Gustav Isaksens perle var ikke nok mod Lazio

FCM er tvunget til sejr i sidste gruppespilskamp i Europa League efter et nederlag på 1-2 ude mod Lazio.



Trods en drømmestart kunne FC Midtjylland ikke hente point med hjem fra den svære udekamp mod Lazio torsdag.

Et nederlag i Rom på 1-2 betyder, at FCM skal vinde hjemme mod Sturm Graz i sidste runde af Europa Leagues gruppespil, hvis man vil have en chance for at gå videre. Men det vil til gengæld også være nok.

Da Sturm Graz efterfølgende slog Feyenoord 1-0, ligger østrigerne og Lazio i toppen med otte point, mens FCM og hollænderne har fem point hver.

Hvis FCM slår Sturm Graz, er man sikret avancement, da man i tilfælde af pointlighed med østrigerne vil være mindst lige indbyrdes, mens FCM’s har den bedste samlede målscore af de to hold.

Skulle Feyenoord slå Lazio, mens FCM slår Sturm Graz, så alle hold ender på otte point, vil FCM som minimum have næstbedste målscore i gruppen og dermed gå videre.

En tredjeplads i gruppen vil sende FCM over i Conference Leagues knockoutfase.

De danske vicemestre fik ellers præcis den start, de kunne have drømt om på Stadio Olimpico.

Gustav Isaksen straffede med et listigt langskud Lazio for en stor fejl i defensiven allerede efter otte minutter.

I hvad der nærmest blev en kopi af første halvleg af kampen i Rotterdam mod Feyenoord senest, fik den tidlige scoring hanket op i hjemmeholdet.

Stille og roligt fik Lazio sat sig på spillet, og FCM-defensiven fik mere og mere travlt med blot at holde paraderne oppe.

En stor del af forskellen fra 5-1-kampen i Herning var, at Lazio havde taget stjernemidtbanemanden Sergej Milinkovic-Savic med fra start.

Ham havde danskerne svært ved at tøjle, og ti minutter fra pause kunne de ikke holde stand længere. Med en lige så intelligent afslutning som Isaksen tidligere i kampen udplacerede Milinkovic-Savic FCM-keeper Jonas Lössl.

Lige efter måtte Erik Sviatchenko redde på målstregen, og FCM slap i omklædningsrummet med 1-1.

Begge hold ramte overliggeren tidligt i anden halvleg, men efter fem gode danske minutter satte hjemmeholdet sig igen på begivenhederne.

Især Mattia Zaccagni på venstrekanten terroriserede FCM’s højre forsvarsside, som han også gjorde i første halvleg.

Det var også ham, som gled igennem efter 58 minutter og fik sendt bolden på tværs i feltet til indskiftede Pedro Rodríguez. Resolut klappede han fladt læderet i nettet til 2-1.

FCM havde svært ved at få fat om kampen igen. Det duftede mere af 3-1 end af 2-2, og det var også kun en snert VAR-offside, som fratog Pedro sin anden scoring med ti minutter igen.

Juninho fik kort efter bolden i Lazios mål, men også det blev korrekt annulleret for offside. Det var det tætteste på en udligning, danskerne kom.

/ritzau/





EKSKLUSIVT

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

Kæmpe Superliga-comeback

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes

Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?

Tidligere FCK-talent skifter

– Stemningen i FCK er håbløs!



Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’

‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund

Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’

OB – FC København



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Cooper afslører: Han starter inde

Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt

AGF-profil overvejer karrierestop

Raser efter Bodø/Glimt-sensation



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Iskold Xabi Alonso afviser topklub

Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’

Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’

– Pinligt for rigtig mange at se

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’

Man Utd-stjerne hylder Amorim

Kæmpe ros af klubløse Kristoffer Wichmann 

Landstræner med klar besked til FCK-stjerne

Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen

Bekræfter – kan købe Superliga-spiller

Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM

FC Nordsjælland – Vejle Boldklub



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’

‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’

Længe siden chancen for OB-sejr har været større

Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen

Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner

Afsløring: Her er prisen for Thomas Santos

Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’

Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger

Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt

Fire fede stats til Superligaens 21. runde

Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’

Vejle får fredagstæv i Farum

Fri til sommer – Casper Højer holder døren åben

Høgh hyldes af UEFA

AGF-profil ramt af synsforstyrrelser

Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart

OB straffer angriber

Yoram Zague sigtet i Danmark

Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp

Morten Olsen mindes Sepp Piontek