Legendarisk skotsk manager er død

Rangers-legenden Walter Smith, der er død 73 år gammel, var ifølge Brian Laudrup en fantastisk leder.



Det skotske trænerikon Walter Smith er død i en alder af 73 år. Det bekræfter den skotske fodboldklub Rangers, som Smith stod i spidsen for i to perioder.

– Det er med dyb sorg, at vi annoncerer bortgangen af vores tidligere manager, formand og klublegende, Walter Smith, skriver Rangers i en erklæring.

Smith var manager for Rangers i perioderne fra 1991 til 1998 og igen fra 2007 til 2011.

I den mellemliggende tid stod han i spidsen for Everton og derefter Skotlands landshold.

I Rangers stod han i spidsen for hele ti mesterskaber. Blandt andet syv år i træk fra 1991 til 1997. I de tre sidste sæsoner var det med Brian Laudrup blandt de største stjerner på banen.

Laudrup havde haft et svært ophold i Italien hos Fiorentina og Milan, da han kom til Rangers i 1994 og her skulle opleve karrierens bedste år.

– Det havde været nogle hårde år i Italien, men da jeg ankom til Glasgow og mødte Walter Smith, var jeg fuldstændig solgt. Både til klubben, men også til Walter som menneske, siger Brian Laudrup til Ekstra Bladet.

– Han var en fantastisk leder, der efter få uger vidste, hvad ens kone hed, og hvor gamle ens børn var. Han spurgte altid ind til, hvordan man havde det derhjemme, for han vidste, man ikke kunne levere, hvis man ikke havde det godt.

Da Smith kom tilbage til Rangers var han med til at vinde tre mesterskaber på stribe, og i den periode nåede Rangers også Uefa Cup-finalen, som i 2008 blev tabt til Zenit Sankt Petersborg.

Som spiller nåede han knap så meget. Smith var forsvarsspiller og tilbragte det meste af karrieren i Dundee United.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Liverpool afviser bud

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

Jens Stage-skifte i fare



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Iransk keeper holder Belgien fra fadet



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Tæt på at købe FC København-spiller

Frankrig – Irak

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Argentina – Østrig

I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Spanien udstiller famlende saudiarabere

Afsløring: Halmstads vil have dansk Arsenal-keeper

Jordan – Algeriet

Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kritik motiverer spaniere efter stor skuffelse

Norge – Senegal