Lyngby Boldklub vælter ikke rivalerne af pinden finansielt, men efter et strålende 2023 og fornuftige handler i januar 2024 står Lyngby godt rustet til året og de kommende sæsoner, hvis man kan holde dampen oppe.
Den helt store test ligner, om man kan blive ved med at finde islandske pletskud under Freyr Alexandersson, der nu er cheftræner for belgiske Kortrijk.
Det ser vi nærmere på her i en serie, hvor vi gennemgår alle 12 Superliga-klubber med lup efter lukningen af januars transfervindue i Danmark.
LYNGBY BOLDKLUB
Anslået spillerbudget i 2023/24: 25
Transfervinduet januar 2024
Køb: 0
Salg: 10,5
Dyreste nye spiller: Vejle har kun givet videresalgs- og præstationsklausuler i betalinger for nye spillere.
Seneste årsregnskab (2022)
Personaleudgifter: 34,8
Afskrivninger transfers: 2,6
Årsresultat: -15
Alle tal er angivet i millioner kroner.
Spillerbudgettet: 25 millioner kroner
Det er ikke vildt mange penge, Lyngby har, men på den anden side er det langt flere, end man har på de fleste tidspunkter i dette årtusinde, og i modsætning til tidligere gode tider brændes midlerne ikke af letsindigt.
Der bliver betalt små transfers og lagt bedre lønninger end for et par år siden, da Friends of Lyngby overtog en finansielt truet klub, men det er primært på flid og et godt blik for markedet, Lyngby lige nu trives.
Tipsbladets bud: Her er de om et år
Vi må ikke overse, at der cirkler indtil flere potentielle udenlandske klubber som samarbejdspartnere og potentielle udenlandske investorer omkring Lyngby.
Vi skal nok ikke forvente en amerikansk overtagelse, hvor alt bliver vendt totalt på hovedet med collegespillere fra Nordamerika og talenter fra Vestafrika, men det er uansvarligt ikke at have et stort øje på denne udviklingsmulighed i Lyngby.
Ellers kommer Lyngbys næste regnskaber til at se betydeligt bedre ud end det fra 2022 med gode spillersalg, og dermed muligheden for at bruge en smule ekstra uden at risikere forretningen i tilfælde af nedrykning.
Analyse
Det er flot arbejde, det Lyngby udfører lige nu.
Mads Kikkenborg kom afsted for et solidt millionbeløb, og Kolbeinn Finnsson er slet ikke det eneste oplagte salgsemne, endsige den eneste spiller, der nok bliver solgt til sommer eller næste år.
Lyngby har, hvilket overses i danske medier, også virkelig fået gang i talentudviklingen set på den måde, at spillerne nu også spiller en del førsteholdskampe for Lyngby i stedet for at blive solgt for tidligt.
Det giver rum til at hente lidt dyrere spillere end tidligere, herunder de dygtige, solide islændinge.
Nu skal Lyngby selvfølgelig vise, at man kan blive ved med at finde de rette spillere, der både præsterer i Superligaen her og nu, og som kan sælges om et år eller to.
Januar bød på et par potentielt fine aftaler med Nikolai Baden og de helt unge folk Gustav Fraulo (Mafra, rødder i FCM) og Enock Otoo (FCN) ind ad døren – her kan Lyngby potentielt udnytte, at det er svært at komme på hold i de to meget, meget stærke topklubber.
Lyngby er dog slet ikke vaccineret mod nedrykning, og det er den balancegang, man skal blive ved med at gå. Det er også det, der har fået Lyngby til at tale med klubber som Club Brugge og Aston Villa den seneste håndfuld år – når man er så lille, kan det være fornuftigt at afsøge mulige partnerskaber, uden at man vil risikere at ende som Esbjerg eller Sønderjyske.
SE SPILLERBUDGETTERNE FOR ALLE DE ØVRIGE SUPERLIGA-KLUBBER HERUNDER
INTERVIEW
‘Det var det rette at sige farvel til Højlund’
FANKLUBBEN
Han er min favorit til jobbet i Vejle Boldklub
INTERVIEW
Noah Nartey bekræfter: De har henvendt sig
MEDIE
Eriksen i bedring – tidligere FCK’er helt suveræn
INTERVIEW
Steve Cooper svarer bekymret Ralf Rangnick
TOPNYHED
Nævner Jacob Neestrup som mulig afløser
TOPNYHED
Vanvittig Wolfsburg-katastrofe
TOPNYHED
Stor Brøndby-stjerne skadet
NYHEDER
Tak for indsatsen – nu skal han til Superligaen
TOPNYHED
SL-sensation på vej? ‘Hvor kunne det være vildt’
TOPNYHED
OB’er revser dommer: Helt væk og arrogant
STORT INTERVIEW
‘De skal nok lære mit navn – Nikolas Nartey’
NYHEDER
Fanfavorit på besøg i Brøndby IF
MEDIE
Helt vildt transferrygte om Lionel Messi
NYHEDER
To direktører færdige i Superliga-klub
TOPNYHED
Udpeger tre mulige destinationer for Chido Obi
TIPSBLADETS DOM
Provokerende FCM – snart vil millionerne vælte ind
NYHEDER
– Fuldstændig svigtet
NYHEDER
Rune deler nyt efter mareridt
TRANSFER
AGF henter Ibrahim Traoré
TOPNYHED
Sonne dropper landshold: Vil ikke spille i Rusland
INTERVIEW
Valgte Manchester United over Real Madrid
NYHEDER
Dansk dommer får ros stor ros
EKSKLUSIVT
Leder efter ny angriber – vender han hjem til FCK?
TOPNYHED
Spurgt om dommerpræstationen: ‘Du er sød’
Dramatisk triumf for Bo Henriksen
NYHEDER
Dårligt nyt om AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Dansk bomber forventer sommertransfer
NYHEDER
Verdensstjerne har sendt besked til Billing
TOPNYHED
Niels Frederiksen er stiktosset: ‘Aldrig set før’
INTERVIEW
FCM-dominans overrasker ikke Celtic-profil
INTERVIEW
Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’
LIGE NU
OB ansætter tidligere spiller i chefstilling
NYHEDER
Frendrup får italiensk legende som ny cheftræner
TOPNYHED
– Cooper skyder på Schmedes
TOPNYHED
Raser over heksejagt: ‘Det er utilstedeligt’
TOPNYHED
Udtrykker stor begejstring for Brøndby-målmand
TOPNYHED
Klar Zorniger-besked: ‘Det er ikke mit problem’
INTERVIEW
Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd
TOPNYHED
FCK-stjerne kan misse Vejle-kamp
EKSKLUSIVT
Kan ikke kalde FC København-profil tilbage
TRANSFER
AGF-profil til ny klub? ‘Tænker lidt på det’
TOPNYHED
FCK-angriber: Parken larmer meget mere
DAGENS SPILFORSLAG
Gunners skyder Sorte Katte med løst krudt
NYHEDER
Sen OB-forløsning sørger for point mod Silkeborg
TIPSBLADETS DOM
En kold spand vand direkte i hovedet!
NYHEDER
Thomas Frank beundrer Ruben Amorim for svært år
TOPNYHED
Landstræner hylder OB-komet
NYHEDER
Amorim svarer efter Ronaldos udtalelser
NYHEDER