Lyngby er et specielt sted at være fan.
For os er det allervigtigste sammenholdet, og det er en af grundene til, at hvis du spørger vilkårlige tidligere Lyngby-spillere, vil størstedelen sige, at den tid var noget helt unikt.
Dermed handler det ikke om afrikanske talentskoler, Lalandia-opkøb, Justin Bieber-koncerter og andre ultrakommercielle initiativer, men om at være sammen om dét, som vi alle elsker: fodbolden.
Og som en af de eneste danske klubber på overvejende danske hænder, med lokale ildsjæle i ejerkredsen og en super lokal forankring, er det med det in mente, at vi gerne vil blive i den bedste danske række og konkurrere på bedste danske niveau.
Det lyder måske åndssvagt for den klassiske følg-med-strømmen-FCK/Real Madrid-fan, men sammenholdet bygger på meget mere, end om vi scorer flere mål end modstanderne.
Morten MunksgaardLyngby Boldklub-fan
Om det skal ske med flere clean sheets og færre scoringer, det gør ikke oplevelsen kedeligere, fordi der er så meget andet at byde på i Kongens Lyngby.
Jeg glemmer aldrig sidste år på hjemmebane mod nedrykningskonkurenterne fra OB, hvor vi tabte 4-0, hvorefter hele stadion klappede spillerne ud. Fordi det var det de og klubben havde brug for på det tidspunkt.
Det lyder måske åndssvagt for den klassiske følg-med-strømmen-FCK/Real Madrid-fan, men sammenholdet bygger på meget mere, end om vi scorer flere mål end modstanderne.
I forhold til sæsonens spillemæssige output, så har det da være fodboldmæssigt kedeligt til tider, men jeg hæfter mig ved, at vi bevæger os i den rigtige retning og har spillet nogle kampe, hvor vi har været dominerende og spillet offensiv fodbold.
Jeg ville markant hellere komme på Lyngby Stadion end i Vejle, Sønderjyske og klubber som Randers, Farum og Viborg, fordi der er så meget mere end boldbesiddelse – nemlig grunden til at vi blev forelskede i fodbold i første omgang: passionen, stemningen og kærligheden for klubben.
Og så gør det selvfølgelig heller ikke noget, at man kan krydre besøget med landets bedste stadion-platte.

LIVE
VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
INTERVIEW
Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
INTERVIEW
Klapper i om stor Superliga-transfer
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
NYHEDER
Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
OPTAKT
Brasilien – Norge
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
EKSKLUSIVT
FCK tjener millioner på ung stopper
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
MEDIE