Liverpool-anfører: Det er skuffende

Liverpool lukkede onsdag tre mål ind mod Benfica. Det skuffer Jordan Henderson trods klubbens avancement.



Liverpool spillede sig onsdag aften videre til semifinalerne i Champions League. Det skete efter 3-3 mod Benfica, der i slutningen af returopgøret kom tilbage fra 1-3.

Det blev derfor noget mere spændende og underholdende, end mange muligvis havde regnet med.

At Liverpool lukkede tre mål ind falder ikke i god jord hos klubbens anfører Jordan Henderson, der blev udskiftet efter knap en times spil i opgøret.

– Vi ville gerne have gjort det bedre. Jeg synes, vi startede godt og kunne have scoret flere mål i første halvleg. Vi gjorde det godt, men vi er skuffede over de mål, vi lukkede ind, siger den engelske anfører til engelske BT Sport.

Trods en komfortabel 3-1-sejr i Portugal for en uge siden, mener Henderson ikke, at Liverpool tog noget for givet på forhånd.

– Vi vidste, det ville blive svært. Vi ønskede at gøre vores bedste. Nu er vi videre, hvilket er det vigtigste for os, lyder det fra englænderen.

I den modsatte lejr er der trods et exit fra Champions League alligevel stolthed at føle ifølge den uruguayanske angriber Darwin Nunez, der stod bag udligningen til 3-3.

– I dag viste vi, at Benfica er et stort hold. Det endte uafgjort, og det var ikke nok til at gå videre. Men vi går herfra med løftede hoveder, siger Benfica-angriberen til Eleven Sports efter kampen.

Liverpool skal i semifinalen møde spanske Villarreal, der tirsdag aften overraskende slog Bayern München ud af Europas fineste turnering.

I ottendedelsfinalen ekspederede spanierne Juventus ud, mens holdet, der også kaldes Den Gule Ubåd, i sidste sæson vandt Europa League.

Der venter derfor en seriøs opgave for Liverpool, vurderer Jordan Henderson.

– De har slået nogle gode hold ud. De er et godt hold, så det bliver nogle svære møder. Vi skal være klar og give alt, vi har. Og forhåbentlig kan vi nå til finalen, siger Liverpool-spilleren.

ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt

Han bestemmer det hele

‘Horsens var et helvede’

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Dansk klub har lagt hele strategien om

Afsløring: Oscar Buch prøver sig af i Strømsgodset



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Thomas Frank: De vinder VM

Brøndby tæt på ny forstærkning

‘Det er ufatteligt imponerende’

Spændende transfermelding om Maxsø

Král tæt på FCK: Godt første indtryk, men så…



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Transferbombe i Manchester United

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Skamroses af Thomas Nørgaard

‘Det var verdens undergang’

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Dansk klub jagter én særlig forstærkning

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Afsløring: Lyngby Boldklub køber Cornelius Allen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Afsløring: FC København tæt på Alex Král

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’