Fuldkommen vildt: Liverpool vinder efter målfest

Tre mål i det første kvarter grundlagde Liverpools sejr, som dog helt unødvendigt var ved at blive smidt væk.



Når man fører 3-0 efter et kvarter, skal det resultere i tre point, og det gjorde det da også for Liverpool hjemme mod Tottenham.

Men sejren på 4-3 blev først sikret dybt inde i tillægstiden efter en kamp med et bizart kampforløb, som udstillede begge holds skrøbelighed for tiden.

Med sejren rykker Jürgen Klopps tropper op på den femteplads, som Tottenham havde før opgøret. To point adskiller de to hold i tabellen.

For en uge siden var Tottenham bagud 0-5 efter 21 minutter af kampen mod Newcastle, og de dårlige starter ser ud til at være en tendens for holdet for tiden.

Søndag var der blot spillet et kvarter af opgøret mod Liverpool på Anfield, før hjemmeholdet var foran 3-0 og godt på vej mod sejren, men Liverpool har store udfald i sine kampe for tiden.

I midtugen fik Pierre-Emile Højbjerg og Tottenham reddet 2-2 hjem mod Manchester United efter 0-2 ved pausen, og på mirakuløs vis fik man også vendt 0-3 til 3-3 i tillægstiden mod et groggy Liverpool-mandskab. Men kun for at se Liverpool tage sejren til sidst alligevel.

Efter at Liverpools Curtis Jones, Luis Diaz og Mohamed Salah sørgede for målene og udstillede enorme mangler hos Eric Dier og Christian Romero i starten, fik Tottenham en god periode i det sidste kvarter inden pausen.

Inden for fem minutter fik både Son Heung-min, Dejan Kulusevski og Harry Kane store chancer, men det var kun sidstnævnte, som udnyttede sin.

Liverpool-spillerne virkede pludselig lidt ude af balance, og selv om man efter pausen så ud til at have styr på det igen, kom der voldsom spænding i det sidste kvarter.

Son Heung-min blev spillet fri dybden, og han lagde roligt endnu en reducering ind.

Det gav en hektisk afslutning, hvor Liverpool tydeligt var rystet og overlod initiativet til gæsterne. I tillægstiden blev comebacket fuldbyrdet, da indskiftede Richarlison headede et frisparksindlæg i kassen.

En kæmpe mavepuster til Liverpool, men Anfield endte med at gå amok, da en stor fejl i Tottenhams defensiv dybt inde i tillægstiden gav Diogo Jota chancen. Han klappede resolut sejrsmålet ind i den mærkværdige forestilling.

/ritzau/





Gravesen raser over FCK: ‘Han er en katastrofe!’


‘Han er til grin – sjældent set noget så dårligt’

Det er useriøst, FCK!

Brøndby gør topkampen helt åben

Krisen kradser for Bo Henriksen

Kæmpetransfer – nu skifter dansker nationalitet

– Billedet kan blive forringet

‘Det var det rette at sige farvel til Højlund’

Froholdt i stor hovedrolle

‘Vi skal død og pine vinde den fodboldkamp’

Frank mødt af massive buh-råb

– Det er jeg mest bekymret for

Fyret i FCK efter 24 år: ‘Det var ikke sjovt’

Tv-eksperter enige: Ansæt denne toptræner, Vejle!

Knockoutede FCK: ‘Klubben er i mit hjerte’

FCK har vanvittig Hákon Haraldsson-klausul

– Det gør bare så ondt

Højlund-afløser i problemer: ‘Ingen kan lide det’

Tullberg afviser blankt: Stjerne bliver

FCK-boss med fuld opbakning til Jacob Neestrup

Steve Cooper: ‘Det var kun et spørgsmål om tid’

AGF henter Ibrahim Traoré

Officielt: Wolfsburg fyrer cheftræneren

Sådan kollapsede det mellem FCK og Pione Sisto

‘Der er spillere fra Danmark, jeg vil have’

Vil ha’ OBer straffet: Ufattelig ringe selvkontrol

AGF lider sjældent nederlag

Voldsomme rygter i udlandet

Sen udligning sikrer AaB point i Hvidovre

Kommer med klar opfordring til presset Neestrup

Ståle Solbakken: Indfør denne regel i fodbold!

– Intet mindre end en kæmpe genistreg

Noah Nartey bekræfter: De har henvendt sig

Wozniacki ønsker ny regel: Det skal forbydes!

FCK og Brøndby afbrudt – tre scenarier i spil

Valgte Manchester United over Real Madrid

Har stor klausul på FC Midtjylland-profil

Tysk storklub på plads til FCK-kamp i Vejle

Leder efter ny angriber – vender han hjem til FCK?

Stor triumf i Nørreskoven: ‘Det er lidt uvirkeligt

Manchester City rundbarberer Liverpool

Real Madrid spiller uafgjort

Forrygende Franculino på pletten igen

Viborg FF isolerer FC Fredericia under stregen

Vejle forværrer FCK’s krise

Sydsiden tom i aften: ‘Vi tænker meget på det’

Superliga-klub: Forhandlingerne er strandet

Nu vil han snart score et mål for Brøndby

Her kan du se Brøndby IF mod FC Nordsjælland

Skifter fire mand fra London-massakren

Vejle Boldklub – FC København