Lockhart: Glem markante forstærkninger

De hårdt prøvede Brøndby-fans skal ikke regne med store forstærkninger til holdet i sommerens transfervindue.



Med Brøndbys nederlag til AaB søndag blev den sidste reelle mulighed for at sikre sig europæisk fodbold i kommende sæson stort set lukket. Brøndby hænger fast på tabellens 9. plads med tre spillerunder tilbage og har i de seneste syv spillerunder kun sikret sig fem point.

Med en sæson, der igen har været skuffende, er der uden tvivl mange fans, der allerede nu skeler mod sommerens transfervindue. For et år siden var Brøndby-direktør Jan Lockhart fremme og love markante tilgange til klubben, hvilket resulterede i kontrakter til Dennis Rommedahl og Mikkel Thygesen.

I det kommende transfervindue, bliver der næppe lige så meget at glæde sig til for de hårdt prøvede Brøndby-fans.

– Vi har et meget, meget begrænset budget at gøre godt med, så man skal ikke forvente markante tilgange i det kommende transfervindue, siger Jan Lockhart til tipsbladet.dk

– Det er ingen hemmelighed, at vi har været rimeligt hårdt spændt for økonomisk, men inden for de kommende uger sætte vi i klubledelsen os sammen for at se frem mod næste sæson.

Direktøren understreger, at det er vigtigt at fastholde den store talentmasse som Brøndby råder over og som i foråret har givet Superliga-debut til flere unge spillere – senest eksemplificeret ved den 18-årige Patrick Olsen, der spillede fra start mod AaB.

Da Brøndby lagde budget for 2012 blev der stilet efter en 6. plads i foråret og en placering i top 4 for den kommende sæsons efterårssæson. På trods af det formentligt lave aktivitetsniveau i sommerens transfervindue er der indtil videre holdt fast i forventningerne til den kommende sæson.

– Det er der ikke lavet om på, og kommer det til at ske, vil det være gennem en fondsbørsmeddelelse senere på året, siger Jan Lockhart.

Brøndby IF kom ud af 2011 med et underskud på 35 millioner kroner og meddelte i forbindelse med via blandt andet en sportslige forbedring af resultaterne at kunne præsentere et lille overskud for 2012. Overskuddet i 2012 er dog også betinget af, at klubben vinder de kommende retssager om mulig manglende feriepenge-betalinger til flere spillere,

Brøndby har tre spillerunder til at forbedre placeringen som nummer 9, hvilket vil være klubbens dårligste placering nogensinde i Superligaens historie.

I den kommende spillerunde skal Brøndby til Aarhus for at møde AGF, i næstsidste spillerunde kommer guldkandidaterne fra FC Nordsjælland på besøg på Brøndby Stadion og sæsonen rundes af mod bundholdet Lyngby på udebane.







NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne

Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’

Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?

Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år

Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb

Storklub jagter Jacob Neestrup

Brøndby IF – Sønderjyske



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Thomas Franks afløser revser selvtilliden

Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’ 

Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’

Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Suspenderes efter racisme-anklager

Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning

Victor Froholdt bliver matchvinder

Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!

Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned

Thomas Frank-afløser fik stor øretæve

I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham

Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’

Sune Smith-Nielsen færdig

‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’

Han afløser Sune Smith lige nu

Hylder Mads Hermansen

Kæmpe optur for Orri Oskarsson

Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen

Vild udvikling for FC Københavns chancer

Neestrup afslører reprimande



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Det har jeg ikke set før i Superligaen

Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’

Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?

Alexander Bah tog beslutning for Mourinho

‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner

Formand freder Jacob Neestrup

Christian Eriksen er usikker på fremtiden

Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’

Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”

Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!

Eksperter enige – snydt for straffe mod AGF

Fakta: FCK-boss fik halvandet år

Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’

Viola vinder toscanerderby

Barcelona generobrede førstepladsen

AGF vandt vanvittig Superliga-kamp

FCK i dialog med Zanka

Stjerne tryller – FCM banker Silkeborg

– Det ser dystert ud!

Vild spænding venter: FC Fredericia slår Randers

Superliga-gennembrud? ‘Jeg er ikke i tvivl’

Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’