Når man fører 3-0 efter et kvarter, skal det resultere i tre point, og det gjorde det da også for Liverpool hjemme mod Tottenham.
Men sejren på 4-3 blev først sikret dybt inde i tillægstiden efter en kamp med et bizart kampforløb, som udstillede begge holds skrøbelighed for tiden.
Med sejren rykker Jürgen Klopps tropper op på den femteplads, som Tottenham havde før opgøret. To point adskiller de to hold i tabellen.
For en uge siden var Tottenham bagud 0-5 efter 21 minutter af kampen mod Newcastle, og de dårlige starter ser ud til at være en tendens for holdet for tiden.
Søndag var der blot spillet et kvarter af opgøret mod Liverpool på Anfield, før hjemmeholdet var foran 3-0 og godt på vej mod sejren, men Liverpool har store udfald i sine kampe for tiden.
I midtugen fik Pierre-Emile Højbjerg og Tottenham reddet 2-2 hjem mod Manchester United efter 0-2 ved pausen, og på mirakuløs vis fik man også vendt 0-3 til 3-3 i tillægstiden mod et groggy Liverpool-mandskab. Men kun for at se Liverpool tage sejren til sidst alligevel.
Efter at Liverpools Curtis Jones, Luis Diaz og Mohamed Salah sørgede for målene og udstillede enorme mangler hos Eric Dier og Christian Romero i starten, fik Tottenham en god periode i det sidste kvarter inden pausen.
Inden for fem minutter fik både Son Heung-min, Dejan Kulusevski og Harry Kane store chancer, men det var kun sidstnævnte, som udnyttede sin.
Liverpool-spillerne virkede pludselig lidt ude af balance, og selv om man efter pausen så ud til at have styr på det igen, kom der voldsom spænding i det sidste kvarter.
Son Heung-min blev spillet fri dybden, og han lagde roligt endnu en reducering ind.
Det gav en hektisk afslutning, hvor Liverpool tydeligt var rystet og overlod initiativet til gæsterne. I tillægstiden blev comebacket fuldbyrdet, da indskiftede Richarlison headede et frisparksindlæg i kassen.
En kæmpe mavepuster til Liverpool, men Anfield endte med at gå amok, da en stor fejl i Tottenhams defensiv dybt inde i tillægstiden gav Diogo Jota chancen. Han klappede resolut sejrsmålet ind i den mærkværdige forestilling.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Mål mod Danmark skildres på pengesedler
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
INTERVIEW
Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TOPNYHED
Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
EKSKLUSIVT
Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
AVIS
Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
TOPNYHED
Tidligere FCK’er i kritisk tilstand
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
TOPNYHED
Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
NYHEDER
Conte stopper i Napoli
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
NYHEDER