Mesterholdet Bayer Leverkusen åbnede fredag den nye sæson i Bundesligaen med en meget sen sejr hos Borussia Mönchengladbach.
Den tidligere Gladbach-kaptajn Granit Xhaka åbnede ballet med et brag af et mål efter 12 minutter, og kort før pausen øgede offensivstjernen Florian Wirtz til 2-0.
Stopper Nico Elvedi reducerede efter en times spil, og fem minutter før tid udlignede den nyankomne angriber Tim Kleindienst for hjemmeholdet i en tæt og jævnbyrdig affære.
Det lignede en pointdeling, men Wirtz sikrede Leverkusen tre point, da han omsatte en returbold efter sit eget brændte straffespark i den meget dybe overtid.
Med sejren kan Leverkusen prale af at være ubesejret i 35 ligakampe i træk, efter at man i sidste sæson hjemførte sit første mesterskab uden at tabe en eneste gang.
Faktisk var man oppe på i alt 51 kampe på tværs af alle turneringer, inden man i maj tabte 0-3 til Atalanta i Europa League-finalen.
Siden har Leverkusen rejst sig og hjemført yderligere to titler.
Kort efter nedturen mod Atalanta slog man Kaiserslautern i den tyske pokalfinale, og i sidste uge slog man Stuttgart i Super Cup-finalen efter en straffesparkskonkurrence.
Bundesliga-sæsonen blev fredag åbnet med en kandidat til årets mål.
Den schweiziske midtbanegeneral Granit Xhaka smaskede resolut til en løs bold fra omkring 25 meters afstand, og kuglen bragede ind bag landsmanden Jonas Omlin i Gladbach-buret.
Jeremie Frimpong fremprovokerede muligheden med en bolderobring på egen halvdel, et hurtigt løb og et indlæg, og efter 38 minutter var den hollandske raket igen på spil i højre side.
Endnu en gang indløste et indlæg en løs bold, og denne gang var Florian Wirtz skarpretter – dog fra en noget mere beskeden distance end Xhaka.
Gladbach var langt fra nedspillet og matchede mesterholdet på omtrent alle parametre, men et frispark spottet af VAR forhindrede Tim Kleindienst i at blive noteret for en reducering kort før pausen.
VAR var på spil igen efter en times spil, da schweiziske Nico Elvedi i to omgange fik passeret Lukas Hradecky, efter at et frisparksindlæg blev dirigeret ind foran mål af stopperkollega Ko Itakura.
Japaneren så ud til at være offside, men denne gang blev konklusionen mål, og spændingen levede i den sidste halve time.
Kræfterne var åbenlyst ved at slippe op på begge mandskaber, men efter 85 minutter fandt Kleindienst energi frem til at smide sig ned i en fremlægning og sparke balance i regnskabet.
Igen blandede VAR sig, da den tidligere Heidenheim-angriber havde et ben på kanten af offside, men igen blev målet godkendt, og Gladbach troede de havde sikret et point mod mesterholdet.
Efter 99 minutter begik Ko Itakura efter VAR's mening dog et straffespark, og Wirtz gjorde sig selv til matchvinder, efter Omlins redning og returbold gav en nem afslutning.
/ritzau/
EKSKLUSIVT
FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere
‘Sur over Brøndby-transfer’
TOPNYHED
Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller
Legende med chokmelding
MEDIE
Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid
TOPNYHED
Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen
TRANSFER
FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’
NYHEDER
Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’
MEDIE
Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb
INTERVIEW
Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper
NYHEDER
Godt nyt for FCK – får grønt lys
TOPNYHED
Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’
EKSKLUSIVT
Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’
TOPNYHED
Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd
MEDIE
Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
TRANSFER
Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’
TRANSFER
Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen
NYHEDER
Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’
‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’
EKSKLUSIVT
Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø
NYHEDER
FCK og FCM interesseret – ny klub på banen
MEDIE
Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’
EKSKLUSIVT
Agent: FC Midtjylland-bud for lavt
NYHEDER
Antonsen bliver væk – får stor bøde
Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’
TOPNYHED
‘Han har ikke noget at tilføre FC København’
HELT VILDT
– De lignede lort!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers
MEDIE
Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud
TOPNYHED
– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft
NYHEDER
‘Med al respekt – FCK er mest interessant’
TRANSFER
Transfer på vej? AaB spørger på profil
MEDIE
FC København viser interesse for Udinese-spiller
TOPNYHED
Bekræfter FC København-historie
NYHEDER
Delaney sætter ord på kontraktsituation
TOPNYHED
Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TRANSFER
FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København køber Kenay Myrie
NYHEDER
Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team
Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr
Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Marokko
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’
EKSKLUSIVT
På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’
NYHEDER
Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner
NYHEDER
Dansk målsluger færdig
MEDIE
Malmö FF tester dansk midtbanespiller
EKSKLUSIVT