Spektakulært mål i Tjekkiet-sejr

Patrik Schick scorede fra tæt på midterlinjen, da Tjekkiet slog Skotland med 2-0 i EM’s gruppe D.



Spillet var set over hele kampen ikke spektakulært, men i et kort moment opstod der magi, da Skotland tog imod Tjekkiet hjemme på Hampden Park i Glasgow ved EM i fodbold.

Patrik Schick lavede nemlig et mål, som Leverkusen-angriberen – og de fleste af dem, der så det – nok ikke glemmer lige foreløbigt i Tjekkets sejr på 2-0.

Kort inde i anden halvleg, efter at have modtaget bolden i en omstilling, sparkede Schick nemlig på mål fra lige over midterlinjen efter at have opdaget, at Skotlands keeper, David Marshall, stod langt fra sit mål.

Selv om målet var tomt, er det ikke ret stort fra lidt over 45 meters afstand, men Schick ramte bolden perfekt. Marshall spænede tilbage, men bolden sneg sig lige under overliggeren og i nettet til 2-0.

Ifølge statistikdatabasen Opta er Schicks utrolige mål det, der er scoret fra størst afstand ved et EM siden 1980.

Scoringen blev kampens sidste og Schicks anden i opgøret. Kort før pausen åbnede han målscoringen ved at heade et indlæg ind, og angriberen blev dermed den helt store helt for tjekkerne.

Med sejren lægger Tjekkiet sig i toppen af gruppe D sammen med England, der søndag slog Kroatien.

Generelt var Tjekkiets sejr fortjent, men Skotland vil ærgre sig over, at det ikke som minimum blev til en scoring.

Især efter starten på anden halvleg, hvor det brændte på i Tjekkiets felt, efter at tjekkerne selv faktisk havde presset på i den anden ende.

Jack Hendry sendte først bolden på overliggeren, og lidt efter måtte Tjekkiets målmand, Tomás Vaclík, diske op med en imponerende redning for at afværge et selvmål.

En håndfuld minutter senere lavede Patrik Schick så sit drømmemål, og det tog pusten lidt fra skotterne, der aldrig for alvor var tæt på at lave et comeback.

De næste kampe i gruppe D spilles fredag. Her står Kroatien og Tjekkiet over for hinanden, mens England og Skotland mødes i et rent britisk opgør.

/ritzau/






TransferLIVE: Chido Obi i dialog med BL-klub




Optakt til VM-kampen mellem Panama og Kroatien LIVE

VM-LIVE: Dansk træner kritiserer VM-regel

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

FC København jagter Romane Amane



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Kontroversiel VM-udskiftning – her er forklaringen

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

FC København-boss i fremskredne forhandlinger

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Her er Tysklands vej til VM-finalen

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

VM-vækkeuret: Han tabte småkagerne

Chok: Uruguay færdige ved VM

Supercomputer: Her er VM-finalen

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’