Med kun tre point ned til stregen ville det lune gevaldigt for Nordsjælland med point i søndagens kamp mod SønderjyskE, og gæsterne begyndte da også som et hold med tro på tingene.
Efter et kvarter fandt Tobias Mikkelsen Andreas Laudrup ved bagerste stolpe, og på med et følt hovedstød lykkedes det for den lille teknikker at bringe Nordsjælland i front.
Den føring var tæt ved at blive udlignet kort efter, men fuldstændig fri foran mål misbrugte Fabricius den store chance overfor 100-kamps jubilar, Jesper Hansen.
Ti minutter senere var Fabricius så igen alene foran mål, men endnu engang viste Jesper Hansen godt målmandsspil og fik afværget situationen.
I anden halvleg jagtede hjemmeholdet en udligning, men i stedet var det Nordsjælland, der med et kvarter igen kunne lukke kampen.
Med nogenlunde samme opskrift som i første halvleg kunne Tobias Mikkelsen finde en fri Laudrup, der med en flot halvflugter sparkede 2-0 føringen i mål.
Det blev også kampens resultat, og dermed rykker Nordsjælland op på siden af Randers med seks point ned til stregen.
Udover sejren kan Andreas Laudrup formentlig glæde sig over, at han kronede en fornem weekend for familien. I lørdags lykkedes det nemlig far Michael og Mallorca at hente et point mod Sevilla, men storebror Mads med et mål var med til at spille HB Køge op på andenpladsen i 1. division.
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
AVIS
Deler nyt om Narteys fremtid
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
OPTAKT
Vejle Boldklub – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
OPTAKT
FC København – OB
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
INTERVIEW
‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’
FC Midtjylland-spiller stukket ned
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’