Jota blev helten: Liverpool tæt på nyt trofæ

Angriberen Diogo Jota sparkede Liverpool i Liga Cup-finalen mod Chelsea som dobbelt målscorer mod Arsenal.



I en tempofyldt og intens kamp lykkedes det Liverpool at sejre med 2-0 ude over Arsenal og dermed sikre sig billet til finalen i Liga Cuppen.

Over to kampe udgjorde Liverpool-angriberen Diogo Jotas to scoringer forskellen mellem de to engelske fodboldmandskaber.

Den første kamp i Liverpool var endt 0-0, og generelt havde holdene svært ved at score mål mod hinanden.

Diogo Jota var i strålende spillehumør og den afgørende faktor mod Arsenal torsdag aften.

I finalen skal Liverpool nu møde Chelsea, der besejrede Tottenham i den anden semifinale.

Efter 19 minutter slog Diogo Jota til første gang, da han modtog en aflevering fra backen Trent Alexander-Arnold.

Portugiseren tog et par gode træk fra venstre og ind mod midten af banen, inden han fladt sparkede bolden forbi Aaron Ramsdale i Arsenal-målet.

Arsenal havde også muligheder i første halvleg, og tættest på var angriberen Alexandre Lacazette med et frispark, der ramte overliggeren.

Efter lidt under en times spil var den indskiftede Liverpool-stopper Ibrahima Konate tæt på at heade Liverpool yderligere foran, men stolpen var i vejen.

Arsenals kantspiller Gabriel Martinelli havde mulighed for at udligne, men Liverpool-keeper Caoimhin Kelleher var på plads og verfede bolden over mål.

Efter 79 minutter scorede Liverpool efter samme opskrift som åbningsmålet. Alexander-Arnold fandt Jota på kanten af offside, og angriberen tæmmede bolden med brystet og løftede den ind over Ramsdale.

I slutminutterne nåede Arsenals indskiftede midtbanespiller Thomas Partey at rage to gule kort til sig.

Partey har dermed haft nogle tunge dage. Sammen med Ghana røg Partey tirsdag skuffende ud af Africa Cup of Nations allerede efter det indledende gruppespil.

/ritzau/





Sender stikpille til FC København-flop




LIVE

LIVE: AC Horsens nedlægger protest

FCM knuser hjerter i Aarhus

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Sønderjyske – Brøndby IF

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe



Kæmpekøb retur til FC København?

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Stort flop i England – hent Elias Jelert



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Oddset styrtdykker

Bayern München laver vildt comeback

Ekstrem spiller kan skifte til FC København



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Viborg FF – FC Nordsjælland

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Han er færdig i Brøndby

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Silkeborg IF – Randers FC



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg