Leipzig æder sig ind på Bayern: Åbner guldkampen

Efter tre sejre på stribe, senest 3-0 over Hertha Berlin, er RB Leipzig kun to point efter Bayern München.



Bayern Münchens forsvarende tyske mesterhold har spillet på et sjældent ustabilt niveau på det seneste. Lørdag kostede det et nederlag til Eintracht Frankfurt.

Den brøler udnyttede den nærmeste forfølger i Bundesligaen, RB Leipzig, da holdet på udebane tog en sikker sejr på 3-0 over Hertha Berlin.

De tre point på Leipzig kontoen barberer Bayerns forspring i toppen ned til blot to point med 12 spillerunder tilbage.

Yussuf Poulsen udgjorde gæsternes angreb i 83 minutter, men det var fra midtbanen, føringen blev sikret efter en lille halv times spil.

Den målfarlige anfører Marcel Sabitzer stod med sin femte ligascoring i sæsonen for målet, som sendte Leipzig på sejrskurs, i en kamp hvor Hertha sled med at skabe store chancer.

Gæsterne virkede i god kontrol hele vejen, og da den tidligere Arsenal-spiller Mattéo Guendouzi 20 minutter før tid havde lidt for høje tanker om egne evner i eget felt, straffede Leipzig det omgående.

Tyler Adams plukkede bolden fra den franske midtbanespiller, skubbede den hen til Nordi Mukiele, som kanonerede bolden op i nettaget.

Ti minutter før tid var Hertha i to omgange tæt på at bringe spændingen i kampen tilbage, men en redning og et blokeret skud forpurrede det.

I stedet slukkede Willi Orban endegyldigt håbet for hjemmeholdet. Den ungarske forsvarsspiller headede et indlæg ind til 3-0 fem minutter før tid.

Til gengæld er spændingen om mesterskabet for alvor tilbage.

Leipzig er trådt frem som førsteudfordrer til mægtige Bayern München. Sydtyskerne har kun fået et enkelt point i de to kampe, holdet har spillet efter triumfen ved klub-VM.

Samtidig har Leipzig vundet tre kampe på stribe. Det har barberet fem point af mestrenes forspring på to spillerunder.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Arsenal sælger profil

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Transferbombe i Manchester United

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

Amir Richardson meldes tæt på skifte



LIVE

VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show

Maxsø træner med i Brøndby

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Bekræfter jagt på FCK-stjerne



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Tæt på gennembrud? ‘Han er sindssygt direkte’

‘Det er et større problem for os’

Så meget kræver Ajax for Gaaei



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

FC København i intense transferforhandlinger

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Hylder FC København og Brøndby

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

AC Milan vil hente Man Utd-profil

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

Frankrig – Spanien



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

Brøndby-profil på vej væk? ‘Kan gå begge veje’

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss