Yussuf Poulsen assisterede i Leipzig-opvisning

RB Leipzig udnyttede nogle store fejl, da guldaspiranterne slog Freiburg med 3-0 i Bundesligaen.



RB Leipzig lægger fortsat pres på Bayern München i toppen af Bundesligaen.

Lørdag vandt Yussuf Poulsen og co. for sjette gang i træk i den tyske liga, da Freiburg blev besejret med 3-0.

Leipzigs to første mål kom efter et par grimme boldtab af Freiburg, inden Emil Forsberg lukkede kampen med 3-0-målet cirka et kvarter før slutfløjt.

Det bringer Leipzig op på 53 point i toppen af tabellen. Bayern München har 52 inden kampen lørdag aften mod Dortmund.

Leipzigs første mål blev lavet kort før pausen.

Kevin Kampl opsnappede en ringe aflevering af Freiburg-målmand Florian Müller. Bolden endte ved Yussuf Poulsen i feltet, og danskeren kunne for næsen af Müller servere bolden til en helt fri Christopher Nkunku, som sparkede den i et tomt mål.

Noget lignende skete små 20 minutter efter pausen. Denne gang var det igen Kevin Kampl, der opsnappede en skidt Freiburg-aflevering nær midterlinjen, hvilket sendte Leipzig afsted på en omstilling.

Nkunku fik bolden, trak lidt forbi Florian Müller og lagde den til rette for Alexander Sørloth, som scorede et af karrierens nemmeste mål.

3-0-målet var af den mere klassiske slags. Emil Forsberg modtog bolden på kanten af feltet og sendte den resolut forbi Freiburg-keeperen med en præcis afslutning.

Det tog pusten fra Freiburg-spillerne, og Leipzig cruisede sejren i hus uden problemer.

I de øvrige kampe lørdag eftermiddag tabte Wolfsburg for første gang i ligaen siden 3. januar, da det mod Hoffenheim blev til et nederlag på 1-2. Robert Skov blev skiftet ind for Hoffenheim med cirka et kvarter tilbage.

Eintracht Frankfurt spillede 1-1 hjemme mod Stuttgart, mens Hertha Berlin kom lidt væk fra bunden med en sejr på 2-1 hjemme over Augsburg.

Borussia Mönchengladbachs dårlige stime fortsatte desuden efter 0-1 hjemme mod Bayer Leverkusen – Gladbachs fjerde nederlag i de seneste fem ligakampe.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Slagter Fifa – ‘en katastrofe’

Transferbombe på vej

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

De vil have Gaaei – her er prisen

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

FCK-profil med hattrick i målfest

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub

De forbereder et bud på Roony Bardghji



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”

Markant ændring i Silkeborg



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

Dansk klub henter Jonathan Hutters

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

FC København jagter Romane Amane

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Sydafrika – Canada

Afslører: FCK ringede aldrig

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu