RB Leipzig lægger fortsat pres på Bayern München i toppen af Bundesligaen.
Lørdag vandt Yussuf Poulsen og co. for sjette gang i træk i den tyske liga, da Freiburg blev besejret med 3-0.
Leipzigs to første mål kom efter et par grimme boldtab af Freiburg, inden Emil Forsberg lukkede kampen med 3-0-målet cirka et kvarter før slutfløjt.
Det bringer Leipzig op på 53 point i toppen af tabellen. Bayern München har 52 inden kampen lørdag aften mod Dortmund.
Leipzigs første mål blev lavet kort før pausen.
Kevin Kampl opsnappede en ringe aflevering af Freiburg-målmand Florian Müller. Bolden endte ved Yussuf Poulsen i feltet, og danskeren kunne for næsen af Müller servere bolden til en helt fri Christopher Nkunku, som sparkede den i et tomt mål.
Noget lignende skete små 20 minutter efter pausen. Denne gang var det igen Kevin Kampl, der opsnappede en skidt Freiburg-aflevering nær midterlinjen, hvilket sendte Leipzig afsted på en omstilling.
Nkunku fik bolden, trak lidt forbi Florian Müller og lagde den til rette for Alexander Sørloth, som scorede et af karrierens nemmeste mål.
3-0-målet var af den mere klassiske slags. Emil Forsberg modtog bolden på kanten af feltet og sendte den resolut forbi Freiburg-keeperen med en præcis afslutning.
Det tog pusten fra Freiburg-spillerne, og Leipzig cruisede sejren i hus uden problemer.
I de øvrige kampe lørdag eftermiddag tabte Wolfsburg for første gang i ligaen siden 3. januar, da det mod Hoffenheim blev til et nederlag på 1-2. Robert Skov blev skiftet ind for Hoffenheim med cirka et kvarter tilbage.
Eintracht Frankfurt spillede 1-1 hjemme mod Stuttgart, mens Hertha Berlin kom lidt væk fra bunden med en sejr på 2-1 hjemme over Augsburg.
Borussia Mönchengladbachs dårlige stime fortsatte desuden efter 0-1 hjemme mod Bayer Leverkusen – Gladbachs fjerde nederlag i de seneste fem ligakampe.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Slagter Fifa – ‘en katastrofe’
MEDIE
Transferbombe på vej
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
NYHEDER
Casper Højer er færdig i tyrkisk klub
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
OPTAKT
Sydafrika – Canada
Afslører: FCK ringede aldrig
