Lasso Coulibaly: Derfor droppede jeg Randers

Lasso Coulibaly fortæller nu for første gang om, hvorfor han valgte at skifte til Auxerre frem for at blive i Randers.



En af sommerens store overraskelser på det danske transfermarked har været, at Lasso Coulibaly skiftede til Auxerre og ikke Randers, som mange forventede.

Randers havde nemlig sikret sig en købsoption i lejeaftalen med FC Nordsjælland, men spilleren fik altså et mere attraktivt tilbud fra Ligue 1, og derfor forlod han dansk fodbold i en handel, som sikrede tigrene fra Farum omkring 15 millioner kroner.

Nu giver Lasso Coulibaly for første gang sin forklaring på, at han ikke som ventet blev i Randers, men tog til Auxerre.

– Personligt snakkede jeg meget med min agent om min fremtid, og jeg vil ikke lyve, jeg overvejede virkelig at blive i Randers. Jeg ville elske at være blevet, for det var dér, at min karriere eksploderede, men jeg snakkede meget med min familie om det, og der er bare en langt større forbindelse mellem Afrika og Frankrig, og min far var meget begejstret for, at han nu kunne få lov til at se mig på TV, siger Lasso Coulibaly.

Han medgiver dog, at økonomien i Auxerre også er langt bedre, end hvad Randers kunne tilbyde ham.  

– Selvfølgelig tjener jeg bedre her, men det handlede ikke kun om penge. Jeg ville gerne fortsætte min udvikling, og det er jeg sikker på, at jeg kommer til at gøre i Auxerre. Pengene er en stor grund, men ikke det vigtigste. Det var også et godt step for mig og min familie, forklarer han.

Lasso Coulibaly kom til FC Nordsjælland for 3,5 år siden fra Right to Dream-akademiet, men det var altså først, da han for et år siden blev lejet ud til Randers, at gennembruddet kom.

Den 21-årige kantraket giver især én mand kredit for, at skiftet til Randers blev en realitet – hestenes assistenttræner Fatah Abdirahman.

– Jeg havde også andre muligheder dengang, men årsagen var helt klart den måde, som Fatah satte det hele op på. Han tog kontakten til mig og pressede hårdt på, for at jeg skulle komme til Randers, og han var så overbevisende, at jeg slet ikke var i tvivl, siger Lasso Coulibaly om assistenttræneren, som også får stor ros for at have udviklet ham til den spiller, han er i dag.

– Han kan faktisk være ret irriterende nogle gange, fordi han sætter grænser op og sørger for, at man hele tiden har det rigtige mindset, og det samme gjorde han med Mohammed Fuseini, som jeg også tror, han fandt. Jeg var allerede i klubben, da han talte om, at han gerne ville hente Fuseini, og vi kendte jo hinanden fra Right to Dream. Så jeg er utroligt taknemmelig for, at han pressede os så meget, lyder det fra Lasso Coulibaly.

Ivorianeren har skrevet under på fire år med Auxerre, men vil ikke afvise, at han en dag kan komme tilbage.

– Jeg har altid sagt, at min tid i Randers kun var fyldt med gode øjeblikke, og jeg synes, jeg har lært så meget af at være i klubben, så hvis de en dag i fremtiden vil have mig tilbage, er jeg da åben for det.





Godt fightet, FCK – men noget er helt galt!




LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub køber angriber

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

AGF skaber vildt mirakel i Europa

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Nærmer sig vild FCK-præstation

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF-truppen

De vil have Jelert

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg

Tottenham-flop i stor transfer

I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Vildt Superliga-rygte afvises

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

Ny FC København-stjerne imponerer

Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt

Færdig i dansk klub efter 55 dage



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

LIVE: Gyser! Nu er der straffe

Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa

Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud

Surt show – dumpet!

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Her er FC Københavns pris på William Clem

‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’

FCK-træner slår fast: Han er førstevalget



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

FC København spiller sig videre i Europa

Jagter dansk landsholdsspiller