghorst sad i coronaisolation på landsholdets hotel i Helsingør.
I tillæg var mange spillere tvunget til afbud af coronarelaterede årsager. Ebbe Sand og co. løste opgaven og vandt den afbudsprægede testkamp 2-0 på et næsten tomt Brøndby Stadion.
Lidt over et år tidligere, i september 2019, havde daværende assistenttræner Jon Dahl Tomasson ansvaret i to EM-kvalifikationskampe ude mod Gibraltar og Georgien.
Åge Hareide var sygemeldt efter en knæoperation. Hjemme fra sofaen kunne nordmanden se sin vikars hold banke Gibraltar 6-0, før udekampen i Tbilisi sluttede målløst.
Den mest kendte landstrænervikar er EM-helten John “Faxe” Jensen. Med kort varsel trådte han til som frontfigur for det såkaldte vikarlandshold i september 2018.
En tvist mellem Dansk Boldspil-Union og de professionelle landsholdsspillere førte til, at “Faxe” rådede over et hold bestående af spillere fra 2. division, Danmarksserien og futsal-landsholdet. Amatørerne slap fra testkampen i Slovakiet med et hæderligt 0-3-nederlag.
Også Morten Olsen måtte give stafetten videre en enkelt gang i løbet af sine mere end 15 år som dansk landstræner.
Efter at være blevet bortvist i en EM-kvalifikationskamp ude mod Spanien måtte en karantæneramt Olsen i juni 2007 se til fra tribunen, da Danmark mødte Sverige. Den kamp er siden gået over i historien, men ikke fordi assistenttræner Peter Bonde for en aften stod med ansvaret.
Den huskes i stedet for, at Danmark vendte 0-3 til 3-3, før en baneløber afbrød kampen ved at overfalde dommer Herbert Fandel, der netop havde udvist Christian Poulsen for at have slået Markus Rosenberg i maven, så Sverige fik tilkendt straffespark.
Kampen blev aldrig genoptaget, og Danmark tabte 0-3 på skrivebordet.
Ud over torsdagens kamp mod Schweiz, der begynder klokken 20.45, har Lars Knudsen også ansvaret søndag, når Danmark møder Serbien.
Det er uafklaret, hvor længe landstræner Morten Wieghorst er sygemeldt.
/ritzau/

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Sønderjyske og Randers videre i pokalturneringen

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Stort chok for Hjulmand inden FCK-brag

Vil hente Jürgen Klopp til Champions League-klub

Danmark rykker frem på FIFA’s verdensrangliste

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Chido Obi-Martin kan forlade Man Utd

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Historisk transfer: ‘Jeg var en stor kritiker’

Mads Emil Madsen åben for retur til Superliga-klub

Flot gestus af Tadej Pogacar

Teemu Pukki dominerer

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Uenighed om FCK’s CL-eventyr: ‘Forrykt vurdering’

Går fuldstændig amok: ‘Fuck af Brian Priske’

Nægtede at give hånden til Peter Schmeichel

AGF vil hente 70 millioner: Vejlby-stadion er dyrt

Legende: ‘Jeg bliver meget gerne overrasket’

Ekspert hylder AGF-transfer: Rigtig, rigtig godt!

Har afvist flere tilbud

Helt vildt – nu har han skiftet klub for 21. gang

Vild eufori: ‘Det er allerede Højlunds Napoli’

Revser OB: ‘Alt for mange dårlige spillere’

Man Utd-spillere dybt frustrerede over Amorim

Medier fælder dom over Dorgu efter derby

FCM melder ud: Købte ny keeper i transfervinduet

Opsigtsvækkende dansk comeback i udlandet

Hård Zorniger-kritik: ‘Kan splitte en spiller ad’

I vildrede over kæmpe United-transfer

Karrieren slut for tidligere FCK-spiller?

Melder dansk målkonge klar til Champions League

Klubløs og falleret – er hans karriere slut?

Sender 15 millioner til FC Midtjylland

Legende færdig i Wrexham?

Ingen klausul: Grønt lys til Brøndby-brag

Smadrer 1. division – bomber er gratis om lidt

Peger på Holger Rune: Det siger noget om viljen

Kriseklub fyrer – medie bringer Bo Svensson i spil

– Starten kunne næsten ikke have været værre

Tror på ny Champions League-triumf

FIFA vil udbetale 2,2 milliarder til klubber

Kalder opfordring til fans ‘dybt forkasteligt’

Minister opfordrer til ukrainske flag i Parken

Dybt uforstående: ‘Kriminelt’

Leverkusen-fokus: Hjulmands vilde frisparksvåben

Stolt af demonstrationer i Vueltaen

Blichfeldt besejrer Kjærsfeldt

Dyrt FCK-flop er blevet træner i brors klub

‘Unikt talent’ – 14-årig på førsteholdet i Norge

Meget skuffet: ‘Et svaghedstegn’

‘Med de profiler, vi har, bliver vi kun bedre’

Baskere og Gunners skyder med løst krudt

Kalder Roony Bardghji-gestus for ‘usædvanlig’
