Trods en drømmestart kunne FC Midtjylland ikke hente point med hjem fra den svære udekamp mod Lazio torsdag.
Et nederlag i Rom på 1-2 betyder, at FCM skal vinde hjemme mod Sturm Graz i sidste runde af Europa Leagues gruppespil, hvis man vil have en chance for at gå videre. Men det vil til gengæld også være nok.
Da Sturm Graz efterfølgende slog Feyenoord 1-0, ligger østrigerne og Lazio i toppen med otte point, mens FCM og hollænderne har fem point hver.
Hvis FCM slår Sturm Graz, er man sikret avancement, da man i tilfælde af pointlighed med østrigerne vil være mindst lige indbyrdes, mens FCM’s har den bedste samlede målscore af de to hold.
Skulle Feyenoord slå Lazio, mens FCM slår Sturm Graz, så alle hold ender på otte point, vil FCM som minimum have næstbedste målscore i gruppen og dermed gå videre.
En tredjeplads i gruppen vil sende FCM over i Conference Leagues knockoutfase.
De danske vicemestre fik ellers præcis den start, de kunne have drømt om på Stadio Olimpico.
Gustav Isaksen straffede med et listigt langskud Lazio for en stor fejl i defensiven allerede efter otte minutter.
I hvad der nærmest blev en kopi af første halvleg af kampen i Rotterdam mod Feyenoord senest, fik den tidlige scoring hanket op i hjemmeholdet.
Stille og roligt fik Lazio sat sig på spillet, og FCM-defensiven fik mere og mere travlt med blot at holde paraderne oppe.
En stor del af forskellen fra 5-1-kampen i Herning var, at Lazio havde taget stjernemidtbanemanden Sergej Milinkovic-Savic med fra start.
Ham havde danskerne svært ved at tøjle, og ti minutter fra pause kunne de ikke holde stand længere. Med en lige så intelligent afslutning som Isaksen tidligere i kampen udplacerede Milinkovic-Savic FCM-keeper Jonas Lössl.
Lige efter måtte Erik Sviatchenko redde på målstregen, og FCM slap i omklædningsrummet med 1-1.
Begge hold ramte overliggeren tidligt i anden halvleg, men efter fem gode danske minutter satte hjemmeholdet sig igen på begivenhederne.
Især Mattia Zaccagni på venstrekanten terroriserede FCM’s højre forsvarsside, som han også gjorde i første halvleg.
Det var også ham, som gled igennem efter 58 minutter og fik sendt bolden på tværs i feltet til indskiftede Pedro Rodríguez. Resolut klappede han fladt læderet i nettet til 2-1.
FCM havde svært ved at få fat om kampen igen. Det duftede mere af 3-1 end af 2-2, og det var også kun en snert VAR-offside, som fratog Pedro sin anden scoring med ti minutter igen.
Juninho fik kort efter bolden i Lazios mål, men også det blev korrekt annulleret for offside. Det var det tætteste på en udligning, danskerne kom.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Brøndby jagter dansk træner
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
Her kan du se FC Bayern München mod VfB Stuttgart
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
MEDIE
Forhandler med storklub
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
MEDIE
FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
NYHEDER
Stor klub bekræfter interesse for dansker
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
MEDIE
Stor melding om Andreas Christensens fremtid
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
Brøndby fyrer Steve Cooper
AVIS
Tæt på – henter Silas Andersen i stor handel
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
OPTAKT
Liverpool – Brentford
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
NYHEDER
AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
INTERVIEW
– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til
TOPNYHED