Når man fører 3-0 efter et kvarter, skal det resultere i tre point, og det gjorde det da også for Liverpool hjemme mod Tottenham.
Men sejren på 4-3 blev først sikret dybt inde i tillægstiden efter en kamp med et bizart kampforløb, som udstillede begge holds skrøbelighed for tiden.
Med sejren rykker Jürgen Klopps tropper op på den femteplads, som Tottenham havde før opgøret. To point adskiller de to hold i tabellen.
For en uge siden var Tottenham bagud 0-5 efter 21 minutter af kampen mod Newcastle, og de dårlige starter ser ud til at være en tendens for holdet for tiden.
Søndag var der blot spillet et kvarter af opgøret mod Liverpool på Anfield, før hjemmeholdet var foran 3-0 og godt på vej mod sejren, men Liverpool har store udfald i sine kampe for tiden.
I midtugen fik Pierre-Emile Højbjerg og Tottenham reddet 2-2 hjem mod Manchester United efter 0-2 ved pausen, og på mirakuløs vis fik man også vendt 0-3 til 3-3 i tillægstiden mod et groggy Liverpool-mandskab. Men kun for at se Liverpool tage sejren til sidst alligevel.
Efter at Liverpools Curtis Jones, Luis Diaz og Mohamed Salah sørgede for målene og udstillede enorme mangler hos Eric Dier og Christian Romero i starten, fik Tottenham en god periode i det sidste kvarter inden pausen.
Inden for fem minutter fik både Son Heung-min, Dejan Kulusevski og Harry Kane store chancer, men det var kun sidstnævnte, som udnyttede sin.
Liverpool-spillerne virkede pludselig lidt ude af balance, og selv om man efter pausen så ud til at have styr på det igen, kom der voldsom spænding i det sidste kvarter.
Son Heung-min blev spillet fri dybden, og han lagde roligt endnu en reducering ind.
Det gav en hektisk afslutning, hvor Liverpool tydeligt var rystet og overlod initiativet til gæsterne. I tillægstiden blev comebacket fuldbyrdet, da indskiftede Richarlison headede et frisparksindlæg i kassen.
En kæmpe mavepuster til Liverpool, men Anfield endte med at gå amok, da en stor fejl i Tottenhams defensiv dybt inde i tillægstiden gav Diogo Jota chancen. Han klappede resolut sejrsmålet ind i den mærkværdige forestilling.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Kæmpe stjerne misser premierkampen
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
MEDIE
Jordan Larsson meldes enig med denne klub
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
MEDIE
City med vildt rekordbud
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
NYHEDER
VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
OPTAKT
Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
MEDIE