Liverpool-anfører: Det er skuffende

Liverpool lukkede onsdag tre mål ind mod Benfica. Det skuffer Jordan Henderson trods klubbens avancement.



Liverpool spillede sig onsdag aften videre til semifinalerne i Champions League. Det skete efter 3-3 mod Benfica, der i slutningen af returopgøret kom tilbage fra 1-3.

Det blev derfor noget mere spændende og underholdende, end mange muligvis havde regnet med.

At Liverpool lukkede tre mål ind falder ikke i god jord hos klubbens anfører Jordan Henderson, der blev udskiftet efter knap en times spil i opgøret.

– Vi ville gerne have gjort det bedre. Jeg synes, vi startede godt og kunne have scoret flere mål i første halvleg. Vi gjorde det godt, men vi er skuffede over de mål, vi lukkede ind, siger den engelske anfører til engelske BT Sport.

Trods en komfortabel 3-1-sejr i Portugal for en uge siden, mener Henderson ikke, at Liverpool tog noget for givet på forhånd.

– Vi vidste, det ville blive svært. Vi ønskede at gøre vores bedste. Nu er vi videre, hvilket er det vigtigste for os, lyder det fra englænderen.

I den modsatte lejr er der trods et exit fra Champions League alligevel stolthed at føle ifølge den uruguayanske angriber Darwin Nunez, der stod bag udligningen til 3-3.

– I dag viste vi, at Benfica er et stort hold. Det endte uafgjort, og det var ikke nok til at gå videre. Men vi går herfra med løftede hoveder, siger Benfica-angriberen til Eleven Sports efter kampen.

Liverpool skal i semifinalen møde spanske Villarreal, der tirsdag aften overraskende slog Bayern München ud af Europas fineste turnering.

I ottendedelsfinalen ekspederede spanierne Juventus ud, mens holdet, der også kaldes Den Gule Ubåd, i sidste sæson vandt Europa League.

Der venter derfor en seriøs opgave for Liverpool, vurderer Jordan Henderson.

– De har slået nogle gode hold ud. De er et godt hold, så det bliver nogle svære møder. Vi skal være klar og give alt, vi har. Og forhåbentlig kan vi nå til finalen, siger Liverpool-spilleren.

ritzau/





Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie




LIVE

LIVE: Flere klubber bejler til FCM-profil

Fem bud på Brøndbys nye træner

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Brian Riemer: ‘Jeg blev forelsket i ham’

Her er FC Københavns vej i Europa

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Forhandler med storklub



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Stor klub bekræfter interesse for dansker

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Ærgerligt og uretfærdigt: Vi bobler af stolthed

FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent

Stor melding om Andreas Christensens fremtid

FC København kan få Jens Stage-millioner

Kommer med frækt bud på dansk mester

Brøndby fyrer Steve Cooper



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Her kan du se FC Bayern München mod VfB Stuttgart

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Tæt på – henter Silas Andersen i stor handel

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Liverpool – Brentford

AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0