MLS sætter rekord for tredje år i træk

I gennemsnit har der denne sæson været over 23.000 tilskuere per kamp i den amerikanske MLS.



Der har aldrig været større interesse for USA's fodboldliga Major League Soccer (MLS) blandt de amerikanske tilskuere.

Det skriver nyhedsbureauet AFP.

Ligaen har således slået rekorden for flest tilskuere i en sæson.

Over 11 millioner tilhængere har i løbet af sæsonen overværet kampe på stadion. Det overgår sidste års rekord på 10,9 millioner.

I en udtalelse oplyser MLS, at der i gennemsnit har været 23.240 personer på stadion per kamp. Det skriver AFP.

Ligaen tilføjer, at det har øget publikums interesse, at profiler som argentinske Lionel Messi er kommet til.

– Ankomsten af internationale profiler og klubbernes arbejde for at skabe unikke og tilskuervenlige billetpakker og oplevelser på kampdagen er blandt de vigtigste årsager til de fortsatte rekordhøje tilskuertal i MLS, lyder det.

Selv om rekorden allerede er slået, så er grundspillet i MLS endnu ikke helt slut. Der mangler stadig 16 kampe, før der tages hul på slutspillet.

Det er tredje år i træk, at MLS har haft mere end ti millioner tilskuere i løbet af en sæson.

Til sammenligning var der sidste sæson godt 14,6 millioner tilskuere på stadion i den engelske Premier League. De var dog fordelt på færre kampe, og gennemsnittet lød per kamp på over 38.500 tilskuere.

Der er 20 hold i Premier League. I MLS er der 29 hold, der er fordelt i en østlig og en vestlig konference.

37-årige Lionel Messi, der i årevis spillede i FC Barcelona, spiller i dag for Inter Miami i MLS. Det samme gør Luis Suárez, Sergio Busquets og Jordi Alba, som han alle kender fra tiden i Barcelona.

Inter Miami indtager førstepladsen i MLS' Eastern Conference med 71 point efter 33 kampe. Nummer to i konferencen er Columbus Crew med 60 point.

Blandt de øvrige profiler i MLS er belgiske Christian Benteke, der tidligere i karrieren har spillet mange år i Premier League. Benteke er topscorer i MLS med 23 mål.

/ritzau/





Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring




LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Et regulært mareridt for Steve Cooper!

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen



Kæmpekøb retur til FC København?

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Smider Salah-bombe

Intens deler mellem AGF og Midtjylland

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Ekstrem spiller kan skifte til FC København



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Det var vanvittigt brutalt

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder

– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’

Sender stikpille til FC København-flop

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

FC København – Vejle Boldklub

Inter skuffer stort mod Torino

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

AGF – FC Midtjylland

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller

Chelsea spiller sig i FA Cup-finalen