Claudio Ranieri er på hælene fra start i sit fjerde engagement som manager i Premier League.
Den italienske veteran debuterede lørdag i Watfords trænersæde, hvorfra han kunne se oprykkerne være totalt chanceløse på hjemmebane mod Liverpool. Gæsterne vandt 5-0.
Ranieri blev hentet Watford, da Xisco Muñoz blev fyret efter seneste spillerunde.
I Premier League er han mest kendt for at gøre Leicester til en sensationel mester i 2016. Han har også stået i spidsen for Chelsea og Fulham.
Debuten i Watford blev spoleret allerede i første halvleg. Her scorede Liverpool to gange og dominerede i en grad, der fik kampen til at minde om en træningstime uden den store intensitet.
Sadio Mané rundede en milepæl med sit Premier League-mål nummer 100 i det niende minut. Senegaleseren scorede sikkert, da han blev spillet fri af Mohamed Salahs præcise ydersidepasning.
Ranieris defensive slagplan mislykkedes spektakulært. Hjemmeholdets forsvar var slet ikke stærkt nok til at holde Liverpool fra chancer, og otte minutter før pausen blev bagkæden igen pillet fra hinanden.
James Milner røg til baglinjen i venstre side. Hans flade pasning endte hos Roberto Firmino, der let gjorde det til 2-0.
Fra Ranieris perspektiv var det 45 deprimerende minutter. Hans hold havde blot bolden i 18 procent af tiden og skabte absolut intet frem ad banen.
Det kunne næsten kun blive bedre, men det gjorde det bare ikke rigtigt. Blot seks minutter efter sidebyttet scorede Firmino endnu et simpelt mål på en ripost fra Watford-keeper Ben Foster.
Tre minutter senere begyndte det at ligne en ydmygelse, da Salah gjorde det til 4-0 på en soloscoring. Egypteren snoede sig rundt om flere forsvarere og bankede bolden i nettet.
Det siger lidt om Watfords præstation, at holdet skulle bruge 56 minutter på at komme frem til sin første, spagfærdige afslutning.
Liverpool-manager Jürgen Klopp kunne med ro i sindet skifte flere nøglespillere ud.
Gæsterne sparede på kræfterne i den sidste halve time, men fik alligevel scoret et femte mål.
For tredje gang stod Firmino det rigtige sted og prikkede bolden over stregen efter Neco Williams’ forarbejde.
Ranieris eneste opmuntring efter den mislykkede debut må være, at sæsonen stadig er lang, og at Watford lige nu er over nedrykningsstregen med syv point for otte kampe.
Liverpool topper rækken med 18 point, men kan blive overhalet af Chelsea, der møder Brentford senere lørdag.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Alexander Zorniger i voldsom FIFA-kritik
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
Holland udspiller Sverige i VM-storsejr
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
VM-profil med rørende brev til sin afdøde søster
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
TOPNYHED
