Trods en drømmestart kunne FC Midtjylland ikke hente point med hjem fra den svære udekamp mod Lazio torsdag.
Et nederlag i Rom på 1-2 betyder, at FCM skal vinde hjemme mod Sturm Graz i sidste runde af Europa Leagues gruppespil, hvis man vil have en chance for at gå videre. Men det vil til gengæld også være nok.
Da Sturm Graz efterfølgende slog Feyenoord 1-0, ligger østrigerne og Lazio i toppen med otte point, mens FCM og hollænderne har fem point hver.
Hvis FCM slår Sturm Graz, er man sikret avancement, da man i tilfælde af pointlighed med østrigerne vil være mindst lige indbyrdes, mens FCM’s har den bedste samlede målscore af de to hold.
Skulle Feyenoord slå Lazio, mens FCM slår Sturm Graz, så alle hold ender på otte point, vil FCM som minimum have næstbedste målscore i gruppen og dermed gå videre.
En tredjeplads i gruppen vil sende FCM over i Conference Leagues knockoutfase.
De danske vicemestre fik ellers præcis den start, de kunne have drømt om på Stadio Olimpico.
Gustav Isaksen straffede med et listigt langskud Lazio for en stor fejl i defensiven allerede efter otte minutter.
I hvad der nærmest blev en kopi af første halvleg af kampen i Rotterdam mod Feyenoord senest, fik den tidlige scoring hanket op i hjemmeholdet.
Stille og roligt fik Lazio sat sig på spillet, og FCM-defensiven fik mere og mere travlt med blot at holde paraderne oppe.
En stor del af forskellen fra 5-1-kampen i Herning var, at Lazio havde taget stjernemidtbanemanden Sergej Milinkovic-Savic med fra start.
Ham havde danskerne svært ved at tøjle, og ti minutter fra pause kunne de ikke holde stand længere. Med en lige så intelligent afslutning som Isaksen tidligere i kampen udplacerede Milinkovic-Savic FCM-keeper Jonas Lössl.
Lige efter måtte Erik Sviatchenko redde på målstregen, og FCM slap i omklædningsrummet med 1-1.
Begge hold ramte overliggeren tidligt i anden halvleg, men efter fem gode danske minutter satte hjemmeholdet sig igen på begivenhederne.
Især Mattia Zaccagni på venstrekanten terroriserede FCM’s højre forsvarsside, som han også gjorde i første halvleg.
Det var også ham, som gled igennem efter 58 minutter og fik sendt bolden på tværs i feltet til indskiftede Pedro Rodríguez. Resolut klappede han fladt læderet i nettet til 2-1.
FCM havde svært ved at få fat om kampen igen. Det duftede mere af 3-1 end af 2-2, og det var også kun en snert VAR-offside, som fratog Pedro sin anden scoring med ti minutter igen.
Juninho fik kort efter bolden i Lazios mål, men også det blev korrekt annulleret for offside. Det var det tætteste på en udligning, danskerne kom.
/ritzau/
MEDIE
På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?
MEDIE
Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel
MEDIE
Fælder dom over dansker: ‘Det største flop’
MEDIE
I dialog med Brøndby
AVIS
Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte
MEDIE
Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig
HELT VILDT
‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’
TOPNYHED
Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’
TOPNYHED
Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk
MEDIE
Jens Jønsson på blokken i Champions League-klub
MEDIE
PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.
TOPNYHED
Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?
TRANSFER
Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit
TOPNYHED
Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro
TOPNYHED
“Sportschefer drømmer om at hente ham”
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste spillere
En kæmpe sejr
EKSKLUSIVT
Historisk triumf: ‘Jeg har hørt meget for det!’
Eriksen ude med hård kritik
TOPNYHED
Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub
TOPNYHED
Helt vild med Oscar Schwartau
TIPSBLADET SPECIAL
De er 2025-mestre i Superligaen
Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad
Fortæller overraskende historie om Vingegaard
Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten
TOPNYHED
– Det vil være fuldstændigt magisk
Jubler over dansker: Dette er bare starten
MEDIE
Opløftende melding for ‘AC’
Cristiano Ronaldo har sat jagten ind
EKSKLUSIVT
Her er tallene bag Jesper Hansens kæmpe triumf
TOPNYHED
Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk
AVIS
Hoff Thorup er favorit til jobbet, men…
TOPNYHED
Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’
Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning
NYHEDER
Nyt saksespark spiller Marokko i himlen
NYHEDER
Isaksens træner hjerteopereret – vil hurtigt retur
TRANSFER
“Der er mange klubber, der kunne bruge ham”
150 millioner ansøgninger til VM-billetter
KOMMENTAR
Vanvittigt imponerende – du kan gøre det igen!
TIPSBLADET SPECIAL
Tæt løb: Jesper Hansen vinder Det Gyldne Bur
MEDIE
Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg
TOPNYHED
‘PC’ rasende over falske historier
TOPNYHED
Right to Dream vinder stor pris
DAGENS SPILFORSLAG
Målmandsreserve kastes for løverne i Rom
NYHEDER
Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder
AVIS
Topklub overvejede Svensson og Hoff Thorup
NYHEDER
Conte ser enormt potentiale hos Højlund
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Her skal de forstærke sig
MEDIE