Lasso Coulibaly: Derfor droppede jeg Randers

Lasso Coulibaly fortæller nu for første gang om, hvorfor han valgte at skifte til Auxerre frem for at blive i Randers.



En af sommerens store overraskelser på det danske transfermarked har været, at Lasso Coulibaly skiftede til Auxerre og ikke Randers, som mange forventede.

Randers havde nemlig sikret sig en købsoption i lejeaftalen med FC Nordsjælland, men spilleren fik altså et mere attraktivt tilbud fra Ligue 1, og derfor forlod han dansk fodbold i en handel, som sikrede tigrene fra Farum omkring 15 millioner kroner.

Nu giver Lasso Coulibaly for første gang sin forklaring på, at han ikke som ventet blev i Randers, men tog til Auxerre.

– Personligt snakkede jeg meget med min agent om min fremtid, og jeg vil ikke lyve, jeg overvejede virkelig at blive i Randers. Jeg ville elske at være blevet, for det var dér, at min karriere eksploderede, men jeg snakkede meget med min familie om det, og der er bare en langt større forbindelse mellem Afrika og Frankrig, og min far var meget begejstret for, at han nu kunne få lov til at se mig på TV, siger Lasso Coulibaly.

Han medgiver dog, at økonomien i Auxerre også er langt bedre, end hvad Randers kunne tilbyde ham.  

– Selvfølgelig tjener jeg bedre her, men det handlede ikke kun om penge. Jeg ville gerne fortsætte min udvikling, og det er jeg sikker på, at jeg kommer til at gøre i Auxerre. Pengene er en stor grund, men ikke det vigtigste. Det var også et godt step for mig og min familie, forklarer han.

Lasso Coulibaly kom til FC Nordsjælland for 3,5 år siden fra Right to Dream-akademiet, men det var altså først, da han for et år siden blev lejet ud til Randers, at gennembruddet kom.

Den 21-årige kantraket giver især én mand kredit for, at skiftet til Randers blev en realitet – hestenes assistenttræner Fatah Abdirahman.

– Jeg havde også andre muligheder dengang, men årsagen var helt klart den måde, som Fatah satte det hele op på. Han tog kontakten til mig og pressede hårdt på, for at jeg skulle komme til Randers, og han var så overbevisende, at jeg slet ikke var i tvivl, siger Lasso Coulibaly om assistenttræneren, som også får stor ros for at have udviklet ham til den spiller, han er i dag.

– Han kan faktisk være ret irriterende nogle gange, fordi han sætter grænser op og sørger for, at man hele tiden har det rigtige mindset, og det samme gjorde han med Mohammed Fuseini, som jeg også tror, han fandt. Jeg var allerede i klubben, da han talte om, at han gerne ville hente Fuseini, og vi kendte jo hinanden fra Right to Dream. Så jeg er utroligt taknemmelig for, at han pressede os så meget, lyder det fra Lasso Coulibaly.

Ivorianeren har skrevet under på fire år med Auxerre, men vil ikke afvise, at han en dag kan komme tilbage.

– Jeg har altid sagt, at min tid i Randers kun var fyldt med gode øjeblikke, og jeg synes, jeg har lært så meget af at være i klubben, så hvis de en dag i fremtiden vil have mig tilbage, er jeg da åben for det.



Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Dansker færdig i Ajax?

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

Medier i svime: Den bedste!

Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK

Brøndby takker nej til to spillere

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF

Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League

– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!

Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’

‘En af sæsonens bedste transfers’

Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej

FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’

Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg

Brøndby bekræfter salg

Der arbejdes på Bo Svensson-retur

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå

FC Københavns søsterklub henter spændende spiller

Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem

Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart

Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber

Truer med at skride – de skylder ham kassen!

Manchester United rasende

Han er verdens bedste fodboldspiller

Afsløring: FC København rykker Viktor Dadason op 

Bliver det Andreas Christensens næste klub?

Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz

Hård kritik af FC København-stjerne

Aldrig set før

Ekspert: Kig på disse trænere, FCK

Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’

‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’

Albert Grønbæk skifter agent

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’

Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen

Pønser på Niels Frederiksen-forhandlinger

‘En fodboldmæssig katastrofe’

FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg

Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord

Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel

Superfriserne kan drille i Rotterdam

Afviste Superliga-skifte – tager til stor klub

Bruno Fernandes langer ud efter Man Utd

Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller