De seneste to Premier League-mestre tørnede søndag sammen, da Manchester City hjemme tog imod Liverpool.
Ingen af dem har dog håneretten over den anden efter sæsonens første møde mellem de to fodboldmastodonter.
City og Liverpool kunne således hver sætte et point på kontoen efter 1-1 i en kamp, der især i første halvleg bød på masser af underholdning.
Resultatet betyder, at Leicester med 18 point er nyt førerhold i den bedste engelske fodboldrække.
Kasper Schmeichel og co. vandt tidligere søndag 1-0 over Wolverhampton og indtager altså nu førstepladsen i Premier League med et enkelt point ned til både Tottenham og Liverpool.
Manchester City tager med det ene point et enkelt skridt op i tabellen og er nu nummer 11 med 12 point.
Liverpool var aggressiv fra start og pressede på. Gæsterne måtte dog tage et straffespark i brug for at komme foran. Sadio Mané blev nedlagt i feltet, og Mohamed Salah tog sig af forsøget fra 11 meter-pletten.
Liverpool fortsatte umiddelbart efter scoringen med at sidde på kampen, men City fandt langsomt rytmen. Spillet flød dog ikke for alvor for Guardiolas tropper. Alligevel fik hjemmeholdet udlignet efter en Gabriel Jesus-genialitet.
Brasilianeren modtog bolden i feltet med ryggen til mål og fik med en elegant berøring spillet sig selv fri, så han kunne prikke 1-1-scoringen ind.
Nu havde City teten, og kort før pausen kunne det være blevet til en føring. Liverpool-forsvareren Joe Gomez parerede et skud med armen i eget felt, og så var der straffe.
Kevin De Bruynes flade skud røg dog forbi, og så sluttede en underholdende første halvleg alligevel med lighed på måltavlen.
Anden halvleg startede i samme rille som første. Der var bud efter en scoring, men målnettene forblev statiske.
Som tiden gik, faldt tempoet. Efter godt en time med fart på, virkede det efterhånden som om, at begge hold stillede sig tilfreds med situationen. Hverken Liverpool eller City satsede for alvor offensivt.
Det sidste halve time blev derfor en halvsløj forestilling, og så endte kampen, som anden halvleg startede, med 1-1 på måltavlen.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
TRANSFER
Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
Argentina i VM-finalen efter nyt drama
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
NYHEDER
Zorniger skriger på transfers: Her er bekymringen
MEDIE
FC København i intense transferforhandlinger
EKSKLUSIVT
Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Begejstret for Jacob Neestrup
NYHEDER
Italiensk skandale afblæst
TIPSBLADET SPECIAL
VM-Vækkeuret: Spanien satte Frankrig til vægs
MEDIE
