Liverpool spillede sig onsdag aften videre til semifinalerne i Champions League. Det skete efter 3-3 mod Benfica, der i slutningen af returopgøret kom tilbage fra 1-3.
Det blev derfor noget mere spændende og underholdende, end mange muligvis havde regnet med.
At Liverpool lukkede tre mål ind falder ikke i god jord hos klubbens anfører Jordan Henderson, der blev udskiftet efter knap en times spil i opgøret.
– Vi ville gerne have gjort det bedre. Jeg synes, vi startede godt og kunne have scoret flere mål i første halvleg. Vi gjorde det godt, men vi er skuffede over de mål, vi lukkede ind, siger den engelske anfører til engelske BT Sport.
Trods en komfortabel 3-1-sejr i Portugal for en uge siden, mener Henderson ikke, at Liverpool tog noget for givet på forhånd.
– Vi vidste, det ville blive svært. Vi ønskede at gøre vores bedste. Nu er vi videre, hvilket er det vigtigste for os, lyder det fra englænderen.
I den modsatte lejr er der trods et exit fra Champions League alligevel stolthed at føle ifølge den uruguayanske angriber Darwin Nunez, der stod bag udligningen til 3-3.
– I dag viste vi, at Benfica er et stort hold. Det endte uafgjort, og det var ikke nok til at gå videre. Men vi går herfra med løftede hoveder, siger Benfica-angriberen til Eleven Sports efter kampen.
Liverpool skal i semifinalen møde spanske Villarreal, der tirsdag aften overraskende slog Bayern München ud af Europas fineste turnering.
I ottendedelsfinalen ekspederede spanierne Juventus ud, mens holdet, der også kaldes Den Gule Ubåd, i sidste sæson vandt Europa League.
Der venter derfor en seriøs opgave for Liverpool, vurderer Jordan Henderson.
– De har slået nogle gode hold ud. De er et godt hold, så det bliver nogle svære møder. Vi skal være klar og give alt, vi har. Og forhåbentlig kan vi nå til finalen, siger Liverpool-spilleren.
ritzau/
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
NYHEDER
Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Efter blot fire sejre – Scott Parker stopper
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
MEDIE
Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
– Vi har alle fejlet
EKSPERT
