Gustav Isaksens perle var ikke nok mod Lazio

FCM er tvunget til sejr i sidste gruppespilskamp i Europa League efter et nederlag på 1-2 ude mod Lazio.



Trods en drømmestart kunne FC Midtjylland ikke hente point med hjem fra den svære udekamp mod Lazio torsdag.

Et nederlag i Rom på 1-2 betyder, at FCM skal vinde hjemme mod Sturm Graz i sidste runde af Europa Leagues gruppespil, hvis man vil have en chance for at gå videre. Men det vil til gengæld også være nok.

Da Sturm Graz efterfølgende slog Feyenoord 1-0, ligger østrigerne og Lazio i toppen med otte point, mens FCM og hollænderne har fem point hver.

Hvis FCM slår Sturm Graz, er man sikret avancement, da man i tilfælde af pointlighed med østrigerne vil være mindst lige indbyrdes, mens FCM’s har den bedste samlede målscore af de to hold.

Skulle Feyenoord slå Lazio, mens FCM slår Sturm Graz, så alle hold ender på otte point, vil FCM som minimum have næstbedste målscore i gruppen og dermed gå videre.

En tredjeplads i gruppen vil sende FCM over i Conference Leagues knockoutfase.

De danske vicemestre fik ellers præcis den start, de kunne have drømt om på Stadio Olimpico.

Gustav Isaksen straffede med et listigt langskud Lazio for en stor fejl i defensiven allerede efter otte minutter.

I hvad der nærmest blev en kopi af første halvleg af kampen i Rotterdam mod Feyenoord senest, fik den tidlige scoring hanket op i hjemmeholdet.

Stille og roligt fik Lazio sat sig på spillet, og FCM-defensiven fik mere og mere travlt med blot at holde paraderne oppe.

En stor del af forskellen fra 5-1-kampen i Herning var, at Lazio havde taget stjernemidtbanemanden Sergej Milinkovic-Savic med fra start.

Ham havde danskerne svært ved at tøjle, og ti minutter fra pause kunne de ikke holde stand længere. Med en lige så intelligent afslutning som Isaksen tidligere i kampen udplacerede Milinkovic-Savic FCM-keeper Jonas Lössl.

Lige efter måtte Erik Sviatchenko redde på målstregen, og FCM slap i omklædningsrummet med 1-1.

Begge hold ramte overliggeren tidligt i anden halvleg, men efter fem gode danske minutter satte hjemmeholdet sig igen på begivenhederne.

Især Mattia Zaccagni på venstrekanten terroriserede FCM’s højre forsvarsside, som han også gjorde i første halvleg.

Det var også ham, som gled igennem efter 58 minutter og fik sendt bolden på tværs i feltet til indskiftede Pedro Rodríguez. Resolut klappede han fladt læderet i nettet til 2-1.

FCM havde svært ved at få fat om kampen igen. Det duftede mere af 3-1 end af 2-2, og det var også kun en snert VAR-offside, som fratog Pedro sin anden scoring med ti minutter igen.

Juninho fik kort efter bolden i Lazios mål, men også det blev korrekt annulleret for offside. Det var det tætteste på en udligning, danskerne kom.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Kæmpe transfer under opsejling

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Transfer på vej? FCM kan få millionbonus

Stor profil ude af Frankrig-brag

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Arbejder på Brøndby-exit

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Knuser transferrekord

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Supercomputer: De vinder VM

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Norges kronprins rejser til USA



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Uwe Rösler henter dansker

Hylder kæmpe FCM-transfer

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar

Tager kontakt om Kamil Grabara 



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Fredberg henter italiensk legende

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’

Afsløring: NEC Nijmegen tæt på Emre Mor

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’