Ligaens kedeligste? ‘Det lyder måske åndssvagt’

Lyngby Boldklub er et specielt sted at være fan, skriver Lyngby-fan Morten Munksgaard, der ikke køber meldingen i Verdens Lækreste Superliga, hvor Lyngby blev kaldt for rækkens kedeligste hold.



Lyngby_996x1024Lyngby er et specielt sted at være fan.

For os er det allervigtigste sammenholdet, og det er en af grundene til, at hvis du spørger vilkårlige tidligere Lyngby-spillere, vil størstedelen sige, at den tid var noget helt unikt.

Dermed handler det ikke om afrikanske talentskoler, Lalandia-opkøb, Justin Bieber-koncerter og andre ultrakommercielle initiativer, men om at være sammen om dét, som vi alle elsker: fodbolden.

Og som en af de eneste danske klubber på overvejende danske hænder, med lokale ildsjæle i ejerkredsen og en super lokal forankring, er det med det in mente, at vi gerne vil blive i den bedste danske række og konkurrere på bedste danske niveau.

Det lyder måske åndssvagt for den klassiske følg-med-strømmen-FCK/Real Madrid-fan, men sammenholdet bygger på meget mere, end om vi scorer flere mål end modstanderne.

Morten Munksgaard
Lyngby Boldklub-fan

Om det skal ske med flere clean sheets og færre scoringer, det gør ikke oplevelsen kedeligere, fordi der er så meget andet at byde på i Kongens Lyngby.

Jeg glemmer aldrig sidste år på hjemmebane mod nedrykningskonkurenterne fra OB, hvor vi tabte 4-0, hvorefter hele stadion klappede spillerne ud. Fordi det var det de og klubben havde brug for på det tidspunkt.

Det lyder måske åndssvagt for den klassiske følg-med-strømmen-FCK/Real Madrid-fan, men sammenholdet bygger på meget mere, end om vi scorer flere mål end modstanderne.

I forhold til sæsonens spillemæssige output, så har det da være fodboldmæssigt kedeligt til tider, men jeg hæfter mig ved, at vi bevæger os i den rigtige retning og har spillet nogle kampe, hvor vi har været dominerende og spillet offensiv fodbold.

Jeg ville markant hellere komme på Lyngby Stadion end i Vejle, Sønderjyske og klubber som Randers, Farum og Viborg, fordi der er så meget mere end boldbesiddelse – nemlig grunden til at vi blev forelskede i fodbold i første omgang: passionen, stemningen og kærligheden for klubben.

Og så gør det selvfølgelig heller ikke noget, at man kan krydre besøget med landets bedste stadion-platte.

Lyngby_996x1024





LIVE

LIVE: 10.000 solgte billetter til landskamp

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Helt vild med Brøndby-profil

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks

Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

Harry Maguire ryger i skammekrogen

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub

Bayern brager sig videre efter vanvidskamp

‘Så er Clement Bischoff færdig’

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen

FC Københavns budget overrasker Lars Seier

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’

Nu reagerer Morten Krogh

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Langer ud efter Peter Sørensen



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Hugo Ekitike misser VM

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens

Legende stopper som cheftræner for Messi

Blæst fuldstændig omkuld

Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

AZ slagter Shakhtar

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet

Bayern München – Real Madrid

Arsenal – Sporting CP

Tidligere FCK-spiller skal for retten

Øjner europæisk trofæ

Dansker ser gult i London

Retssag om Maradonas død begynder forfra

Heldige danske damer slår Sverige

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’