Når man sent fredag vinder sin EM-kvalifikationsgruppe og skal fejre EM-billetten med nogle øl, så kan det måske være svært at finde motivationen til en kamp mandag i Nordirland uden noget på spil.
Det er dog den opgave, det danske landshold skal løse. Og det bliver ikke noget problem, mener spillerne.
Efter et år med lunke præstationer trods sejre spillede holdet en flot kamp mod Slovenien fredag, da EM-billetten kom i hus. Den succesoplevelse må ikke blive sløret af en middelmådig eller dårlig indsats mandag.
Det handler om at fortsætte, det vi startede her (mod Slovenien, red.). Det var lidt som om, det var en streg i sandet. Nu starter vi igen. Vi skal måske ikke engang finde det gamle udtryk, men starte et nyt, siger Christian Nørgaard.
– Det gjorde vi mod Slovenien, og det skal man også kunne se igen mandag mod Nordirland, så vi ikke pludselig igen skal stå med sådan en flad følelse, som vi har gjort efter mange af de andre kampe.
Ingen af kampene i EM-kvalifikationen før fredag har været med et sprudlende dansk hold, men især 2-3-blamagen i Kasakhstan og den pinligt lille 2-1-sejr over San Marino satte sine spor.
De spor kan træde i baggrunden med både fredagens kvalifikation til EM og med endnu en god præstation mandag, mener Nørgaard.
– Vi kan måske nu i stedet bruge kampene mod Kasakhstan og San Marino som en læring, i stedet for som den skamplet man lidt har følt var kommet på ens cv.
– Nu bliver de lidt "ligegyldige", fordi vi har kvalificeret os, så vi i stedet kan tage ved lære af dem og ikke skal ligge og have mareridt over den fremover, lyder det fra Brentford-midtbanespilleren.
Yussuf Poulsen har i mere end ti år været en del af det danske landshold. Han har været med på både opture og nedture.
Han er ikke i tvivl om, at alle spillerne i truppen godt ved, at selv om kampen i Belfast ikke har betydning for EM-deltagelsen, så skal der præsteres.
– Sejre avler sejre, og det er en følelse, man kan få på holdet. At vi ikke kan tabe fodboldkampe.
– Jeg kan huske for nogle år siden under Åge Hareide, hvor vi ikke tabte i 34 kampe i træk. Det giver noget til holdet, når man får sådan en kultur, fortæller angriberen.
Med til historien hører, at Danmark undervejs tabte ottendedelsfinalen ved VM i 2018 til Kroatien. Det var dog efter straffesparkskonkurrence. Så det var 34 kampe som ubesejret i ordinær spilletid.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Lindstrøm-skifte er ‘meget tæt på’
MEDIE
Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
MEDIE
Jagter dansk landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
LIVE
Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander
TOPNYHED
‘Det vil være en skandale’
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
MEDIE
Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’
INTERVIEW
Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
Peter Graulund med hård Superliga-dom
TRANSFER
Her er Andreas Skov Olsens nye klub
TRANSFER
Transferjournalist med Nørgaard-melding
TRANSFER
Superliga-retur?
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!
TOPNYHED
Sætter klar målsætning
MEDIE
Har budt en milliard
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
TOPNYHED
‘Hele Europa længes efter dette supertalent’
MEDIE
Diant Ramaj skal videre
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
NYHEDER
Han er ny landstræner for Italien
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Tidligere FCK-spiller efterlyst internationalt
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 1. runde
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
TIPSBLADETS DOM