Med Brøndbys nederlag til AaB søndag blev den sidste reelle mulighed for at sikre sig europæisk fodbold i kommende sæson stort set lukket. Brøndby hænger fast på tabellens 9. plads med tre spillerunder tilbage og har i de seneste syv spillerunder kun sikret sig fem point.
Med en sæson, der igen har været skuffende, er der uden tvivl mange fans, der allerede nu skeler mod sommerens transfervindue. For et år siden var Brøndby-direktør Jan Lockhart fremme og love markante tilgange til klubben, hvilket resulterede i kontrakter til Dennis Rommedahl og Mikkel Thygesen.
I det kommende transfervindue, bliver der næppe lige så meget at glæde sig til for de hårdt prøvede Brøndby-fans.
– Vi har et meget, meget begrænset budget at gøre godt med, så man skal ikke forvente markante tilgange i det kommende transfervindue, siger Jan Lockhart til tipsbladet.dk
– Det er ingen hemmelighed, at vi har været rimeligt hårdt spændt for økonomisk, men inden for de kommende uger sætte vi i klubledelsen os sammen for at se frem mod næste sæson.
Direktøren understreger, at det er vigtigt at fastholde den store talentmasse som Brøndby råder over og som i foråret har givet Superliga-debut til flere unge spillere – senest eksemplificeret ved den 18-årige Patrick Olsen, der spillede fra start mod AaB.
Da Brøndby lagde budget for 2012 blev der stilet efter en 6. plads i foråret og en placering i top 4 for den kommende sæsons efterårssæson. På trods af det formentligt lave aktivitetsniveau i sommerens transfervindue er der indtil videre holdt fast i forventningerne til den kommende sæson.
– Det er der ikke lavet om på, og kommer det til at ske, vil det være gennem en fondsbørsmeddelelse senere på året, siger Jan Lockhart.
Brøndby IF kom ud af 2011 med et underskud på 35 millioner kroner og meddelte i forbindelse med via blandt andet en sportslige forbedring af resultaterne at kunne præsentere et lille overskud for 2012. Overskuddet i 2012 er dog også betinget af, at klubben vinder de kommende retssager om mulig manglende feriepenge-betalinger til flere spillere,
Brøndby har tre spillerunder til at forbedre placeringen som nummer 9, hvilket vil være klubbens dårligste placering nogensinde i Superligaens historie.
I den kommende spillerunde skal Brøndby til Aarhus for at møde AGF, i næstsidste spillerunde kommer guldkandidaterne fra FC Nordsjælland på besøg på Brøndby Stadion og sæsonen rundes af mod bundholdet Lyngby på udebane.
LIVE
LIVE: Ny mand på landsholdet
Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey
NYHEDER
Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
Vender han retur? Lasse Schöne åben
‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sportsdirektør flytter til København
AVIS
FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”
FC Midtjylland misser gylden chance
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
TIPSBLADET SPECIAL
Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’
HELT VILDT
Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
MEDIE
Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn
NYHEDER
Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland
Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede
TIPSBLADETS DOM
Krisen er blevet til en katastrofe?
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
AVIS
Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt
TOPNYHED
Rasmus Højlund revser konkurrent
FC København-krisen fortsætter
MEDIE
Forvirret over Superliga-forhandlinger
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
BIZART
Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?
Benhård Brian Riemer-melding
NYHEDER
Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’
NYHEDER
– Han er den værste træner, jeg har haft!
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
Vild start: Han er deres Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’
Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet
STORT INTERVIEW
Afslører vild transfer-historie
TIPSBLADETS DOM
Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!
OPTAKT
Viborg FF – FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL
Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.
NYHEDER
Modtager stor ros fra Højbjerg
EKSKLUSIVT
Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!
TOPNYHED
Dansker sammenlignes med Paul Pogba
TOPNYHED
Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal
EKSKLUSIVT
– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?
Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag
Barcelona tager smal sejr
FC Nordsjælland vinder i egen hule
Silkeborg klasker Randers
NYHEDER
– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt
AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson
NYHEDER
I svime over Pelle Mattsson
EKSKLUSIVT
– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt
DAGENS SPILFORSLAG