Lasse Vigen præsenteret på kort aftale i SL-klub

Superliga-klubben Silkeborg IF har præsenteret Lasse Vigen Christensen.



Den tidligere Zulte Waregem-, Brøndby IF-, Burton Albion- og Fulham FC-spiller Lasse Vigen Christensen er ny mand i den midtjyske klub Silkeborg IF.

Her styrker den 28-årige spiller midtbanen og giver Kent Nielsen nogle flere muligheder, efter man solgte Robert Gojani til svensk fodbold og Kalmar FF.

Vigen Christensen har fået en kontrakt, der løber frem til sommer, oplyser SIF.

 – Vi er meget glade for, at det er lykkedes at hente en kvalitetsspiller som Lasse Vigen Christensen til klubben. Vi står over for en spændende forårssæson, hvor han utvivlsomt vil komme til at hjælpe os med sin rutine, dynamiske spillestil og store arbejdsradius. Han har holdt formen ved lige i Esbjerg i de seneste uger og kommer fra et godt forløb i Belgien med mange kampe, så han er klar til at forstærke truppen med øjeblikkelig virkning, siger sportschef Jesper Stüker i en pressemeddelelse.

Den tidligere Superliga-vinder med Brøndby er dermed tilbage i dansk fodbold efter et par år i Belgien.

– Jeg ser frem til at spille i den røde trøje på et hold, som jeg med interesse har fulgt over de seneste år, hvor både resultaterne og spillet har været rigtig gode. Holdet har en attraktiv spillestil, som jeg glæder mig til at blive en del af, og jeg vil gøre mit allerbedste for at hjælpe klubben til at få en god forårssæson i en meget tæt og spændende Superliga, lyder det fra Lasse Vigen Christensen.

Vigen Christensen rejser med det samme til Spanien for at deltage i klubbens træningslejr, efter han har bestået sit lægetjek i Danmark. 

Han er altså i spil til at få debut mod FC København, når Superligaen vender tilbage om halvanden uge.





Det er Superligaens svar på en odder




LIVE

TransferLIVE: Endnu en Wolfsburg-profil skifter

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Stor ændring i AGF?

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Afsløring: B.93 afviser bud på Adam Ahmad

Christian Nørgaard tæt på skifte

Eriksen spottet – nu er der nyt



LIVE

Superliga-LIVE: Vanvittig afslutning!

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Kæmpe transfer under opsejling



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent

Brøndby IF – Viborg FF

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Godt fightet, FCK – men noget er helt galt!

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Klar besked om AGF

Nyt forbund støtter boykot af FIFA-planer

Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent

Blev jagtet af Brøndby – tager til Bundesligaen

‘Det ville være en katastrofe af rang’



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde