Leipzig æder sig ind på Bayern: Åbner guldkampen

Efter tre sejre på stribe, senest 3-0 over Hertha Berlin, er RB Leipzig kun to point efter Bayern München.



Bayern Münchens forsvarende tyske mesterhold har spillet på et sjældent ustabilt niveau på det seneste. Lørdag kostede det et nederlag til Eintracht Frankfurt.

Den brøler udnyttede den nærmeste forfølger i Bundesligaen, RB Leipzig, da holdet på udebane tog en sikker sejr på 3-0 over Hertha Berlin.

De tre point på Leipzig kontoen barberer Bayerns forspring i toppen ned til blot to point med 12 spillerunder tilbage.

Yussuf Poulsen udgjorde gæsternes angreb i 83 minutter, men det var fra midtbanen, føringen blev sikret efter en lille halv times spil.

Den målfarlige anfører Marcel Sabitzer stod med sin femte ligascoring i sæsonen for målet, som sendte Leipzig på sejrskurs, i en kamp hvor Hertha sled med at skabe store chancer.

Gæsterne virkede i god kontrol hele vejen, og da den tidligere Arsenal-spiller Mattéo Guendouzi 20 minutter før tid havde lidt for høje tanker om egne evner i eget felt, straffede Leipzig det omgående.

Tyler Adams plukkede bolden fra den franske midtbanespiller, skubbede den hen til Nordi Mukiele, som kanonerede bolden op i nettaget.

Ti minutter før tid var Hertha i to omgange tæt på at bringe spændingen i kampen tilbage, men en redning og et blokeret skud forpurrede det.

I stedet slukkede Willi Orban endegyldigt håbet for hjemmeholdet. Den ungarske forsvarsspiller headede et indlæg ind til 3-0 fem minutter før tid.

Til gengæld er spændingen om mesterskabet for alvor tilbage.

Leipzig er trådt frem som førsteudfordrer til mægtige Bayern München. Sydtyskerne har kun fået et enkelt point i de to kampe, holdet har spillet efter triumfen ved klub-VM.

Samtidig har Leipzig vundet tre kampe på stribe. Det har barberet fem point af mestrenes forspring på to spillerunder.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Daniel Wass teaser

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

Køber snart Brøndby-angriber

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

– Det var en af de værste dage

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Peter Schmeichel lander stort job

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

Liverpool – Chelsea

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Husker du Hjörtur Hermansson? ‘Han var god, men..’

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag