Leverkusen vandt efter kanonhug

Granit Xhaka bragede Bundesligaen i gang, da Leverkusen vandt 3-2 i Mönchengladbach efter et meget sent mål.



Mesterholdet Bayer Leverkusen åbnede fredag den nye sæson i Bundesligaen med en meget sen sejr hos Borussia Mönchengladbach.

Den tidligere Gladbach-kaptajn Granit Xhaka åbnede ballet med et brag af et mål efter 12 minutter, og kort før pausen øgede offensivstjernen Florian Wirtz til 2-0.

Stopper Nico Elvedi reducerede efter en times spil, og fem minutter før tid udlignede den nyankomne angriber Tim Kleindienst for hjemmeholdet i en tæt og jævnbyrdig affære.

Det lignede en pointdeling, men Wirtz sikrede Leverkusen tre point, da han omsatte en returbold efter sit eget brændte straffespark i den meget dybe overtid.

Med sejren kan Leverkusen prale af at være ubesejret i 35 ligakampe i træk, efter at man i sidste sæson hjemførte sit første mesterskab uden at tabe en eneste gang.

Faktisk var man oppe på i alt 51 kampe på tværs af alle turneringer, inden man i maj tabte 0-3 til Atalanta i Europa League-finalen.

Siden har Leverkusen rejst sig og hjemført yderligere to titler.

Kort efter nedturen mod Atalanta slog man Kaiserslautern i den tyske pokalfinale, og i sidste uge slog man Stuttgart i Super Cup-finalen efter en straffesparkskonkurrence.

Bundesliga-sæsonen blev fredag åbnet med en kandidat til årets mål.

Den schweiziske midtbanegeneral Granit Xhaka smaskede resolut til en løs bold fra omkring 25 meters afstand, og kuglen bragede ind bag landsmanden Jonas Omlin i Gladbach-buret.

Jeremie Frimpong fremprovokerede muligheden med en bolderobring på egen halvdel, et hurtigt løb og et indlæg, og efter 38 minutter var den hollandske raket igen på spil i højre side.

Endnu en gang indløste et indlæg en løs bold, og denne gang var Florian Wirtz skarpretter – dog fra en noget mere beskeden distance end Xhaka.

Gladbach var langt fra nedspillet og matchede mesterholdet på omtrent alle parametre, men et frispark spottet af VAR forhindrede Tim Kleindienst i at blive noteret for en reducering kort før pausen.

VAR var på spil igen efter en times spil, da schweiziske Nico Elvedi i to omgange fik passeret Lukas Hradecky, efter at et frisparksindlæg blev dirigeret ind foran mål af stopperkollega Ko Itakura.

Japaneren så ud til at være offside, men denne gang blev konklusionen mål, og spændingen levede i den sidste halve time.

Kræfterne var åbenlyst ved at slippe op på begge mandskaber, men efter 85 minutter fandt Kleindienst energi frem til at smide sig ned i en fremlægning og sparke balance i regnskabet.

Igen blandede VAR sig, da den tidligere Heidenheim-angriber havde et ben på kanten af offside, men igen blev målet godkendt, og Gladbach troede de havde sikret et point mod mesterholdet.

Efter 99 minutter begik Ko Itakura efter VAR's mening dog et straffespark, og Wirtz gjorde sig selv til matchvinder, efter Omlins redning og returbold gav en nem afslutning.

/ritzau/



– De skal skille sig af med ham!

‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

FC København – Sønderjyske

FCM melder ud: Han skal sælges til sommer

Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

Viborg FF – FC Midtjylland

Her er Efterårets Hold i Superligaen

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Randers FC – AGF

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse

Kæmpe triumf for Frank

Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’

FC Nordsjælland – Silkeborg IF

Trækker overskrifter i Sydkorea

Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Superliga-fans foretrækker dette kamptidspunkt

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten

Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr

Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’

Vender tilbage til Randers – men skal væk igen

Stjerner sender besked til Froholdt

Danskerscoringerne væltede ind

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Jesper Sørensen og co. taber til Messi

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

De er klar til at købe Mohamed Salah

Her er alle VM-puljerne

FC København-stjerne spiller kamp 23. december

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

Sløvt Londonderby

Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’

Ny Liverpool-nedtur

Drømmekamp for Roony Bardghji i drama

Dansk bomber i tårevædet afsked

Manchester City sejrer og bider Arsenal i halen

Indskiftet argentiner sænker Arsenal i topbrag

‘Vi ville ikke være overgearede jubelidioter’

Færdig i Sturm Graz? Skæbnemøde inden jul