Leverkusen vandt efter kanonhug

Granit Xhaka bragede Bundesligaen i gang, da Leverkusen vandt 3-2 i Mönchengladbach efter et meget sent mål.



Mesterholdet Bayer Leverkusen åbnede fredag den nye sæson i Bundesligaen med en meget sen sejr hos Borussia Mönchengladbach.

Den tidligere Gladbach-kaptajn Granit Xhaka åbnede ballet med et brag af et mål efter 12 minutter, og kort før pausen øgede offensivstjernen Florian Wirtz til 2-0.

Stopper Nico Elvedi reducerede efter en times spil, og fem minutter før tid udlignede den nyankomne angriber Tim Kleindienst for hjemmeholdet i en tæt og jævnbyrdig affære.

Det lignede en pointdeling, men Wirtz sikrede Leverkusen tre point, da han omsatte en returbold efter sit eget brændte straffespark i den meget dybe overtid.

Med sejren kan Leverkusen prale af at være ubesejret i 35 ligakampe i træk, efter at man i sidste sæson hjemførte sit første mesterskab uden at tabe en eneste gang.

Faktisk var man oppe på i alt 51 kampe på tværs af alle turneringer, inden man i maj tabte 0-3 til Atalanta i Europa League-finalen.

Siden har Leverkusen rejst sig og hjemført yderligere to titler.

Kort efter nedturen mod Atalanta slog man Kaiserslautern i den tyske pokalfinale, og i sidste uge slog man Stuttgart i Super Cup-finalen efter en straffesparkskonkurrence.

Bundesliga-sæsonen blev fredag åbnet med en kandidat til årets mål.

Den schweiziske midtbanegeneral Granit Xhaka smaskede resolut til en løs bold fra omkring 25 meters afstand, og kuglen bragede ind bag landsmanden Jonas Omlin i Gladbach-buret.

Jeremie Frimpong fremprovokerede muligheden med en bolderobring på egen halvdel, et hurtigt løb og et indlæg, og efter 38 minutter var den hollandske raket igen på spil i højre side.

Endnu en gang indløste et indlæg en løs bold, og denne gang var Florian Wirtz skarpretter – dog fra en noget mere beskeden distance end Xhaka.

Gladbach var langt fra nedspillet og matchede mesterholdet på omtrent alle parametre, men et frispark spottet af VAR forhindrede Tim Kleindienst i at blive noteret for en reducering kort før pausen.

VAR var på spil igen efter en times spil, da schweiziske Nico Elvedi i to omgange fik passeret Lukas Hradecky, efter at et frisparksindlæg blev dirigeret ind foran mål af stopperkollega Ko Itakura.

Japaneren så ud til at være offside, men denne gang blev konklusionen mål, og spændingen levede i den sidste halve time.

Kræfterne var åbenlyst ved at slippe op på begge mandskaber, men efter 85 minutter fandt Kleindienst energi frem til at smide sig ned i en fremlægning og sparke balance i regnskabet.

Igen blandede VAR sig, da den tidligere Heidenheim-angriber havde et ben på kanten af offside, men igen blev målet godkendt, og Gladbach troede de havde sikret et point mod mesterholdet.

Efter 99 minutter begik Ko Itakura efter VAR's mening dog et straffespark, og Wirtz gjorde sig selv til matchvinder, efter Omlins redning og returbold gav en nem afslutning.

/ritzau/





Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’




TOPNYHED

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Per Frandsen præsenteret i norsk klub

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

– Højlund er en 10 år yngre Lukaku

– En stor beslutning

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’



TOPNYHED

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham

Hylder dansk debutant

Mourinho meldes tæt på storklub

Thomas Delaney roser: ‘Meget velfortjent’



TOPNYHED

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Leverede mirakler – her er Per Frandsens nye job

Fyring truer – kan hente afløser i Premier League

Elkjær jubler over Frank

Holdt på stor hemmelighed

Supercomputer: Her ender FCK i Champions League



TOPNYHED

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Michael Laudrup: – Det er nytteløst

Teemu Pukki dominerer

Danmark rykker frem på FIFA’s verdensrangliste

Stort chok for Hjulmand inden FCK-brag

Ikke sket i 8 år

FCM melder ud: Købte ny keeper i transfervinduet

– Dumdristigt og naivt

Chido Obi-Martin kan forlade Man Utd

Vil hente Jürgen Klopp til Champions League-klub

Helt vildt – nu har han skiftet klub for 21. gang

Prøvede at lokke Eriksen

Revser OB: ‘Alt for mange dårlige spillere’



Dolberg_2 NYHEDER

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Leverkusen i fokus: Milliard-mandens afløser

Voldsomt stormvejr – amok på Brøndby-bøddel

Man Utd-spillere dybt frustrerede over Amorim

Skrækskade for Braithwaite – nu er der nyt

Ny på landsholdet: Dansk stjerne blev overrasket

Har meldt afbud – dansker dropper VM

Kæmpe diskussion i tv-studiet: ‘Du siger nej!?’

Vanvittige comebacks i Champions League

Frank efter drømmestart: Ikke på topniveau

Mål i luften i Piræus

Stor dramatik: Real Madrid slår danskerklub

Triumf: Frank vinder sin første CL-kamp nogensinde

Christian Nørgaard debuterer i Arsenal-sejr

Sønderjyske og Randers videre i pokalturneringen

Melder dansk målkonge klar til Champions League

Tror på ny Champions League-triumf

FIFA vil udbetale 2,2 milliarder til klubber

Legende: ‘Jeg bliver meget gerne overrasket’

Kalder opfordring til fans ‘dybt forkasteligt’

Uenighed om FCK’s CL-eventyr: ‘Forrykt vurdering’

Minister opfordrer til ukrainske flag i Parken

AGF vil hente 70 millioner: Vejlby-stadion er dyrt