Liverpool vinder over kriseramte arvefjender

En hårdt tilkæmpet 2-0-sejr over lokalrivalerne Everton holder Liverpool lige i haserne på Manchester City.



Everton gjorde Merseyside-derbyet på Anfield ekstremt svært for Liverpool, som med tålmodighed og hårdt arbejde fik hevet en 2-0-sejr hjem.

To hovedstødsmål sikrede de rødblusede favoritter de tre point, som holder dem lige i hælene af Manchester City i guldkampen. Der er et enkelt point mellem guldaspiranterne med fem runder igen.

Everton derimod er efter Burnleys sejr søndag rykket ned under stregen. Der er to point op til Burnley for Frank Lampards hold, som har spillet en kamp færre.

Lampard havde sendt sine Everton-tropper til Anfield med et meget simpelt taktisk oplæg.

Den stod på en ekstremt kompakt defensiv og udnyttelse af alle lejligheder til at skabe en urytmisk kamp for at forhindre Liverpool i at finde flow i spillet.

Det lykkedes langt hen ad vejen. For selv om Liverpool havde bolden i utrolige 85 procent af tiden, så skabte mesterskabsaspiranterne nærmest ikke chancer.

Den blå mur foran Jordan Pickford stødte Liverpool-offensiven fra sig igen og igen.

Samtidig fik gæsterne ved flere lejligheder tirret Liverpool-spillerne med hårdt spil og små provokationer. Det gav flere små håndgemæng – på bekostning af en seværdig fodboldkamp rent spillemæssigt.

Den taktiske mission for gæsterne lykkedes til fulde – men kun i en time.

En enkelt god aktion af Mohamed Salah skulle der til for at finde en sprække i rivalernes defensiv. Egypteren kom fri feltet, og med et chip til bagstolpen fandt han Andy Robertson, som let kunne heade føringen ind.

Det gav Jürgen Klopps tropper den medvind og ro, de havde brug for. Lyden fra publikum steg til fordel for Liverpool, og Everton havde ingen værktøjer til at ændre på den ultradefensive organisation.

Inden for det sidste kvarter blev det til et par udmærkede chancer, men Liverpool holdt stand.

Den minimale offensive satsning gav dog plads den anden vej – og bagslag i sidste ende for Everton.

Godt fem minutter før tid blev Luis Diaz’ akrobatiske saksespark til en målgivende aflevering. Tæt under mål kunne Divock Origi heade 2-0-målet ind og afgøre kampen.

/ritzau/







LIVE

VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

Skyder stor FCM-historie ned

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Dansker på blokken i ny storklub

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’

Brasilien – Norge

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

‘Det er et angreb på FCK’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

Her er 1/8-finalerne ved VM

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er prisen på Aral Simsir

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Storklub forhørte sig på FCK-boss

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Klapper i om stor Superliga-transfer

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Afsløring: AGF køber Mikael Anderson

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Superliga-klub jagter Jakob Bonde