Bliver Laudrup cheftræner igen? Nu svarer han selv

Fodboldlegenden Michael Laudrup vil ikke lukke døren endegyldigt til trænerkarrieren endnu.



Han har stået uden trænerjob i mere end tre år, men Michael Laudrup er endnu ikke klar til at kalde sig trænerpensionist.

Det siger fodboldstjernen i et interview med Jyllands-Posten.

57-årige Laudrup stod senest i spidsen for klubben Al-Rayyan SC fra 2016 til 2018. Jobbet var hans andet i Qatar, efter at han forinden var træner for Lekhwiya.

Man skal helt tilbage til 2014 for at finde hans seneste aftryk i en af de store europæiske ligaer. Dengang var han manager for Swansea.

– Jeg er helt bevidst om, at jo længere tid der går, jo sværere bliver det at komme tilbage. Ude af øje, ude af sind, som man siger, siger han til Jyllands-Posten.

– Men den situation har jeg det fint med. Jeg vil ikke definere mig som værende enten nuværende eller tidligere træner, men spørgsmålet er, om jeg gider leve livet som fodboldtræner igen. Jeg har det godt, som jeg har det. Når der har været nogle muligheder, har jeg vejet fordele og ulemper op mod hinanden, og indtil nu har der ikke været noget, der har trukket i mig.

Laudrup blev tidligere i oktober hyldet som det største danske sportsnavn i dansk idrætshistorie i anledning af Danmarks Idrætsforbunds (DIF) 125 års jubilæum.

Spillerkarrieren tilbragte han i storklubber som Juventus, Barcelona og Real Madrid, mens han som træner har fået job på en lidt lavere hylde.

Foruden de to klubber i Qatar og Swansea har han haft ansvaret i Brøndby, Getafe, Spartak Moskva og Mallorca. Trænerkarrieren begyndte som assistent for Morten Olsen på det danske landshold.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Lindstrøm-skifte er ‘meget tæt på’

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’

Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander

Her er Andreas Skov Olsens nye klub

Sætter klar målsætning

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Superliga-retur?

Slår transferrekord for Superliga-angriber



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Diant Ramaj skal videre

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Bekræfter: Salah-transfer droppet

Har budt en milliard

Peter Graulund med hård Superliga-dom

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Han er ny landstræner for Italien

Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!

Transferjournalist med Nørgaard-melding

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Rundens hold i Superligaen – 1. runde



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK misser landsholdsspiller

Tidligere FCK-spiller efterlyst internationalt

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

‘Flere Superliga-klubber har ringet om ham’