Ligaens kedeligste? ‘Det lyder måske åndssvagt’

Lyngby Boldklub er et specielt sted at være fan, skriver Lyngby-fan Morten Munksgaard, der ikke køber meldingen i Verdens Lækreste Superliga, hvor Lyngby blev kaldt for rækkens kedeligste hold.



Lyngby_996x1024Lyngby er et specielt sted at være fan.

For os er det allervigtigste sammenholdet, og det er en af grundene til, at hvis du spørger vilkårlige tidligere Lyngby-spillere, vil størstedelen sige, at den tid var noget helt unikt.

Dermed handler det ikke om afrikanske talentskoler, Lalandia-opkøb, Justin Bieber-koncerter og andre ultrakommercielle initiativer, men om at være sammen om dét, som vi alle elsker: fodbolden.

Og som en af de eneste danske klubber på overvejende danske hænder, med lokale ildsjæle i ejerkredsen og en super lokal forankring, er det med det in mente, at vi gerne vil blive i den bedste danske række og konkurrere på bedste danske niveau.

Det lyder måske åndssvagt for den klassiske følg-med-strømmen-FCK/Real Madrid-fan, men sammenholdet bygger på meget mere, end om vi scorer flere mål end modstanderne.

Morten Munksgaard
Lyngby Boldklub-fan

Om det skal ske med flere clean sheets og færre scoringer, det gør ikke oplevelsen kedeligere, fordi der er så meget andet at byde på i Kongens Lyngby.

Jeg glemmer aldrig sidste år på hjemmebane mod nedrykningskonkurenterne fra OB, hvor vi tabte 4-0, hvorefter hele stadion klappede spillerne ud. Fordi det var det de og klubben havde brug for på det tidspunkt.

Det lyder måske åndssvagt for den klassiske følg-med-strømmen-FCK/Real Madrid-fan, men sammenholdet bygger på meget mere, end om vi scorer flere mål end modstanderne.

I forhold til sæsonens spillemæssige output, så har det da være fodboldmæssigt kedeligt til tider, men jeg hæfter mig ved, at vi bevæger os i den rigtige retning og har spillet nogle kampe, hvor vi har været dominerende og spillet offensiv fodbold.

Jeg ville markant hellere komme på Lyngby Stadion end i Vejle, Sønderjyske og klubber som Randers, Farum og Viborg, fordi der er så meget mere end boldbesiddelse – nemlig grunden til at vi blev forelskede i fodbold i første omgang: passionen, stemningen og kærligheden for klubben.

Og så gør det selvfølgelig heller ikke noget, at man kan krydre besøget med landets bedste stadion-platte.

Lyngby_996x1024







LIVE

LIVE: Her er Bo Svenssons første FCK-trup

Afslører særlig Thomas Frank-detalje

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest

Højlund stjæler overskrifter

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Medie: Alt peger på, at han er færdig

Roser Superliga-træners søn

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

Hvad f….. sker der Tullberg?



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Møde afsløret – han vil til Manchester United

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’

Spotpris – så billig er Højbjerg

Gravesen: Han er færdig på landsholdet!

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!

– Han fik et lortetilbud fra OB

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

‘Hvem fanden ringer man til?’



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

FC København – Silkeborg IF

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Delaney: Tiden er ikke den rette til det

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage

Færdig – nåede kun otte kampe

Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet

Transferpres på Albert Grønbæk

Vejle Boldklub – Randers FC

Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’

AaB i vildt comeback

Nicolaisen scorede mod PSG

Romere spiser skinkeklub til aftensmad

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne

Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup

FC Midtjylland – Sønderjyske

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Det er han ekstremt god til

Jakob Poulsen med dyster melding