Thomas Delaney roser: ‘Meget velfortjent’

Det bliver sjovt at stå overfor Kasper Hjulmand torsdag aften, siger Thomas Delaney.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Der venter et brag i Parken, når FC København torsdag tager imod Bayer Leverkusen i Champions League.

Mange vil nok huske Bayer Leverkusen for deres sæson for de seneste to år, hvor de med Xabi Alonso i spidsen vandt først guld og siden sølv i Bundesligaen og var et forrygende hold.

Helt på samme niveau er de ikke længere. Xabi Alonsos afløser denne sommer, Erik ten Hag, blev fyret efter tre kampe og en skuffende start på sæsonen og afløst af Kasper Hjulmand.

Den dårlige sæsonstart til trods vil FC København-stjernen Thomas Delaney ikke kalde det et godt tidspunkt at møde Bayer Leverkusen på.

– Det er vel pest eller kolera. Så kan det godt være, det er den gode af dem, siger Delaney med et smil til Tipsbladet og den fremmødte presse før onsdagens træning og tilføjer:

– Jeg kan da godt se ideen om, at det skulle være et godt tidspunkt, men jeg tænker ikke, at de hverken lægger sig ned eller er dårlige bare fordi der har været lidt uro. Det kan da godt være, at der er mere i vente for dem, men jeg forventer en god og dygtig modstander.

Har skrevet til Hjulmand

For Thomas Delaney bliver kampen også et gensyn med Kasper Hjulmand, der var landstræner og havde FC København-spilleren som en profil på sit hold.

-Det bliver da meget sjovt. Så skænker jeg det nok ikke en yderligere tanke, når kampen er i gang.

– Men jeg har lige kort skrevet med ham og ønsket ham tillykke. Det er et godt og stort job, han har landet, og det er meget velfortjent, siger Delaney og tilføjer om Hjulmand:

-Han er en træner, der er detaljeorienteret. Han er kritisk på en konstruktiv måde. Meget nede i mulden og investeret i hele projektet. Det så vi også med landsholdet. Jeg tænker, det er et godt fit til en veldreven klub som Leverkusen. Så må vi se, hvordan han griber tingene an taktisk, for det er noget andet.

Delaney er måske også den i FCK, der har det bedste kendskab til netop Bayer Leverkusen, som han i flere år stod over for i Bundesligaen – først for Werder Bremen og siden for Dortmund.

-Det er en klub i udvikling. Det er nok det bedste Leverkusen. Men jeg husker især fra min tid i Dortmund, at vi altid havde problemer med dem, og de kørte os ofte rundt, men vi endte alligevel med at vinde, fordi det blev nogle åbne kampe. Det er grundlæggende deres stil. De spiller med wingbacks, der flyver frem og tilbage, og hektisk, og der er vores opgave i morgen at holde dem lidt mere i snor siger han.

Selv erklærer den erfarne midtbanespiller sig også i bedring efter en skadespause og erklærer sig klar til mellem nul og 90 minutter. Så må tiden vise, hvor meget det bliver til.





En ny fejl? Nævner Thomas Frank




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

LIVE: Morten Bruun med dyster forudsigelse

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

Nægter at undskylde til Steve Cooper

Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Brøndby-handel er kollapset

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?

Danmark – Nordmakedonien



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

FC København jagter Neestrup-erstatning

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

Philip Billing tabte kæben

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’

Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF

– Vi håber men skal ikke regne med det!

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Helt på røven over Victor Froholdt

– Det er Neestrups tre største fejl

Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Av, FCK! Her er de værst af alle

Nu flytter anfører til Danmark

Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’

Riemer melder stjerne klar

Klar besked til danske debutanter

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne

Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?

FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner

Tjekker udnytter hjemmebanefordel

Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’

Senegal har appelleret vild dom

Sigter 32 personer for matchfixing

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino

Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller

Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford

Flere tilbud: Talte med dansker før stort job

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

Hvem holder partilederne med i fodbold?

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud

FCK-talenter ydmyger Brøndby

Divisionsforeningen med markant udmelding

I chok over Steve Cooper-historie

Det har hjemsøgt Højbjerg