Leicester-manager vægter Schmeichels rutine højt

Kasper Schmeichel stod igen en flot kamp for Leicester, som i Europa League vandt 2-1 ude over AEK Athen.



Siden den danske landsholdsmålmand Kasper Schmeichel i 2011 kom til Leicester City, er han vokset og vokset i agtelse hos både fans og klubejere.

Samtidig har Schmeichel været førstevalg under samtlige trænere, og den nuværende mand ved roret på holdet, Brendan Rodgers, er også meget begejstret for sin danske sidsteskanse.

I holdets udekamp mod AEK Athen i Europa League torsdag aften var danskeren med flere afgørende redninger og rolig ageren mellem stængerne en vigtig årsag til sejren på 2-1.

– Kasper Schmeichel havde nogle store øjeblikke og nogle store redninger i kampen, siger Rodgers til klubbens hjemmeside efter kampen.

– Når man tænker over, hvor ungt det her hold er, er denne erfaring (som Schmeichel har, red.) i forhold til at tage på udebane og få et resultat meget, meget vigtig.

Den nu 33-årige keeper har vist stor stabilitet og kvalitet gennem adskillige sæsoner for både klub- og landshold, hvor han har været sikkert førstevalg begge steder.

Han står noteret for 58 landskampe for Danmark, mens han for Leicester er oppe på 386 optrædener.

I indeværende sæson har han spillet otte kampe for Leicester. Tre gange har han holdt nullet, og i alt er ni mål sluppet ind.

Med sejren i Athen har holdet maksimumpoint efter to kampe i Europa League, mens Leicester ligger nummer fire i Premier League med 12 point.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Storroser 18-årig FCK-spiller

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Transferbombe på vej

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Meldes tæt på storklub

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

De vil have Gaaei – her er prisen

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Sydafrika – Canada

Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

De forbereder et bud på Roony Bardghji

FC København jagter Romane Amane

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

FCK-profil med hattrick i målfest

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Supercomputer: Her er VM-finalen

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Markant ændring i Silkeborg

Jordan – Argentina