MLS sætter rekord for tredje år i træk

I gennemsnit har der denne sæson været over 23.000 tilskuere per kamp i den amerikanske MLS.



Der har aldrig været større interesse for USA's fodboldliga Major League Soccer (MLS) blandt de amerikanske tilskuere.

Det skriver nyhedsbureauet AFP.

Ligaen har således slået rekorden for flest tilskuere i en sæson.

Over 11 millioner tilhængere har i løbet af sæsonen overværet kampe på stadion. Det overgår sidste års rekord på 10,9 millioner.

I en udtalelse oplyser MLS, at der i gennemsnit har været 23.240 personer på stadion per kamp. Det skriver AFP.

Ligaen tilføjer, at det har øget publikums interesse, at profiler som argentinske Lionel Messi er kommet til.

– Ankomsten af internationale profiler og klubbernes arbejde for at skabe unikke og tilskuervenlige billetpakker og oplevelser på kampdagen er blandt de vigtigste årsager til de fortsatte rekordhøje tilskuertal i MLS, lyder det.

Selv om rekorden allerede er slået, så er grundspillet i MLS endnu ikke helt slut. Der mangler stadig 16 kampe, før der tages hul på slutspillet.

Det er tredje år i træk, at MLS har haft mere end ti millioner tilskuere i løbet af en sæson.

Til sammenligning var der sidste sæson godt 14,6 millioner tilskuere på stadion i den engelske Premier League. De var dog fordelt på færre kampe, og gennemsnittet lød per kamp på over 38.500 tilskuere.

Der er 20 hold i Premier League. I MLS er der 29 hold, der er fordelt i en østlig og en vestlig konference.

37-årige Lionel Messi, der i årevis spillede i FC Barcelona, spiller i dag for Inter Miami i MLS. Det samme gør Luis Suárez, Sergio Busquets og Jordi Alba, som han alle kender fra tiden i Barcelona.

Inter Miami indtager førstepladsen i MLS' Eastern Conference med 71 point efter 33 kampe. Nummer to i konferencen er Columbus Crew med 60 point.

Blandt de øvrige profiler i MLS er belgiske Christian Benteke, der tidligere i karrieren har spillet mange år i Premier League. Benteke er topscorer i MLS med 23 mål.

/ritzau/





TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Kalder tronskifte i Danmark

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

FC Nordsjælland – AGF

Bombe på vej i Real Madrid?

Sønderjyske – FC Midtjylland

Her er 7 bud på Chelseas næste træner



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Kæmpekøb retur til FC København?



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Arsenal skal til Danmark



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Schelderup får USA-visum trods dansk dom

Randers FC – FC Fredericia

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Så du det? Wass i helt vild aktion

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’