Trods Liverpool-sejr: Klopp må være bekymret

Efter en lynstart kom Liverpool i problemer mod Crystal Palace og vandt med stort besvær.



Manchester City har fortsat et pænt forspring i toppen af Premier League, men Liverpool har ædt sig en smule ind på topholdet.

Jürgen Klopps mænd satte tre dyrebare point ind i tabellen med en 3-1-sejr på udebane over Crystal Palace trods store problemer undervejs.

Efter Manchester Citys pointtab i Southampton lørdag er afstanden mellem de to titelbejlere nu reduceret til ni point. Og Liverpool har en kamp til gode.

Men det må vække bekymring hos Klopp, at hans hold i perioder vaklede faretruende.

Hjemmeholdet kreerede adskillige målchancer, og det virkede underligt, at Liverpool i den grad tabte tråden efter at have totaldomineret den første halve time.

Virgil van Dijk åbnede scoringen efter otte minutter, da han headede en hjørnesparksbold fra Andy Robertson i nettet. Hollænderen steg til vejrs med en nonchalance, som var der tale om en triviel opvarmningsøvelse.

Efter en god halv time blev det 2-0, og igen var Robertson involveret.

Den skotske energiback fandt Alex Oxlade-Chamberlain med en præcis tværbold. Chamberlain havde tid til en tæmning, inden han pumpede kuglen fladt i mål.

Da lignede kampen en formalitet for Liverpool. Men Crystal Palace med Joachim Andersen i forsvaret rejste sig stærkt.

Holdets franske angrebstrio voldte gæsterne enorme problemer, både før og efter Odsonne Edouards reducering ti minutter efter pausen.

Hjemmeholdet udnyttede dygtigt de åbne rum bag Liverpools offensive backer og burde have scoret mere end det ene mål.

Syv minutter før tid havde Michael Olise udligningen for sine fødder. Den sprælske fløj lobbede bolden over Liverpool-keeper Alisson, men brasilianeren nåede tilbage og frelste sit hold med en spektakulær redning.

Først to minutter før tid fik favoritterne endelig ro i sindet, da Diogo Jota blev nedlagt i et gennembrud. Dommeren tjekkede situationen på video og dekreterede straffespark, som Fabinho sikkert udnyttede.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Tottenham får kæmpe bud accepteret

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

– Jeg får så ondt i maven over det

Afsløring: FC København vil have mere for Larsson

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Denne klub drømmer om Højbjerg

Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Klar transfermelding

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FC Midtjylland får bøde på en kvart million

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

Frankrig – Senegal

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale

Elias Jelert færdig

Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

Irak – Norge