Ligegyldig kamp har stor betydning for genrejsning

Selv om gruppesejren er i hus i EM-kvalifikationen, må intet gives væk i udekampen mod Nordirland.



Når man sent fredag vinder sin EM-kvalifikationsgruppe og skal fejre EM-billetten med nogle øl, så kan det måske være svært at finde motivationen til en kamp mandag i Nordirland uden noget på spil.

Det er dog den opgave, det danske landshold skal løse. Og det bliver ikke noget problem, mener spillerne.

Efter et år med lunke præstationer trods sejre spillede holdet en flot kamp mod Slovenien fredag, da EM-billetten kom i hus. Den succesoplevelse må ikke blive sløret af en middelmådig eller dårlig indsats mandag.

Det handler om at fortsætte, det vi startede her (mod Slovenien, red.). Det var lidt som om, det var en streg i sandet. Nu starter vi igen. Vi skal måske ikke engang finde det gamle udtryk, men starte et nyt, siger Christian Nørgaard.

– Det gjorde vi mod Slovenien, og det skal man også kunne se igen mandag mod Nordirland, så vi ikke pludselig igen skal stå med sådan en flad følelse, som vi har gjort efter mange af de andre kampe.

Ingen af kampene i EM-kvalifikationen før fredag har været med et sprudlende dansk hold, men især 2-3-blamagen i Kasakhstan og den pinligt lille 2-1-sejr over San Marino satte sine spor.

De spor kan træde i baggrunden med både fredagens kvalifikation til EM og med endnu en god præstation mandag, mener Nørgaard.

– Vi kan måske nu i stedet bruge kampene mod Kasakhstan og San Marino som en læring, i stedet for som den skamplet man lidt har følt var kommet på ens cv.

– Nu bliver de lidt "ligegyldige", fordi vi har kvalificeret os, så vi i stedet kan tage ved lære af dem og ikke skal ligge og have mareridt over den fremover, lyder det fra Brentford-midtbanespilleren.

Yussuf Poulsen har i mere end ti år været en del af det danske landshold. Han har været med på både opture og nedture.

Han er ikke i tvivl om, at alle spillerne i truppen godt ved, at selv om kampen i Belfast ikke har betydning for EM-deltagelsen, så skal der præsteres.

– Sejre avler sejre, og det er en følelse, man kan få på holdet. At vi ikke kan tabe fodboldkampe.

– Jeg kan huske for nogle år siden under Åge Hareide, hvor vi ikke tabte i 34 kampe i træk. Det giver noget til holdet, når man får sådan en kultur, fortæller angriberen.

Med til historien hører, at Danmark undervejs tabte ottendedelsfinalen ved VM i 2018 til Kroatien. Det var dog efter straffesparkskonkurrence. Så det var 34 kampe som ubesejret i ordinær spilletid.

/ritzau/





FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg




LIVE

LIVE: Brøndby forlænger med stortalent

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

José Mourinho vil have dansk stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Her kan du se Freiburg mod Aston Villa

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Fantastisk – han kan blive det næste store salg!

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Sats på disse ni spillere, FCK!

Afsløring: De er færdige i Randers

Felix Beijmo er færdig i AGF

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

AGF jagter hollandsk talent

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Tiden er ved at rinde ud

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Lyon forhandler med dansk profil



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Afsløring: Hjalte Fabrin får chancen i Sampdoria 

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken