Liverpool havde med Arne Slot som ny manager åbnet med komfortable sejre i Premier League over Ipswich, Brentford og rivalerne fra Manchester United.
Men i lørdags kom Liverpool helt ned på jorden igen, da holdet på Anfield tabte 0-1 til Nottingham Forest.
Tirsdag aften indleder Liverpool så Champions League-sæsonen med en udekamp mod en på papiret vanskelig modstander i form af AC Milan.
Det bekymrer dog ikke Liverpool-anfører Virgil van Dijk, som vil bruge weekendens choknederlag som brændstof til at komme tilbage på sporet i Milano.
– Vi har en god trup, der forstår, at det var uacceptabelt. Og vi er skuffede. Vi ved, at vi alle sammen kan gøre det bedre, og det er vi nødt til at vise tirsdag. Det er det eneste, vi fokuserer på.
– Vi har været igennem nederlag og vanskelige tider sammen før, og jeg mener, at vi skal bevare roen, og det gør vi også, siger van Dijk ifølge AFP.
– Vi har brug for hele truppen, og vi ved, at vi skal spille kamp hver tredje dag. Så vi har brug for alle i deres bedste udgave og form, siger han.
Lørdagens nederlag til Forest var første gang, at modstanderen scorede mod Liverpool. Det var Callum Hudson-Odoi, der nettede på Anfield.
– Vi skal fortsætte og blive ved med at arbejde og sikre, at præstationerne ikke går i den retning. Jeg kan ikke vente med at høre Champions Leagues hymne og føre gutterne ud på banen.
– En klub som Liverpool har brug for at være i Champions League, og nu er vi endelig tilbage. Så vi skal gå ud og levere en meget bedre præstation, for ellers har vi et problem, siger den hollandske stopper.
Liverpools opgør mod Milan går i gang tirsdag klokken 21 på San Siro.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Indkalder pressen
OPTAKT
Fulham – Newcastle
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
NYHEDER
AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
INTERVIEW
– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til
EKSKLUSIVT
Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby
TOPNYHED
Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
OPTAKT
Liverpool – Brentford
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Færdig som cheftræner i Real Madrid
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
EKSKLUSIVT