Skov med to assists i Hoffenheim-triumf – Schmeichel holdt nullet

Kasper Schmeichel holdt nullet, da Leicester gik alene i front af Europa Leagues gruppe G, mens Robert Skov lavede to assists for Hoffenheim mod Liberec.



Kasper Schmeichel og Leicester er inde i en rigtig god periode for tiden, og torsdag aften holdt den danske keeper målet rent, da hans hold tog den femte sejr på stribe.

I topkampen i Europa Leagues gruppe G blev de portugisiske gæster fra Braga slået sikkert med 4-0.

Dermed har englænderne maksimumpoint efter tre kampe i gruppen og har mellem de tre sejre også slået både Arsenal og Leeds i Premier League.

Topscorer Jamie Vardy fik et hvil på bænken, og det gav Kelechi Iheanacho chancen i front fra start. Den greb han.

Midtvejs i første halvleg sendte han hjemmeholdet på vinderkurs, og kort efter pausen var han også manden bag fordoblingen af føringen.

Braga havde masser af spil, men var ineffektive omkring Kasper Schmeichels mål, og det straffede Leicester.

På mål af Dennis Praet og James Maddison blev kampen afgjort, og Leicester tog en stensikker sejr og er alene i front med ni point. Braga har seks point på andenpladsen.

Schmeichels landsmand Robert Skov havde også en god torsdag aften. Han stod bag to målgivende afleveringer i Hoffenheims storsejr på 5-0 over tjekkiske Liberec.

Til gengæld havde landsholdsanfører Simon Kjær og resten af AC Milan-holdet en noget skidt aften hjemme i Milano.

Franske Lille og i særdeleshed Yusuf Yazici gjorde livet surt for italienernes defensiv. Tyrkeren stod for alle tre scoringer i 3-0-sejren på San Siro.

Det sender Lille til tops i gruppen med syv point, mens Milan forbliver på seks point.

Norske Molde lurede på overraskelsen ude mod Arsenal og var foran 1-0 indtil kort før pausen. Men to norske selvmål sendte London-klubben i front, og Arsenal tog slutteligt en klar sejr på 4-1.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Alexander Zorniger i voldsom FIFA-kritik

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Sunderland jagter dansk guldfugl

Marcondes afviser tilbud, men…



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

I dialog med Steve Cooper

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Jens Stage-skifte i fare

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Holland udspiller Sverige i VM-storsejr

Tyskland – Elfenbenskysten



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Tordner mod VM-træner

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Vigtigt nyt for ‘AC’

Enighed – dansk stortransfer tæt på

VM-profil med rørende brev til sin afdøde søster

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Dame N’Doye scorer nyt job

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

‘Det største tilbageslag i min karriere’

– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for