Bayern Münchens forsvarende tyske mesterhold har spillet på et sjældent ustabilt niveau på det seneste. Lørdag kostede det et nederlag til Eintracht Frankfurt.
Den brøler udnyttede den nærmeste forfølger i Bundesligaen, RB Leipzig, da holdet på udebane tog en sikker sejr på 3-0 over Hertha Berlin.
De tre point på Leipzig kontoen barberer Bayerns forspring i toppen ned til blot to point med 12 spillerunder tilbage.
Yussuf Poulsen udgjorde gæsternes angreb i 83 minutter, men det var fra midtbanen, føringen blev sikret efter en lille halv times spil.
Den målfarlige anfører Marcel Sabitzer stod med sin femte ligascoring i sæsonen for målet, som sendte Leipzig på sejrskurs, i en kamp hvor Hertha sled med at skabe store chancer.
Gæsterne virkede i god kontrol hele vejen, og da den tidligere Arsenal-spiller Mattéo Guendouzi 20 minutter før tid havde lidt for høje tanker om egne evner i eget felt, straffede Leipzig det omgående.
Tyler Adams plukkede bolden fra den franske midtbanespiller, skubbede den hen til Nordi Mukiele, som kanonerede bolden op i nettaget.
Ti minutter før tid var Hertha i to omgange tæt på at bringe spændingen i kampen tilbage, men en redning og et blokeret skud forpurrede det.
I stedet slukkede Willi Orban endegyldigt håbet for hjemmeholdet. Den ungarske forsvarsspiller headede et indlæg ind til 3-0 fem minutter før tid.
Til gengæld er spændingen om mesterskabet for alvor tilbage.
Leipzig er trådt frem som førsteudfordrer til mægtige Bayern München. Sydtyskerne har kun fået et enkelt point i de to kampe, holdet har spillet efter triumfen ved klub-VM.
Samtidig har Leipzig vundet tre kampe på stribe. Det har barberet fem point af mestrenes forspring på to spillerunder.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden
NYHEDER
Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
Smider Salah-bombe
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Afvist – Brøndby undrer sig
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
NYHEDER
Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
TIPSBLADETS DOM
Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Målmandschok i Berlin – Rønnow ude for sæsonen
Patrick Dorgu er med
