Schöne tangerer rekord i Mattsson-show

Magnus Mattsson scorede to mål, da Lasse Schöne tangerede kamprekord i Nijmegens 4-1-sejr.



Den tidligere landsholdsspiller Lasse Schöne tangerede fredag aften en fornem rekord i hollandsk fodbold.

Den 37-årige midtbanespiller blev således indskiftet i Nijmegens hjemmekamp mod Fortuna Sittard, og det var hans optræden nummer 433 i den bedste hollandske række, Æresdivisionen.

Dermed tangerer han den sydafrikanske målmand Hans Vonk som den udenlandske spiller med flest kampe i den bedste række.

Nummer 434 og rekorden for sig selv kan han tidligst få i udekampen mod Feyenoord i midten af januar.

Schöne, der fik den sidste af sine 51 landskampe for Danmark i 2021, har spillet langt størstedelen af sin klubkarriere i Holland.

For De Graafschap blev det som ung til 34 kampe i Æresdivisionen, inden han rykkede til Nijmegen for første gang og siden fik 201 ligakampe for storklubben Ajax.

Efter en sviptur til italienske Genoa fik Schöne 12 kampe for Heerenveen og vendte i sommeren 2021 tilbage til Nijmegen, som han af to omgange har spillet nu 186 ligakampe for.

Nummer tre på listen over flest kampe som udlænding i den bedste hollandske række er i øvrigt den tidligere backprofil Jan Heintze, der fik i alt 395 ligakampe for PSV ud over sine 86 landskampe for Danmark.

Schöne kom ind efter 80 minutters spil af fredagens opgør mod Fortuna Sittard ved slutstillingen 4-1, som landsmanden Magnus Mattsson havde været med til at opbygge.

Efter godt en halv time bragede den tidligere Silkeborg-spiller fra distancen bolden op i hjørnet til 1-0 efter et aggressiv pres og et boldtab af gæsterne.

Efter 70 minutter var grundopskriften den samme, men denne gang headede Mattsson bolden i mål fra tæt hold til 3-0.

Den offensive midtbanespiller nåede på den måde op på ti sæsontræffere, hvoraf de ni er lavet i ligaen.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Viborg bekræfter

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Afslører detaljer om Brøndby-skifte



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Knuser transferrekord

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Supercomputer: De vinder VM

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Her er danskers millionløn i Lazio

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Forventer klubskifte



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Ekspert om Svensson: ‘En presbold’

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Schweizisk kaptajn er stolt af VM

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Dybt forundret over Superliga-flop

Stor nedtur for Superliga-komet

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah