Vanvid! Superligaens bedste og FCM’s helt!

Tipsbladet er klar med dommen fra søndagens sene kamp mellem FC Midtjylland og AGF.



HERNING (Tipsbladet)

FC Midtjylland skulle jagte en sejr for at sætte sig selv perfekt op til næste weekends guldkamp ude mod FC København.

AGF, de skulle vise, at der stadig er bid i holdet trods et skuffende slutspil.

Hvilken kamp det gav ser vi nærmere på her i Tipsbladets Dom fra kampen.

FC Midtjylland-AGF 3-1 (1-0)
1-0 Oliver Sørensen (22′)
1-1 Kristian Arnstad (59′)
2-1 Franculino (83′)
3-1 Darío Osorio (88′)

Kampens bedste:

FC Midtjylland

Mikel Gogorza spillede flot.

Men hold nu fast, hvor leverede Darío Osorio et helt igennem guddommeligt indhop.

Først løber han fra sidste sæsons læremester Henrik Dalsgaard og trækker et vitalt straffespark, der sender FCM foran 2-1.

Og minsandten, om han og Franculino så ikke viser international topklasse med geniale kombinationer og driblinger, og lukker, undskyld mig, lortet til 3-1, efter AGF er kommet på ti mand efter Tobias Bechs udvisning.

Der viste Darío Osorio den topklasse, han for sjældent har vist her i Superligaen i 2025.

Når han er i det flow med bolden, er han simpelthen Superligaens bedste spiller på sin position, og det er lige præcis det her, de udenlandske klubber sandsynligvis ender med at købe ind på til en høj pris denne sommer eller næste år.

Det var høj, høj klasse, og det selv om FC Midtjylland skulle vinde uanset hvad i Parken med ét eller tre point i Herning i dag, gør det FCM’s guldchancer større.

Bravo!

AGF
Kristian Arnstad fik scoret et fint mål og var med til at spille AGF tilbage i en kamp, der ellers en overgang så helt tabt ud i første halvleg.

Nordmanden er en skøn fodboldspiller, og i ham har de en mand at bygge på i de kommende sæsoner, uanset hvilken retning, man vælger at gå i.

Kampens værste:

FC Midtjylland
Denil Castillo var ved at sælge sit hold med en tidlig, meget hård tackling på Nicolai Poulsen, efter Castillo havde misset en tæmning.

Han blev pillet i pausen, så i stedet tilfalder den her plads Valdemar Byskov, der tilsyneladende stangede en albue eller arm i hovedet på Felix Beijmo i en situation, hvor bolden slet ikke var i nærheden.

Han er sikkert blevet tirret, men det kan jo slet, slet ikke nytte noget at slå ud efter en modstander – eller nogen undskyldning for den sags skyld.

AGF
Det var Henrik Dalsgaard, der hægtede Darío Osorio ved straffesparket, og for dælan, det var dumt.

Men den er AGF’erne også nødt til at tage ansvar for kollektivt – for hvor er det dog skidt at blive taget på sengen en mand i overtal i en løbeduel fra midten af banen.

Fair, at man satsede på at vinde, men det er jo lige præcis sådan her, man ikke vinder.

Det har ikke været AGF’s slutspil, det her.

Det røde kort til sidst til Tobias Bech er bestemt heller ikke kønt!

Kampens detalje:

Det var en hård spillet kamp, det her.

Denil Castillo kunne sagtens have fået et rødt kort, før han blev skiftet ud i pausen, og en dommer med en hårdere linje kunne også have fundet en grund til at give Mikael Anderson rødt for en voldsom albue på Mads Bech Sørensen, der i det hele taget fik en hårdhændet behandling i dag.

Der er tænding på de her kampe, som der skal være – men det med albuer og arme i hovedet på modstandere såvel som stemplinger vil vi gerne have os frabedt.





LIVE

LIVE: Andreas Cornelius skadet

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Brøndby IF – AGF

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Silkeborg IF – FC København



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Monstersalg: FC København-boss jubler

City holder liv i mesterskabsdrømmen

Hjulmand og co. taber stort skridt



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Iran kommer med krav før VM

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Ruben Amorim favorit til dette job

De er tilbage i Superligaen

FC København sælger Nathan Trott

Atletico Madrid interesseret i dansker

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?