Lyngby BK har denne sommer hentet en ret prominent trio.
Gylfi Sigurdsson er utvivlsomt det største navn, men Marc Muniesa har også mere end 11 år på cv’et i FC Barcelona. Og så er der Andri Gudjohnsen.
Han har måske ikke bevist alverden på seniorniveau endnu, men hans efternavn giver i den grad genlyd. Han er nemlig den mellemste af tre sønner af den tidligere islandske stjerneangriber Eidur Gudjohnsen.
Hele sin fodboldopvækst har han tilbragt i Spanien, hvor han har spillet på akademierne i FC Barcelona og senest Real Madrid. Sidste sommer var det dog tid til at prøve kræfter med førsteholdsfodbold.
Og i den forbindelse var interessen bred, fortæller Andri Gudjohnsen til Tipsbladet.
– Da vi besluttede os for, at jeg skulle til at spille seniorfodbold efter min tid på Castilla, der var der noget interesse fra en masse klubber, og Brøndby var en af dem. Men det nåede ikke særlig langt i forhandlingerne med dem. Og så endte jeg med at skrive under med IFK Norrköping. Jeg kendte godt til interessen fra Brøndby, men det nåede ikke så langt på det tidspunkt.
Dengang ville Lyngby BK også gerne kapre den islandske angriber, men i sidste ende valgte han svenske IFK Norrköping. Her har vejen til fast spilletid været hård, og derfor er Lyngby BK nu lykkedes med at hente ham på en lejeaftale.
– Jeg kæmpede hårdt i Norrköping om at komme ind i startelleveren, og konkurrencen der var hård. Vi spillede kun med én angriber, og så kom muligheden for en lejeaftale her. Jeg kender alle islændingene og Freyr, som kun havde gode ting at sige om klubben, så jeg tænkte, at det ville være et godt skridt for mig.
Udover at tale med den islandske koloni i Lyngby BK, så rådførte Andri Gudjohnsen sig også hos sin storebror – Sveinn Gudjohnsen, som spillede i OB i 2020/2021-sæsonen.
– Da det begyndte at blive realistisk, at jeg ville komme hertil, så talte jeg også med min bror og om hans tid i OB. Han fortalte mig, at det er en fysisk liga med et højt niveau. Der er nogle ligheder, men alligevel er ligaen ikke helt identisk med Allsvenskan. Han fortalte mig lidt om, hvilke nogle udebaner, der er svære, og hvad for nogle, der måske er lidt nemmere.

Andri Gudjohnsen underskrev i sommeren 2022 en aftale med IFK Norrköping, der har danske Glen Riddersholm som cheftræner (Foto: IFK Norrköping).
Andri Gudjohnsen har underskrevet en lejeaftale frem til næste sommer, som indeholder en købsoption. I den periode bliver han så holdkammerater med Islands største stjerne Gylfi Sigurdsson.
– Det er fantastisk. Det er en fornøjelse. Han er en stor karakter og virkelig professionel. Jeg og alle de andre islændinge har set ham i fjernsynet, siden vi var små. Det er helt uvirkeligt, at jeg nu er en del af det samme hold som ham, men det er også spændende på samme tid. Vi vil gerne vise ham vores energi, og det samme gælder ham, der gerne vil vise sig frem for holdet.
Og her presser ét spørgsmål sig virkelig på. Og mens det bliver fremført, om Gylfi Sigurdsson eller Eidur Gudjohnsen er den største islandske spiller nogensinde, breder smilet på sønnen af sidstnævntes læber.
– Jeg bliver nødt til at sige min far, siger Andri Gudjohnsen, inden han bryder ud i et grin.
Lyngby BK-angriberen er nervøs for, at farmand kommer til at læse med, og derfor ser han ikke andre udveje end at svare, som han gør. Men når islændingens smil har lagt sig, så uddyber han også sit valg.
– Jeg blev opfostret i Barcelona, og da jeg var mindre, så kunne jeg måske ikke se, hvor stor en stjerne han var. Det kan jeg måske bedre se nu, hvor jeg kan se tilbage på hans karriere. Med de kampe han har spillet for både klub- og landshold, så synes jeg, at det er en fantastisk karriere. Så jeg bliver nødt til at sige ham på grund af de hold, han har spillet på, og de bedrifter han har opnået.
Eidur Gudjohnsen har for længst langt støvlerne på hylden, men i løbet af hans karriere optrådte han blandt andre for Chelsea og FC Barcelona. Seks trofæer med FC Barcelona inklusiv en Champions League-triumf blev det til. Med Chelsea vandt han to engelske mesterskaber, og det er blot nogle af meritterne fra en lang karriere, der sluttede i 2017.
LIVE
LIVE: Nyt om Patrick Dorgu
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
Fyrer landstræner to måneder før VM
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
AVIS
‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth
Her spiller Lasse Schöne i dag
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
OB siger farvel til seks spillere
NYHEDER
Det er aldrig sket før
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
MEDIE
Benhård besked til Real Madrid-stjerner
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
TOPNYHED
Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
– Han vinder Ballon d’Or!
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
Nu klager FC Barcelona igen
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
NYHEDER
I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’
SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi
Maradonas læge erklærer sig uskyldig
DAGENS SPILFORSLAG
Motivation til forskel i Lens
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
EKSKLUSIVT
Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nu bliver det for barnligt
Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’
Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne
OPTAKT
