Laudrup udpeger: Det er derbyets vigtigste duel

Brian Laudrup ser særligt én duel som potentielt afgørende i dagens Superliga-brag på Brøndby Stadion.



Ikke én eneste ændring har Jacob Neestrup lavet på sit hold til dagens derby mod Brøndby, efter at FC København i i onsdags spillede 2-2 mod Galatasaray i Champions League. 

Og ifølge Brian Laudrup er det ganske enkelt et tegn på, at det den stærkeste opstilling, "Løverne" kan stille med i øjeblikket. 

– Det læser jeg helt klart som, at det her pt. er Neestrups stærkeste opstilling i de store kampe. Om det så er Champions League eller de her derbyer, så stiller han med den her formation. En Viktor Claesson i topform kunne jeg godt se i den her startopstilling, men når det er sagt, så er det her et hold, der gik ned og gjorde det rigtigt godt, langt henad vejen, og fik et super resultat mod Galatasaray, lyder det fra Viaplay-eksperten. 

Udover Viktor Claesson starter også Roony Bardghji dagens derby på bænken. 

Brian Laudrup peger på, at særligt én duel kan blive afgørende i dagens derby på Brøndby Stadion. 

– Det er et FCK-mandskab, der rent offensivt har mange strenge at spille på. Så der er mange spillere, de skal holde øje med. De er utroligt bevægelige. Vi ved, at de er kyniske. FCK kan både spille på omstillinger og boldbesiddende.

– Men jeg kigger især på én kamp i kampen, og det er Achouri mod Klaiber. Klaiber er ny i dansk fodbold, og Achouri er en spiller, der virkelig kan noget på egen hånd. Dét bliver interessant at se, siger Brian Laudrup. 

Landsholdslegenden peger endvidere på, at Brøndby formentlig vil forsøge at spille ned i rummet bag Elias Jelert, i et forsøg på at gøre højrebacken 'usikker', efter at Jelert fik et dumt rødt mod Galatasaray i onsdags. 







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Fortryder FC Barcelona-transfer

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Vil hente FC Midtjylland-profil

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Færdig: Nu er han rejst til København

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Neestrup jagtes af storklub

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Jess Thorup indlagt



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

AGF jagter hollandsk talent

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Chelsea – Tottenham

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger

Daniel Carvajal færdig i Real Madrid

Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’

Hård kamp – flere klubber lurer på Kasper Høgh

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Osula sender West Ham tæt på nedrykning



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Roy Keane slagter dansk stjerne