Vanvid! Superligaens bedste og FCM’s helt!

Tipsbladet er klar med dommen fra søndagens sene kamp mellem FC Midtjylland og AGF.



HERNING (Tipsbladet)

FC Midtjylland skulle jagte en sejr for at sætte sig selv perfekt op til næste weekends guldkamp ude mod FC København.

AGF, de skulle vise, at der stadig er bid i holdet trods et skuffende slutspil.

Hvilken kamp det gav ser vi nærmere på her i Tipsbladets Dom fra kampen.

FC Midtjylland-AGF 3-1 (1-0)
1-0 Oliver Sørensen (22′)
1-1 Kristian Arnstad (59′)
2-1 Franculino (83′)
3-1 Darío Osorio (88′)

Kampens bedste:

FC Midtjylland

Mikel Gogorza spillede flot.

Men hold nu fast, hvor leverede Darío Osorio et helt igennem guddommeligt indhop.

Først løber han fra sidste sæsons læremester Henrik Dalsgaard og trækker et vitalt straffespark, der sender FCM foran 2-1.

Og minsandten, om han og Franculino så ikke viser international topklasse med geniale kombinationer og driblinger, og lukker, undskyld mig, lortet til 3-1, efter AGF er kommet på ti mand efter Tobias Bechs udvisning.

Der viste Darío Osorio den topklasse, han for sjældent har vist her i Superligaen i 2025.

Når han er i det flow med bolden, er han simpelthen Superligaens bedste spiller på sin position, og det er lige præcis det her, de udenlandske klubber sandsynligvis ender med at købe ind på til en høj pris denne sommer eller næste år.

Det var høj, høj klasse, og det selv om FC Midtjylland skulle vinde uanset hvad i Parken med ét eller tre point i Herning i dag, gør det FCM’s guldchancer større.

Bravo!

AGF
Kristian Arnstad fik scoret et fint mål og var med til at spille AGF tilbage i en kamp, der ellers en overgang så helt tabt ud i første halvleg.

Nordmanden er en skøn fodboldspiller, og i ham har de en mand at bygge på i de kommende sæsoner, uanset hvilken retning, man vælger at gå i.

Kampens værste:

FC Midtjylland
Denil Castillo var ved at sælge sit hold med en tidlig, meget hård tackling på Nicolai Poulsen, efter Castillo havde misset en tæmning.

Han blev pillet i pausen, så i stedet tilfalder den her plads Valdemar Byskov, der tilsyneladende stangede en albue eller arm i hovedet på Felix Beijmo i en situation, hvor bolden slet ikke var i nærheden.

Han er sikkert blevet tirret, men det kan jo slet, slet ikke nytte noget at slå ud efter en modstander – eller nogen undskyldning for den sags skyld.

AGF
Det var Henrik Dalsgaard, der hægtede Darío Osorio ved straffesparket, og for dælan, det var dumt.

Men den er AGF’erne også nødt til at tage ansvar for kollektivt – for hvor er det dog skidt at blive taget på sengen en mand i overtal i en løbeduel fra midten af banen.

Fair, at man satsede på at vinde, men det er jo lige præcis sådan her, man ikke vinder.

Det har ikke været AGF’s slutspil, det her.

Det røde kort til sidst til Tobias Bech er bestemt heller ikke kønt!

Kampens detalje:

Det var en hård spillet kamp, det her.

Denil Castillo kunne sagtens have fået et rødt kort, før han blev skiftet ud i pausen, og en dommer med en hårdere linje kunne også have fundet en grund til at give Mikael Anderson rødt for en voldsom albue på Mads Bech Sørensen, der i det hele taget fik en hårdhændet behandling i dag.

Der er tænding på de her kampe, som der skal være – men det med albuer og arme i hovedet på modstandere såvel som stemplinger vil vi gerne have os frabedt.





Raser over Messi-situation: Skandaløst!




LIVE

VM-LIVE: Fransk stjerne raser

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

FCK-boss roser varm bomber

Brøndby henter keeper – her er planen

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Her er FCM’s mulige EL-modstandere

FCK og FCN i Conference League-kvalifikationen

LIVE: FCM’s Europa League-modstander trækkes

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

TransferLIVE: Koster 900 millioner

De lurer på Kjærgaard

Får afvist bud på dansk profil

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Franske topklubber lurer på Superliga-spiller

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Lurer på varm VM-profil

Denne klub drømmer om Højbjerg

Vilde Messi tangerer VM-rekord



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

FC Midtjylland får bøde på en kvart million