Liverpool var i spillehumør lørdag, og det gik ud over Southampton.
Hjemme på Anfield vandt Liverpool med hele 4-0 over gæsterne, der mildest talt var oppe imod overmagten.
Liverpool dominerede på alle parametre og mistede kun få gange koncentrationen, hvilket førte til mindre muligheder for Southampton.
Diogo Jota blev kampens store helt for hjemmeholdet. Han scorede således to gange.
Liverpool har nu samlet 28 point sammen i sæsonen. Klubben er på andenpladsen med et point op til Chelsea, der har en kamp i hånden.
Liverpool fik en drømmestart på lørdagens opgør.
Allerede efter halvandet minut brød Andy Robertson igennem forsvarsmuren i venstre side af feltet og lagde den fladt ind foran mål, hvor Diogo Jota sparkede den i nettet.
Det gav Liverpool mod på mere, og efter 32 minutter var Jota på pletten igen.
Denne gang sendte Jordan Henderson bolden dybt til Mohamed Salah i højre side af feltet, hvorfra han sparkede den hårdt ind foran kassen, hvor hans portugisiske angrebskollega scorede så let som ingenting.
Fem minutter senere blev føringen øget igen. Thiago Alcântara trak ind i feltet og trykkede af. Bolden blev rettet af undervejs mod mål og snød totalt keeper Alex McCarthy – og så blafrede nettet.
Den totale dominans fortsatte efter pausen, og det var Virgil van Dijk, der udbyggede føringen til 4-0. Bolden dumpede ned for fødderne af ham efter et hjørnespark, og så sendte den store hollænder den i nettet.
Virgil van Dijk har tidligere tørnet ud for Southampton, og han jublede derfor særdeles afdæmpet efter målet.
Southampton kom undervejs i opgøret med små stik, der kunne have givet mål, men Alisson Becker spillede på vanligt højt niveau i målet og fik lukket ned for tilnærmelserne.
I London tabte Crystal Palace med 1-2 til Aston Villa, der har fået en god start på livet med Steven Gerrard ved roret. Norwich og Wolverhampton spillede 0-0.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Fransk stjerne raser
OPTAKT
Tjekkiet – Sydafrika
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
TOPNYHED
Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning
TOPNYHED
Her er FCM’s Europa League-modstander
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Dansk Champions League-brag: Vi er små favoritter
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
Rangerer AGF over Lech Poznan
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
Brøndby henter keeper – her er planen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
MEDIE
På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
Portugal – DR Congo
OPTAKT
England – Kroatien
TransferLIVE: Koster 900 millioner
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
TOPNYHED
