Lockhart: Glem markante forstærkninger

De hårdt prøvede Brøndby-fans skal ikke regne med store forstærkninger til holdet i sommerens transfervindue.



Med Brøndbys nederlag til AaB søndag blev den sidste reelle mulighed for at sikre sig europæisk fodbold i kommende sæson stort set lukket. Brøndby hænger fast på tabellens 9. plads med tre spillerunder tilbage og har i de seneste syv spillerunder kun sikret sig fem point.

Med en sæson, der igen har været skuffende, er der uden tvivl mange fans, der allerede nu skeler mod sommerens transfervindue. For et år siden var Brøndby-direktør Jan Lockhart fremme og love markante tilgange til klubben, hvilket resulterede i kontrakter til Dennis Rommedahl og Mikkel Thygesen.

I det kommende transfervindue, bliver der næppe lige så meget at glæde sig til for de hårdt prøvede Brøndby-fans.

– Vi har et meget, meget begrænset budget at gøre godt med, så man skal ikke forvente markante tilgange i det kommende transfervindue, siger Jan Lockhart til tipsbladet.dk

– Det er ingen hemmelighed, at vi har været rimeligt hårdt spændt for økonomisk, men inden for de kommende uger sætte vi i klubledelsen os sammen for at se frem mod næste sæson.

Direktøren understreger, at det er vigtigt at fastholde den store talentmasse som Brøndby råder over og som i foråret har givet Superliga-debut til flere unge spillere – senest eksemplificeret ved den 18-årige Patrick Olsen, der spillede fra start mod AaB.

Da Brøndby lagde budget for 2012 blev der stilet efter en 6. plads i foråret og en placering i top 4 for den kommende sæsons efterårssæson. På trods af det formentligt lave aktivitetsniveau i sommerens transfervindue er der indtil videre holdt fast i forventningerne til den kommende sæson.

– Det er der ikke lavet om på, og kommer det til at ske, vil det være gennem en fondsbørsmeddelelse senere på året, siger Jan Lockhart.

Brøndby IF kom ud af 2011 med et underskud på 35 millioner kroner og meddelte i forbindelse med via blandt andet en sportslige forbedring af resultaterne at kunne præsentere et lille overskud for 2012. Overskuddet i 2012 er dog også betinget af, at klubben vinder de kommende retssager om mulig manglende feriepenge-betalinger til flere spillere,

Brøndby har tre spillerunder til at forbedre placeringen som nummer 9, hvilket vil være klubbens dårligste placering nogensinde i Superligaens historie.

I den kommende spillerunde skal Brøndby til Aarhus for at møde AGF, i næstsidste spillerunde kommer guldkandidaterne fra FC Nordsjælland på besøg på Brøndby Stadion og sæsonen rundes af mod bundholdet Lyngby på udebane.





Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende




LIVE

LIVE: Ny mand på landsholdet

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Vender han retur? Lasse Schöne åben

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

FC Midtjylland misser gylden chance



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

Drømmer om at blive landstræner for Danmark



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Josip Radošević på samtlige forsider

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

Krisen er blevet til en katastrofe?



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

Rasmus Højlund revser konkurrent

FC København-krisen fortsætter

Forvirret over Superliga-forhandlinger

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?

Benhård Brian Riemer-melding

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’

– Han er den værste træner, jeg har haft!



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

Afslører vild transfer-historie

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

Viborg FF – FC Midtjylland

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

Modtager stor ros fra Højbjerg

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

Dansker sammenlignes med Paul Pogba

Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

Barcelona tager smal sejr

FC Nordsjælland vinder i egen hule

Silkeborg klasker Randers

– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt

AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson

I svime over Pelle Mattsson

– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt

Randers vinder Gudenå-derby