Liverpool vinder over kriseramte arvefjender

En hårdt tilkæmpet 2-0-sejr over lokalrivalerne Everton holder Liverpool lige i haserne på Manchester City.



Everton gjorde Merseyside-derbyet på Anfield ekstremt svært for Liverpool, som med tålmodighed og hårdt arbejde fik hevet en 2-0-sejr hjem.

To hovedstødsmål sikrede de rødblusede favoritter de tre point, som holder dem lige i hælene af Manchester City i guldkampen. Der er et enkelt point mellem guldaspiranterne med fem runder igen.

Everton derimod er efter Burnleys sejr søndag rykket ned under stregen. Der er to point op til Burnley for Frank Lampards hold, som har spillet en kamp færre.

Lampard havde sendt sine Everton-tropper til Anfield med et meget simpelt taktisk oplæg.

Den stod på en ekstremt kompakt defensiv og udnyttelse af alle lejligheder til at skabe en urytmisk kamp for at forhindre Liverpool i at finde flow i spillet.

Det lykkedes langt hen ad vejen. For selv om Liverpool havde bolden i utrolige 85 procent af tiden, så skabte mesterskabsaspiranterne nærmest ikke chancer.

Den blå mur foran Jordan Pickford stødte Liverpool-offensiven fra sig igen og igen.

Samtidig fik gæsterne ved flere lejligheder tirret Liverpool-spillerne med hårdt spil og små provokationer. Det gav flere små håndgemæng – på bekostning af en seværdig fodboldkamp rent spillemæssigt.

Den taktiske mission for gæsterne lykkedes til fulde – men kun i en time.

En enkelt god aktion af Mohamed Salah skulle der til for at finde en sprække i rivalernes defensiv. Egypteren kom fri feltet, og med et chip til bagstolpen fandt han Andy Robertson, som let kunne heade føringen ind.

Det gav Jürgen Klopps tropper den medvind og ro, de havde brug for. Lyden fra publikum steg til fordel for Liverpool, og Everton havde ingen værktøjer til at ændre på den ultradefensive organisation.

Inden for det sidste kvarter blev det til et par udmærkede chancer, men Liverpool holdt stand.

Den minimale offensive satsning gav dog plads den anden vej – og bagslag i sidste ende for Everton.

Godt fem minutter før tid blev Luis Diaz’ akrobatiske saksespark til en målgivende aflevering. Tæt under mål kunne Divock Origi heade 2-0-målet ind og afgøre kampen.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Senegal tager første stik

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

AGF-scoop: Hijackede transfer

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Brøndby bekræfter: Køber stortalent

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson



LIVE

TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Steve Cooper med stor beslutning

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Tullberg teaser for transfer

De køber ham for 740 mio.

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Dårligt nyt for Isaksen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’

Portugal – Kroatien

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

De tager ikke med FC København på træningslejr

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Belgien – Senegal



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby tæt på denne keeper