Mesterholdet Bayer Leverkusen åbnede fredag den nye sæson i Bundesligaen med en meget sen sejr hos Borussia Mönchengladbach.
Den tidligere Gladbach-kaptajn Granit Xhaka åbnede ballet med et brag af et mål efter 12 minutter, og kort før pausen øgede offensivstjernen Florian Wirtz til 2-0.
Stopper Nico Elvedi reducerede efter en times spil, og fem minutter før tid udlignede den nyankomne angriber Tim Kleindienst for hjemmeholdet i en tæt og jævnbyrdig affære.
Det lignede en pointdeling, men Wirtz sikrede Leverkusen tre point, da han omsatte en returbold efter sit eget brændte straffespark i den meget dybe overtid.
Med sejren kan Leverkusen prale af at være ubesejret i 35 ligakampe i træk, efter at man i sidste sæson hjemførte sit første mesterskab uden at tabe en eneste gang.
Faktisk var man oppe på i alt 51 kampe på tværs af alle turneringer, inden man i maj tabte 0-3 til Atalanta i Europa League-finalen.
Siden har Leverkusen rejst sig og hjemført yderligere to titler.
Kort efter nedturen mod Atalanta slog man Kaiserslautern i den tyske pokalfinale, og i sidste uge slog man Stuttgart i Super Cup-finalen efter en straffesparkskonkurrence.
Bundesliga-sæsonen blev fredag åbnet med en kandidat til årets mål.
Den schweiziske midtbanegeneral Granit Xhaka smaskede resolut til en løs bold fra omkring 25 meters afstand, og kuglen bragede ind bag landsmanden Jonas Omlin i Gladbach-buret.
Jeremie Frimpong fremprovokerede muligheden med en bolderobring på egen halvdel, et hurtigt løb og et indlæg, og efter 38 minutter var den hollandske raket igen på spil i højre side.
Endnu en gang indløste et indlæg en løs bold, og denne gang var Florian Wirtz skarpretter – dog fra en noget mere beskeden distance end Xhaka.
Gladbach var langt fra nedspillet og matchede mesterholdet på omtrent alle parametre, men et frispark spottet af VAR forhindrede Tim Kleindienst i at blive noteret for en reducering kort før pausen.
VAR var på spil igen efter en times spil, da schweiziske Nico Elvedi i to omgange fik passeret Lukas Hradecky, efter at et frisparksindlæg blev dirigeret ind foran mål af stopperkollega Ko Itakura.
Japaneren så ud til at være offside, men denne gang blev konklusionen mål, og spændingen levede i den sidste halve time.
Kræfterne var åbenlyst ved at slippe op på begge mandskaber, men efter 85 minutter fandt Kleindienst energi frem til at smide sig ned i en fremlægning og sparke balance i regnskabet.
Igen blandede VAR sig, da den tidligere Heidenheim-angriber havde et ben på kanten af offside, men igen blev målet godkendt, og Gladbach troede de havde sikret et point mod mesterholdet.
Efter 99 minutter begik Ko Itakura efter VAR's mening dog et straffespark, og Wirtz gjorde sig selv til matchvinder, efter Omlins redning og returbold gav en nem afslutning.
/ritzau/
TOPNYHED
Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!
AVIS
Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!
TOPNYHED
Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner
MEDIE
På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?
TOPNYHED
Succes for Elias Jelert: ‘Virkelig intelligent!’
MEDIE
Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub
MEDIE
Brøndby-stjerne sættes i forbindelse med tysk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel
En kæmpe sejr
BIZART
Skæbnekamp i Parken – men han får ikke én krone
Allan Kuhn i svime: Suverænt!
MEDIE
I dialog med Brøndby
AVIS
Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte
Fortæller overraskende historie om Vingegaard
TOPNYHED
Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’
AVIS
‘Har lukket munden på kritikerne’
MEDIE
Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig
HELT VILDT
‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’
MEDIE
Opløftende melding for ‘AC’
TOPNYHED
Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk
MEDIE
Chokerende sæson – stort medie peger på dansker
MEDIE
Fælder dom over dansker: ‘Det største flop’
Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad
TOPNYHED
Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub
TOPNYHED
Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?
TOPNYHED
Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’
TRANSFER
Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit
MEDIE
Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg
MEDIE
Jens Jønsson på blokken i Champions League-klub
MEDIE
PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.
TOPNYHED
Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk
TOPNYHED
Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste spillere
TOPNYHED
– Det vil være fuldstændigt magisk
EKSKLUSIVT
Historisk triumf: ‘Jeg har hørt meget for det!’
EKSKLUSIVT
Her er tallene bag Jesper Hansens kæmpe triumf
TOPNYHED
Helt vild med Oscar Schwartau
Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Sherwood-skoven
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thomas Santos tæt på græsk skifte
NYHEDER
Nyt saksespark spiller Marokko i himlen
TIPSBLADET SPECIAL
De er 2025-mestre i Superligaen
NYHEDER
Isaksens træner hjerteopereret – vil hurtigt retur
TRANSFER
“Der er mange klubber, der kunne bruge ham”
Jubler over dansker: Dette er bare starten
150 millioner ansøgninger til VM-billetter
AVIS
Hoff Thorup er favorit til jobbet, men…
KOMMENTAR
Vanvittigt imponerende – du kan gøre det igen!
TIPSBLADET SPECIAL