Ligastats: OB’s altmuligmand, ærgerlige Randers og dominator-Brøndby

I Viborg trådte en OB-spiller i karakter, i Randers ærgrer man sig over ikke at omsætte spil til mål og i Brøndby beviste de, at man kan dominere i en etmålssejr.



I denne sidste udgave af Ligastats for efterårssæsonen var der flere spillere og hold, der gjorde sig ekstra bemærkede. OB'eren Jens Jakob Thomasen bliver nævnt i hele tre kategorier, AGF's Dino Mikanovic havde overraskende mange clearinger og så dominerede Brøndby trods en smal sejr over FC Midtjylland.

Individuelt:

Rundens goalgetter: I en runde, hvor der blev scoret 13 mål, var der kun en enkelt spiller, der fik skrabet bolden over målstregen mere end en enkelt gang. Det var Brøndbys Teemu Pukki, der mod FC Midtjylland scorede to gange. Der var tre spillere, der kun skulle bruge en enkelt afslutning til deres mål, og derfor også bliver nævnt. Her drejer det sig om Awer Mabil, Rafael van der Vaart og OB'eren Jens Jakob Thomasen.

Rundens playmaker: I denne sidste efterårsudgave af Ligastats kommer der en helt ny playmaker. I runde 21 var det Martin Ørnskov, der ramte en medspiller flest gange med 107 gennemførte afleveringer. På andenpladsen med 104 er Ørnskovs holdkammerat Mikkel Rygaard, mens OB's centrale midtbanespiller Jens Jakob Thomasen runder top tre af med 93.

Rundens arbejdshest: Jens Jakob Thomasen har gjort sit til at få opmærksomhed i denne udgave af Ligastats, for han er også den, der løb længst i runden med 13.143 meter. Der er ikke meget, der skiller andenpladsen og tredjepladsen, hvor Christian Keller løb 12.812 meter og Emiliano Marcondes tilbagelagde 12.802 meter.

Rundens oprydder: En Lyngby'er og en AGF'er kæmper om prisen som rundens oprydder. Jesper Christjansen og Dino MIkanovic havde begge fem gennemførte tacklinger, men der er dog en klar vinder. Mikanovic havde udover de fem tacklinger også hele 18 clearinger mod FCK, hvor Christjansen havde fem.

Rundens hund: Flere spillere gjorde opmærksom på sig selv med fire begåede frispark, men Andreas Cornelius overgik dem alle. Med seks begåede frispark begik han flest af alle. Mathias Nielsen fra AC Horsens og Aleksandar Stankov fra Viborg kommer på de efterfølgende pladser med fire frispark og en advarsel.

Hold:

Rundens duks: Tre hold modtog ingen kort i denne runde. Et vandt, et spillede uafgjort og et tabte. Holdet der tabte, AGF, begik flest med 21, mens både Brøndby og OB begik 12. Derfor deles de to hold om prisen som rundens duks.

Rundens boldbesiddelse: I Randers kamp mod Esbjerg var der ren belejring, fordi Randers nærmest havde taget bolden til fange. I hele 69 procent af kampen var den hos en Randers-spiller, men det var Esbjerg ligeglade med, fordi de løb med en 2-0-sejr. De efterfølgende hold kunne få et enkelt point ud af anstrengelserne med at beholde bolden, hvor Lyngby havde 64 procent og OB havde 63 procent.

Rundens ineffektive: I en relativt målfattig runde var der fem hold, der ikke scorede. Der var dog et hold, der skilte sig ud ved både at tabe 3-0 og misse flest chancer – nemlig AaB. Herefter brændte Randers og AGF 13 skud hver, SønderjyskE 11 og FC Nordsjælland otte.

Rundens dominator: Selv med en smal 2-1-sejr kan man være dominerende. Det er Brøndby et eksempel på, fordi de med spilovertag i 75 minutter mod FC Midtjylland var det hold, der havde mest af alle i denne runde. Med et kvarter mindre kommer Lyngby og Randers.

Rundens yngst og ældst: Mens FC Nordsjælland endnu en gang sidder på rundens yngste hold med 21 år i snit, var der kamp om at have det ældste hold. 0,3 år skiller AC Horsens og Viborg, hvor de grønne havde en gennemsnitsalder på 28,4 og de gule på 28,1.

Kilde: Superliga.dk.





Her er Jesper Sørensens drømmespiller



” Det mener Tipsbladet

Trods 3-3: Strategisk brøler til 100 mio, Brøndby!


Kan ryge af holdet efter stort skænderi med Mæhle

Færdig i OB



Frederik Birk giver status på Nicolai Vallys

Rødglødende telefon: Åben for Superliga-comeback

Tipsbladet finder ny chefredaktør i egne rækker

Randers – FC Nordsjælland

Brøndbys sommerflirt forlader Bayer Leverkusen



AaB styrtbløder: Så dyr vil nedrykning være

Brøndby-fans raser – nu svarer direktør

‘Vi kan gøre ondt på FCK’

Har håneretten over FCK-vennerne



TOPNYHED

Afslører venskab: Brøndby-stjerne hjalp mig meget


I svime over Brøndby-profil: For pokker mand!

Kent Nielsen med klar tale til kritikere

Lamine Yamal skriver Champions League-historie

Jesper Sørensen i stor triumf

Chelseas reserver overmander svenskere


– Rigtig mange samtaler med Neestrup om det


Kent Nielsen dybt imponeret af ‘magiker’

Forsøgte at beholde FCK-talent: Han er enormt rar

Brøndby pebet ud: Var røv og nøgler

Fantastisk og vanvittig fodboldkamp ender 3-3



Kæmpe kollaps – men han må vælte sig i tilbud!

Vildt comeback! Han reddede Brøndby fra fadæsen

Klar på transfers: ‘Godt forhold til Nees og Sune’

Silkeborg-stjerne færdig: Udlandet kalder

Fredericia gør stadion klar til Superligaen

Wow for en fodboldkamp!

Brøndby skifter tre mand

FCK-boss ramt: Har jeg det sindssygt stramt med


AVIS

Joakim Mæhle i totterne på holdkammerat


FCK uden stor stjerne til pokalbrag

AGF får tilskuerstraf efter pyro-brug

Ståle Solbakken: De er Skandinaviens bedste hold

Hård Bruun Larsen-melding: ‘Et vinterflop’

Diant Ramaj: Jeg siger undskyld på søndag

Pokalfinale på MCH Arena: Trist vi er nået dertil

Nu åbner dansk træner op om fyring

Oprykning kan sætte fut i Fredericias stadionplan

Dansker fik fejlagtigt skylden for Haaland-hetz

Mike Tullberg jubler: Prioriteterne har ændret sig

Inter kan drille Lewandowski-løse Barcelona

Robin van Persie vil informere FCK’er meget snart

Kæmpe bøde til FC København

Midtbane-flop færdig i AGF

Malaga og Granada interesseret i formstærk dansker

Brøndby har profil tilbage til semifinale

Ærgerligt OB-exit: ‘Jeg mistede tilliden’

Vilde Wrexham: Totalt sindssygt, siger dansker!

Så meget skal de betale for Jacob Neestrup

Michael Laudrup: ‘Det er noget helt specielt’

Kent Nielsen blæser til angreb

Afsløring: Angriber skal retur til Brøndby