Bizarre scener: Lazio måtte vente forgæves

Trods corona og karantæneordre afviste Serie A at udsætte kampen mellem Lazio og Torino. Det vækker kritik.



Lazio måtte tirsdag aften vente forgæves i 45 minutter på Stadio Olimpico på deres modstandere fra Torino, før Serie A-kampen officielt blev afblæst, og Rom-holdet blev tildelt sejren.

Torino-truppen er hårdt plaget af coronavirus, så hele holdet er i karantæne og kunne derfor ikke rejse til Rom. Alligevel afviste den italienske liga at udsætte kampen.

Lazio-spillerne vidste, at deres modstandere stadig befandt sig i Torino over 650 kilometer borte. Alligevel var de nødt til at møde op til kampen som planlagt, da den ikke var blevet udsat.

Efter 45 minutters ventetid fik Lazio-spillerne at vide af dommeren, at det blev anset, som om at Torino havde trukket sig.

– Beslutningen af ligaen om ikke at udsætte kampen mellem Lazio og Torino taler for sig selv, siger Torino-præsident Urbano Cairo ifølge nyhedsbureauet AFP.

I samme ombæring beskylder han Serie A for at “ignorere virkeligheden” med henvisning til coronapandemien og dens konsekvenser.

– Nu ser vi, hvad der sker. Vi vil naturligvis appellere, tilføjer han.

Også sportsdirektør i Lazio Igli Tare er stærkt utilfreds med håndteringen af situationen.

– Jeg kunne sige mange ting om det her, men jeg holder dem for mig selv. Vi respekterede reglerne ved at møde op på stadion, siger han til Sky Italia ifølge nyhedsbureauet Reuters.

– I henhold til reglerne ventede vi i 45 minutter. Nu overgår sagen til myndighederne.

Hændelsen minder om en episode i oktober, hvor Napoli var hårdt ramt af corona og derfor ikke kunne rejse til Juventus og spille en ligakamp.

Her nægtede Serie A at annullere kampen og tildelte Juventus en sejr på 3-0. Denne beslutning er siden blevet underkendt.

Præsidenten for Det Italienske Fodboldforbund (FIGC), Gabriele Gravina, opfordrer ligaen til at præcisere sin holdning.

– Dette (pandemien, red.) er Guds handling. Torino kunne på ingen måde spille, og ligaen er nødt til at finde hoved og hale i sine holdninger.

– Forestil dig, hvis et hold beslutter sig for at bryde sin karantæneordre og spille. Det ville være lig med at bryde loven, siger han ifølge AFP.

/ritzau/





LIVE

LIVE: 3 Real Madrid-stjerner mødt af buhråb

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Afslører samtale med Roony Bardghji

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

FC København – OB

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Offentliggøres i dag

FC Midtjylland-spiller stukket ned



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Chelseas Champions League-håb ligger i ruiner

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Leverkusen – Bayern

Andreas Christensen afviser tilbud



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner