Yussuf Poulsen assisterede i Leipzig-opvisning

RB Leipzig udnyttede nogle store fejl, da guldaspiranterne slog Freiburg med 3-0 i Bundesligaen.



RB Leipzig lægger fortsat pres på Bayern München i toppen af Bundesligaen.

Lørdag vandt Yussuf Poulsen og co. for sjette gang i træk i den tyske liga, da Freiburg blev besejret med 3-0.

Leipzigs to første mål kom efter et par grimme boldtab af Freiburg, inden Emil Forsberg lukkede kampen med 3-0-målet cirka et kvarter før slutfløjt.

Det bringer Leipzig op på 53 point i toppen af tabellen. Bayern München har 52 inden kampen lørdag aften mod Dortmund.

Leipzigs første mål blev lavet kort før pausen.

Kevin Kampl opsnappede en ringe aflevering af Freiburg-målmand Florian Müller. Bolden endte ved Yussuf Poulsen i feltet, og danskeren kunne for næsen af Müller servere bolden til en helt fri Christopher Nkunku, som sparkede den i et tomt mål.

Noget lignende skete små 20 minutter efter pausen. Denne gang var det igen Kevin Kampl, der opsnappede en skidt Freiburg-aflevering nær midterlinjen, hvilket sendte Leipzig afsted på en omstilling.

Nkunku fik bolden, trak lidt forbi Florian Müller og lagde den til rette for Alexander Sørloth, som scorede et af karrierens nemmeste mål.

3-0-målet var af den mere klassiske slags. Emil Forsberg modtog bolden på kanten af feltet og sendte den resolut forbi Freiburg-keeperen med en præcis afslutning.

Det tog pusten fra Freiburg-spillerne, og Leipzig cruisede sejren i hus uden problemer.

I de øvrige kampe lørdag eftermiddag tabte Wolfsburg for første gang i ligaen siden 3. januar, da det mod Hoffenheim blev til et nederlag på 1-2. Robert Skov blev skiftet ind for Hoffenheim med cirka et kvarter tilbage.

Eintracht Frankfurt spillede 1-1 hjemme mod Stuttgart, mens Hertha Berlin kom lidt væk fra bunden med en sejr på 2-1 hjemme over Augsburg.

Borussia Mönchengladbachs dårlige stime fortsatte desuden efter 0-1 hjemme mod Bayer Leverkusen – Gladbachs fjerde nederlag i de seneste fem ligakampe.

/ritzau/





TransferLIVE: Real Madrid-profil løsrevet




LIVE

VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade

Hjørnefattigt i Philly

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Dansker skifter til tysk traditionsklub

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dembele lavede hattrick mod de norske reserver

FC København jagter Romane Amane

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Her er Tysklands vej til VM-finalen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Egypten – Iran

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Neestrup og co. henter stjerne

Jordan – Argentina

Panama – England

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

FC København-boss i fremskredne forhandlinger

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

DR Congo – Uzbekistan



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

Algeriet – Østrig