Liverpool havde med Arne Slot som ny manager åbnet med komfortable sejre i Premier League over Ipswich, Brentford og rivalerne fra Manchester United.
Men i lørdags kom Liverpool helt ned på jorden igen, da holdet på Anfield tabte 0-1 til Nottingham Forest.
Tirsdag aften indleder Liverpool så Champions League-sæsonen med en udekamp mod en på papiret vanskelig modstander i form af AC Milan.
Det bekymrer dog ikke Liverpool-anfører Virgil van Dijk, som vil bruge weekendens choknederlag som brændstof til at komme tilbage på sporet i Milano.
– Vi har en god trup, der forstår, at det var uacceptabelt. Og vi er skuffede. Vi ved, at vi alle sammen kan gøre det bedre, og det er vi nødt til at vise tirsdag. Det er det eneste, vi fokuserer på.
– Vi har været igennem nederlag og vanskelige tider sammen før, og jeg mener, at vi skal bevare roen, og det gør vi også, siger van Dijk ifølge AFP.
– Vi har brug for hele truppen, og vi ved, at vi skal spille kamp hver tredje dag. Så vi har brug for alle i deres bedste udgave og form, siger han.
Lørdagens nederlag til Forest var første gang, at modstanderen scorede mod Liverpool. Det var Callum Hudson-Odoi, der nettede på Anfield.
– Vi skal fortsætte og blive ved med at arbejde og sikre, at præstationerne ikke går i den retning. Jeg kan ikke vente med at høre Champions Leagues hymne og føre gutterne ud på banen.
– En klub som Liverpool har brug for at være i Champions League, og nu er vi endelig tilbage. Så vi skal gå ud og levere en meget bedre præstation, for ellers har vi et problem, siger den hollandske stopper.
Liverpools opgør mod Milan går i gang tirsdag klokken 21 på San Siro.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Stor mystik om dansk træner
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
MEDIE
FC København-boss i fremskredne forhandlinger
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Norge – Frankrig
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
Supercomputer: Her er VM-finalen
OPTAKT
Jordan – Argentina
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
Her er Tysklands vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
OPTAKT
Uruguay – Spanien
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
TOPNYHED
Bo Henriksen: Det er en katastrofe
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AaB dæmper superligaforventninger
MEDIE