Schöne tangerer rekord i Mattsson-show

Magnus Mattsson scorede to mål, da Lasse Schöne tangerede kamprekord i Nijmegens 4-1-sejr.



Den tidligere landsholdsspiller Lasse Schöne tangerede fredag aften en fornem rekord i hollandsk fodbold.

Den 37-årige midtbanespiller blev således indskiftet i Nijmegens hjemmekamp mod Fortuna Sittard, og det var hans optræden nummer 433 i den bedste hollandske række, Æresdivisionen.

Dermed tangerer han den sydafrikanske målmand Hans Vonk som den udenlandske spiller med flest kampe i den bedste række.

Nummer 434 og rekorden for sig selv kan han tidligst få i udekampen mod Feyenoord i midten af januar.

Schöne, der fik den sidste af sine 51 landskampe for Danmark i 2021, har spillet langt størstedelen af sin klubkarriere i Holland.

For De Graafschap blev det som ung til 34 kampe i Æresdivisionen, inden han rykkede til Nijmegen for første gang og siden fik 201 ligakampe for storklubben Ajax.

Efter en sviptur til italienske Genoa fik Schöne 12 kampe for Heerenveen og vendte i sommeren 2021 tilbage til Nijmegen, som han af to omgange har spillet nu 186 ligakampe for.

Nummer tre på listen over flest kampe som udlænding i den bedste hollandske række er i øvrigt den tidligere backprofil Jan Heintze, der fik i alt 395 ligakampe for PSV ud over sine 86 landskampe for Danmark.

Schöne kom ind efter 80 minutters spil af fredagens opgør mod Fortuna Sittard ved slutstillingen 4-1, som landsmanden Magnus Mattsson havde været med til at opbygge.

Efter godt en halv time bragede den tidligere Silkeborg-spiller fra distancen bolden op i hjørnet til 1-0 efter et aggressiv pres og et boldtab af gæsterne.

Efter 70 minutter var grundopskriften den samme, men denne gang headede Mattsson bolden i mål fra tæt hold til 3-0.

Den offensive midtbanespiller nåede på den måde op på ti sæsontræffere, hvoraf de ni er lavet i ligaen.

/ritzau/





I kødet på Rajovic: Det går over i historien




Optakt til FC Fredericia - OB LIVE

Superliga-LIVE: Vildt mål i 1. division

Superliga-brag: Sådan starter AGF og Brøndby

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Her kan du se AGF mod Brøndby IF

Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

AGF har profil tilbage til Brøndby-brag

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Én opringning ændrede det hele for Malte Amundsen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Arsenal jagter Spurs-stjerne

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Supercomputer: De vinder Superligaen

Skyder Brøndby-transfer ned

AGF – Brøndby IF

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Officielt: FC København sælger stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’