Lyngby Boldklub vælter ikke rivalerne af pinden finansielt, men efter et strålende 2023 og fornuftige handler i januar 2024 står Lyngby godt rustet til året og de kommende sæsoner, hvis man kan holde dampen oppe.
Den helt store test ligner, om man kan blive ved med at finde islandske pletskud under Freyr Alexandersson, der nu er cheftræner for belgiske Kortrijk.
Det ser vi nærmere på her i en serie, hvor vi gennemgår alle 12 Superliga-klubber med lup efter lukningen af januars transfervindue i Danmark.
LYNGBY BOLDKLUB
Anslået spillerbudget i 2023/24: 25
Transfervinduet januar 2024
Køb: 0
Salg: 10,5
Dyreste nye spiller: Vejle har kun givet videresalgs- og præstationsklausuler i betalinger for nye spillere.
Seneste årsregnskab (2022)
Personaleudgifter: 34,8
Afskrivninger transfers: 2,6
Årsresultat: -15
Alle tal er angivet i millioner kroner.
Spillerbudgettet: 25 millioner kroner
Det er ikke vildt mange penge, Lyngby har, men på den anden side er det langt flere, end man har på de fleste tidspunkter i dette årtusinde, og i modsætning til tidligere gode tider brændes midlerne ikke af letsindigt.
Der bliver betalt små transfers og lagt bedre lønninger end for et par år siden, da Friends of Lyngby overtog en finansielt truet klub, men det er primært på flid og et godt blik for markedet, Lyngby lige nu trives.
Tipsbladets bud: Her er de om et år
Vi må ikke overse, at der cirkler indtil flere potentielle udenlandske klubber som samarbejdspartnere og potentielle udenlandske investorer omkring Lyngby.
Vi skal nok ikke forvente en amerikansk overtagelse, hvor alt bliver vendt totalt på hovedet med collegespillere fra Nordamerika og talenter fra Vestafrika, men det er uansvarligt ikke at have et stort øje på denne udviklingsmulighed i Lyngby.
Ellers kommer Lyngbys næste regnskaber til at se betydeligt bedre ud end det fra 2022 med gode spillersalg, og dermed muligheden for at bruge en smule ekstra uden at risikere forretningen i tilfælde af nedrykning.
Analyse
Det er flot arbejde, det Lyngby udfører lige nu.
Mads Kikkenborg kom afsted for et solidt millionbeløb, og Kolbeinn Finnsson er slet ikke det eneste oplagte salgsemne, endsige den eneste spiller, der nok bliver solgt til sommer eller næste år.
Lyngby har, hvilket overses i danske medier, også virkelig fået gang i talentudviklingen set på den måde, at spillerne nu også spiller en del førsteholdskampe for Lyngby i stedet for at blive solgt for tidligt.
Det giver rum til at hente lidt dyrere spillere end tidligere, herunder de dygtige, solide islændinge.
Nu skal Lyngby selvfølgelig vise, at man kan blive ved med at finde de rette spillere, der både præsterer i Superligaen her og nu, og som kan sælges om et år eller to.
Januar bød på et par potentielt fine aftaler med Nikolai Baden og de helt unge folk Gustav Fraulo (Mafra, rødder i FCM) og Enock Otoo (FCN) ind ad døren – her kan Lyngby potentielt udnytte, at det er svært at komme på hold i de to meget, meget stærke topklubber.
Lyngby er dog slet ikke vaccineret mod nedrykning, og det er den balancegang, man skal blive ved med at gå. Det er også det, der har fået Lyngby til at tale med klubber som Club Brugge og Aston Villa den seneste håndfuld år – når man er så lille, kan det være fornuftigt at afsøge mulige partnerskaber, uden at man vil risikere at ende som Esbjerg eller Sønderjyske.
SE SPILLERBUDGETTERNE FOR ALLE DE ØVRIGE SUPERLIGA-KLUBBER HERUNDER
LIVE
TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
NYHEDER
Infantino i stort forsvar af billetpriser
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Succestræner forlader Premier League-klub
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
AVIS
‘Det er slut’
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
FANKLUBBEN
En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard
Supercomputer: De vinder VM
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
TOPNYHED