Når man fører 3-0 efter et kvarter, skal det resultere i tre point, og det gjorde det da også for Liverpool hjemme mod Tottenham.
Men sejren på 4-3 blev først sikret dybt inde i tillægstiden efter en kamp med et bizart kampforløb, som udstillede begge holds skrøbelighed for tiden.
Med sejren rykker Jürgen Klopps tropper op på den femteplads, som Tottenham havde før opgøret. To point adskiller de to hold i tabellen.
For en uge siden var Tottenham bagud 0-5 efter 21 minutter af kampen mod Newcastle, og de dårlige starter ser ud til at være en tendens for holdet for tiden.
Søndag var der blot spillet et kvarter af opgøret mod Liverpool på Anfield, før hjemmeholdet var foran 3-0 og godt på vej mod sejren, men Liverpool har store udfald i sine kampe for tiden.
I midtugen fik Pierre-Emile Højbjerg og Tottenham reddet 2-2 hjem mod Manchester United efter 0-2 ved pausen, og på mirakuløs vis fik man også vendt 0-3 til 3-3 i tillægstiden mod et groggy Liverpool-mandskab. Men kun for at se Liverpool tage sejren til sidst alligevel.
Efter at Liverpools Curtis Jones, Luis Diaz og Mohamed Salah sørgede for målene og udstillede enorme mangler hos Eric Dier og Christian Romero i starten, fik Tottenham en god periode i det sidste kvarter inden pausen.
Inden for fem minutter fik både Son Heung-min, Dejan Kulusevski og Harry Kane store chancer, men det var kun sidstnævnte, som udnyttede sin.
Liverpool-spillerne virkede pludselig lidt ude af balance, og selv om man efter pausen så ud til at have styr på det igen, kom der voldsom spænding i det sidste kvarter.
Son Heung-min blev spillet fri dybden, og han lagde roligt endnu en reducering ind.
Det gav en hektisk afslutning, hvor Liverpool tydeligt var rystet og overlod initiativet til gæsterne. I tillægstiden blev comebacket fuldbyrdet, da indskiftede Richarlison headede et frisparksindlæg i kassen.
En kæmpe mavepuster til Liverpool, men Anfield endte med at gå amok, da en stor fejl i Tottenhams defensiv dybt inde i tillægstiden gav Diogo Jota chancen. Han klappede resolut sejrsmålet ind i den mærkværdige forestilling.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen
OPTAKT
FC København – OB
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
FC Midtjylland-spiller stukket ned
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
MEDIE
Offentliggøres i dag
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde