Kæmpe ros – Thomas Delaney fremhæver reserve

FC Københavns stjerner har kun roser til overs for forsvaret, der indtil videre har været stærkt i Europa i denne sæson.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Dominik Kotarski, Rodrigo Huescas, Gabriel, Pantelis Hatzidiakos og Marcos Lopez. 

Det er de fem mand i bagkæden for FC København, og hvad de fem ellers har til fælles er, at ingen af dem var i FC København før sommeren 2024. 

Nu danner de imidlertid et fremragende forsvar for “løverne”, som blot indkasserede et enkelt mål på et straffespark i Champions League-kvalifikationen, og som også i Superligaen har vist lovende takter. 

Så hvordan har deres udvikling været? 

– Nu kan jeg jo tale med dem, så det er en god start, siger Thomas Delaney til Tipsbladet og den fremmødte presse forud for onsdagens træning, da han bliver spurgt ind til det, og tilføjer: 

– Det er et rigtig godt forsvar, synes jeg. Hele vejen igennem – også reserverne. Der er en spiller som Jun (sommerindkøbet Junnosuke Suzuki, der endnu har sin debut til gode, red.), som man ikke har set så meget til, men han ser også virkelig dygtig ud. 

– De spiller på et højt niveau, og det har de vist nationalt og internationalt, hvor vi kun har indkasseret et mål på straffe. Så jeg er imponeret. 

– Som hold har vi også brugt meget tid på det. Det har altid været en grundsten i FCK, at vores præstationer bunder i en solid defensiv, selvom vi nok er et mere “sprudlende” FCK end i 2010’erne. 

Junnosuke Suzuki
Junnosuke Suzuki. Foto: FCK Media

‘Det er jo det vigtigste

Heller ikke offensivspillerne er i tvivl om vgtigheden af forsvaret – blandt andre Mohamed Elyounoussi. 

Det er jo det vigtigste: At vi har struktur og er solide defensivt. Det er grundlaget for, at man kan skabe mere fremad. Det har set virkelig, virkelig godt ud, og det håber jeg, at vi kan fortsætte med, når vi nu bliver sat på prøve i Champions League. 

– Det er er naturligvis ekstremt vigtigt at have en stamme, og den har vi haft i nogle måneder nu. Der er god kemi. Der er også kommet gode spillere ind. Det har også været et stort fokus, så det er godt at se, at det går i den rette retning. Det skal vi arbejde med fortsat, for det kommer ikke af sig selv, siger Mohamed Elyounoussi. 

Elias Achouri stemmer i. 

– De er fantastiske spillere. Vi har en virkelig stærk bagkæde og en virkelig god målmand. Jeg er virkelig glad for dem. Det er godt for klubben at have dem. Men det er ikke kun dem: Alle 11 på banen forsvarer og presser også. 

– Det er så vigtigt. Hvis vi har et godt forsvar, er kompakte og prøver at holde clean sheet, så har vi altid en chance for at score et mål og tage point her i Champions League Det er også, hvad vi gjorde for to år siden. Der var vi også virkelig gode defensivt, siger tuneseren. 

Kæmpe opgave torsdag

Første opgave i Champions League er mod Bayer Leverkusen, der over de seneste sæsoner har været en offensiv mastodont i Bundesligaen, og det er en svær opgave for “løverne” – ikke mindst forsvaret.

Jeg ser på dem som favoritter. Det er en storklub med gode spillere. Men alt er muligt med den trup, vi har. Vi har vist over lang tid, at vi er gode hjemme, men når det kommer til, hvor mange point vi skal tage, og om vi kan afskrive nogle kampe, har jeg ikke en mening om det. Vi prøver at tage så mange point som muligt, og så må vi se, om det er nok. Vores mål er at være i top 24, siger Elyounoussi.

Achouri ser også muligheder for FC København.

– Vi skal være kompakte og stå sammen. Jeg tror ikke, de er vant til at spille mod et kompakt hold. Og så skal vi være effektive offensivt. Hvis vi får et par chancer, skal vi score minimum et mål, siger han.

FC København og Bayer Leverkusen mødes klokken 18.45 i Parken torsdag aften.







LIVE

VM-LIVE: Surt show

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Afviste Premier League-klubber



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

FC København-farvel rykker nærmere

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Brasilien – Japan

Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’

Hård dom over Kvistgaarden

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Holland – Marokko

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Storroser 18-årig FCK-spiller

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Zorniger fremhæver transfervindue



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Spændende melding

Tyskland – Paraguay

Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser