Brøndby IF endte søndag en lang stime uden sejre, da cheftræner Niels Frederiksens mandskab vandt første ligakamp siden 6. marts.
Frem til sejren på 3-1 over AaB havde klubben ti kampe i streg uden sejre, hvilket er Brøndbys næstlængste i Superligaens historie. Men Niels Frederiksen havde set, at forløsningen var på vej.
– Pointmæssigt og i forhold til at vinde fodboldkampe var det et vendepunkt. Jeg synes ikke, at vi har været så dårlige spillemæssigt i mange af kampene i slutspillet.
– Vi har i de seneste kampe fået point mod FC København og FC Midtjylland. Det har været undervejs i et stykke tid, siger Niels Frederiksen.
Inden krisens start havde Brøndby spillet 12 ligakampe i streg uden nederlag. Mandskabet gik altså fra en stime til en anden. Spillertruppens håndtering af den oplevelse høster ros hos cheftræneren.
– De knækkede ikke, da vi tabte syv kampe i streg. De har vist god moral og god tro på, at vi nok skulle få det vendt. Nu får de kredit for det store arbejde, som de har lagt gennem lang tid. Vi har ikke spillet fremragende, men vi har spillet til mere, end vi har fået, siger Brøndby-træneren.
20-årige Mathias Kvistgaarden har gennem foråret fået en større rolle på holdet. Søndag scorede han mod AaB og var med til at ende den dårlige stime.
Dermed kan klubben tilspille sig en fjerdeplads i ligaen og sikre europæisk fodbold i sæsonens sidste regulære ligakamp.
– Det har selvfølgelig ikke været sjovt, men vi er tilbage nu, og vi gør alt for at levere et brag af en indsats i sidste kamp. Det vil være en stor oplevelse at spille europæisk, men lige nu er det næste kamp, som jeg kigger imod, siger Kvistgaarden.
Brøndby afslutter sæsonen mod Silkeborg, der nu er sikret bronzemedaljer efter Brøndbys sejr i Aalborg.
/ritzau/
LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
OPTAKT
FC Fredericia – OB
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
Oddset styrtdykker
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
Bayern München laver vildt comeback
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
Ståle Solbakken overvejede at sige op
