Trods en drømmestart kunne FC Midtjylland ikke hente point med hjem fra den svære udekamp mod Lazio torsdag.
Et nederlag i Rom på 1-2 betyder, at FCM skal vinde hjemme mod Sturm Graz i sidste runde af Europa Leagues gruppespil, hvis man vil have en chance for at gå videre. Men det vil til gengæld også være nok.
Da Sturm Graz efterfølgende slog Feyenoord 1-0, ligger østrigerne og Lazio i toppen med otte point, mens FCM og hollænderne har fem point hver.
Hvis FCM slår Sturm Graz, er man sikret avancement, da man i tilfælde af pointlighed med østrigerne vil være mindst lige indbyrdes, mens FCM’s har den bedste samlede målscore af de to hold.
Skulle Feyenoord slå Lazio, mens FCM slår Sturm Graz, så alle hold ender på otte point, vil FCM som minimum have næstbedste målscore i gruppen og dermed gå videre.
En tredjeplads i gruppen vil sende FCM over i Conference Leagues knockoutfase.
De danske vicemestre fik ellers præcis den start, de kunne have drømt om på Stadio Olimpico.
Gustav Isaksen straffede med et listigt langskud Lazio for en stor fejl i defensiven allerede efter otte minutter.
I hvad der nærmest blev en kopi af første halvleg af kampen i Rotterdam mod Feyenoord senest, fik den tidlige scoring hanket op i hjemmeholdet.
Stille og roligt fik Lazio sat sig på spillet, og FCM-defensiven fik mere og mere travlt med blot at holde paraderne oppe.
En stor del af forskellen fra 5-1-kampen i Herning var, at Lazio havde taget stjernemidtbanemanden Sergej Milinkovic-Savic med fra start.
Ham havde danskerne svært ved at tøjle, og ti minutter fra pause kunne de ikke holde stand længere. Med en lige så intelligent afslutning som Isaksen tidligere i kampen udplacerede Milinkovic-Savic FCM-keeper Jonas Lössl.
Lige efter måtte Erik Sviatchenko redde på målstregen, og FCM slap i omklædningsrummet med 1-1.
Begge hold ramte overliggeren tidligt i anden halvleg, men efter fem gode danske minutter satte hjemmeholdet sig igen på begivenhederne.
Især Mattia Zaccagni på venstrekanten terroriserede FCM’s højre forsvarsside, som han også gjorde i første halvleg.
Det var også ham, som gled igennem efter 58 minutter og fik sendt bolden på tværs i feltet til indskiftede Pedro Rodríguez. Resolut klappede han fladt læderet i nettet til 2-1.
FCM havde svært ved at få fat om kampen igen. Det duftede mere af 3-1 end af 2-2, og det var også kun en snert VAR-offside, som fratog Pedro sin anden scoring med ti minutter igen.
Juninho fik kort efter bolden i Lazios mål, men også det blev korrekt annulleret for offside. Det var det tætteste på en udligning, danskerne kom.
/ritzau/
MEDIE
Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner
NYHEDER
‘Så er Daramy nytteløs for FCK’
MEDIE
Røverkøb? Så billig er AGF-profil
Medie med “chok”-melding – det siger Wolfsburg
AVIS
Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte
STORT INTERVIEW
TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK
Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’
AVIS
Manchester United sure over Dorgu-kommentarer
AVIS
FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig
HELT VILDT
Manchester United overvejer ham
Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub
Fortid i Brøndby – hjælper FCK på træningslejr
NYHEDER
Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller
Ny United-træner? ‘Han har det sorte bælte’
Vil have Jonas Wind til FC København
MEDIE
Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri
TRANSFER
Koster 120 mio.: ‘Det er svært at forestille sig’
Thomas Frank reagerer på fyring af Ruben Amorim
EKSKLUSIVT
Afsløring: Michael Gregoritsch på plads i Augsburg
EKSKLUSIVT
‘En kæmpe ære at spille for FC København’
MEDIE
Her er Ajax-danskers millionløn
MEDIE
Peger på succesfuld danskerklub til Mikael Uhre
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel, Amorim: 7 bud på en ny Man Utd-træner
MEDIE
Vavro-skandale – kan få lang karantæne
TOPNYHED
Rygter om AC Horsens-legende
NYHEDER
Stor interesse: Her er prisen på Denis Vavro
MEDIE
Derfor blev Ruben Amorim fyret
TOPNYHED
– Der kan komme et kanonslag fra FCK
Celtic genansætter populær veteran
TOPNYHED
Sidste kontrakt? ‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens bedste stadion
NYHEDER
Transfer på vej? ‘Meget interesseret’ i dansker
Afviser Thomas Frank-bud på brasiliansk stortalent
‘Klubber lurer’: FCM-boss taler om Simsir-fremtid
MEDIE
Vil købe tidligere Superliga-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Zwolle køber stor dansk profil
TOPNYHED
Pilen peger i den helt forkerte retning for ham
MEDIE
Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner
EKSKLUSIVT
Siger op i Jyske Bank – de henter dansk angriber
DAGENS SPILFORSLAG
Ulve æder Karameller i Liverpool
Sportsøkonom: Det kan gavne Strasbourg
NYHEDER
Rollen som søsterklub kan være en fordel
NYHEDER
Angrebstalent forlænger med Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rezan Corlu ophæver med Kristiansund BK
FC Nordsjælland på rov i DBU
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby og Jacob Ambæk har forlænget
Bekræfter: Jeg bliver Chelsea-træner
Tauson indleder året med double-nederlag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk spiller besøger norsk klub