Liverpool spillede sig onsdag aften videre til semifinalerne i Champions League. Det skete efter 3-3 mod Benfica, der i slutningen af returopgøret kom tilbage fra 1-3.
Det blev derfor noget mere spændende og underholdende, end mange muligvis havde regnet med.
At Liverpool lukkede tre mål ind falder ikke i god jord hos klubbens anfører Jordan Henderson, der blev udskiftet efter knap en times spil i opgøret.
– Vi ville gerne have gjort det bedre. Jeg synes, vi startede godt og kunne have scoret flere mål i første halvleg. Vi gjorde det godt, men vi er skuffede over de mål, vi lukkede ind, siger den engelske anfører til engelske BT Sport.
Trods en komfortabel 3-1-sejr i Portugal for en uge siden, mener Henderson ikke, at Liverpool tog noget for givet på forhånd.
– Vi vidste, det ville blive svært. Vi ønskede at gøre vores bedste. Nu er vi videre, hvilket er det vigtigste for os, lyder det fra englænderen.
I den modsatte lejr er der trods et exit fra Champions League alligevel stolthed at føle ifølge den uruguayanske angriber Darwin Nunez, der stod bag udligningen til 3-3.
– I dag viste vi, at Benfica er et stort hold. Det endte uafgjort, og det var ikke nok til at gå videre. Men vi går herfra med løftede hoveder, siger Benfica-angriberen til Eleven Sports efter kampen.
Liverpool skal i semifinalen møde spanske Villarreal, der tirsdag aften overraskende slog Bayern München ud af Europas fineste turnering.
I ottendedelsfinalen ekspederede spanierne Juventus ud, mens holdet, der også kaldes Den Gule Ubåd, i sidste sæson vandt Europa League.
Der venter derfor en seriøs opgave for Liverpool, vurderer Jordan Henderson.
– De har slået nogle gode hold ud. De er et godt hold, så det bliver nogle svære møder. Vi skal være klar og give alt, vi har. Og forhåbentlig kan vi nå til finalen, siger Liverpool-spilleren.
ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Snart sker det
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Riemer lover: De får debut
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
TRANSFER
Uventet skifte?
NYHEDER
Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller
TOPNYHED
Superliga-træner tilknytter agent
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
TOPNYHED
Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
MEDIE
Bekræfter kæmpebud
