Lyngby er et specielt sted at være fan.
For os er det allervigtigste sammenholdet, og det er en af grundene til, at hvis du spørger vilkårlige tidligere Lyngby-spillere, vil størstedelen sige, at den tid var noget helt unikt.
Dermed handler det ikke om afrikanske talentskoler, Lalandia-opkøb, Justin Bieber-koncerter og andre ultrakommercielle initiativer, men om at være sammen om dét, som vi alle elsker: fodbolden.
Og som en af de eneste danske klubber på overvejende danske hænder, med lokale ildsjæle i ejerkredsen og en super lokal forankring, er det med det in mente, at vi gerne vil blive i den bedste danske række og konkurrere på bedste danske niveau.
Det lyder måske åndssvagt for den klassiske følg-med-strømmen-FCK/Real Madrid-fan, men sammenholdet bygger på meget mere, end om vi scorer flere mål end modstanderne.
Morten MunksgaardLyngby Boldklub-fan
Om det skal ske med flere clean sheets og færre scoringer, det gør ikke oplevelsen kedeligere, fordi der er så meget andet at byde på i Kongens Lyngby.
Jeg glemmer aldrig sidste år på hjemmebane mod nedrykningskonkurenterne fra OB, hvor vi tabte 4-0, hvorefter hele stadion klappede spillerne ud. Fordi det var det de og klubben havde brug for på det tidspunkt.
Det lyder måske åndssvagt for den klassiske følg-med-strømmen-FCK/Real Madrid-fan, men sammenholdet bygger på meget mere, end om vi scorer flere mål end modstanderne.
I forhold til sæsonens spillemæssige output, så har det da være fodboldmæssigt kedeligt til tider, men jeg hæfter mig ved, at vi bevæger os i den rigtige retning og har spillet nogle kampe, hvor vi har været dominerende og spillet offensiv fodbold.
Jeg ville markant hellere komme på Lyngby Stadion end i Vejle, Sønderjyske og klubber som Randers, Farum og Viborg, fordi der er så meget mere end boldbesiddelse – nemlig grunden til at vi blev forelskede i fodbold i første omgang: passionen, stemningen og kærligheden for klubben.
Og så gør det selvfølgelig heller ikke noget, at man kan krydre besøget med landets bedste stadion-platte.

LIVE
TransferLIVE: Sender åbent brev til Aarhus
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
LIVE: DR Congo – Danmark
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
Officielt: Uwe Rösler henter Mbom
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
TOPNYHED
BIF og AGF brager sammen i 1. runde af Superligaen
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Superliga-træner tilknytter agent
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
TRANSFER
Uventet skifte?
EKSKLUSIVT
Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
NYHEDER