Livsvigtigt: FCK SKAL indhente Brøndby eller FCM

Pokalfinalen mellem Randers FC og SønderjyskE lægger et voldsomt pres over på FC København, der har gearet forretningen til at komme i Europa League eller Champions League til efteråret.



Vi ved ikke, om Jess Thorup og hans spillere ligefrem havde fundet et FCM-halstørklæde at svinge med, da de torsdag eftermiddag og aften fulgte FC Midtjyllands pokalsemifinale mod SønderjyskE.

Men man kan ikke fortænke FCK-folkene i at have holdt lidt med rivalen.

For en FCM-tur i pokalfinalen havde givet midtjyderne endnu en ekstra kamp i et allerede tæt program sammenlignet med FC Københavns mere rolige kalender, og så havde en FCM-finale og en medfølgende sejr over Randers gjort tilværelsen voldsomt meget lettere for vicemestrene.

For FC København skal pinedød i Europa League eller Champions League til sommer, og mens Superligaens to Champions League-pladser (sandsynligvis en tur i mesterkvalifikationens sidste runde for mesterholdet, og en noget sværere tur i League Path for sølvvinderen) ligger, hvor de har gjort i hele denne sæson, flyttede den overraskende pokalfinale markant på målpindene i forhold til en FCK-kvalifikation til Europa League.

Se, hvordan det hænger sammen, og hvorfor det nu er endnu vigtigere end hidtil for FC København at indhente de to rivaler foran i tabellen, i analysen, som du finder i videoen i toppen af denne artikel.

Læs også med her i en vurdering af, hvor økonomisk vigtigt det er for FC København at komme i et europæisk gruppespil senere på året.







EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

10. gang i træk

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Færdig i Real Madrid

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Kræver flere hold i Superligaen

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

Enorm interesse – millionregn over FCK?

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

FC Midtjylland – Viborg FF

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

AGF – Sønderjyske

Ipswich er tilbage i Premier League

Randers skaber luft til stregen trods tidligt rødt

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

FCK lurer på landsholdsspiller