En af sommerens store overraskelser på det danske transfermarked har været, at Lasso Coulibaly skiftede til Auxerre og ikke Randers, som mange forventede.
Randers havde nemlig sikret sig en købsoption i lejeaftalen med FC Nordsjælland, men spilleren fik altså et mere attraktivt tilbud fra Ligue 1, og derfor forlod han dansk fodbold i en handel, som sikrede tigrene fra Farum omkring 15 millioner kroner.
Nu giver Lasso Coulibaly for første gang sin forklaring på, at han ikke som ventet blev i Randers, men tog til Auxerre.
– Personligt snakkede jeg meget med min agent om min fremtid, og jeg vil ikke lyve, jeg overvejede virkelig at blive i Randers. Jeg ville elske at være blevet, for det var dér, at min karriere eksploderede, men jeg snakkede meget med min familie om det, og der er bare en langt større forbindelse mellem Afrika og Frankrig, og min far var meget begejstret for, at han nu kunne få lov til at se mig på TV, siger Lasso Coulibaly.
Han medgiver dog, at økonomien i Auxerre også er langt bedre, end hvad Randers kunne tilbyde ham.
– Selvfølgelig tjener jeg bedre her, men det handlede ikke kun om penge. Jeg ville gerne fortsætte min udvikling, og det er jeg sikker på, at jeg kommer til at gøre i Auxerre. Pengene er en stor grund, men ikke det vigtigste. Det var også et godt step for mig og min familie, forklarer han.
Lasso Coulibaly kom til FC Nordsjælland for 3,5 år siden fra Right to Dream-akademiet, men det var altså først, da han for et år siden blev lejet ud til Randers, at gennembruddet kom.
Den 21-årige kantraket giver især én mand kredit for, at skiftet til Randers blev en realitet – hestenes assistenttræner Fatah Abdirahman.
– Jeg havde også andre muligheder dengang, men årsagen var helt klart den måde, som Fatah satte det hele op på. Han tog kontakten til mig og pressede hårdt på, for at jeg skulle komme til Randers, og han var så overbevisende, at jeg slet ikke var i tvivl, siger Lasso Coulibaly om assistenttræneren, som også får stor ros for at have udviklet ham til den spiller, han er i dag.
– Han kan faktisk være ret irriterende nogle gange, fordi han sætter grænser op og sørger for, at man hele tiden har det rigtige mindset, og det samme gjorde han med Mohammed Fuseini, som jeg også tror, han fandt. Jeg var allerede i klubben, da han talte om, at han gerne ville hente Fuseini, og vi kendte jo hinanden fra Right to Dream. Så jeg er utroligt taknemmelig for, at han pressede os så meget, lyder det fra Lasso Coulibaly.
Ivorianeren har skrevet under på fire år med Auxerre, men vil ikke afvise, at han en dag kan komme tilbage.
– Jeg har altid sagt, at min tid i Randers kun var fyldt med gode øjeblikke, og jeg synes, jeg har lært så meget af at være i klubben, så hvis de en dag i fremtiden vil have mig tilbage, er jeg da åben for det.
LIVE
TransferLIVE: Byder 60 millioner på dansk bomber
INTERVIEW
Kontant transfermelding fra FCK
HELT VILDT
Drama – monsterdyre Karim Benzema nægter at spille
– God idé, Brøndby – han koster over 20 millioner!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Albert Grønbæk skifter til HSV
MEDIE
Han kan erstatte Patrick Dorgu
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM bokser om historisk handel
NYHEDER
Jordan Larsson trækker pludselig overskrifter
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
Skoldhed dansker fuldender norsk mirakel i Madrid
TRANSFER
Hentet fra FC København: Nu reagerer Kamil Wilczek
TOPNYHED
Monstertransfer til FCM? Han græd i nat
NYHEDER
Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
MEDIE
Premier League-stjerne knuser transferrekord
TOPNYHED
AGF-juvel er stemplet ind: Hattrick i første kamp
Medie: Betaler 11 millioner kroner
MEDIE
Afskedskamp i Danmark – kæmpeskifte til 37,5 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
AVIS
Ingen kontakt med AGF
Engelsk dominans i toppen af Champions League
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg udlejer Sebastian Biller
HELT VILDT
Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket
AVIS
Kæmpetransfer – AGF betaler en formue
MEDIE
Kræver fuldstændig vanvittig løn
TRANSFER
– Et kanon sted for ham
TOPNYHED
Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt
LIVE: FCK taber i Barcelona
MEDIE
West Ham forventer Hermansen-skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er “prisen” på Stijn Spierings
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
Her kan du se FC Barcelona mod FC København
NYHEDER
Vil væk fra Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Aktivitet omkring Randers-stjerne
FCK færdige i Champions League
TOPNYHED
Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK
HELT VILDT
Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’
TRANSFER
Bundesliga-klub meldes varm på Brøndby-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Næstved henter to spændende talenter
TOPNYHED
Stjerne i helt vildt angreb på Conte
MEDIE
FC København tæt på Eintracht Frankfurt-spiller
Dansk transfer-eksplosion rammer stor klub
TIPSBLADET SPECIAL
Ny FCK-stjerne? Intet tyder på det
LIGE NU
Bombe – Fremad Amager fratrækkes point
TIPSBLADETS DOM
Han var HELT væk – men så stak det af!
AVIS
Kæmpe Superliga-salg ude i kulden – nu skifter han
TRANSFERPLANEN
Flere Brøndby-handler lige om hjørnet
NYHEDER
– Det kan jeg seriøst ikke forholde mig til
NYHEDER
Færdig i dansk klub
HELT VILDT
Vær på vagt, FC København: Rotter på Camp Nou!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub køber Mikkel Fischer
TRANSFER
Tidligere FC København-angriber skifter klub
TOPNYHED