Liverpool-anfører: Det er skuffende

Liverpool lukkede onsdag tre mål ind mod Benfica. Det skuffer Jordan Henderson trods klubbens avancement.



Liverpool spillede sig onsdag aften videre til semifinalerne i Champions League. Det skete efter 3-3 mod Benfica, der i slutningen af returopgøret kom tilbage fra 1-3.

Det blev derfor noget mere spændende og underholdende, end mange muligvis havde regnet med.

At Liverpool lukkede tre mål ind falder ikke i god jord hos klubbens anfører Jordan Henderson, der blev udskiftet efter knap en times spil i opgøret.

– Vi ville gerne have gjort det bedre. Jeg synes, vi startede godt og kunne have scoret flere mål i første halvleg. Vi gjorde det godt, men vi er skuffede over de mål, vi lukkede ind, siger den engelske anfører til engelske BT Sport.

Trods en komfortabel 3-1-sejr i Portugal for en uge siden, mener Henderson ikke, at Liverpool tog noget for givet på forhånd.

– Vi vidste, det ville blive svært. Vi ønskede at gøre vores bedste. Nu er vi videre, hvilket er det vigtigste for os, lyder det fra englænderen.

I den modsatte lejr er der trods et exit fra Champions League alligevel stolthed at føle ifølge den uruguayanske angriber Darwin Nunez, der stod bag udligningen til 3-3.

– I dag viste vi, at Benfica er et stort hold. Det endte uafgjort, og det var ikke nok til at gå videre. Men vi går herfra med løftede hoveder, siger Benfica-angriberen til Eleven Sports efter kampen.

Liverpool skal i semifinalen møde spanske Villarreal, der tirsdag aften overraskende slog Bayern München ud af Europas fineste turnering.

I ottendedelsfinalen ekspederede spanierne Juventus ud, mens holdet, der også kaldes Den Gule Ubåd, i sidste sæson vandt Europa League.

Der venter derfor en seriøs opgave for Liverpool, vurderer Jordan Henderson.

– De har slået nogle gode hold ud. De er et godt hold, så det bliver nogle svære møder. Vi skal være klar og give alt, vi har. Og forhåbentlig kan vi nå til finalen, siger Liverpool-spilleren.

ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Aldrende spansk profil vender hjem

England – Argentina

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Transferbombe i Manchester United

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil



LIVE

VM-LIVE: Messi fremhæver England

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue

Dansk klub drømmer om stjerne: ‘Man aner det ikke’

‘Det er jeg træt af’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

FC København-transfer bremses af denne årsag

De har spurgt på Gustav Isaksen

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne

17-årig som starter? ‘Super spændende’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

Frankrig – Spanien

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Melder ud om Mbappé

Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Jeg savner at være med på landsholdet’

Amir Richardson meldes tæt på skifte

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Maxsø træner med i Brøndby