Ligegyldig kamp har stor betydning for genrejsning

Selv om gruppesejren er i hus i EM-kvalifikationen, må intet gives væk i udekampen mod Nordirland.



Når man sent fredag vinder sin EM-kvalifikationsgruppe og skal fejre EM-billetten med nogle øl, så kan det måske være svært at finde motivationen til en kamp mandag i Nordirland uden noget på spil.

Det er dog den opgave, det danske landshold skal løse. Og det bliver ikke noget problem, mener spillerne.

Efter et år med lunke præstationer trods sejre spillede holdet en flot kamp mod Slovenien fredag, da EM-billetten kom i hus. Den succesoplevelse må ikke blive sløret af en middelmådig eller dårlig indsats mandag.

Det handler om at fortsætte, det vi startede her (mod Slovenien, red.). Det var lidt som om, det var en streg i sandet. Nu starter vi igen. Vi skal måske ikke engang finde det gamle udtryk, men starte et nyt, siger Christian Nørgaard.

– Det gjorde vi mod Slovenien, og det skal man også kunne se igen mandag mod Nordirland, så vi ikke pludselig igen skal stå med sådan en flad følelse, som vi har gjort efter mange af de andre kampe.

Ingen af kampene i EM-kvalifikationen før fredag har været med et sprudlende dansk hold, men især 2-3-blamagen i Kasakhstan og den pinligt lille 2-1-sejr over San Marino satte sine spor.

De spor kan træde i baggrunden med både fredagens kvalifikation til EM og med endnu en god præstation mandag, mener Nørgaard.

– Vi kan måske nu i stedet bruge kampene mod Kasakhstan og San Marino som en læring, i stedet for som den skamplet man lidt har følt var kommet på ens cv.

– Nu bliver de lidt "ligegyldige", fordi vi har kvalificeret os, så vi i stedet kan tage ved lære af dem og ikke skal ligge og have mareridt over den fremover, lyder det fra Brentford-midtbanespilleren.

Yussuf Poulsen har i mere end ti år været en del af det danske landshold. Han har været med på både opture og nedture.

Han er ikke i tvivl om, at alle spillerne i truppen godt ved, at selv om kampen i Belfast ikke har betydning for EM-deltagelsen, så skal der præsteres.

– Sejre avler sejre, og det er en følelse, man kan få på holdet. At vi ikke kan tabe fodboldkampe.

– Jeg kan huske for nogle år siden under Åge Hareide, hvor vi ikke tabte i 34 kampe i træk. Det giver noget til holdet, når man får sådan en kultur, fortæller angriberen.

Med til historien hører, at Danmark undervejs tabte ottendedelsfinalen ved VM i 2018 til Kroatien. Det var dog efter straffesparkskonkurrence. Så det var 34 kampe som ubesejret i ordinær spilletid.

/ritzau/





Vilde billeder af Brøndby-fans: ‘For omfattende’


Ny stor fiasko!

Jonas Hebo til FCK: Hent denne danske stjerne

Sker lige om lidt: ‘Rasmus Højlund solgt’

Klar melding: ‘Tag to år med Andreas Christensen’

Det kan da godt være, FCK skal se at hente ham

Sydsiden med kritik: ‘Pisser på de aktive fans’

Stor beslutning: Skal det komplet modsatte

Brøndby-profil ‘skal smadre transferrekord’

Godt nyt for FCK – stjerne er tilbage

TV 2: ‘Vi kan ikke tage hensyn til Brøndbys fans’

Brøndby får bøde for konfetti

– Det er helt hjernedødt

Pludselig nævnte Zorniger Moukoko

“Zanka” blæst bagover: Han er Superligaens bedste

Chokeret O’Neill vil kun være kortvarig vikar

På røven over dansk stjerne

‘Nærmest et karaktermord’

Skidt nyt

Kæmpe dansk stjerne til Tottenham?

Skrækkeligt Napoli-nyt

Dansk træner reagerer på konkurs: ‘Sørgeligt’

Neestrup i farezonen? ‘Ikke fyret i 2025’

Philip Billing kunne ikke mere: ‘Jeg var desperat’

‘Jeg forlader holdet’

Randers FC henter spiller i udenlandsk topklub

Dansk stjernes liv ændret: Det har været voldsomt

Tidligere Brøndby-profil færdig i sin klub

‘Fodbold bliver ligegyldigt’

– De bliver solgt for ekstrem udsalgspris

Zorniger forklarer opsigtsvækkende optrin

– Han får en stor stemme i FC København

Tophold jagter to danskere

Hent denne Superliga-profil, AGF!

Storroser Yuito Suzuki

Brendan Rodgers siger op i Celtic

Hvad sker der? Uhørte scener i Odense!

Har talt ud med Daniel Wass

AC Milan meldes interesseret i Superliga-stjerne

Celtic-ejer i voldsom nedslagtning af Rodgers

Helt nyt ansigt i Brøndby-truppen

Aneke Rune afslører: Vigtigt skridt 7. november

– Jeg faldt ned på ryggen og hørte et knæk

– Det er et kæmpe problem, FCK!

Bekræfter transfer

Lionel Messi i stor kovending?

Scoring af Ekene Chukwuani

FCK-krise: Helt nede på 11 procent nu!

Stor krise: ‘Det er ridser i lakken’

Sean Klaiber: Han er virkelig undervurderet!

Halvdanske Ulve æder Storke i tysk pokal