Lazio måtte tirsdag aften vente forgæves i 45 minutter på Stadio Olimpico på deres modstandere fra Torino, før Serie A-kampen officielt blev afblæst, og Rom-holdet blev tildelt sejren.
Torino-truppen er hårdt plaget af coronavirus, så hele holdet er i karantæne og kunne derfor ikke rejse til Rom. Alligevel afviste den italienske liga at udsætte kampen.
Lazio-spillerne vidste, at deres modstandere stadig befandt sig i Torino over 650 kilometer borte. Alligevel var de nødt til at møde op til kampen som planlagt, da den ikke var blevet udsat.
Efter 45 minutters ventetid fik Lazio-spillerne at vide af dommeren, at det blev anset, som om at Torino havde trukket sig.
– Beslutningen af ligaen om ikke at udsætte kampen mellem Lazio og Torino taler for sig selv, siger Torino-præsident Urbano Cairo ifølge nyhedsbureauet AFP.
I samme ombæring beskylder han Serie A for at “ignorere virkeligheden” med henvisning til coronapandemien og dens konsekvenser.
– Nu ser vi, hvad der sker. Vi vil naturligvis appellere, tilføjer han.
Også sportsdirektør i Lazio Igli Tare er stærkt utilfreds med håndteringen af situationen.
– Jeg kunne sige mange ting om det her, men jeg holder dem for mig selv. Vi respekterede reglerne ved at møde op på stadion, siger han til Sky Italia ifølge nyhedsbureauet Reuters.
– I henhold til reglerne ventede vi i 45 minutter. Nu overgår sagen til myndighederne.
Hændelsen minder om en episode i oktober, hvor Napoli var hårdt ramt af corona og derfor ikke kunne rejse til Juventus og spille en ligakamp.
Her nægtede Serie A at annullere kampen og tildelte Juventus en sejr på 3-0. Denne beslutning er siden blevet underkendt.
Præsidenten for Det Italienske Fodboldforbund (FIGC), Gabriele Gravina, opfordrer ligaen til at præcisere sin holdning.
– Dette (pandemien, red.) er Guds handling. Torino kunne på ingen måde spille, og ligaen er nødt til at finde hoved og hale i sine holdninger.
– Forestil dig, hvis et hold beslutter sig for at bryde sin karantæneordre og spille. Det ville være lig med at bryde loven, siger han ifølge AFP.
/ritzau/
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
EKSKLUSIVT
Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
EKSKLUSIVT
Splitter landet: ‘En afsikret håndgranat’
NYHEDER
AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
TIPSBLADETS DOM
Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt
MEDIE
Atletico Madrid interesseret i dansker
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er hævntørst hos Brøndbys fans
TRANSFER
Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte
EKSKLUSIVT
Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
FANKLUBBEN
Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!
STORT INTERVIEW
Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde
OPTAKT
Manchester City – Brentford
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
INTERVIEW
