Kæmpe ros – Thomas Delaney fremhæver reserve

FC Københavns stjerner har kun roser til overs for forsvaret, der indtil videre har været stærkt i Europa i denne sæson.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Dominik Kotarski, Rodrigo Huescas, Gabriel, Pantelis Hatzidiakos og Marcos Lopez. 

Det er de fem mand i bagkæden for FC København, og hvad de fem ellers har til fælles er, at ingen af dem var i FC København før sommeren 2024. 

Nu danner de imidlertid et fremragende forsvar for “løverne”, som blot indkasserede et enkelt mål på et straffespark i Champions League-kvalifikationen, og som også i Superligaen har vist lovende takter. 

Så hvordan har deres udvikling været? 

– Nu kan jeg jo tale med dem, så det er en god start, siger Thomas Delaney til Tipsbladet og den fremmødte presse forud for onsdagens træning, da han bliver spurgt ind til det, og tilføjer: 

– Det er et rigtig godt forsvar, synes jeg. Hele vejen igennem – også reserverne. Der er en spiller som Jun (sommerindkøbet Junnosuke Suzuki, der endnu har sin debut til gode, red.), som man ikke har set så meget til, men han ser også virkelig dygtig ud. 

– De spiller på et højt niveau, og det har de vist nationalt og internationalt, hvor vi kun har indkasseret et mål på straffe. Så jeg er imponeret. 

– Som hold har vi også brugt meget tid på det. Det har altid været en grundsten i FCK, at vores præstationer bunder i en solid defensiv, selvom vi nok er et mere “sprudlende” FCK end i 2010’erne. 

Junnosuke Suzuki
Junnosuke Suzuki. Foto: FCK Media

‘Det er jo det vigtigste

Heller ikke offensivspillerne er i tvivl om vgtigheden af forsvaret – blandt andre Mohamed Elyounoussi. 

Det er jo det vigtigste: At vi har struktur og er solide defensivt. Det er grundlaget for, at man kan skabe mere fremad. Det har set virkelig, virkelig godt ud, og det håber jeg, at vi kan fortsætte med, når vi nu bliver sat på prøve i Champions League. 

– Det er er naturligvis ekstremt vigtigt at have en stamme, og den har vi haft i nogle måneder nu. Der er god kemi. Der er også kommet gode spillere ind. Det har også været et stort fokus, så det er godt at se, at det går i den rette retning. Det skal vi arbejde med fortsat, for det kommer ikke af sig selv, siger Mohamed Elyounoussi. 

Elias Achouri stemmer i. 

– De er fantastiske spillere. Vi har en virkelig stærk bagkæde og en virkelig god målmand. Jeg er virkelig glad for dem. Det er godt for klubben at have dem. Men det er ikke kun dem: Alle 11 på banen forsvarer og presser også. 

– Det er så vigtigt. Hvis vi har et godt forsvar, er kompakte og prøver at holde clean sheet, så har vi altid en chance for at score et mål og tage point her i Champions League Det er også, hvad vi gjorde for to år siden. Der var vi også virkelig gode defensivt, siger tuneseren. 

Kæmpe opgave torsdag

Første opgave i Champions League er mod Bayer Leverkusen, der over de seneste sæsoner har været en offensiv mastodont i Bundesligaen, og det er en svær opgave for “løverne” – ikke mindst forsvaret.

Jeg ser på dem som favoritter. Det er en storklub med gode spillere. Men alt er muligt med den trup, vi har. Vi har vist over lang tid, at vi er gode hjemme, men når det kommer til, hvor mange point vi skal tage, og om vi kan afskrive nogle kampe, har jeg ikke en mening om det. Vi prøver at tage så mange point som muligt, og så må vi se, om det er nok. Vores mål er at være i top 24, siger Elyounoussi.

Achouri ser også muligheder for FC København.

– Vi skal være kompakte og stå sammen. Jeg tror ikke, de er vant til at spille mod et kompakt hold. Og så skal vi være effektive offensivt. Hvis vi får et par chancer, skal vi score minimum et mål, siger han.

FC København og Bayer Leverkusen mødes klokken 18.45 i Parken torsdag aften.





Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Rasmus Højlund og Napoli vinder pokalfinale

Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Lige om lidt kan dansk Ajax-talent forhandle frit

Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’

Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!

Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!

Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!

Genfødt! Medier helt vilde med Biereth

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup 

Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner

De vil have Anton Gaaei – her er prisen

Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg

Dette er din vigtigste opgave, Benjamin Schmedes!

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Har henvendt sig til Niels Frederiksen

Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu

Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?

Bendtner har to gange sagt nej til Isaksen

Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark

Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem

Real Madrid-stjerne skifter til Lyon

FC Københavns søsterklub går transfer-amok!

Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

Her er Superligaens 5 bedste midtstoppere 

Kartago-Ørne tæver Traner

Efter AC-skade: Barcelona kan bruge transfer-finte

Vilde Diant Ramaj-rygter tager til  

Serie A aflyser omstridt kampflytning

FC Barcelona melder ud til Tipsbladet

Vil straffe spillere med julekilo på sidebenene

Vild stime – men afviser guldsnak

Tricky Trees tryller i Hytten

Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark

Amorim: Vi var det bedste hold

Her dominerer FCK-profiler Superligaen

Rejser vild transferspekulation

De er herbstmeister