Han har stået uden trænerjob i mere end tre år, men Michael Laudrup er endnu ikke klar til at kalde sig trænerpensionist.
Det siger fodboldstjernen i et interview med Jyllands-Posten.
57-årige Laudrup stod senest i spidsen for klubben Al-Rayyan SC fra 2016 til 2018. Jobbet var hans andet i Qatar, efter at han forinden var træner for Lekhwiya.
Man skal helt tilbage til 2014 for at finde hans seneste aftryk i en af de store europæiske ligaer. Dengang var han manager for Swansea.
– Jeg er helt bevidst om, at jo længere tid der går, jo sværere bliver det at komme tilbage. Ude af øje, ude af sind, som man siger, siger han til Jyllands-Posten.
– Men den situation har jeg det fint med. Jeg vil ikke definere mig som værende enten nuværende eller tidligere træner, men spørgsmålet er, om jeg gider leve livet som fodboldtræner igen. Jeg har det godt, som jeg har det. Når der har været nogle muligheder, har jeg vejet fordele og ulemper op mod hinanden, og indtil nu har der ikke været noget, der har trukket i mig.
Laudrup blev tidligere i oktober hyldet som det største danske sportsnavn i dansk idrætshistorie i anledning af Danmarks Idrætsforbunds (DIF) 125 års jubilæum.
Spillerkarrieren tilbragte han i storklubber som Juventus, Barcelona og Real Madrid, mens han som træner har fået job på en lidt lavere hylde.
Foruden de to klubber i Qatar og Swansea har han haft ansvaret i Brøndby, Getafe, Spartak Moskva og Mallorca. Trænerkarrieren begyndte som assistent for Morten Olsen på det danske landshold.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Ukendt dansker tilbage i Sverige
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
HELT VILDT
Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
TIPSBLADETS DOM
Han bestemmer det hele
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
BIZART
Irriteret over Rajovic-snak: I kan pege på mig
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
Ny FC København-profil? Her er hans store mangler
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Smadrer transferrekord
NYHEDER
– Han har en “grim” side
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
MEDIE
Superliga-klub henter David Helgi Aronsson
EKSKLUSIVT
‘Sort uheld’ i Viborg
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’
EKSKLUSIVT
Dansk klub har lagt hele strategien om
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb
INTERVIEW
Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
NYHEDER
