Niels Frederiksen: Det var et vendepunkt

Brøndby endte søndag en lang stime uden sejre. Men forløsningen har længe været undervejs, mener cheftræneren.



Brøndby IF endte søndag en lang stime uden sejre, da cheftræner Niels Frederiksens mandskab vandt første ligakamp siden 6. marts.

Frem til sejren på 3-1 over AaB havde klubben ti kampe i streg uden sejre, hvilket er Brøndbys næstlængste i Superligaens historie. Men Niels Frederiksen havde set, at forløsningen var på vej.

– Pointmæssigt og i forhold til at vinde fodboldkampe var det et vendepunkt. Jeg synes ikke, at vi har været så dårlige spillemæssigt i mange af kampene i slutspillet.

– Vi har i de seneste kampe fået point mod FC København og FC Midtjylland. Det har været undervejs i et stykke tid, siger Niels Frederiksen.

Inden krisens start havde Brøndby spillet 12 ligakampe i streg uden nederlag. Mandskabet gik altså fra en stime til en anden. Spillertruppens håndtering af den oplevelse høster ros hos cheftræneren.

– De knækkede ikke, da vi tabte syv kampe i streg. De har vist god moral og god tro på, at vi nok skulle få det vendt. Nu får de kredit for det store arbejde, som de har lagt gennem lang tid. Vi har ikke spillet fremragende, men vi har spillet til mere, end vi har fået, siger Brøndby-træneren.

20-årige Mathias Kvistgaarden har gennem foråret fået en større rolle på holdet. Søndag scorede han mod AaB og var med til at ende den dårlige stime.

Dermed kan klubben tilspille sig en fjerdeplads i ligaen og sikre europæisk fodbold i sæsonens sidste regulære ligakamp.

– Det har selvfølgelig ikke været sjovt, men vi er tilbage nu, og vi gør alt for at levere et brag af en indsats i sidste kamp. Det vil være en stor oplevelse at spille europæisk, men lige nu er det næste kamp, som jeg kigger imod, siger Kvistgaarden.

Brøndby afslutter sæsonen mod Silkeborg, der nu er sikret bronzemedaljer efter Brøndbys sejr i Aalborg.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

Deler i Dallas

De er enige med Mathias Jensen

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

VM-spiller får fem karantænedage

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Forbereder bud på 970 mio.

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

FC Barcelona køber VM-angriber



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Chokskifte på vej?

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Sydafrika – Sydkorea

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Til lægetjek i Superliga-klub

Skotland – Brasilien

Tjekkiet – Mexico

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Tunesien – Holland

Curaçao – Elfenbenskysten



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

West Ham opfordres til at hente dansk bomber