Manchester City har fortsat et pænt forspring i toppen af Premier League, men Liverpool har ædt sig en smule ind på topholdet.
Jürgen Klopps mænd satte tre dyrebare point ind i tabellen med en 3-1-sejr på udebane over Crystal Palace trods store problemer undervejs.
Efter Manchester Citys pointtab i Southampton lørdag er afstanden mellem de to titelbejlere nu reduceret til ni point. Og Liverpool har en kamp til gode.
Men det må vække bekymring hos Klopp, at hans hold i perioder vaklede faretruende.
Hjemmeholdet kreerede adskillige målchancer, og det virkede underligt, at Liverpool i den grad tabte tråden efter at have totaldomineret den første halve time.
Virgil van Dijk åbnede scoringen efter otte minutter, da han headede en hjørnesparksbold fra Andy Robertson i nettet. Hollænderen steg til vejrs med en nonchalance, som var der tale om en triviel opvarmningsøvelse.
Efter en god halv time blev det 2-0, og igen var Robertson involveret.
Den skotske energiback fandt Alex Oxlade-Chamberlain med en præcis tværbold. Chamberlain havde tid til en tæmning, inden han pumpede kuglen fladt i mål.
Da lignede kampen en formalitet for Liverpool. Men Crystal Palace med Joachim Andersen i forsvaret rejste sig stærkt.
Holdets franske angrebstrio voldte gæsterne enorme problemer, både før og efter Odsonne Edouards reducering ti minutter efter pausen.
Hjemmeholdet udnyttede dygtigt de åbne rum bag Liverpools offensive backer og burde have scoret mere end det ene mål.
Syv minutter før tid havde Michael Olise udligningen for sine fødder. Den sprælske fløj lobbede bolden over Liverpool-keeper Alisson, men brasilianeren nåede tilbage og frelste sit hold med en spektakulær redning.
Først to minutter før tid fik favoritterne endelig ro i sindet, da Diogo Jota blev nedlagt i et gennembrud. Dommeren tjekkede situationen på video og dekreterede straffespark, som Fabinho sikkert udnyttede.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Surt show
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TransferLIVE: Lewandowski skifter klub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
OPTAKT
Mexico – Ecuador
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
OPTAKT
Frankrig – Sverige
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
OPTAKT