Den tidligere landsholdsspiller Lasse Schöne tangerede fredag aften en fornem rekord i hollandsk fodbold.
Den 37-årige midtbanespiller blev således indskiftet i Nijmegens hjemmekamp mod Fortuna Sittard, og det var hans optræden nummer 433 i den bedste hollandske række, Æresdivisionen.
Dermed tangerer han den sydafrikanske målmand Hans Vonk som den udenlandske spiller med flest kampe i den bedste række.
Nummer 434 og rekorden for sig selv kan han tidligst få i udekampen mod Feyenoord i midten af januar.
Schöne, der fik den sidste af sine 51 landskampe for Danmark i 2021, har spillet langt størstedelen af sin klubkarriere i Holland.
For De Graafschap blev det som ung til 34 kampe i Æresdivisionen, inden han rykkede til Nijmegen for første gang og siden fik 201 ligakampe for storklubben Ajax.
Efter en sviptur til italienske Genoa fik Schöne 12 kampe for Heerenveen og vendte i sommeren 2021 tilbage til Nijmegen, som han af to omgange har spillet nu 186 ligakampe for.
Nummer tre på listen over flest kampe som udlænding i den bedste hollandske række er i øvrigt den tidligere backprofil Jan Heintze, der fik i alt 395 ligakampe for PSV ud over sine 86 landskampe for Danmark.
Schöne kom ind efter 80 minutters spil af fredagens opgør mod Fortuna Sittard ved slutstillingen 4-1, som landsmanden Magnus Mattsson havde været med til at opbygge.
Efter godt en halv time bragede den tidligere Silkeborg-spiller fra distancen bolden op i hjørnet til 1-0 efter et aggressiv pres og et boldtab af gæsterne.
Efter 70 minutter var grundopskriften den samme, men denne gang headede Mattsson bolden i mål fra tæt hold til 3-0.
Den offensive midtbanespiller nåede på den måde op på ti sæsontræffere, hvoraf de ni er lavet i ligaen.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Her er prisen på Clement Bischoff
DAGENS SPILFORSLAG
Sällskapet driller Grönvitt i oprykkerderby
NYHEDER
Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
FCM kommer fra tyrkisk heksekedel med muligheder
Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
LIVE: FCK smider sejren
NYHEDER
FCK kæmper sig tilbage i europæisk drama
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Jagter kæmpe Premier League-stjerne
INTERVIEW
Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF
LIVE: Slutfløjt – det kunne være gået meget værre
AVIS
Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Kontant transfermelding om Filip Jørgensen
TRANSFER
Afslører: Liverpool har megadyr topprioritet
EKSKLUSIVT
‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’
NYHEDER
Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona
INTERVIEW
‘Aaaaah, er det nu rigtigt? Ja, det var det så’
TOPNYHED
‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’
STORT INTERVIEW
Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med
INTERVIEW
Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’
KARAKTERER
Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers
MEDIE
Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
‘Jeg tror, at Kasper Høgh skifter dertil’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL
INTERVIEW
Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’
EKSKLUSIVT