En af sommerens store overraskelser på det danske transfermarked har været, at Lasso Coulibaly skiftede til Auxerre og ikke Randers, som mange forventede.
Randers havde nemlig sikret sig en købsoption i lejeaftalen med FC Nordsjælland, men spilleren fik altså et mere attraktivt tilbud fra Ligue 1, og derfor forlod han dansk fodbold i en handel, som sikrede tigrene fra Farum omkring 15 millioner kroner.
Nu giver Lasso Coulibaly for første gang sin forklaring på, at han ikke som ventet blev i Randers, men tog til Auxerre.
– Personligt snakkede jeg meget med min agent om min fremtid, og jeg vil ikke lyve, jeg overvejede virkelig at blive i Randers. Jeg ville elske at være blevet, for det var dér, at min karriere eksploderede, men jeg snakkede meget med min familie om det, og der er bare en langt større forbindelse mellem Afrika og Frankrig, og min far var meget begejstret for, at han nu kunne få lov til at se mig på TV, siger Lasso Coulibaly.
Han medgiver dog, at økonomien i Auxerre også er langt bedre, end hvad Randers kunne tilbyde ham.
– Selvfølgelig tjener jeg bedre her, men det handlede ikke kun om penge. Jeg ville gerne fortsætte min udvikling, og det er jeg sikker på, at jeg kommer til at gøre i Auxerre. Pengene er en stor grund, men ikke det vigtigste. Det var også et godt step for mig og min familie, forklarer han.
Lasso Coulibaly kom til FC Nordsjælland for 3,5 år siden fra Right to Dream-akademiet, men det var altså først, da han for et år siden blev lejet ud til Randers, at gennembruddet kom.
Den 21-årige kantraket giver især én mand kredit for, at skiftet til Randers blev en realitet – hestenes assistenttræner Fatah Abdirahman.
– Jeg havde også andre muligheder dengang, men årsagen var helt klart den måde, som Fatah satte det hele op på. Han tog kontakten til mig og pressede hårdt på, for at jeg skulle komme til Randers, og han var så overbevisende, at jeg slet ikke var i tvivl, siger Lasso Coulibaly om assistenttræneren, som også får stor ros for at have udviklet ham til den spiller, han er i dag.
– Han kan faktisk være ret irriterende nogle gange, fordi han sætter grænser op og sørger for, at man hele tiden har det rigtige mindset, og det samme gjorde han med Mohammed Fuseini, som jeg også tror, han fandt. Jeg var allerede i klubben, da han talte om, at han gerne ville hente Fuseini, og vi kendte jo hinanden fra Right to Dream. Så jeg er utroligt taknemmelig for, at han pressede os så meget, lyder det fra Lasso Coulibaly.
Ivorianeren har skrevet under på fire år med Auxerre, men vil ikke afvise, at han en dag kan komme tilbage.
– Jeg har altid sagt, at min tid i Randers kun var fyldt med gode øjeblikke, og jeg synes, jeg har lært så meget af at være i klubben, så hvis de en dag i fremtiden vil have mig tilbage, er jeg da åben for det.
LIVE
LIVE: ‘Han lever ikke op til standarderne’
TOPNYHED
Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen
EKSKLUSIVT
Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
MEDIE
Voldsom straf til Clement Bischoff
MEDIE
‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg
EKSKLUSIVT
Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
NYHEDER
KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’
Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’
NYHEDER
I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’
AVIS
Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning
INTERVIEW
‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
– Han bliver en vigtig spiller for FCK!
EKSKLUSIVT
Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’
– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det
HELT VILDT
Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret
Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
INTERVIEW
Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre
Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering
EKSKLUSIVT
Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen
HELT VILDT
1. divisionsstjerne med voldsomme tal
MEDIE
Storklub lurer på Superliga-profil
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
TIPSBLADETS DOM
Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr
Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen
AVIS
Enighed – Toni Kroos tæt på stort job
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
MEDIE
Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske
Arsenal snublede i guldkampen
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
EKSKLUSIVT
Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb
NYHEDER
Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’
Afviser mesterskabssnak
Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’
INTERVIEW
Har ondt af Steve Cooper
DAGENS SPILFORSLAG
Gil Vicente tryner Tondela
NYHEDER
Storroser dansk super-talent
NYHEDER
Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’
FC København med overtidssejr over Randers
INTERVIEW
Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner
INTERVIEW
Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne
FCM sejrede over Brøndby i ond kamp
Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’
TIPSBLADETS DOM
Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!
EKSKLUSIVT
Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub
Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation
Silkeborg-comeback giver håb
TIPSBLADETS DOM
Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!
NYHEDER