Liverpool holder snor i Arsenal med beskeden sejr

Sheffield United kunne med ny træner i spidsen ikke få point mod Liverpool, men det blev en tæt kamp.



Der var måske en snert af “trænereffekt” over Sheffield United, da holdet med ny mand ved roret onsdag tog imod Liverpool. Men det rakte ikke til point for holdet i første kamp under Chris Wilder.

Spændingen blev bevaret hele vejen, men Liverpool kunne bjærge de tre point med en 2-0-sejr på scoring af anfører Virgil van Dijk i første halvleg og et mål af Dominik Szoboszlai i overtiden.

Den hårdt tilkæmpede sejr bringer holdet op på 34 point. Det er to færre end førerholdet Arsenal.

Mens Sheffield United primært lukrerede på Liverpool-fejl, som gav et par gode kontramuligheder, så var det gæsterne fra Beatles-byen, som spillemæssigt var ovenpå.

Hjemmeholdet havde dog held til at få forpurret Liverpools afgørende afleveringer en del gange. Og i resten af tilfældene afsluttede Liverpool for dårligt.

Dårlig afslutning var der til gengæld ikke tale om, da anfører Virgil van Dijk små ti minutter fra pause var med fremme ved en dødbold.

Han satte selv en screening, som gjorde ham helt fri, og han helflugtede flot føringsmålet ind.

Jürgen Klopps hold havde dog problemer med effektiviteten, og det skal også med, at Sheffield United og især unge Cameron Archer gav Liverpool-defensiven en del at se til.

Det gav den nervøse afslutning på kampen, som hjemmeholdet kunne udnytte til at hente et tiltrængt point.

Målet udeblev dog, og i stedet kunne Dominik Szoboszlai dybt inde i overtiden udnytte et fint forarbejde fra Darwin Nuñez til at lukke kampen.

Thomas Franks Brentford var foran, men tabte 1-2 ude mod Brighton, mens Fulham kørte Nottingham Forest over med 5-0.

Philip Billing blev noteret for en assist, da Bournemouth på udebane slog Joachim Andersen og Crystal Palace med 2-0.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

De jagter Henrik Meister

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Arsenal-dansker vender hjem



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

Afslører: Dolberg sat til salg

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’

West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’

Monsterbud på vej



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afslører dansk toptræners millionløn

Juventus jagter tidl. Superliga-stjerne

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Tysk VM-chok

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock