ÅRHUS (Tipsbladet): Da AGF torsdag eftermiddag slog OB med 4-1 i århusianernes første træningskamp, nøjedes de århusianske spillere med 45 minutter hver.
Det giver cheftræner Uwe Rösler og hans kolleger mulighed for at se så mange som muligt i aktion, holder spillerne til ilden og giver dem chancen for at vise sig frem, og så får AGF-cheftræneren også et hold at se i maksimalt tempo uden, at risikoen for overbelastningsskader bliver for høj.
Det var alligevel AGF-spillere med noget tunge stænger hos flere mand bedømt på gangen i klubhuset efterfølgende, og den centrale midtbanespiller Mads Emil Madsen kunne da også mærke tempoet og intensiteten i det, han og holdkammeraterne har været igennem.
– Ud over, at jeg er glad for at have forlænget, har jeg været vildt øm. Vi har lavet nogle ting, vi ikke normalt har lavet i preseason. Så man bruger musklerne på en lidt anden måde, og for mig har det bare hængt ved. Jeg føler næsten, at det først er i dag, jeg ikke er øm i læggene mere med de løb, vi har lavet. Så jeg har brugt en del af tiden på at være øm og ellers bare trænet hårdt, siger Mads Emil Madsen med et skævt smil.
Der har på Fredensvang i den første uge med AGF’erne tilbage i træning været talt om en speciel – og ifølge spillerne hård – optakt med fokus på det fysiske, hvor man blandt andet var på besøg ude på Moesgård Museum, der ved en ambitiøs nybygning af museet for nogle år siden fik et særligt, skråt tag, hvor gæster og østjyder holder picnic og tager deres børn med på kælketure, når vejret er til det.

Moesgaard Museums tag på en varmere årstid. Hældningen er ikke for dem med sarte lægge eller knæ.
Kælke eller picnickurve havde AGF’erne ikke med, da de i sidste uge var på besøg derude, fortæller Mads Emil Madsen.
– Vi løb oppe på taget, 10 runder rundt. Bare all out. Når man løber der, løber man helt oppe på forfoden, når man skal op ad bakken, og det er en del gentagelser, man får. Det er noget af det hårdeste, jeg har prøvet.
Stod Uwe så med en megafon?
– Han løb vel sådan halvt med rundt og gav lidt ord med på vejen.
– De her fire-fem dage, hvor vi havde bip-test og det løb, vi lige talte om, og 1.500 meter test. Det har bare været all out, hvor man fra start til slut kæmper for at få vejret. Det har været vanvittig hårdt, og det er de hårdeste dage, jeg har i en preseason.
Nåede du at fortryde i nogle sekunder undervejs, du skrev under på forlængelsen?
– Nej, det kom hurtigt. Det var instant. Jeg skrev under, og så var det bare fortydelse, siger Mads Emil Madsen med et glimt i øjet.
Ny aftale
For midtbanespilleren er selvfølgelig ikke ked af at være eller blive i Århus.
I begyndelsen af denne uge forlængede han kontrakten med tre år, så den nu løber til sommeren 2029, og det var oplagt for midtbanespilleren at blive, selv om det udefra set ikke er svært at forestille sig, at der var indløbet interessante bud fra udlandet på ‘MEM’, måske allerede i denne måned, med den tidligere kontraktudløbsdato 30. juni 2026 in mente.
– Det var på plads allerede i december. Så jeg har vidst det. Der var selvfølgelig en smule forhandlinger inden, men det gik ret hurtigt.
Du var ikke i tvivl om det?
– Nej, ikke med det tilbud, de kom med. Så var jeg glad, og jeg synes, det er et godt projekt. Jeg synes, det er et dejligt sted at være, både på og udenfor banen. Så jeg var ikke så meget i tvivl. Siger Mads Emil Madsen, der ikke har hørt om interesse fra andre klubber, før han forlængede med AGF.
– Jeg ved det faktisk ikke. Der har i hvert fald ikke været noget konkret. Ellers har min agent ikke sagt noget til mig, så jeg tror det ikke, siger Mads Emil Madsen.
AGF og Mikael Anderson forlængede også samarbejdet, for Andersons vedkommende frem til sommeren 2028.
AGF har dog fortsat en række interessante kontraktspørgsmål, der skal afklares, med spillere, der har udløb til sommer, nytår eller sommeren 2026. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Henter talent i FC Midtjylland
Her kan du se Norge mod Senegal
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
Her kan du se Argentina mod Østrig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
FC Københavns talenter gør rent bord
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
TOPNYHED
Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt
TOPNYHED
Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Lurer på Superliga-stjerne
Et skridt tættere Englands største stadion
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
OPTAKT
England – Ghana
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Regler for at begrænse tidsudtræk indføres i SL
MEDIE
Storklubber kæmper om danskers underskrift
NYHEDER
– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
TRANSFER
Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris
OPTAKT
Argentina – Østrig
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
Lyngby Boldklub sælger profil
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
MEDIE
Derfor trækker stor dansk transfer ud
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Norge – Senegal
EKSKLUSIVT