Lasso Coulibaly: Derfor droppede jeg Randers

Lasso Coulibaly fortæller nu for første gang om, hvorfor han valgte at skifte til Auxerre frem for at blive i Randers.



En af sommerens store overraskelser på det danske transfermarked har været, at Lasso Coulibaly skiftede til Auxerre og ikke Randers, som mange forventede.

Randers havde nemlig sikret sig en købsoption i lejeaftalen med FC Nordsjælland, men spilleren fik altså et mere attraktivt tilbud fra Ligue 1, og derfor forlod han dansk fodbold i en handel, som sikrede tigrene fra Farum omkring 15 millioner kroner.

Nu giver Lasso Coulibaly for første gang sin forklaring på, at han ikke som ventet blev i Randers, men tog til Auxerre.

– Personligt snakkede jeg meget med min agent om min fremtid, og jeg vil ikke lyve, jeg overvejede virkelig at blive i Randers. Jeg ville elske at være blevet, for det var dér, at min karriere eksploderede, men jeg snakkede meget med min familie om det, og der er bare en langt større forbindelse mellem Afrika og Frankrig, og min far var meget begejstret for, at han nu kunne få lov til at se mig på TV, siger Lasso Coulibaly.

Han medgiver dog, at økonomien i Auxerre også er langt bedre, end hvad Randers kunne tilbyde ham.  

– Selvfølgelig tjener jeg bedre her, men det handlede ikke kun om penge. Jeg ville gerne fortsætte min udvikling, og det er jeg sikker på, at jeg kommer til at gøre i Auxerre. Pengene er en stor grund, men ikke det vigtigste. Det var også et godt step for mig og min familie, forklarer han.

Lasso Coulibaly kom til FC Nordsjælland for 3,5 år siden fra Right to Dream-akademiet, men det var altså først, da han for et år siden blev lejet ud til Randers, at gennembruddet kom.

Den 21-årige kantraket giver især én mand kredit for, at skiftet til Randers blev en realitet – hestenes assistenttræner Fatah Abdirahman.

– Jeg havde også andre muligheder dengang, men årsagen var helt klart den måde, som Fatah satte det hele op på. Han tog kontakten til mig og pressede hårdt på, for at jeg skulle komme til Randers, og han var så overbevisende, at jeg slet ikke var i tvivl, siger Lasso Coulibaly om assistenttræneren, som også får stor ros for at have udviklet ham til den spiller, han er i dag.

– Han kan faktisk være ret irriterende nogle gange, fordi han sætter grænser op og sørger for, at man hele tiden har det rigtige mindset, og det samme gjorde han med Mohammed Fuseini, som jeg også tror, han fandt. Jeg var allerede i klubben, da han talte om, at han gerne ville hente Fuseini, og vi kendte jo hinanden fra Right to Dream. Så jeg er utroligt taknemmelig for, at han pressede os så meget, lyder det fra Lasso Coulibaly.

Ivorianeren har skrevet under på fire år med Auxerre, men vil ikke afvise, at han en dag kan komme tilbage.

– Jeg har altid sagt, at min tid i Randers kun var fyldt med gode øjeblikke, og jeg synes, jeg har lært så meget af at være i klubben, så hvis de en dag i fremtiden vil have mig tilbage, er jeg da åben for det.





Arsenal-stjerne svarer igen




LIVE

LIVE: OB skriver med stortalent

Melder om voldsom magtkamp i FC København

Højlund står til at slå personlige rekorder

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Osula slår alle andre

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’

Avis: De forhandler med Andreas Christensen



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

FCM ansætter ny topboss

Rasmus Højlund i massiv modvind

Her får du overblikket fra fredagens 1. division

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Her er forklaringen på hans FC København-fravær

Bombe – Superliga-klub nævnes

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen

Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’

Mexico kommer med markant melding om VM

Hermansen matcher Areola på bare syv kampe

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen

– Der får David at vide, at han er fyret

I svime over Filip Jørgensen

‘AGF har været gode til at påvirke medierne’

‘Tottenham er i overhængende fare’

Mourinho tog røven på Zeca



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Chido Obi nomineret til pris

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Farzam: Presset er kolossalt på FC København

Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’

Deler nyt om fremtiden

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!

– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England

Nu svarer David Nielsen

Skal han på landsholdet, Riemer?

Marseille kan tage revanche mod Toulouse

Bayern tromler sig videre

Optakt: Newcastle – Manchester City

Celta Vigo – Real Madrid

Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad

Donald Trump byder Inter Miami velkommen

Tottenham-træner positiv trods skrækstime

Tottenhams nedtur fortsætter

Få mål i München uden Kane

Wolfsburg-træner bønfalder fans

‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’