Liverpool-anfører: Det er skuffende

Liverpool lukkede onsdag tre mål ind mod Benfica. Det skuffer Jordan Henderson trods klubbens avancement.



Liverpool spillede sig onsdag aften videre til semifinalerne i Champions League. Det skete efter 3-3 mod Benfica, der i slutningen af returopgøret kom tilbage fra 1-3.

Det blev derfor noget mere spændende og underholdende, end mange muligvis havde regnet med.

At Liverpool lukkede tre mål ind falder ikke i god jord hos klubbens anfører Jordan Henderson, der blev udskiftet efter knap en times spil i opgøret.

– Vi ville gerne have gjort det bedre. Jeg synes, vi startede godt og kunne have scoret flere mål i første halvleg. Vi gjorde det godt, men vi er skuffede over de mål, vi lukkede ind, siger den engelske anfører til engelske BT Sport.

Trods en komfortabel 3-1-sejr i Portugal for en uge siden, mener Henderson ikke, at Liverpool tog noget for givet på forhånd.

– Vi vidste, det ville blive svært. Vi ønskede at gøre vores bedste. Nu er vi videre, hvilket er det vigtigste for os, lyder det fra englænderen.

I den modsatte lejr er der trods et exit fra Champions League alligevel stolthed at føle ifølge den uruguayanske angriber Darwin Nunez, der stod bag udligningen til 3-3.

– I dag viste vi, at Benfica er et stort hold. Det endte uafgjort, og det var ikke nok til at gå videre. Men vi går herfra med løftede hoveder, siger Benfica-angriberen til Eleven Sports efter kampen.

Liverpool skal i semifinalen møde spanske Villarreal, der tirsdag aften overraskende slog Bayern München ud af Europas fineste turnering.

I ottendedelsfinalen ekspederede spanierne Juventus ud, mens holdet, der også kaldes Den Gule Ubåd, i sidste sæson vandt Europa League.

Der venter derfor en seriøs opgave for Liverpool, vurderer Jordan Henderson.

– De har slået nogle gode hold ud. De er et godt hold, så det bliver nogle svære møder. Vi skal være klar og give alt, vi har. Og forhåbentlig kan vi nå til finalen, siger Liverpool-spilleren.

ritzau/







LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Peter Schmeichel lander stort job

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Skæbnedag venter Yuito Suzuki

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Frygter Christian Eriksen-problem

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

AGF køber dansk profil

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

For første gang siden 2019: ‘En fornøjelse’

PSG er i Champions League-finalen efter drama

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Premier League-klub går all-in

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Dansk træner vinder stor pris

Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’