Schöne tangerer rekord i Mattsson-show

Magnus Mattsson scorede to mål, da Lasse Schöne tangerede kamprekord i Nijmegens 4-1-sejr.



Den tidligere landsholdsspiller Lasse Schöne tangerede fredag aften en fornem rekord i hollandsk fodbold.

Den 37-årige midtbanespiller blev således indskiftet i Nijmegens hjemmekamp mod Fortuna Sittard, og det var hans optræden nummer 433 i den bedste hollandske række, Æresdivisionen.

Dermed tangerer han den sydafrikanske målmand Hans Vonk som den udenlandske spiller med flest kampe i den bedste række.

Nummer 434 og rekorden for sig selv kan han tidligst få i udekampen mod Feyenoord i midten af januar.

Schöne, der fik den sidste af sine 51 landskampe for Danmark i 2021, har spillet langt størstedelen af sin klubkarriere i Holland.

For De Graafschap blev det som ung til 34 kampe i Æresdivisionen, inden han rykkede til Nijmegen for første gang og siden fik 201 ligakampe for storklubben Ajax.

Efter en sviptur til italienske Genoa fik Schöne 12 kampe for Heerenveen og vendte i sommeren 2021 tilbage til Nijmegen, som han af to omgange har spillet nu 186 ligakampe for.

Nummer tre på listen over flest kampe som udlænding i den bedste hollandske række er i øvrigt den tidligere backprofil Jan Heintze, der fik i alt 395 ligakampe for PSV ud over sine 86 landskampe for Danmark.

Schöne kom ind efter 80 minutters spil af fredagens opgør mod Fortuna Sittard ved slutstillingen 4-1, som landsmanden Magnus Mattsson havde været med til at opbygge.

Efter godt en halv time bragede den tidligere Silkeborg-spiller fra distancen bolden op i hjørnet til 1-0 efter et aggressiv pres og et boldtab af gæsterne.

Efter 70 minutter var grundopskriften den samme, men denne gang headede Mattsson bolden i mål fra tæt hold til 3-0.

Den offensive midtbanespiller nåede på den måde op på ti sæsontræffere, hvoraf de ni er lavet i ligaen.

/ritzau/







Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Braithwaite del af stor transferplan

Smider Salah-bombe



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

PSG – Bayern München

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Melder klart ud: Han har IKKE udløb



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afvist – Brøndby undrer sig

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr

Bo Svensson svært utilfreds

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Skidt nyt om Lukas Lerager

LIVE: B.93-talent til prøvetræning i kæmpeklub

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Overbevisende: To chok i Parken

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej