Laursen: Folk kan læne sig op af mig

Ulrik Laursen fik i efteråret kæmpet sig tilbage på FC Københavns hold, og samtidig begyndte holdet at præstere bedre. Veteranen ser ingen direkte sammenhæng, men er klar over sin plads på holdet.



FC Københavns rutinerede forsvarsspiller Ulrik Laursen havde problemer med at tilspille sig en fast plads hos løverne i første halvdel af efteråret, men efter et par måneder trådte veteranen ud af udskiftningsbænken skygge og ind på holdet igen. Cirka samtidig begyndte FCK for alvor at finde rytmen i spillet, men Laursen ser ingen sammenhæng, han udfylder bare sin plads som altid.

Folk ved, at de kan læne sig op af mig, og trænerteamet ved, hvad jeg kan, så min rolle er den samme som altid, siger Ulrik Laursen, og fortsætter:

Jeg synes ikke, det drejer sig om én person. Jeg har selvfølgelig været heldig med, at holdet som helhed begyndte at spille bedre, da jeg kom tilbage – men der var flere som begyndte at spille godt. Vi har haft succes med at gøre det godt i Europa og bruge det i ligaen. Jeg synes som sagt, der var andre, som begyndte at spille bedre, og man kan aldrig sige, at det er ned til én mand, at tingene begynder at gå bedre.

Nu går FC København et hektisk forår med mange og afgørende kampe i møde. Skulle den rutinerede fynbo igen havne på bænken, bliver han ikke panisk over det.

– Hvis man er god nok, så spiller man, og er man ikke god nok, så spiller man ikke. Når man ikke spiller, må man holde sig klar og træne godt, det var, hvad jeg gjorde i efteråret, og det regner jeg med at gøre igen, siger Laursen.

FC København sparker forårssæsonen i gang torsdag 18. februar mod Marseille.







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Chelsea – Nottingham Forest

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Melder Lindstrøm helt færdig

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Manchester United – Liverpool



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Brøndby udtager 24 spillere til Superliga-kamp

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Martin Jørgensen lander nyt job



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Raser over Brian Riemer-interview

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Horsens kommer tættere på oprykning

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Tottenham jagter choktransfer



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Delaney afslører dialog

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’