Laursen: Folk kan læne sig op af mig

Ulrik Laursen fik i efteråret kæmpet sig tilbage på FC Københavns hold, og samtidig begyndte holdet at præstere bedre. Veteranen ser ingen direkte sammenhæng, men er klar over sin plads på holdet.



FC Københavns rutinerede forsvarsspiller Ulrik Laursen havde problemer med at tilspille sig en fast plads hos løverne i første halvdel af efteråret, men efter et par måneder trådte veteranen ud af udskiftningsbænken skygge og ind på holdet igen. Cirka samtidig begyndte FCK for alvor at finde rytmen i spillet, men Laursen ser ingen sammenhæng, han udfylder bare sin plads som altid.

Folk ved, at de kan læne sig op af mig, og trænerteamet ved, hvad jeg kan, så min rolle er den samme som altid, siger Ulrik Laursen, og fortsætter:

Jeg synes ikke, det drejer sig om én person. Jeg har selvfølgelig været heldig med, at holdet som helhed begyndte at spille bedre, da jeg kom tilbage – men der var flere som begyndte at spille godt. Vi har haft succes med at gøre det godt i Europa og bruge det i ligaen. Jeg synes som sagt, der var andre, som begyndte at spille bedre, og man kan aldrig sige, at det er ned til én mand, at tingene begynder at gå bedre.

Nu går FC København et hektisk forår med mange og afgørende kampe i møde. Skulle den rutinerede fynbo igen havne på bænken, bliver han ikke panisk over det.

– Hvis man er god nok, så spiller man, og er man ikke god nok, så spiller man ikke. Når man ikke spiller, må man holde sig klar og træne godt, det var, hvad jeg gjorde i efteråret, og det regner jeg med at gøre igen, siger Laursen.

FC København sparker forårssæsonen i gang torsdag 18. februar mod Marseille.





LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Oddset styrtdykker

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Han er færdig i Brøndby

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk



Kæmpekøb retur til FC København?

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Spår stor transferaktivitet i FC København

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Drømmeresultat for Barça: Real Madrid smider point

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Bombe på vej i Real Madrid?

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen