Jota blev helten: Liverpool tæt på nyt trofæ

Angriberen Diogo Jota sparkede Liverpool i Liga Cup-finalen mod Chelsea som dobbelt målscorer mod Arsenal.



I en tempofyldt og intens kamp lykkedes det Liverpool at sejre med 2-0 ude over Arsenal og dermed sikre sig billet til finalen i Liga Cuppen.

Over to kampe udgjorde Liverpool-angriberen Diogo Jotas to scoringer forskellen mellem de to engelske fodboldmandskaber.

Den første kamp i Liverpool var endt 0-0, og generelt havde holdene svært ved at score mål mod hinanden.

Diogo Jota var i strålende spillehumør og den afgørende faktor mod Arsenal torsdag aften.

I finalen skal Liverpool nu møde Chelsea, der besejrede Tottenham i den anden semifinale.

Efter 19 minutter slog Diogo Jota til første gang, da han modtog en aflevering fra backen Trent Alexander-Arnold.

Portugiseren tog et par gode træk fra venstre og ind mod midten af banen, inden han fladt sparkede bolden forbi Aaron Ramsdale i Arsenal-målet.

Arsenal havde også muligheder i første halvleg, og tættest på var angriberen Alexandre Lacazette med et frispark, der ramte overliggeren.

Efter lidt under en times spil var den indskiftede Liverpool-stopper Ibrahima Konate tæt på at heade Liverpool yderligere foran, men stolpen var i vejen.

Arsenals kantspiller Gabriel Martinelli havde mulighed for at udligne, men Liverpool-keeper Caoimhin Kelleher var på plads og verfede bolden over mål.

Efter 79 minutter scorede Liverpool efter samme opskrift som åbningsmålet. Alexander-Arnold fandt Jota på kanten af offside, og angriberen tæmmede bolden med brystet og løftede den ind over Ramsdale.

I slutminutterne nåede Arsenals indskiftede midtbanespiller Thomas Partey at rage to gule kort til sig.

Partey har dermed haft nogle tunge dage. Sammen med Ghana røg Partey tirsdag skuffende ud af Africa Cup of Nations allerede efter det indledende gruppespil.

/ritzau/





Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!




LIVE

TransferLIVE: De er også interesseret i Nørgaard

Han er årets træner i Premier League

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Her lander Superliga-kampprogrammet

Oliver Sonne vender tilbage

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Kasper Schmeichel færdig i Celtic



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

‘Så kan han klare sig hvor som helst’

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos

Dansk profil overrasker: Han er så god



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Storklub jagter to danskere

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’

Dansk udrensning? Nærmest alle kan smutte

Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Højlund slutter sæsonen med bravour