Skov med to assists i Hoffenheim-triumf – Schmeichel holdt nullet

Kasper Schmeichel holdt nullet, da Leicester gik alene i front af Europa Leagues gruppe G, mens Robert Skov lavede to assists for Hoffenheim mod Liberec.



Kasper Schmeichel og Leicester er inde i en rigtig god periode for tiden, og torsdag aften holdt den danske keeper målet rent, da hans hold tog den femte sejr på stribe.

I topkampen i Europa Leagues gruppe G blev de portugisiske gæster fra Braga slået sikkert med 4-0.

Dermed har englænderne maksimumpoint efter tre kampe i gruppen og har mellem de tre sejre også slået både Arsenal og Leeds i Premier League.

Topscorer Jamie Vardy fik et hvil på bænken, og det gav Kelechi Iheanacho chancen i front fra start. Den greb han.

Midtvejs i første halvleg sendte han hjemmeholdet på vinderkurs, og kort efter pausen var han også manden bag fordoblingen af føringen.

Braga havde masser af spil, men var ineffektive omkring Kasper Schmeichels mål, og det straffede Leicester.

På mål af Dennis Praet og James Maddison blev kampen afgjort, og Leicester tog en stensikker sejr og er alene i front med ni point. Braga har seks point på andenpladsen.

Schmeichels landsmand Robert Skov havde også en god torsdag aften. Han stod bag to målgivende afleveringer i Hoffenheims storsejr på 5-0 over tjekkiske Liberec.

Til gengæld havde landsholdsanfører Simon Kjær og resten af AC Milan-holdet en noget skidt aften hjemme i Milano.

Franske Lille og i særdeleshed Yusuf Yazici gjorde livet surt for italienernes defensiv. Tyrkeren stod for alle tre scoringer i 3-0-sejren på San Siro.

Det sender Lille til tops i gruppen med syv point, mens Milan forbliver på seks point.

Norske Molde lurede på overraskelsen ude mod Arsenal og var foran 1-0 indtil kort før pausen. Men to norske selvmål sendte London-klubben i front, og Arsenal tog slutteligt en klar sejr på 4-1.

/ritzau/





TransferLIVE: Det bliver ikke Steve Cooper




Optakt til mandagens træningskamp mellem Norge og Sverige LIVE

VM-LIVE: Så meget tjener Norge på VM-succes

Uruguay – Spanien

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

De er enige med Mathias Jensen

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Supercomputer: Her er VM-finalen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afslører: FCK ringede aldrig

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Ecuador – Tyskland

Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

FC Barcelona køber VM-angriber

Bombede løs i danske U-rækker: Ny chance venter

VM-spiller får fem karantænedage

Forbereder bud på 970 mio.

I dialog om dansk bomber

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Ny bejler til dansk guldfugl

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Egypten – Iran

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub