Trods en drømmestart kunne FC Midtjylland ikke hente point med hjem fra den svære udekamp mod Lazio torsdag.
Et nederlag i Rom på 1-2 betyder, at FCM skal vinde hjemme mod Sturm Graz i sidste runde af Europa Leagues gruppespil, hvis man vil have en chance for at gå videre. Men det vil til gengæld også være nok.
Da Sturm Graz efterfølgende slog Feyenoord 1-0, ligger østrigerne og Lazio i toppen med otte point, mens FCM og hollænderne har fem point hver.
Hvis FCM slår Sturm Graz, er man sikret avancement, da man i tilfælde af pointlighed med østrigerne vil være mindst lige indbyrdes, mens FCM’s har den bedste samlede målscore af de to hold.
Skulle Feyenoord slå Lazio, mens FCM slår Sturm Graz, så alle hold ender på otte point, vil FCM som minimum have næstbedste målscore i gruppen og dermed gå videre.
En tredjeplads i gruppen vil sende FCM over i Conference Leagues knockoutfase.
De danske vicemestre fik ellers præcis den start, de kunne have drømt om på Stadio Olimpico.
Gustav Isaksen straffede med et listigt langskud Lazio for en stor fejl i defensiven allerede efter otte minutter.
I hvad der nærmest blev en kopi af første halvleg af kampen i Rotterdam mod Feyenoord senest, fik den tidlige scoring hanket op i hjemmeholdet.
Stille og roligt fik Lazio sat sig på spillet, og FCM-defensiven fik mere og mere travlt med blot at holde paraderne oppe.
En stor del af forskellen fra 5-1-kampen i Herning var, at Lazio havde taget stjernemidtbanemanden Sergej Milinkovic-Savic med fra start.
Ham havde danskerne svært ved at tøjle, og ti minutter fra pause kunne de ikke holde stand længere. Med en lige så intelligent afslutning som Isaksen tidligere i kampen udplacerede Milinkovic-Savic FCM-keeper Jonas Lössl.
Lige efter måtte Erik Sviatchenko redde på målstregen, og FCM slap i omklædningsrummet med 1-1.
Begge hold ramte overliggeren tidligt i anden halvleg, men efter fem gode danske minutter satte hjemmeholdet sig igen på begivenhederne.
Især Mattia Zaccagni på venstrekanten terroriserede FCM’s højre forsvarsside, som han også gjorde i første halvleg.
Det var også ham, som gled igennem efter 58 minutter og fik sendt bolden på tværs i feltet til indskiftede Pedro Rodríguez. Resolut klappede han fladt læderet i nettet til 2-1.
FCM havde svært ved at få fat om kampen igen. Det duftede mere af 3-1 end af 2-2, og det var også kun en snert VAR-offside, som fratog Pedro sin anden scoring med ti minutter igen.
Juninho fik kort efter bolden i Lazios mål, men også det blev korrekt annulleret for offside. Det var det tætteste på en udligning, danskerne kom.
/ritzau/
NYHEDER
– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’
MEDIE
AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd
NYHEDER
Gravesen jubler over FCK: ‘Det er vanvittigt’
MEDIE
Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord
HELT VILDT
Moukoko trækker overskrifter i udlandet
HELT VILDT
Gidsel skriver historie – den første nogensinde
MEDIE
Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn
TOPNYHED
Maxsø melder ud om fremtidsplaner
INTERVIEW
Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass
AVIS
FC København interesseret i denne angriber
TOPNYHED
Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr
TOPNYHED
Vild med ny Eriksen-løsning
TOPNYHED
Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’
TOPNYHED
Peger på mulig gave til FCK
MEDIE
Stort spansk medie fremhæver William Clem
NYHEDER
Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner
TOPNYHED
Brøndbys store karantænemareridt
TOPNYHED
FC København tager vild sejr i Champions League
BIZART
Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job
TOPNYHED
Trist Kvistgaarden-melding
NYHEDER
Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub
EKSKLUSIVT
Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag
INTERVIEW
Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
TOPNYHED
Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’
NYHEDER
FCM-stjerne færdig for i år
MEDIE
De vil hente Andreas Maxsø
Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup
Medie: Her skal Mikael Uhre sandsynligvis hen
MEDIE
Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil
INTERVIEW
‘Jeg har det ikke særlig godt’
MEDIE
Rigtig dårlig melding
NYHEDER
Revser stjerner: ‘Skidt!’
TRANSFER
AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba
HELT VILDT
Thomas Thomasberg: Det koster Franculino
TOPNYHED
– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set
NYHEDER
– Ville være godt med en mere pålidelig målmand
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
STORT INTERVIEW
Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby
INTERVIEW
Cooper har italesat stort Ambæk- og Nartey-dilemma
STORT INTERVIEW
Store ændringer: Her er Coopers transferplan
TOPNYHED
Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør
Pogba investerer i kamelvæddeløb
TOPNYHED
Udpeger: Her kan FCK straffe os
Her kan du se Villarreal mod FC København
AVIS
Ikke FCM – Dortmund-talent tæt på ny klub
NYHEDER
Dansk stjerne kan vinde stor pris
TOPNYHED
Bekræfter millionbud på dansker
NYHEDER