Når man sent fredag vinder sin EM-kvalifikationsgruppe og skal fejre EM-billetten med nogle øl, så kan det måske være svært at finde motivationen til en kamp mandag i Nordirland uden noget på spil.
Det er dog den opgave, det danske landshold skal løse. Og det bliver ikke noget problem, mener spillerne.
Efter et år med lunke præstationer trods sejre spillede holdet en flot kamp mod Slovenien fredag, da EM-billetten kom i hus. Den succesoplevelse må ikke blive sløret af en middelmådig eller dårlig indsats mandag.
Det handler om at fortsætte, det vi startede her (mod Slovenien, red.). Det var lidt som om, det var en streg i sandet. Nu starter vi igen. Vi skal måske ikke engang finde det gamle udtryk, men starte et nyt, siger Christian Nørgaard.
– Det gjorde vi mod Slovenien, og det skal man også kunne se igen mandag mod Nordirland, så vi ikke pludselig igen skal stå med sådan en flad følelse, som vi har gjort efter mange af de andre kampe.
Ingen af kampene i EM-kvalifikationen før fredag har været med et sprudlende dansk hold, men især 2-3-blamagen i Kasakhstan og den pinligt lille 2-1-sejr over San Marino satte sine spor.
De spor kan træde i baggrunden med både fredagens kvalifikation til EM og med endnu en god præstation mandag, mener Nørgaard.
– Vi kan måske nu i stedet bruge kampene mod Kasakhstan og San Marino som en læring, i stedet for som den skamplet man lidt har følt var kommet på ens cv.
– Nu bliver de lidt "ligegyldige", fordi vi har kvalificeret os, så vi i stedet kan tage ved lære af dem og ikke skal ligge og have mareridt over den fremover, lyder det fra Brentford-midtbanespilleren.
Yussuf Poulsen har i mere end ti år været en del af det danske landshold. Han har været med på både opture og nedture.
Han er ikke i tvivl om, at alle spillerne i truppen godt ved, at selv om kampen i Belfast ikke har betydning for EM-deltagelsen, så skal der præsteres.
– Sejre avler sejre, og det er en følelse, man kan få på holdet. At vi ikke kan tabe fodboldkampe.
– Jeg kan huske for nogle år siden under Åge Hareide, hvor vi ikke tabte i 34 kampe i træk. Det giver noget til holdet, når man får sådan en kultur, fortæller angriberen.
Med til historien hører, at Danmark undervejs tabte ottendedelsfinalen ved VM i 2018 til Kroatien. Det var dog efter straffesparkskonkurrence. Så det var 34 kampe som ubesejret i ordinær spilletid.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
Smider Salah-bombe
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
Kæmpekøb retur til FC København?
OPTAKT
AGF – FC Midtjylland
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
NYHEDER
Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
Oddset styrtdykker
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
Italiensk dommerchef efterforskes for svindel
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
HELT VILDT