Legendarisk skotsk manager er død

Rangers-legenden Walter Smith, der er død 73 år gammel, var ifølge Brian Laudrup en fantastisk leder.



Det skotske trænerikon Walter Smith er død i en alder af 73 år. Det bekræfter den skotske fodboldklub Rangers, som Smith stod i spidsen for i to perioder.

– Det er med dyb sorg, at vi annoncerer bortgangen af vores tidligere manager, formand og klublegende, Walter Smith, skriver Rangers i en erklæring.

Smith var manager for Rangers i perioderne fra 1991 til 1998 og igen fra 2007 til 2011.

I den mellemliggende tid stod han i spidsen for Everton og derefter Skotlands landshold.

I Rangers stod han i spidsen for hele ti mesterskaber. Blandt andet syv år i træk fra 1991 til 1997. I de tre sidste sæsoner var det med Brian Laudrup blandt de største stjerner på banen.

Laudrup havde haft et svært ophold i Italien hos Fiorentina og Milan, da han kom til Rangers i 1994 og her skulle opleve karrierens bedste år.

– Det havde været nogle hårde år i Italien, men da jeg ankom til Glasgow og mødte Walter Smith, var jeg fuldstændig solgt. Både til klubben, men også til Walter som menneske, siger Brian Laudrup til Ekstra Bladet.

– Han var en fantastisk leder, der efter få uger vidste, hvad ens kone hed, og hvor gamle ens børn var. Han spurgte altid ind til, hvordan man havde det derhjemme, for han vidste, man ikke kunne levere, hvis man ikke havde det godt.

Da Smith kom tilbage til Rangers var han med til at vinde tre mesterskaber på stribe, og i den periode nåede Rangers også Uefa Cup-finalen, som i 2008 blev tabt til Zenit Sankt Petersborg.

Som spiller nåede han knap så meget. Smith var forsvarsspiller og tilbragte det meste af karrieren i Dundee United.

/ritzau/





AGF er mestre – det skal du gøre nu, CV!




MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

AGF er mestre – det skal du gøre nu, CV!

Massiv kritik efter skandaløse scener

Tragiske omstændigheder inden El Clásico

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Disse to er færdige i Brøndby

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

‘Det er ringe ad helvede til’

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Ruben Amorim favorit til dette job

Fredericia er nærmest rykket ned



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Magiske Messi slår til igen

Brøndby er uden tre spillere mod AGF

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

Brøndby IF – AGF

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

FCN med stor gave til AGF i guldkampen

FCK kørte Silkeborg over

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Randers FC – OB



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen