FC Nordsjælland har i årevis spillet med et af de yngste hold overhovedet i europæisk topfodbold, og det gør man stadig.
Men ved siden af alle supertalenterne, der ryger til udlandet for rekordpriser, har FC Nordsjælland også fået råd til profiler som Andreas Hansen, et dyrt lejemål med Andreas Schjelderup, og et stort køb af Marcus Ingvartsen sidste sommer.
Så hvor langt kan FC Nordsjælland nå? Det ser vi nærmere på her i en serie, hvor vi gennemgår alle 12 Superliga-klubber med lup efter lukningen af januars transfervindue i Danmark.
FC NORDSJÆLLAND
Anslået spillerbudget i 2023/24: 80
Transfervinduet januar 2024
Køb: 1,8
Salg: 59,5
Dyreste nye spiller: Milan Iloski, hentet for 1,8 millioner kroner hos Morten Karlsens klub Orange County
Seneste årsregnskab (2022)
Personaleudgifter: 108
Afskrivninger transfers: 15,1
Årsresultat: -45,2
Alle tal er angivet i millioner kroner.
Spillerbudgettet: 80 millioner kroner
Vi burde jo sådan set sætte forbruget i FC Nordsjælland endnu højere, fordi satsningen på ungdomsarbejdet på tre kontinenter er så hvinende dyrt og ambitiøst.
FCN's unge spillere får ikke specielt meget i løn i begyndelsen, men når man forlænger forud for et salg, eller hvis man bliver hentet ind som profil, kan pengene være særdeles gode. Tag ikke fejl – det her er slet, slet ikke tidligere tiders smalhals og pres for hele tiden at sælge.
Tipsbladets bud: Her er de om et år
FCN er begyndt at sende spillere videre til San Diego, eller San Diego rekrutterer tidligere FCN- og Right To Dream-folk rundt om i Europa, Afrika og Nordamerika.
Spillerbudgettet i FC Nordsjælland er større med én-to ekstra dyre profiler, der giver de unge støtte, uden vejen til spilletid bliver urealistisk for de unge fra Danmark, Vestafrika, og, om få år, USA, Mexico og Egypten.
Analyse
FC Nordsjælland er anderledes fra alle andre klubber i Superligaen, ja den er også næsten enestående internationalt.
Hvordan kan man ellers have det næstlaveste hjemmebane-gennemsnit for tilskuere, men sætte salgsrekorder og være et sted, selv de helt store klubber i Europa besøger på studieture?
Med Mansour Group som ejer af Right To Dream og dermed også FC Nordsjælland er Superliga-klubben kommet op i en vægtklasse, hvor vi skal regne den som fast del af toppen og ikke stirre på Top 6-stregen og overveje, om nordsjællænderne nu også kan klemme sig forbi OB og Randers igen.
Skidt med, at Mohammed Diomande blev solgt (først lejet i foråret) til Rangers FC, det betyder ingenting i det store billede.
De fleste pladser i FC Nordsjælland går fortsat til helt unge spillere eller folk, der har været i klubben i få år, og de kan i øvrigt blive endnu dygtigere i de kommende år, hvor man også får spillere fra USA og Egypten.
Men når FC Nordsjælland vil, kan man uden at få sved på panden købe en landsholdskandidat som Marcus Ingvartsen, hvis man mener, han passer ind og gør alle de unge bedre, for ikke at nævne endnu dyrere, når de skal sælges.
Det får vi at se flere gange i de kommende transfervinduer, hvor der også begynder at være trafik til og fra det nye MLS-hold i USA.
Hvad betyder det for spillerbudgettet og for FCN på transfermarkedet? At man skal holde grundigt øje med tidligere FCN- og Right To Dream-spillere og transfers tilbage til Farum, og at FCK, FCM og Brøndby ikke skal vide sig sikre fra konkurrence fra FCN på udvalgte profiler.
Bare spørg i Herning og Ikast, om det var irriterende ikke at få lokket Marcus Ingvartsen til et skifte sidste sommer.
SE SPILLERBUDGETTERNE FOR ALLE DE ØVRIGE SUPERLIGA-KLUBBER HERUNDER
LIVE
TransferLIVE: Uvis fremtid for Luca Kjerrumgaard
NYHEDER
Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!
MEDIE
Kan sikre millioner til AGF
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
NYHEDER
Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
FC Barcelona præsenterer stjerne
TRANSFER
Forlader AGF – her er hans nye klub
STORT INTERVIEW
Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked
Guardiolas fremtid? ‘Hold øje med dette job’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
MEDIE
Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM
MEDIE
Roony vil væk
MEDIE
Mæhle kan hentes for spotpris
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
MEDIE
Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark
TRANSFER
FC Nordsjælland jubler: Fysisk imponerende profil
MEDIE
Erik ten Hag jagter dansker
FANKLUBBEN
AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!
MEDIE
United nærmer sig stjernespiller – her er prisen
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
Sulten er kun blevet større, siger PSG-anfører
AVIS