MLS sætter rekord for tredje år i træk

I gennemsnit har der denne sæson været over 23.000 tilskuere per kamp i den amerikanske MLS.



Der har aldrig været større interesse for USA's fodboldliga Major League Soccer (MLS) blandt de amerikanske tilskuere.

Det skriver nyhedsbureauet AFP.

Ligaen har således slået rekorden for flest tilskuere i en sæson.

Over 11 millioner tilhængere har i løbet af sæsonen overværet kampe på stadion. Det overgår sidste års rekord på 10,9 millioner.

I en udtalelse oplyser MLS, at der i gennemsnit har været 23.240 personer på stadion per kamp. Det skriver AFP.

Ligaen tilføjer, at det har øget publikums interesse, at profiler som argentinske Lionel Messi er kommet til.

– Ankomsten af internationale profiler og klubbernes arbejde for at skabe unikke og tilskuervenlige billetpakker og oplevelser på kampdagen er blandt de vigtigste årsager til de fortsatte rekordhøje tilskuertal i MLS, lyder det.

Selv om rekorden allerede er slået, så er grundspillet i MLS endnu ikke helt slut. Der mangler stadig 16 kampe, før der tages hul på slutspillet.

Det er tredje år i træk, at MLS har haft mere end ti millioner tilskuere i løbet af en sæson.

Til sammenligning var der sidste sæson godt 14,6 millioner tilskuere på stadion i den engelske Premier League. De var dog fordelt på færre kampe, og gennemsnittet lød per kamp på over 38.500 tilskuere.

Der er 20 hold i Premier League. I MLS er der 29 hold, der er fordelt i en østlig og en vestlig konference.

37-årige Lionel Messi, der i årevis spillede i FC Barcelona, spiller i dag for Inter Miami i MLS. Det samme gør Luis Suárez, Sergio Busquets og Jordi Alba, som han alle kender fra tiden i Barcelona.

Inter Miami indtager førstepladsen i MLS' Eastern Conference med 71 point efter 33 kampe. Nummer to i konferencen er Columbus Crew med 60 point.

Blandt de øvrige profiler i MLS er belgiske Christian Benteke, der tidligere i karrieren har spillet mange år i Premier League. Benteke er topscorer i MLS med 23 mål.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Kæmpetransfer – skifter for 450 mio.

Norsk ekspert håner Danmark

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Superligaen er knækket

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Bekræfter dansk kæmpetransfer

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ekspert: ‘Viser man har nosser!’

Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding

Ude på ubestemt tid af personlige årsager

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Frankrig – Marokko

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Supercomputer: De vinder VM

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Knuser transferrekord

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Stor profil ude af Frankrig-brag

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub