Brøndby IF endte søndag en lang stime uden sejre, da cheftræner Niels Frederiksens mandskab vandt første ligakamp siden 6. marts.
Frem til sejren på 3-1 over AaB havde klubben ti kampe i streg uden sejre, hvilket er Brøndbys næstlængste i Superligaens historie. Men Niels Frederiksen havde set, at forløsningen var på vej.
– Pointmæssigt og i forhold til at vinde fodboldkampe var det et vendepunkt. Jeg synes ikke, at vi har været så dårlige spillemæssigt i mange af kampene i slutspillet.
– Vi har i de seneste kampe fået point mod FC København og FC Midtjylland. Det har været undervejs i et stykke tid, siger Niels Frederiksen.
Inden krisens start havde Brøndby spillet 12 ligakampe i streg uden nederlag. Mandskabet gik altså fra en stime til en anden. Spillertruppens håndtering af den oplevelse høster ros hos cheftræneren.
– De knækkede ikke, da vi tabte syv kampe i streg. De har vist god moral og god tro på, at vi nok skulle få det vendt. Nu får de kredit for det store arbejde, som de har lagt gennem lang tid. Vi har ikke spillet fremragende, men vi har spillet til mere, end vi har fået, siger Brøndby-træneren.
20-årige Mathias Kvistgaarden har gennem foråret fået en større rolle på holdet. Søndag scorede han mod AaB og var med til at ende den dårlige stime.
Dermed kan klubben tilspille sig en fjerdeplads i ligaen og sikre europæisk fodbold i sæsonens sidste regulære ligakamp.
– Det har selvfølgelig ikke været sjovt, men vi er tilbage nu, og vi gør alt for at levere et brag af en indsats i sidste kamp. Det vil være en stor oplevelse at spille europæisk, men lige nu er det næste kamp, som jeg kigger imod, siger Kvistgaarden.
Brøndby afslutter sæsonen mod Silkeborg, der nu er sikret bronzemedaljer efter Brøndbys sejr i Aalborg.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
INTERVIEW
Stor hyldest af Mike Tullberg
MEDIE
Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
EKSKLUSIVT
