FC Nordsjælland har i årevis spillet med et af de yngste hold overhovedet i europæisk topfodbold, og det gør man stadig.
Men ved siden af alle supertalenterne, der ryger til udlandet for rekordpriser, har FC Nordsjælland også fået råd til profiler som Andreas Hansen, et dyrt lejemål med Andreas Schjelderup, og et stort køb af Marcus Ingvartsen sidste sommer.
Så hvor langt kan FC Nordsjælland nå? Det ser vi nærmere på her i en serie, hvor vi gennemgår alle 12 Superliga-klubber med lup efter lukningen af januars transfervindue i Danmark.
FC NORDSJÆLLAND
Anslået spillerbudget i 2023/24: 80
Transfervinduet januar 2024
Køb: 1,8
Salg: 59,5
Dyreste nye spiller: Milan Iloski, hentet for 1,8 millioner kroner hos Morten Karlsens klub Orange County
Seneste årsregnskab (2022)
Personaleudgifter: 108
Afskrivninger transfers: 15,1
Årsresultat: -45,2
Alle tal er angivet i millioner kroner.
Spillerbudgettet: 80 millioner kroner
Vi burde jo sådan set sætte forbruget i FC Nordsjælland endnu højere, fordi satsningen på ungdomsarbejdet på tre kontinenter er så hvinende dyrt og ambitiøst.
FCN's unge spillere får ikke specielt meget i løn i begyndelsen, men når man forlænger forud for et salg, eller hvis man bliver hentet ind som profil, kan pengene være særdeles gode. Tag ikke fejl – det her er slet, slet ikke tidligere tiders smalhals og pres for hele tiden at sælge.
Tipsbladets bud: Her er de om et år
FCN er begyndt at sende spillere videre til San Diego, eller San Diego rekrutterer tidligere FCN- og Right To Dream-folk rundt om i Europa, Afrika og Nordamerika.
Spillerbudgettet i FC Nordsjælland er større med én-to ekstra dyre profiler, der giver de unge støtte, uden vejen til spilletid bliver urealistisk for de unge fra Danmark, Vestafrika, og, om få år, USA, Mexico og Egypten.
Analyse
FC Nordsjælland er anderledes fra alle andre klubber i Superligaen, ja den er også næsten enestående internationalt.
Hvordan kan man ellers have det næstlaveste hjemmebane-gennemsnit for tilskuere, men sætte salgsrekorder og være et sted, selv de helt store klubber i Europa besøger på studieture?
Med Mansour Group som ejer af Right To Dream og dermed også FC Nordsjælland er Superliga-klubben kommet op i en vægtklasse, hvor vi skal regne den som fast del af toppen og ikke stirre på Top 6-stregen og overveje, om nordsjællænderne nu også kan klemme sig forbi OB og Randers igen.
Skidt med, at Mohammed Diomande blev solgt (først lejet i foråret) til Rangers FC, det betyder ingenting i det store billede.
De fleste pladser i FC Nordsjælland går fortsat til helt unge spillere eller folk, der har været i klubben i få år, og de kan i øvrigt blive endnu dygtigere i de kommende år, hvor man også får spillere fra USA og Egypten.
Men når FC Nordsjælland vil, kan man uden at få sved på panden købe en landsholdskandidat som Marcus Ingvartsen, hvis man mener, han passer ind og gør alle de unge bedre, for ikke at nævne endnu dyrere, når de skal sælges.
Det får vi at se flere gange i de kommende transfervinduer, hvor der også begynder at være trafik til og fra det nye MLS-hold i USA.
Hvad betyder det for spillerbudgettet og for FCN på transfermarkedet? At man skal holde grundigt øje med tidligere FCN- og Right To Dream-spillere og transfers tilbage til Farum, og at FCK, FCM og Brøndby ikke skal vide sig sikre fra konkurrence fra FCN på udvalgte profiler.
Bare spørg i Herning og Ikast, om det var irriterende ikke at få lokket Marcus Ingvartsen til et skifte sidste sommer.
SE SPILLERBUDGETTERNE FOR ALLE DE ØVRIGE SUPERLIGA-KLUBBER HERUNDER
LIVE
TransferLIVE: Mangeårig Superliga-spiller ophæver
AVIS
Forhandlinger om dansk midtbanespiller
NYHEDER
Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nyt Brøndby-bud på Felix Myhre afvist
Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde
EKSKLUSIVT
Maxsø til Brøndby? ‘Villige til at bruge penge’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo
TOPNYHED
FCK-profil holder VM-drøm i live
NYHEDER
Hvis VM glipper, skal de begge fyres!
NYHEDER
Morten Bruun er dybt, dybt bekymret
STORT INTERVIEW
Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’
EKSKLUSIVT
Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
MEDIE
Dansk toptræner vil have ny nationalitet
TOPNYHED
Jess Thorup sender advarsel til tidligere FCM-flop
TOPNYHED
Klart svar: ‘Kan man forsvare andet?’
TOPNYHED
Spillerne måber: Her er Brøndbys nye faciliteter
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TIPSBLADETS DOM
– Så I det? Han var rasende – gik helt amok!
TOPNYHED
Froholdt med klar transfermelding
NYHEDER
Helt vildt: Gidsel kan skrive historie
TOPNYHED
Stjerne flirter med Brøndby
TRANSFER
Jacob Rasmussen i chokskifte
TOPNYHED
Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden
HELT VILDT
Dansk klub i kæmpe transferscoop
Medier raser efter FC Midtjylland-kamp
MEDIE
Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM ude – Ajax køber Maher Carrizo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – FCM trækker sig fra rekord-køb
TRANSFER
Foreslår Kamil Grabara til danskerklubber
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Brøndby forsøgte – nu koster han 430 millioner
LIGE NU
Brian Riemer med dansk skrækmelding
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo
TOPNYHED
I kødet på Anton Gaaei: Det er uacceptabelt
LIGE NU
Stort uheld: Dansk profil færdig for sæsonen
NYHEDER
Svær besked til stjerne: ‘En hård melding’
MEDIE
Skifte på plads – Pione Sisto til lægetjek i dag
– Det er et jordskælv i fodboldverdenen
TOPNYHED
Kæmpe mavepuster: ‘Et frygteligt scenarie’
TOPNYHED
På vej til Superligaen – her er hans millionløn
AVIS
Kan købes til spotpris
HELT VILDT
‘Han har potentialet til toppen af Premier League’
TOPNYHED
Alarmklokkerne ringer: ‘Så enkelt er det’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort FC Köln-bud på Silas Andersen
City-stjerne udsat for indbrud under CL-kamp
EKSKLUSIVT
– En sindssygt fed følelse
TRANSFER
Dansk profil rygtet væk – nu reagerer klubben
TRANSFER
Dansk-pakistaner slår fast: Jeg vil væk
DAGENS SPILFORSLAG
Viola deprimerer De Blå i Napoli
NYHEDER
Ingen Neestrup – han er ny Frankfurt-træner
NYHEDER
Farzams fanzone: Det kræver et større bud, Brøndby
MEDIE