Legendarisk skotsk manager er død

Rangers-legenden Walter Smith, der er død 73 år gammel, var ifølge Brian Laudrup en fantastisk leder.



Det skotske trænerikon Walter Smith er død i en alder af 73 år. Det bekræfter den skotske fodboldklub Rangers, som Smith stod i spidsen for i to perioder.

– Det er med dyb sorg, at vi annoncerer bortgangen af vores tidligere manager, formand og klublegende, Walter Smith, skriver Rangers i en erklæring.

Smith var manager for Rangers i perioderne fra 1991 til 1998 og igen fra 2007 til 2011.

I den mellemliggende tid stod han i spidsen for Everton og derefter Skotlands landshold.

I Rangers stod han i spidsen for hele ti mesterskaber. Blandt andet syv år i træk fra 1991 til 1997. I de tre sidste sæsoner var det med Brian Laudrup blandt de største stjerner på banen.

Laudrup havde haft et svært ophold i Italien hos Fiorentina og Milan, da han kom til Rangers i 1994 og her skulle opleve karrierens bedste år.

– Det havde været nogle hårde år i Italien, men da jeg ankom til Glasgow og mødte Walter Smith, var jeg fuldstændig solgt. Både til klubben, men også til Walter som menneske, siger Brian Laudrup til Ekstra Bladet.

– Han var en fantastisk leder, der efter få uger vidste, hvad ens kone hed, og hvor gamle ens børn var. Han spurgte altid ind til, hvordan man havde det derhjemme, for han vidste, man ikke kunne levere, hvis man ikke havde det godt.

Da Smith kom tilbage til Rangers var han med til at vinde tre mesterskaber på stribe, og i den periode nåede Rangers også Uefa Cup-finalen, som i 2008 blev tabt til Zenit Sankt Petersborg.

Som spiller nåede han knap så meget. Smith var forsvarsspiller og tilbragte det meste af karrieren i Dundee United.

/ritzau/





LIVE

LIVE: To mand færdige i Superliga-klub

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Her er FC Københavns vej i Europa

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’

Kæmpe røgslør af Brøndby

Kommer med frækt bud på dansk mester

FC København kan få Jens Stage-millioner

FCK-træner roser Felix Beijmo



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

AGF kan ende med millionregning, men…

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

FCK sigter stadig efter 15. juni



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Manchester City – Aston Villa

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Bayern München lurer på choktransfer

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!

Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’

Færdig som cheftræner i Real Madrid

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting