Schöne tangerer rekord i Mattsson-show

Magnus Mattsson scorede to mål, da Lasse Schöne tangerede kamprekord i Nijmegens 4-1-sejr.



Den tidligere landsholdsspiller Lasse Schöne tangerede fredag aften en fornem rekord i hollandsk fodbold.

Den 37-årige midtbanespiller blev således indskiftet i Nijmegens hjemmekamp mod Fortuna Sittard, og det var hans optræden nummer 433 i den bedste hollandske række, Æresdivisionen.

Dermed tangerer han den sydafrikanske målmand Hans Vonk som den udenlandske spiller med flest kampe i den bedste række.

Nummer 434 og rekorden for sig selv kan han tidligst få i udekampen mod Feyenoord i midten af januar.

Schöne, der fik den sidste af sine 51 landskampe for Danmark i 2021, har spillet langt størstedelen af sin klubkarriere i Holland.

For De Graafschap blev det som ung til 34 kampe i Æresdivisionen, inden han rykkede til Nijmegen for første gang og siden fik 201 ligakampe for storklubben Ajax.

Efter en sviptur til italienske Genoa fik Schöne 12 kampe for Heerenveen og vendte i sommeren 2021 tilbage til Nijmegen, som han af to omgange har spillet nu 186 ligakampe for.

Nummer tre på listen over flest kampe som udlænding i den bedste hollandske række er i øvrigt den tidligere backprofil Jan Heintze, der fik i alt 395 ligakampe for PSV ud over sine 86 landskampe for Danmark.

Schöne kom ind efter 80 minutters spil af fredagens opgør mod Fortuna Sittard ved slutstillingen 4-1, som landsmanden Magnus Mattsson havde været med til at opbygge.

Efter godt en halv time bragede den tidligere Silkeborg-spiller fra distancen bolden op i hjørnet til 1-0 efter et aggressiv pres og et boldtab af gæsterne.

Efter 70 minutter var grundopskriften den samme, men denne gang headede Mattsson bolden i mål fra tæt hold til 3-0.

Den offensive midtbanespiller nåede på den måde op på ti sæsontræffere, hvoraf de ni er lavet i ligaen.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Endnu en Wolfsburg-profil skifter

Dansker scorer mod Barcelona

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Stor ændring i AGF?

Victor Froholdt matchvinder i SuperCup-finale

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Christian Nørgaard tæt på skifte



LIVE

Superliga-LIVE: Vanvittig afslutning!

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Kæmpe transfer under opsejling

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

Brøndby IF – Viborg FF

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Afsløring: B.93 afviser bud på Adam Ahmad

Ordet “bestikkelse” blev brugt



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Eriksen spottet – nu er der nyt

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Det er Superligaens svar på en odder

‘Det ville være en katastrofe af rang’

Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt

60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater

Ingen klausul i FC København-aftale

Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

FC Midtjylland – AC Horsens

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent

Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’